Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara’ya gittiğinizde görmek isteyebileceğiniz tarihi, turistik ve doğa güzelliklerinin tanıtımını yayınlıyoruz. Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Yazı dizimizdeki yazıları hazırlarken temel olarak merkezi ve yerel yönetimlerin (Valilik ve belediyelerin) şehir tanıtım yayınlarını, kültür müdürlüklerinin internet sitelerini ve basılı broşürlerini kaynak olarak kullanıyoruz. Bunun dışında internette çeşitli özel veya resmi sitelerde yer alan resim ve yazılardan da alıntılar yapmaktayız.

Ankara’da Bulunan Kültür ve Sanat Kurumları

Bu yazı Ankara Gezi Rehberi sayfamızın eki mahiyetindedir. Ankara’da gezip görmek isteyeceğiniz diğer mekanları görmek için https://turkeyoutdoor.org/2021/12/23/ankara-gezilecek-yerler/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Ankara’da Kültür ve Sanat hakkında geniş bilgi için tıklayınız.

Her konuda bize ulaşmak için adresimiz: www.turkeyoutdoor.org/iletişim

Bu yazımızda yer alan bilgiler temelde Ankara Kalkınma Ajansı’nın yayınlarına dayanmaktadır. Kurumun yayınladığı PDF kitaplardan alınmıştır.


Bu yazımızda Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da bulunan resmi ve özel tiyatro salonlarının en geniş ve detaylı listesini yayınlıyoruz.
Ankara’da tiyatronun nabzının attığı mekanların tam listesi burada! Ankara’da gitmek isteyebileceğiniz tiyatro salonlarının en geniş, detaylı ve tanıtıcı açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

 Ankara’da Bulunan Devlet Tiyatroları Sahneleri
1Akün Sahnesi 
2Altındağ Tiyatrosu 
3Büyük Tiyatro
4Çayyolu Tiyatrosu Cüneyt Gökçer Sahnesi
5İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi
6Küçük Tiyatro
7Muhsin Ertuğrul Sahnesi
8Oda Tiyatrosu 
9Stüdyo Sahne 
10Şinasi Sahnesi
11Ziraat Sahnesi 
1275. Yıl Sahnesi 
  
 Ankara’da Bulunan Özel Tiyatrolar 
13Ankara Sanat Tiyatrosu
14Ankara Yeni Sahne 
15AKS Sincap Çocuk Tiyatrosu 
16AÇS Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu 
17Antares Sanat Merkezi Tiyatrosu
18Antik Tiyatro 
19Ankara Devinim Tiyatro 
20Birinci Peron Tiyatro 
21Başkent Tiyatroları 
22Başkent Kültür Sanat Tiyatrosu
23Çan Tiyatrosu
24Leyla Gencer Sahnesi
25Mavi Sahne  
26Moral Sahne-Kentpark AVM
27Migros Sanatolia Sahnesi
28Pembe Kurbağa Gösteri Merkezi   
29Sanatolia-Ankara Komedi Sahnesi (AKS)
30Tiyatro 1112 Garaj 
31Tatbikat Sahnesi 
32Tiyatro Tempo
Ankara'da bulunan tiyatroların tam listesi

Ankara’da Bulunan Devlet Tiyatro Sahneleri

Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

1- Akün Sahnesi 

Akün Sahnesi 

Akün Sahnesi Kısa Tanıtımı:

1975-2002 yılları arasında Ankara Atatürk Bulvarı 227 numaralı binada hizmet veren, bir dönem Ankara’nın en büyük sineması olma özelliği taşıyan ve Ankara’nın sembollerinden biri olarak kabul edilen sinema salonuydu. Akün Sineması, Devlet Tiyatrolarına devredilmiştir ve günümüzde 2003 yılında başlatılan proje ile “Akün Sahnesi” olarak tiyatro severlere 361 koltuk sayısı ile hizmet vermektedir.

