Ankara Çubuk Ay Kayası Mesire ve Kamp Alanı Tanıtımı

ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara kamp alanları listesini en geniş şekliyle yazımızda paylaşıyoruz. Ankara’da aileniz ve arkadaşlarınızla beraber eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Ankara ücretli kamp yerleri ve Ankara ücretsiz kamp yerleri listesini derledik.

Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Listemizde sadece ruhsatlı kamp işletmeleri/tesisleri değil kamp çadırı kurulabilecek, karavan ile konaklanabilecek yerler de bulunmaktadır. Bu hususu kamp yapacağınız yeri seçerken göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.


Ankara Kamp Haritası

Ankara Kamp Alanları yazımızda yer alan diğer mekanların GPS koordinatlarını da haritamızda bulabilirsiniz. Haritaya tıkladığınızda listede yer alan kamp alanlarının harita konumunu ve bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilirsiniz.

Harita Adresi: https://goo.gl/maps/SkdCpSH2mFzS7v747


Bu yazı Ankara Kamp Alanları yazımızın eki mahiyetindedir. Ankara’da yer alan diğer kamp alanlarının listesini ve tanıtımlarını görmek için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.


Ankara Kamp Alanları Listesi         

9   Ankara Çubuk Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı

Çubuk Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı

Ankara Çubuk Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı Tanıtımı

Ankara merkezinin 83 km kuzeyinde yer alan Ay Kayası mesire alanı Ankara’ nın Çubuk ilçesine bağlı Uluağaç mahallesinde bulunmaktadır. Ankara’ya 82 km, Çubuk’a ise 40 km uzaklıkta bulunan Ay Kayası; kamp ve doğa sporları yapmak için oldukça idealdir.

Ay Kayası’nın hemen yanında dere geçmektedir ve geniş bir düzlük alan bulunmaktadır. Ankara Çubuk’da yer alan Ay Kayası Kamp alanı çadır ve karavan kampı için uygun yerlerden birisidir.

Ormanı, deresi, temiz havası, sessizliği ile gerçekten huzur dolu bir yer. Doğa ile baş başa kalayım, arkadaşlar ile sessiz sakin huzur dolu bir kamp yapalım derseniz ya da ailem ile birlikte güzel bir piknik yapayım derseniz burası tam size göre.

Ay Kayası Kamp alanı, Ankara’da Kamp yapılabilecek kamp alanlarının ortak özelliği olduğu üzere, genellikle günübirlik piknikçiler tarafından tercih ediliyor.

Hem mesire alanı hem kamp alanı var. Mesire alanı aşağıda kamp alanı yukarıda kalıyor.

Çubuk Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı

Yaban hayatının içinde Kamp yapmak istiyorsanız Ay Kayası Kamp alanını tercih edebilirsiniz. Telefon çekmiyor. Ayıların olduğu söylendi, görenler de olmuş.

Mesire alanına ilk geldiğinizde geniş bir düzlük ve açıklık mevcut, mevsimsel şartları da göz önünde bulundurarak istediğiniz yere kamp kurabilirsiniz.

Sevdiklerinizle ya da tek başınıza huzur dolu bir kamp yapmak isterseniz burası sizler için doğru tercih olacaktır. Bakir ormanda kendi imkanlarınız ve düzeneğiniz ile piknik/kamp yapmak isterseniz güzel olabilir.

Kamp ve piknik yapmak için yöre halkının da sık sık tercih ettiği kamp alanlarından birisidir.

Günübirlik piknikçiler olsa da, diğer kamp alanları kadar yoğun değil. Bunun başlıca sebebi alanda tuvalet (var ancak temiz değil), lavabo, su gibi temel ihtiyaçları karşılayacak bir işletme veya hizmet bulunmamasıdır.

Kamp alanında yeteri kadar gölgelik ve düzlük alanlar, wc, su bulunmaktadır. WC’nin kullanılmayacak kadar pis olduğuna dair bolca yorumlar var. Elektrik, market, restoran gibi yerler bulunmamaktadır. Bundan dolayı yeme-içme alışverişinizi yaparak diğer kamp ekipmanlarınızı yanınızda bulundurmanızı öneririz.

