Ankara Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi ve Alicin Manastırı Kamp Alanı Tanıtımı

ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara kamp alanları listesini en geniş şekliyle yazımızda paylaşıyoruz. Ankara’da aileniz ve arkadaşlarınızla beraber eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Ankara ücretli kamp yerleri ve Ankara ücretsiz kamp yerleri listesini derledik.

Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Listemizde sadece ruhsatlı kamp işletmeleri/tesisleri değil kamp çadırı kurulabilecek, karavan ile konaklanabilecek yerler de bulunmaktadır. Bu hususu kamp yapacağınız yeri seçerken göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.


Ankara Kamp Haritası

Ankara Kamp Alanları yazımızda yer alan diğer mekanların GPS koordinatlarını da haritamızda bulabilirsiniz. Haritaya tıkladığınızda listede yer alan kamp alanlarının harita konumunu ve bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilirsiniz.

Harita Adresi: https://goo.gl/maps/SkdCpSH2mFzS7v747


Bu yazı Ankara Kamp Alanları yazımızın eki mahiyetindedir. Ankara’da yer alan diğer kamp alanlarının listesini ve tanıtımlarını görmek için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.


Ankara Kamp Alanları Listesi         

15 Ankara Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi ve Alicin Manastırı Kamp Alanı

Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi, Alicin Manastırı Kamp Alanı

Kızılcahamam Outdoor Potansiyeli

Kızılcahamam, ender bulunur ilginç yapısı ile turizmin her türlüsüne müsait bir görüntü arz eder. Soğuksu Millî Parkı, Güvem Karagöl mevkii ve bunların yanında Yıldırım, Işık, Karakiriş, Hıdır Dağları ve bunların üzerindeki Yemişen, Hıdırlar, Miyala, Salın, Eldelek, Başköy ve Yıldırım yaylaları ile Yıldırım Dağları üzerindeki Zindan denilen koyu orman alanı tabii güzellikler açısından görülmeye değer yerler olup doğa ve kır turizmi açısından mükemmel imkânlar sağlar.

Son zamanlarda oldukça rağbet gören dağ turizmi, doğa turları için ideal mekanlar yaz-kış turların ilk seçeneği haline gelmiştir.

Ankara Kızılcahamam

Ayrıca Kurtboğazı, Bayındır, Eyrekkaya ve Akyer Barajları ile Üçbaş, Kurumcu, Karacaören, Kırköy, Pazar, Çeştepe göletleri de tabii ortama ayrı bir renk ve güzellik katar.

‘Zümrüt’ gibi bir yeşilliğin hâkim olduğu Soğuksu Milli Parkı, gerçekten bozulmaya yüz tutmuş tabii zenginlikler içinde orijinal yapısı ile ender güzellikleri saklayan ve her mevsim farklı görüntülerle insana sunan bir esrara sahiptir.

Park sahasında; yaban domuzu, ayı, tilki, çakal, sincap, tavşan gibi hayvan ve bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda 200 civarında kuş türü bulunduğu tespit edilmiştir. Yurdumuzda yaşayan yırtıcı kuş türlerinin hemen hepsi bölgede görülür. Hatta Türkiye’de nadir görünen deniz kartalı, bozkır kartalı ve atmaca kartalı yanında diğer yırtıcı kuşlardan kızıl şahin, küçük kartal, mısır akbabası, kara akbaba, küçük kerkenez ve baykuş da bu bölgede bulunur.

Kızılcahamam

Kızılcahamam’da her çeşit av hayvanı bulunabiliyor. Özellikle tavşan, tilki, kurt ve domuz gibi hayvanlara her tarafta rastlanır. Keklik, çevrenin çalılık, taşlık ve su kaynaklarının bulunması sebebiyle Çeltikçi ve Pazar civarında daha çoktur. Bunlardan başka Kirmir vadisinde su samuru ve ayı, Avdan ve Çukurören yaylası gibi kayalık ve ormanlık yerlerde vaşak, Işık Dağı‘nda ise geyik görmek mümkündür.

Kızılcahamam barajlarında, gasma (kasma) denilen tatlı su kefali ve karabalık yanında kültür cinsi aynalı ve İsrail sazanı da tutulabiliyor.


Kızılcahamam Alicin Jeositi

Ankara Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi Kamp Alanı Tanıtımı:

Öncelikle jeosit ne demek onu açıklayalım: Jeositler, Ulusal ve uluslararası düzeyde öneme sahip, doğal olay veya süreçler sonucu oluşmuş, genellikle görsel açıdan öneme sahip, kaya topluluğu, stratigrafik istif, fosil, mineral, yapı, yer şekli gibi oluşumlardır.