Akün Sahnesi Bilgileri:

 • Tel: 0312 427 1971
 • Adres: Remzi Oğuz Arık Mah. Atatürk Bulvarı
 • No: 227 Çankaya / Ankara
 • biletsatis@dtgm.gov.tr
 • Web: http://www.devtiyatro.gov.tr

Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

2- Altındağ Tiyatrosu 

Altındağ Tiyatrosu 

Altındağ Tiyatrosu Kısa Tanıtımı:

27.03.1964 tarihinde açılan tiyatro 307 koltuk sayısı ile tiyatro severlerle buluşmaktadır. Ankara  Devlet Tiyatrosu’nun ufak sahnelerinden biridir. Klasik çerçeve sahneye sahip tiyatronun tek seviyede seyirci kapasitesi vardır. Merkeze uzak kalmasına rağmen ego otobüsleri ile kolay ulaşımın mümkün olduğu Altındağ Tiyatrosu, turne oyunlarına sık sık ev sahipliği yapmaktadır.

Altındağ Tiyatrosu Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

3- Büyük Tiyatro

Büyük Tiyatro

Büyük Tiyatro Kısa Tanıtımı:

Bir sergievi olarak inşa edilen binanın sonradan opera salonuna dönüştürülmesi ile ortaya çıkan ve Ankara Opera Sahnesi olarak da bilinen sahne; 1 Ekim 1948’de Devlet Tiyatroları’nın temsillerine de açılmıştır. Devlet Opera ve Balesi’ne ait olan sahne iki kurum tarafından dönüşümlü olarak kullanılır.

Salon klasik bir iç tasarıma sahiptir, sahne ise proscenium şeklindedir. Sahnenin önünde orkestra için bir bölüm bulunmaktadır. Tiyatro temsillerinde tiyatro çukuru kapatılarak ön sahne olarak kullanılır.

Balkonlu ve localı oturma düzeni, 595 oturma kapasitesi ile Ankara’da yer alan en büyük tiyatro sahnesidir. Burada sahnelenen oyunlar da genellikle dekor ve oyuncu sayısı itibarıyla büyük oyunlar olarak dikkat çekmektedir.

Büyük Tiyatro Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

4- Çayyolu Tiyatrosu Cüneyt Gökçer Sahnesi

Çayyolu Tiyatrosu Cüneyt Gökçer Sahnesi

Çayyolu Tiyatrosu Cüneyt Gökçer Sahnesi Kısa Tanıtımı:

11.04.2006 tarihinde kurulan tiyatro, 531 seyirci kapasitesi ile hizmet vermektedir. Tiyatronun büyük sahnelerinden biridir. Modern bir binaya sahip sahnenin, iki seviyeli seyirci bölümü bulunmaktadır. Birinci seviye sahne ile aynı hizada olup bir çeşit paravanla sahneden ayrılmaktadır.

Çayyolu’nda bulunan Arcadium alışveriş merkezinin hemen arkasında yer alan sahne, Çayyolu metrosunun son durağından kısa bir yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ankara’nın

en iyi sahnelerinden birisidir. Tüm koltuklar sahneyi iyi gördüğü için yer dezavantajı minimumdur. Aynı zamanda otoparkının olması park sorununun önüne geçmektedir.

Çayyolu Tiyatrosu Cüneyt Gökçer Sahnesi Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

5- İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi

İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi

İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi Kısa Tanıtımı:

4 Nisan 1990’da açılmıştır. Deneysel tiyatro amacıyla açılan sahnede Almanya’dan gelen Ruhr Tiyatrosu Jean-Paul Sartre’ın “Mezarsız Ölüler” oyununu sergilemiştir. En ufak sahnelerden biri olan tiyatronun koltuk sayısı 109’dur.

Bir çeşit minik amfi tiyatroyu andırır. İrfan Şahinbaş sahnesinde, karşılıklı oturma düzeni dikkat çekmektedir. Oyun izleyicilerin ortasında oynanmakta ve bu açıdan, her türlü yenilikçi ve farklı rejiye ev sahipliği yapabilmektedir.

İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

6- Küçük Tiyatro

Küçük Tiyatro

Küçük Tiyatro Kısa Tanıtımı:

Küçük Tiyatro 1 Ekim 1949 ilk açılan sahnelerdendir. Orta boy bir sahnedir. İç tasarımı klasiktir. Giriş ve balkon olmak üzere iki seviyede seyirci alınmaktadır. Sahnesi proscenium olsa da ayrıca ufak bir de apronu bulunmakta ve ön sahne görevi görmektedir.

467 koltuk bulunan tiyatroda sahne akustiği tek kelimeyle mükemmeldir. Konumu itibarıyla da merkezi bir noktada yer alması, ulaşım açısından Küçük Tiyatro’nun en büyük artılarındandır.