Araçlarınızla mesire alanına girmek serbesttir. Ulaşım için özel araç gerekir.

Orman, kayalık, akarsuları ve aracınız ile girebileceğiniz kamp kurabileceğiniz bir alandır. Sadece tuvalet ve çeşmesi bulunuyor, ayrıca mesire alanı için ücret alınmıyor. Ankara’nın en sakin kamp alanlarından birisidir.

Çubuk Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı

Kamp alanında çeşme ve su ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerlerin yanı sıra kamp çadırı kurabileceğiniz düzlük ve ağaç altı gölgelik alanlarda bulunmaktadır.

Ankara sınırları içerisinde Karadeniz ikliminin hâkim olduğu bu kamp alanı, herhangi bir işletme veya tesisin bulunmadığı bir bölgededir. Bu nedenle girişlerin ücretsiz olduğu kamp alanında, çeşme ve tuvaletler dışında herhangi bir imkân bulunmamaktadır.

Kamp alanında oturabilecek bank, piknik masası gibi oturma yerleri bulunmuyor, gidenlerin mutlaka yanında oturmak için bir şeyler götürmesi gerekiyor.

Kaya tırmanışı yapılacak birçok rota var. Dağcılık ve Kamp faaliyetleri için ideal bir alan.

Kamp alanında çeşme var, suyu bol, bölgede cep telefon çekmiyor.

Yaz aylarının doğa ile içe içe rotalarından Ay Kayası, Ankara‘dan yola çıkılacak bir hafta sonu kaçamağı için mükemmeldir. Kamp alanı çadır kurmak için mükemmel bir alan. Temiz havası, sessizliği, ormanın derinliklerinde kuş cıvıltıları ya da açık alanda ufuk manzaraları ile tam bir doğa harikası alan.

Kızılören köyüne kadar yol asfalt gayet güzel ondan sonrası bozuk taşlı yolları var yakınlarda market vs yok çubuk merkezden temin etmelisiniz.

Uzun doğa yürüyüşleri, dağ tırmanışları, yabani hayatın ortasında, akan suyun kenarında vakit geçirmek ve teknolojiden ve şehrin kalabalığından kaçmak isteyenler için, Ay Kayası Kamp alanı ideal bir kaçış yeri.

Özel bir işletmeye ait olmayan alanda tuvalet, elektrik ve içme suyu gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir yer bulunmuyor. Bu nedenle daha çok doğal kamp alanı arayışında olanlara tavsiye ediyoruz.

Çubuk Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı

Ay Kayası Mesire Ve kamp alanına ulaşımı sadece özel araçlar ile sağlayabilirsiniz. Bölgeye kamp için gidenler genellikle Karagöl tarafından gidilmesini öneriyorlar çünkü o taraftaki yolun daha konforlu olduğu belirtiliyor. Diğer yolun bozuk ve özellikle kışın çamurlu olduğu bildirilmiş yorumlarda. Kızılören köyüne kadar yol asfalt gayet güzel ondan sonrası bozuk taşlı yolları var yakınlarda market vs yok çubuk merkezden temin etmelisiniz bunların dışında doğayla başbaşa derenin su sesiyle güzel bir ortam sizi bekliyor.

Çubuk Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı

Ay Kayası Kamp alanına ulaşım için, özel araçlarınızla tercih edebileceğiniz iki farklı güzergâh mevcut. Ankara-Bolu karayolunu tercih edenler için, Kızılcahamam istikametinde Akdoğan Mahallesinden sağa saparak, 4 kilometre yol kat ederek Ay Kayasına ulaşabilirsiniz. Bir diğer yol ise Çubuk ilçe merkezinden bölgeye ulaşım sağlamak isteyenler için. Karagöl Caddesini kuzey yönünde yaklaşık 36 kilometre kadar takip ederek Uluağaç Mahallesine varacaksınız. Uluağaç mahallesinden sonra 4 kilometre kadar daha yol kat ederek Ay Kayası Kamp alanına ulaşabilirsiniz.

