ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara’ya gittiğinizde görmek isteyebileceğiniz tarihi, turistik ve doğa güzelliklerinin tanıtımını yayınlıyoruz. Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Yazı dizimizdeki yazıları hazırlarken temel olarak merkezi ve yerel yönetimlerin (Valilik ve belediyelerin) şehir tanıtım yayınlarını, kültür müdürlüklerinin internet sitelerini ve basılı broşürlerini kaynak olarak kullanıyoruz. Bunun dışında internette çeşitli özel veya resmi sitelerde yer alan resim ve yazılardan da alıntılar yapmaktayız.

Bu yazı Ankara Gezi Rehberi sayfamızın eki mahiyetindedir. Ankara’da gezip görmek isteyeceğiniz diğer mekanları görmek için https://turkeyoutdoor.org/2021/12/23/ankara-gezilecek-yerler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her konuda bize ulaşmak için adresimiz: www.turkeyoutdoor.org/iletişim


Ankara Gezilecek Yerler Listesi         

90    Ankara Seymenler Parkı

 • Ankara Seymenler Parkı Kısa Tanıtım:
 • Seğmenler Parkı özellikleri itibari ile merak edilen parklarımızdan bir tanesidir. 1983 yılında açılmış olan Seğmenler Parkı pek çok organizasyonun yapıldığı bir parktır.
 • Kavaklıdere semtinde bulunan Seğmenler Parkı Atatürk Bulvarı ile İran Caddesi arasında yer almaktadır. Park içerisinde havuzlar, çocuk bahçesi, geniş arazi alanları ve küçük bir amfi tiyatro yer almaktadır.
 • Bulunan amfi tiyatro da yıl içerisinde küçük çağlı konserler de verilmektedir. Ankara folklorunun simgesi olan Seğmenler Anıtı parkın ismine verilmiş olup park içerisinde yer almaktadır.
 • Kavaklıdere semtinde 1983 yılında acılan parkta büyük bir amfi tiyatro vardır. Park, Atatürk Bulvarı ile İran Caddesi arasında kalan vadide 67.000 m2 lik bir alanda kurulmuştur. İçinde havuzlar, bir çocuk bahçesi, geniş gezi alanları ve Ankara folklorunun simgesi olan Seymenler Anıtı yer alır. 
 • 67 bin metre karelik bir alanı kaplayan parkın içinde havuzlar, çocuk bahçesi ve zaman zaman konserlerin verildiği bir amfi tiyatro da yer alıyor. Kavaklıdere bu parkın içinden akar.
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılmış olan Seğmenler Parkı başta Ankaralılar olmak üzere herkesin eğlenmesine ve dinlenmesine olanak sağlamaktadır. Açıldığı tarihten günümüze kadar pek çok misafir ağırlayan Seğmenler Parkı’nda çeşitli organizasyonlar da yapılmaktadır.
 • Özellikle yürüyüş yapmak için ideal bir yer olan bu park içerisinde mangal yakmak yasaklanmıştır. Bunlar dışında Seğmenler Parkı 14 saat açık bir parktır. Herhangi bir giriş ücreti de bulunmamaktadır.
 • 67 bin metrekare alanı kaplayan Seğmenler Parkı içerisinde çocukların oynayabileceği bir çocuk bahçesi ve havuz yer almaktadır. Park içerisinde bulunan amfi tiyatroda ise küçük çaplı konserler düzenlenmektedir.
 • Seğmenler Parkı’nın en önemli özelliği yemyeşil bir alana sahip olmasıdır.
 • Özellikle Ankaralılar tarafından sıklıkla ziyaret edilen Seğmenler Parkı sadece yaz aylarında değil, kış mevsiminde de sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle kayak seven gençler tarafından Seğmenler Parkı tercih edilmektedir.
 • Kayak ve snowboard yalnızca kayak pistlerinde yapılan bir spor olmaktadır. Fakat Seğmenler Parkı kayak yapmak isteyenler için ideal yerlerden birisidir.
 • Ayrıca Çankaya ilçesinde olması, Tunalı Hilmi caddesi ve Kuğulu Parka olan yakınlığı sebebiyle iş yerlerine ve yerleşim yerine de oldukça yakındır.
 • Bu nedenle insan popülasyonunun çok yoğun olduğu için merkezi bir nokta olarak da bilinmektedir.
Seğmenler Parkı Hakkında Bilgi
 • Seğmenler Parkı 1983 yılında halka açılmış olan yeşillikler ile kaplı doğal güzelliklerimizden birisidir. Özellikle gençler tarafından rağbet gören Seğmenler Parkı dinlenmek veya kitap okumak için en ideal parklardan birisidir.
 • Seğmenler Parkı genellikle yazın pek çok kişi tarafından ziyaret edilse de kışında karın yağması ile kayak severler tarafından değerlendirilmektedir. Kayak ve snowboard faaliyetleri pek çok genç tarafından bu parkta değerlendirilmektedir. Seğmenler Parkı herkesin eğlenmesine ve dinlenmesine olanak tanımaktadır. Özellikle bazı dönemlerde kitap okuma festivalleri, çeşitli konserler ve su savaşı gibi etkinlikler de düzenlenmektedir.
 • Özel araçları ile gidecek olan kişilerin Ulus, Kızılay ve Bakanlıklar güzergahından devam etmeleri gerekmektedir. Ardından Cinnah yokuşu olarak bilinen ve Kavaklıdere yol ayrımı olan kavşağa gelmeden önce sola dönülmelidir.

Ankara Seymenler Parkı Adresi: Çankaya, 06680 Çankaya/Ankara

Ankara Seymenler Parkı Harita: Seymenler Parkı (Bağlantıyı tıklayıp bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Etiketler: Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, ankara görülmesi gereken yerler, ankara gezecek yerler, ankara gezi, ankara gezi rehberi, ankara gezi yazısı, ankara gezilecek çarşı, ankara gezilecek doğal yerler, ankara gezilecek doğal yerler haritası, ankara gezilecek tarihi yerler, ankara gezilecek yerler, ankara gezilecek yerler doğa, ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, ankara kalesi, ankara merkezde gidilecek yerler, ankara merkezde ne var, ankara ne yenir nerede yenilir, ankara ne yenir nereler gezilir, ankara otelleri, ankara seyahat rehberi, ankara tarihi, ankara tarihi yerler, ankara turizm potansiyeli, ankara turizm rehberi, ankara turizm ve tanıtım, ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, ankara şehir rehberi, ankara’da bir günde ne yapılır?, ankara’da gezilecek doğal yerler, ankara’da gezilecek mekanlar, ankara’da ne yapılır, ankara’da ne yenir, ankara’da nereye gidilir?, anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp,#photo, #instagram, #photooftheday, #traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefteri, Seymenler Parkı,