Küçük Tiyatro Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

7- Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Muhsin Ertuğrul Sahnesi Kısa Tanıtımı:

Muhsin Ertuğrul Tiyatro Sahnesi, alt katı 238, loca katı 50 olmak üzere toplam 288 koltuk kapasitelidir ve Ankara Devlet Tiyatrosu’na bağlı sahnelerden biridir. Orta boy bir salon olan

Muhsin Ertuğrul’da giriş seviyeye ek olarak balkon bölümü bulunmaktadır. Sahne sistemi proscenium şeklindedir.

Muhsin Ertuğrul Sahnesi Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

8- Oda Tiyatrosu 

Oda Tiyatrosu 

Oda Tiyatrosu Kısa Tanıtımı:

Ankara Ulus’ta bulunan ve Devlet Tiyatroları’ndan biri olan Oda Tiyatrosu, 60 kişilik seyirci kapasitesiyle Ankara’nın en küçük sahnelerinden biridir. Oda Tiyatrosu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Binası’ndadır.

Poscenium sahne tipine sahip olan Oda Tiyatrosu’nda tek seviye seyirci alanı bulunmaktadır. Adından da anlaşılabileceği üzere diğer sahnelerden farklı olarak küçük bir sahnesi ve oturma düzeni mevcuttur.

Oda Tiyatrosu Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

9- Stüdyo Sahne 

Stüdyo Sahne 

Stüdyo Sahne Kısa Tanıtımı:

Devlet Tiyatrolarının Macunköy Sosyal Tesisleri içerisinde yer alan prova salonunun yeniden düzenlenmesi ile oluşturulan Stüdyo Sahne 04.01.2008 tarihinde kuruldu. Stüdyo Sahne, her oyuna göre biçimlendirilebilen ve seyirci oturma gruplarının da oyunlara göre düzenlenebildiği bir tiyatrodur.Stüdyo Sahnedeki temsiller için oyundan bir saat önce Büyük Tiyatro otoparkından hareket eden seyirci servisi, oyun bitiminde de hareket noktasına dönüş hizmeti vermektedir.

Stüdyo Sahne Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

10- Şinasi Sahnesi

Şinasi Sahnesi

Şinasi Sahnesi Kısa Tanıtımı:

Şinasi sahnesi, Akün’ün hemen arkasında Tunus caddesi üzerinde yer almaktadır. 490 koltuğa ev sahipliği yapan bu sahne ulaşımı en rahat sahnelerin başında gelmektedir. Modern bir binada orta boy bir salondur. Tek seviyeli izleyici bölümü bulunmaktadır. Sahnesi proscenium/apron birleşiminden oluşur.

13 Mart 1988 yılında Yüksel Pazarkaya’nın “Meliha” adlı oyunuyla açılmıştır. Ankara denince akla ilk gelen tiyatrolardandır.

Şinasi Sahnesi Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

11- Ziraat Sahnesi 

Ziraat Sahnesi 

Ziraat Sahnesi Kısa Tanıtımı:

Ankara Devlet Tiyatrosu, 2015-2016 sezonunda Ziraat Bankası’nın 198 koltuklu sinema  alonunu tiyatro salonuna dönüştürdü ve Ziraat Sahnesi 22 Ekim 2015 günü ‘Hüzzam’ adlı oyun ile hizmet vermeye başladı.

Ziraat Sahnesi Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Tiyatro Sahneleri

12- 75. Yıl Sahnesi 

75. Yıl Sahnesi 

75. Yıl Sahnesi Kısa Tanıtımı:

13.10.2009 tarihinde kurulan küçük bir salona sahip olan 75.Yıl Sahnesi, merkezi bir noktada  yer almaktadır. Tiyatronun, Kültür ve Turizm Bakanlığı binasının hemen yanında girişi vardır.

Dar bir koridora ve küçük bir sahneye sahip olmasından dolayı, burada genellikle az oyuncu kadrosunun olduğu oyunlar oynanmaktadır.

75. Yıl Sahnesi Bilgileri:Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

1- Ankara Sanat Tiyatrosu

Ankara Sanat Tiyatrosu

Ankara Sanat Tiyatrosu Kısa Tanıtımı:

1963’ten bugüne 53 yıldır perdelerini açıyor. Türkiye’nin en eski ve en köklü özel tiyatrosu  olan Ankara Sanat Tiyatrosu, 6 Aralık 1963 tarihinde kurulmuştur. 60’lar Türkiye’sinden bu yana Türk Tiyatro Tarihine bir mihenk taşı olarak yerleşen Ankara Sanat Tiyatrosu, yüzlerce oyuncu, yazar, yönetmen, sahne tasarımcısı, sahne müzikçisi ve teknisyenini yetiştirmiş bir okuldur.