Kamp olanakları: Ay Kayası Mesire Ve Kamp alanında herhangi bir tesis bulunmadığı için kamp alanına gelmeden önce de ihtiyaçlarınızı temin etmelisiniz. Ayrıca kamp alanında yürüyüş alanları, piknik ve mangal yapmak için alanlar, tuvalet ve çeşme ihtiyacının karşılanacağı alanlar bulunmaktadır.

1 / 10

Ay Kayası Güney Zirveler Yürüyüşü (Wikiloc’tan alınmıştır)

  1. Ankara’dan yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculukla Ay Kayası’na varılıyor. Uluağaç Köyü’nden sonra yol toprak. Ay Kayası’na kadar asfalt yol yok.
  2. Ay Kayası Güney Zirveler Rotası, Aydos Yaylası yönünden yürüyüşe başlayarak Ay Kayası’nın güneyinde kalan zirveleri dolaşan bir rotadır. Rota genelinde patika ve iz vardır. Bu nedenle yürümesi oldukça kolaydır.
  3. Yürüyüş Göllerbaşı Tepesi’nde 1908 metrede zirve yapıyor. Bu zirvede yangın gözetleme kulesi var. Daha sonra sürekli inilerek Ay Kayası’na varılıyor.
  4. Yolda çeşme çok. Ancak Avcı Tepesi dönüşünden sonra zirveye kadar çeşme yok. Sürekli çıkacağınız için susayabilirsiniz. Suyunuzu yanınıza alın. Manzaralar çok güzel, meyve ve mantar bol. Bilmediğiniz meyveleri ve mantarları yenmemenizi öneriyorum.
  5. Eğer tam sessizlik, haraketli bir doğa, bol yemiş, ayaklarınızın altında sürekli çıtırdayan kuru odun dalları, tam oksijen, uzaklıklara bakarak dalmak ve gözlerinizi dinlendirmek istiyorsanız bu rotayı yapmanızı öneriyorum.

Ankara Çubuk Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı Diğer Bilinmesi Gerekenler: Ay Kayası Mesire Ve Kamp alanına ulaşımı sadece özel araçlar ile sağlayabilirsiniz. Bölgeye kamp için gidenler genellikle Karagöl tarafından gidilmesini öneriyorlar çünkü o taraftaki yolun daha konforlu olduğu belirtiliyor. Diğer yolun bozuk ve özellikle kışın çamurlu olduğu bildirilmiş yorumlarda. Elektrik, market, restoran gibi yerler bulunmamaktadır.
Ankara Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı Giriş Ücretli mi? : Ücretsiz
Ankara Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı İletişim Bilgileri: 
Ankara Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı web-sosyal medya sayfaları: –
Ankara Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı Adresi: Uluağaç, 06760 Çubuk/Ankara
Ankara Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı Harita (GPS) Koordinatları: Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı (Bulunduğunuz konumdan kamp alanına ulaşmak için bağlantıyı tıklayın. Bağlantıdaki haritayı açarak kamp alanının konumunuza uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Ankara’da kamp yapılabilecek yerlerin tam listesi

1Ayaş Asartepe (Çanıllı) Barajı Kamp Alanı
2Ayaş Kirazdibi Göleti Kamp Alanı
3Bala Beynam Atatürk Ormanı Kamp Alanı
4Bala Kesikköprü Kamp Alanı
5Beypazarı As Balıkçılık Kamp Alanı
6Beypazarı Eğriova Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı
7Beypazarı Kamp Bozayı Kamp Alanı
8Çamlıdere Çamkoru Tabiat Parkı Kamp Alanı
9Çubuk Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı
10Çubuk Karagöl Milli Parkı Kamp Alanı
11Çubuk Yaylak Göleti Kamp Alanı
12Güdül Sorgun Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı
13Kazan Kurtboğazı Barajı Kamp Alanı
14Kızılcahamam Akyar Barajı Kamp Alanı
15Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi, Alicin Manastırı
16Kızılcahamam Gebeler Köyü Yaylası Kamp Alanı
17Kızılcahamam Işık Dağı Kamp Alanı Karagöl Jeositi
18Kızılcahamam Kurumcu Göleti Kamp Alanı
19Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Kamp Alanı
20Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı
21Kızılcahamam Yayla Mocamp Kamp Alanı
22Mamak Bayındır Barajı (Mavi Göl) Kamp Alanı
23Mamak Güney Kamping Kamp Alanı Kayaş
24Mamak Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı
25Nallıhan Çayırhan Gölü Kamp Alanı
Ankara Kamp ve Karavan Alanları

Not: Yazımızda kullanılan resimler internet üzerinden açık kaynaklardan alınmıştır.

Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.

Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün.

Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın. Kişisel çöpünüzü kamusal kullanıma açık olan doğaya terk etmeyin.

Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

http://www.turkeyoutdoor.org

Etiketler: :Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Ankara görülmesi gereken yerler, Ankara gezecek yerler, Ankara gezi, Ankara gezi rehberi, Ankara gezi yazısı, Ankara gezilecek çarşı, Ankara gezilecek doğal yerler, Ankara gezilecek doğal yerler haritası, Ankara gezilecek tarihi yerler, Ankara gezilecek yerler, Ankara gezilecek yerler doğa, Ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Ankara kalesi, Ankara merkezde gidilecek yerler, Ankara merkezde ne var, Ankara ne yenir nerede yenilir, Ankara ne yenir nereler gezilir, Ankara otelleri, Ankara seyahat rehberi, Ankara tarihi, Ankara tarihi yerler, Ankara turizm potansiyeli, Ankara turizm rehberi, Ankara turizm ve tanıtım, Ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Ankara şehir rehberi, Ankara’da bir günde ne yapılır?, Ankara’da gezilecek doğal yerler, Ankara’da gezilecek mekanlar, Ankara’da ne yapılır, Ankara’da ne yenir, Ankara’da nereye gidilir?, Ankara ücretsiz Kamp Alanları, Ankara Kamp Alanları 2022, Ankara ücretli Kamp Alanları, Bolu Kamp Alanları, Bayındır Barajı Kamp alanı, Ankara karavan Kamp Alanları, Kesikköprü Kamp alanı, Gölbaşı Kamp alanı, Asartepe (Çanıllı) Barajı Kamp Alanı, Kirazdibi Göleti Kamp Alanı , Beynam Atatürk Ormanı Kamp Alanı, Kesikköprü Kamp Alanı, As Balıkçılık Kamp alanı, Eğriova Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı, Kamp Bozayı Kamp Alanı, Çamkoru Tabiat Parkı Kamp Alanı, Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı, Karagöl Milli Parkı Kamp Alanı, Yaylak Göleti Kamp Alanı, Sorgun Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı, Kurtboğazı Barajı Kamp Alanı, Akyar Barajı Kamp Alanı, Alicin Kültürel Jeositi, Alicin Manastırı, Gebeler Köyü Yaylası Kamp Alanı, Işık Dağı Kamp Alanı Karagöl Jeositi, Kurumcu Göleti Kamp Alanı, Soğuksu Milli Parkı Kamp Alanı, Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı, Yayla Mocamp Kamp Alanı, Bayındır Barajı (Mavi Göl) Kamp Alanı, Güney Kamping Kamp Alanı Kayaş, Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı, Çayırhan Gölü Kamp Alanı, Yeşildere Mesire ve Kamp Yeri,

anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp,#photo, #instagram, #photooftheday, #traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefter,#ankara, #aniyakala, #antalya, #camping, #doğa, #fotoğraf, #gezgin, #gezi, #gezilecekyerler, #holiday, #instagood, #instagram, #instatravel, #istanbul, #kamp, #manzara, #nature, #objektifimden,  #photo #photography #photooftheday #seyahat #seyahatacentasi #seyahataski #seyahatblog #seyahatblogger #seyahatblogu #seyahatcantasi #seyahatdefteri #seyahatet #seyahatetmek #seyahatetmeklazim #seyahatetmesanati #seyahatfoto #seyahatfotografciligi #seyahatimvar #seyahatkonsept #seyahatname #seyahatnotlari #seyahatrehberim #seyahatseverizbiz #seyahattutkusu #tatil #türkiye #travel #travelgram #traveling #traveller #travelphotography #trip #turkeyankara,

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!