Repertuar tiyatrosuna ve takım oyunculuğuna dayanan Ankara Sanat Tiyatrosu, çoğunlukla çağdaş dünya klasiklerine yer verirken çağdaş ulusal Türk Tiyatrosuna da büyük önem verdiği gibi yeni Türk oyun yazarları kuşağının yetişmesine de büyük katkı sağlamıştır.

Ankara Sanat Tiyatrosu Bilgileri:

 • Gişe Telefon: 0312 417 7676
 • Faks: 0312 425 8991
 • Adres: İzmir Caddesi, Ihlamur Sokak 7/A Kızılay / Ankara
 • ast@ast.com.tr
 • Web: http://www.ast.com.tr

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

2- Ankara Yeni Sahne 

Ankara Yeni Sahne 

Ankara Yeni Sahne Kısa Tanıtımı:

Ankara Yeni Sahne; Tiyatro sanatına gönül vermiş ve Türkiye’de sanat icra etmenin tüm  zorluklarına rağmen tiyatrolarını ayakta tutmaya çalışan tüm amatör ve özel tiyatroların çalışma ve temsilleri için kapılarını sonuna kadar açık tutan bir tiyatrodur.

Ankara Yeni Sahne Bilgileri:

 • Telefon: 0312 939 6353 Gsm: 0533 027 6125
 • Adres: Kızılay Mahallesi, Menekşe-1 Sokak, No: 8, (İzmir Caddesi) 06420 Ankara
 • info@ankarayenisahne.com

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

3- AKS Sincap Çocuk Tiyatrosu 

AKS Sincap Çocuk Tiyatrosu 

AKS Sincap Çocuk Tiyatrosu Kısa Tanıtımı:

Çocuğun dünyası, imgeler dünyasıdır. Çocuğun kurmacası, saymacası ve gerçekliği farklıdır. Çocuğun algıları da, ilgileri de, dili de farklıdır. Bu nedenle çocuğu anlamak ve çocuğa bir şey anlatmak dünyanın en zor işidir. Hele bunu sanatla yapmaya çalışırsanız işiniz daha da zorlaşır. Bu açıdan bakıldığında girişimin zorluğu, buna koşut olarak da önemi ortaya çıkar. Yararcı gözle olayı irdelediğimizde tiyatro sanatı çocuğun gelişiminde çok etkili bir araçtır.

AKS Sincap Çocuk Tiyatrosu Bilgileri:

 • Telefon:0551 593 0310-0554 797 5172
 • Adres: Antares Alış Veriş Merkezi, ASM Sanat Merkezi Sanatolia Sahnesi Halil Sezai Erkut Cad. Afra Sk. No: 1 / 205-206-207 Etlik / Keçiören / Ankara
 • sanatoliasahnesi@gmail.com
 • Web: http://www.sincapcocuktiyatrosu.com

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

4- AÇS Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu 

AÇS Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu 

AÇS Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu Kısa Tanıtımı:

1985 yılından bu yana Ankara’da yerleşik diğer illerde turne tiyatrosu olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Büyük Oyun, gençlik oyunları, çocuk oyunları, sine tiyatro, black light tiyatro, deneysel tiyatro, karton çizgi tiyatrosu, korku tiyatrosu, sinema ve TV prodüksiyon çalışmaları, animasyon gösterileri, sanatsal atölye çalışmaları, kültürel yayınlarıyla kültür sanat etkinliklerini yürütmektedir. AÇS; TÜTİYAP ( Türkiye Tiyatro Yapımcıları Meslek Birliği), FİYAB ( Film Yapımcıları Meslek Birliği), ASSİTEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) kurumsal üyesidir.

AÇS Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu Bilgileri:

 • AÇS Tiyatrosu (Salon)
 • Telefon 1 : 0312 230 0235
 • Telefon 2 : 0312 230 0205
 • Telefon 3 : 0312 229 8826
 • Faks : 0312 230 4238-0312 230 0247
 • Adres: Gençlik Cad. 24/C Anıttepe/Ankara

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

5- Antares Sanat Merkezi Tiyatrosu

Antares Sanat Merkezi Tiyatrosu

Antares Sanat Merkezi Tiyatrosu Kısa Tanıtımı:

Ankara’daki sayılı tiyatro salonlarından biri olan Antares Sanat Merkezi; konser, söyleşi,  tiyatro gibi her türlü etkinliğin çok rahat sergilenebildiği 300 kişilik salona sahiptir. Antares Sanat Merkezi, Antares Alışveriş Merkezi’nin üst katında 1000 metrekarelik bir alanda hizmet vermektedir.

Antares Sanat Merkezi Tiyatrosu Bilgileri:

 • Telefon: 0312 321 0600
 • Faks Numarası: 0312 322 8424
 • Adres: Halil Sezai Erkut Caddesi, Afra Sokak, No: 1 / A, Antares Avm, Ayvalı - Etlik, Keçiören / Ankara

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

6- Antik Tiyatro 

Antik Tiyatro 

Antik Tiyatro Kısa Tanıtımı:

2000 yılının Mart ayında kurulan Antik Tiyatro, Ankara’da komedi izlemek isteyenlerin aklına gelecek ilk adres olmayı hedeflemektedir. Bir komedi tiyatrosu olan Antik Tiyatro, argodan uzak, kalite ve seviyeyi üst düzeyde tutarak da komedi yapılabileceği, seyirciye üst düzey bir keyif yaşatılabileceği iddiasıyla yola çıkmış ve şu ana kadar sahnelediği oyunlarda bu iddiasını kanıtlamıştır.

Antik Tiyatro Bilgileri:

 • Tel: 0312 212 3231
 • Adres: Ertan Gösteri Merkezi Çiftlik Cad. No:31 Atlı Spor Kulübü Karşısı Beştepe/Ankara
 • Web: http://www.sahnesanat.com

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

7- Ankara Devinim Tiyatro 

Ankara Devinim Tiyatro 

Ankara Devinim Tiyatro Kısa Tanıtımı:

10 Ağustos 2010 tarihinde Ahmet Yapar öncülüğünde kurulan ve Ankaralı tiyatroseverlere

farklı bir konsept sunmuş topluluğun ilk oyunu Bernard Marie Koltes’in “Roberto Zucco”su.

Ankara Devinim Tiyatro Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

8- Birinci Peron Tiyatro 

Birinci Peron Tiyatro 

Birinci Peron Tiyatro Kısa Tanıtımı:

1989 yılında Ankara Garda, demiryolcu ve demiryolcu çocuklarından oluşan bir grup, tiyatro çalışmalarına başladılar. Kurumsal bir kimliğe, bir isme ihtiyaçları vardı... 2014 yılında demiryolculuk aşklarını, yıllardır yutulan sahne tozuyla kaplayıp adına; BİRİNCİ PERON TİYATRO ismini verdiler.

Birinci Peron Tiyatro Bilgileri:

 • Telefon: 0533 650 3443
 • Adres: Alacaatlı Mahallesi 3313. Sokak No:40 Çankaya/Ankara
 • goncaozkan83@gmail.com

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

9- Başkent Tiyatroları 

Başkent Tiyatroları 

Başkent Tiyatroları Kısa Tanıtımı:

1994 yılında gençlik parkında bulunan 250 kişilik salonunda ilk olarak geleneksel sanatlarımızdan kukla karagöz ve ortaoyunu eserleri sergilenmiştir. Her yıl sergilediği eser sayısını hızla çoğaltarak repertuar sahnesi haline dönüşen tiyatro ağırlık olarak Türk yazarlarına öncelik vermekte.

Başkent Tiyatroları Bilgileri:

 • Telefon : 0312 309 2532 - 0312 417 4760
 • Adres: Gençlik Parkı Kültür Merkezi ve Tiyatroları Ulus/Ankara

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

10- Başkent Kültür Sanat Tiyatrosu

Başkent Kültür Sanat Tiyatrosu

Başkent Kültür Sanat Tiyatrosu Kısa Tanıtımı:

Başkent Kültür Sanat Tiyatrosu, 2011 yılından beri başta Ankara olmak üzere tüm Türkiye genelinde faaliyet gösteren bir kurumdur. Çeşitli sahnelerde profesyonel müzikaller ve tiyatro oyunları sahnelemektedir. Yetişkinliklere yönelik oyunlarının yanı sıra çocuk oyunları da sahneleyen tiyatro aynı zamanda tiyatro eğitimleri de vermektedir.

Başkent Kültür Sanat Tiyatrosu Bilgileri:

 • Tel: 0542 287 5014
 • Adres: Necatibey Caddesi 51-1 Çınar Apartmanı Kat: 7 No:14 Kızılay/Ankara
 • Web: http://www.facebook.com/
 • baskentkultursanattiyatrosubkst/

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

11- Çan Tiyatrosu

Çan Tiyatrosu

Çan Tiyatrosu Kısa Tanıtımı:

14 Nisan 1984 tarihinde kurulan tiyatro; Türkiye’de 28 yıllık geçmişiyle varlığını devam ettiren en eski çocuk ve gençlik tiyatrosu olma özelliğine sahiptir. Yirmi sekiz yıllık geçmişiyle bir okul gibi, Türk Tiyatro sanatına bir çok yazar, yönetmen, oyuncu ve tiyatro insanları yetiştirerek, onların bu gün özel ya da Devlet Tiyatrolarında var olmalarını sağlayan Çan Tiyatrosu şu ana değin 49 çocuk oyunu, 9 gençlik oyunu ile çeşitli televizyon kanal ve programlarında 387 gösteri gerçekleştirmiştir. Çan Tiyatrosu 3000 kez perde açmış ve 250.000’den fazla seyirciye ulaşmıştır.

Çan Tiyatrosu Bilgileri:

 • Tel: 0312 431 8528 - 0312 431 9566
 • Faks: 0312 431 9566
 • Adres: ADNAN SAYGUN CAD. 8/9 Sıhhıye - Ankara
 • info@cocuktiyatrosu.com
 • Web: http://www.cantiyatrosu.net

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

12- Leyla Gencer Sahnesi

Leyla Gencer Sahnesi

Leyla Gencer Sahnesi Kısa Tanıtımı:

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün genelllikle çocuklara yönelik olarak kullandığı   Leyla Gencer Sahnesi, ismini Ayşe Leyla Gencer’den  almıştır. Türk opera sanatçısı Ayşe Leyla Gencer 20. yüzyılın en önemli sopranolarından biri olarak görülür.

Bina ağırlıklı olarak çocukların opera ve bale eğitimleri için kullanılırken, düzenli olarak her hafta çocuk müzikalleri de sahneleniyor. Çocuklara yönelik bale ve operaların da sergilendiği sahnede, 23 Nisan, yılbaşı ve sezon sonunda özel gösteriler düzenleniyor. Burada eğitim gören çocukların kurumun Tosca ve Fındıkkıran gibi önemli oyunlarında dansçılarla birlikte sahneye çıkma şansları da oluyor.

Leyla Gencer Sahnesi Bilgileri:

 • Telefon: 0312 354 9006
 • Faks Numarası: 0312 324 4529
 • Adres: Macun Mahallesi, Bağdat Caddesi, No: 16, Ankara Devlet Opera ve Balesi Leyla Gencer Sahnesi, Gimat - Macunköy Yenimahalle / Ankara

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

13- Mavi Sahne  

Mavi Sahne

Mavi Sahne Kısa Tanıtımı:

Mavi Sahne 2000 yılında Ankara’da kurulan özel bir tiyatro grubudur. Ayrıca tiyatronun bünyesinde dans tiyatro ve müzik branşların da dersler verilmektedir. Ankara’nın ilk kafe tiyatrosu olma özelliğini de taşıyan Mavi Sahne, sanat hayatına 135 kişilik yeni salonuyla artık Çayyolu Park caddesinde devam etmektedir

Mavi Sahne Bilgileri:

 • Telefon: 0312 241 0233 GSM: 0533 573 6289
 • Adres: Park Cad. 2865 sok. No: 2/E Çayyolu /Ankara
 • info.mavisahne@gmail.com
 • Web: http://www.mavisahne.com

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

14- Moral Sahne-Kentpark AVM

Moral Sahne-Kentpark AVM

Moral Sahne-Kentpark AVM Kısa Tanıtımı:

Ankara’nın alışveriş merkezi Kentpark AVM’ de 23 Nisan 2016 da açılan Kentpark Moral  Sahne 320 metrekarelik bir alana kuruludur. Girişinde açık kullanıma uygun bir gişesi vardır. Geniş bir fuayesi, terası ve kantini ile her türlü ihtiyacınıza uygun alanları bulunmaktadır. Engelli seyircilere uygun girişi de vardır. Seyirci kapasitesi 160 kişidir. Salonda iklim şartlarına uygun ısıtma ve soğutma sistemi mevcuttur.

Moral Sahne-Kentpark AVM Bilgileri:

 • Adres: M. Kemal Mahallesi Eskişehir yolu 7. Km. Kentpark AVM 2. Kat
 • Telefon: 0530 551 7463
 • moralsahne@gmail.com
 • Web: http://www.moralsahne.com

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

15- Migros Sanatolia Sahnesi

Migros Sanatolia Sahnesi

Migros Sanatolia Sahnesi Kısa Tanıtımı:

Mekan, AnkaMALL’ın içinde yer alır. Alışveriş merkezi, Konya yönüne devam ederken  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yanında, Akköprü kavşağının olduğu yerdedir.

Migros Sanatolia Sahnesi Bilgileri:

 • Telefon: 0312 541 1666
 • Adres: Ankamall, Fast Food katı, No: 232 Migros Alışveriş Merkezi Ankara

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

16- Pembe Kurbağa Gösteri Merkezi   

Pembe Kurbağa Gösteri Merkezi   

Pembe Kurbağa Gösteri Merkezi Kısa Tanıtımı:

Pembe Kurbağa Gösteri Etkinlikleri yapısında yer alan TİYATRO PEMBE KURBAĞA bebek tiyatrosu, okulöncesi ve ilköğretim kurumlarına yönelik çalışmalarıyla 1984 yılından beri oyunlarını sürdürmekte...

Pembe Kurbağa Gösteri Merkezi Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

17- Sanatolia-Ankara Komedi Sahnesi (AKS)

Sanatolia-Ankara Komedi Sahnesi (AKS)

Sanatolia-Ankara Komedi Sahnesi (AKS) Kısa Tanıtımı:

1993 Yılında AKS (Ankara KomEdi Sahnesi) olarak kurulan topluluk o günden bugüne değin bir çok önemli projeye imza atıp muhtelif isimlerle faaliyet göstermiştir. Etlik’te bulunan Antares Alışveriş Merkezi’nde faaliyet göstermeye devam etmektedir. 300 koltuk kapasitesine sahip salon Antares Alışveriş Merkezinin üçüncü katında, yer almaktadır. Yetişkinlere yönelik konser- tiyatro ve toplantı etkinliklerinin yanı sıra, hafta içi ve hafta sonu çocuk oyunları da salonun devamlı gösterileri arasında yer almaktadır.

Sanatolia-Ankara Komedi Sahnesi (AKS) Bilgileri:

 • Tel: 0551 593 0310-0554 797 5172
 • Adres: Antares Alış Veriş Merkezi, ASM Sanat Merkezi Sanatolia Sahnesi Halil Sezai Erkut Cad. Afra Sk. No: 1 / 205-206-207 Etlik / Keçiören / Ankara
 • sanatoliasahnesi@gmail.com

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

18- Tiyatro 1112 Garaj 

Tiyatro 1112 Garaj 

Tiyatro 1112 Garaj Kısa Tanıtımı:

Tiyatro 1112 Garaj, uzun yıllardır söylemek istediklerini kendi tiyatrolarında söylemeye karar vermiş bir grubun ürünüdür. Kurulduğu günden itibaren profesyonel ekipler tarafından çalışmaları desteklenmektedir. Seçkin yazar ve yönetmenlerle çalışan ekip her sezon farklı tarzlarda oyunlar oynamaktadır. Garaj ekip kendi salonunda oyunlarını sergilemektedir. Elli üç kişilik seyirci kapasiteli salonda hem oyunları hem de atölye ve projeleri gerçekleştirir. Ulusal ve uluslar arası projeler oluşturan ekip yurt içinde de turneler yapmaktadır.

Tiyatro 1112 Garaj Bilgileri:


Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

19- Tatbikat Sahnesi 

Tatbikat Sahnesi 

Tatbikat Sahnesi Kısa Tanıtımı:

Tatbikat Sahnesi, “Kuğu’nun Şarkısı ‘Bir Evlenme Teklifi’” oyunu ile 27 Mayıs 2014 tarihinde açılmıştır. Seyirci kapasitesi 187 kişidir. Nitelikli sanat beğenisini geliştirmek, toplumumuzun sanat yaşamına ve dünya sanat ortamına aktif bir biçimde katılmak amacından

yola çıkarak kurulmuştur.

Tatbikat Sahnesi Bilgileri:

 • Adres: Güneş Sokak No: 21 Çankaya/Ankara
 • Telefon: 0312 467 7172

Ankara’da Bulunan Özel Tiyatro Sahneleri

20- Tiyatro Tempo

Tiyatro Tempo

Tiyatro Tempo Kısa Tanıtımı:

Tiyatro Tempo 1985’den bu yana özellikle çocuklar için kukla ağırlıklı tiyatro çalışmaları yapmaktadır. Çocukların aktif katılımını ve onların yaratıcı dünyalarının zenginleşmesini hedefleyen oyunlar yapmak Tiyatro Tempo’nun en önemli hedefi. Meddahlık ve “gölge oyunu” karagöz gibi geleneksel biçimleri de önemseyen Tiyatro Tempo kendi alanı içine giren tüm kukla teknikleri konusunda yetkinleşmeyi ve bunu izleyicilerine tanıtmayı görev bilmektedir.

Tiyatro Tempo çalışmalarını uluslararası standartlara göre gerçekleştirmeye özen göstermekte ve katıldığı festivallerde aldığı değerlendirmelerle bunu kanıtlamaktadır. Türkiye’nin ilk yerleşik karagöz ve kukla sahnesini gerçekleştirmeye hazırlanmaktadır.

Tiyatro Tempo Bilgileri:

 • Telefon: 0312 232 3292 Gsm: 0533 209 9441
 • Adres: Gazi Mustafa Kemal Blv. 114/C Maltepe/
 • Ankara (Ankaray Maltepe Durağı Gülseren Sokak Çıkışı Karşısı)
 • Web: http://www.tiyatrotempo.com

Bu yazımızda yer alan bilgiler temelde Ankara Kalkınma Ajansı’nın yayınlarına dayanmaktadır. Kurumun yayınladığı PDF kitaplardan alınmıştır.

Etiketler: Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Ankara görülmesi gereken yerler, Ankara gezecek yerler, Ankara gezi, Ankara gezi rehberi, Ankara gezi yazısı, Ankara gezilecek çarşı, Ankara gezilecek doğal yerler, Ankara gezilecek doğal yerler haritası, Ankara gezilecek tarihi yerler, Ankara gezilecek yerler, Ankara gezilecek yerler doğa, Ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Ankara kalesi, Ankara merkezde gidilecek yerler, Ankara merkezde ne var, Ankara ne yenir nerede yenilir, Ankara ne yenir nereler gezilir, Ankara otelleri, Ankara seyahat rehberi, Ankara tarihi, Ankara tarihi yerler, Ankara turizm potansiyeli, Ankara turizm rehberi, Ankara turizm ve tanıtım, Ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Ankara şehir rehberi, Ankara’da bir günde ne yapılır?, Ankara’da gezilecek doğal yerler, Ankara’da gezilecek mekanlar, Ankara’da ne yapılır, Ankara’da ne yenir, Ankara’da nereye gidilir?, anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp,#photo, #instagram, #photooftheday, #traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefter,

Akün Sahnesi, Altındağ Tiyatrosu, Büyük Tiyatro, Çayyolu Tiyatrosu Cüneyt Gökçer Sahnesi, İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi, Küçük Tiyatro, Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Oda Tiyatrosu, Stüdyo Sahne, Şinasi Sahnesi, Ziraat Sahnesi, 75. Yıl Sahnesi, Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Yeni Sahne, AKS Sincap Çocuk Tiyatrosu,  ÇS Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu, Antares Sanat Merkezi Tiyatrosu, Antik Tiyatro, Ankara Devinim Tiyatro, Birinci Peron Tiyatro, Başkent Tiyatroları, Başkent Kültür Sanat Tiyatrosu, Çan Tiyatrosu, Leyla Gencer Sahnesi, Mavi Sahne,  Moral Sahne-Kentpark AVM, Migros Sanatolia Sahnesi, Pembe Kurbağa Gösteri Merkezi,  Sanatolia-Ankara Komedi Sahnesi (AKS), Tiyatro 1112 Garaj, Tatbikat Sahnesi, Tiyatro Tempo,

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!