Ali Cin deresi, (Bayındır Çayı) Kızılcahamam’ın Çeltikçi köyü yakınındadır ve kendisi ile aynı adı taşıyan, uzunluğu ise yaklaşık 20 kilometreyi bulan yeşilliklerle bezeli bir kanyonun içerisinde yer almaktadır.

Kanyon tamamen bir jeosit alanıdır ve barındırdığı doğal tarih ile önemli bir jeolojik hazinedir. Kanyonun zaman zaman 35-40 metreyi bulan dik yükseltisinde çok sayıda mağara ve bu mağaralardan birisinde yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen Ali Cin Manastırı kalıntıları yer almaktadır. Kızılcahamam otoyol çıkışından sonra kolayca ulaşabileceğiniz bir yerdedir manastır ve jeosit bölgesi.

Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi ve Alicin Manastırı

Başkent Ankara’ya yaklaşık 80 km mesafede yer alan Alicin Kültürel Jeositi, Kamp severlerin istekleri tam olarak karşılayabilecek bir alandır. Alicin Manastırı Kamp alanı Ankara Kızılcıhamam’da yer alan ücretsiz kamp yapabileceğiniz yerlerden birisidir. Kamp alanı çevresinde çadır kampı yapabilirsiniz. Fakat karavan kampı için uygun yerlerden değildir.

Ali Cin deresi, Çamlıdere Barajı çıkışında, E-89 otoyolu üzerinde, Kalemler köyü eski pazar yolu inişindeki derin (140 m) ve çok dik bir vadi yamacında, yerden 70.M yüksekte oyulmuş birtakım mağaralar vardır. Çevrede bu mağaraların 19.asrın 2.yarısında yaşadığı tahmin olunan ve eşkıya olarak bilinen Cin Ali tarafından yapıldığı söylense de Roma dönemine ait güvenlik amaçlı bir yapı olduğu daha akla yatkın.

İsmini 19. yüzyılın ünlü eşkıyalarından Cin Ali’den aldığı rivayet edilen tarihi bir yapı olan Alicin Manastırı ve Alicin Deresi, hem doğanın hem de tarihin buluştuğu kamp alanlarından biridir. Sessiz, sakin kamp alanlarından biri olarak ön plana çıkıyor.

Ali Cin deresi kıyısı, bahar ve yaz aylarında piknik yapmak isteyenler için mükemmel bir seçim olabilir. Hatta derenin bazı bölgelerinde yüzülebilmekte, usta balıkçılar tarafından elle balık da avlanabilmektedir.

Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi ve Alicin Manastırı

Yıllardır gizemli kalan Alicin Jeositi, Ankara’ya 90 kilometre uzaklıkta. Yapı, Kızılcahamam’daki Alicin deresinin hemen yanında bulunuyor. Dik bir yamaç üzerine yapılmasıyla akıllara Trabzon’daki Sümela Manastırı’nı getiriyor. Hatta Alicin Jeositinin, tarihi zenginlikleriyle tüm dünyanın ilgisini çeken Sümela Manastırı’ndan daha eski bir tarihe sahip olduğu düşünülüyor.

Manastır, aglomeralar içinde bir boşluğun önü kapatılarak oluşturulmuş ve yerden 15 m kadar yüksektedir. Uzaktan görünümü Trabzon’ daki Sümela’ yı andırdığından ‘Mini Sümela’ olarak isimlendirilmiştir.

Bugün ancak profesyonel dağcıların tırmanacağı özellikte bulunan kale ve çevresinin, görülmeye değer bir fizik yapısı var. Vadi tabanında Soğulcuönü çeşmesi var ve bu alan kamp ve piknik alanı olarak kullanılabilir.

Manastır olarak bilinen bu yapı, Trabzon’ daki Sümela benzeri bir tarzda inşa edilmiş ancak içinde dini veya sosyal hiç bir iz ve işaret bulunmuyor. Vadi zemininden 90 metre yükseklikte bir konuma sahiptir. 

Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi ve Alicin Manastırı

Kızılcaham’da bulunan Işık Dağı Karagör Jeositi Kamp alanı yalnızca profesyonel kampçıların tercih etmesi gereken bir kamp alanıdır.

Bir işletme veya tesisin yakınlarında bulunmayan bu kamp alanına, önceden hazırlık yaparak gelmekte fayda var. Zira tuvalet ve elektrik gibi imkanlar bölgede bulunmamaktadır.

Kampçılar genelde kamp alanı olarak Alicin Deresinin kıyılarını tercih etmektedirler. Doğal bir şelaleden akan Alicin Deresi, bölgedeki su ihtiyacını karşılayabileceğiniz yegâne kaynaktır.

Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi ve Alicin Manastırı

Alicin Manastırı tarihi bir yerdir. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında, doğa yürüyüşü ve kamp yapmayı sevenlerin uğrak noktasıdır. Geldiğinizde rahat kıyafet ve yürüyüş için uygun spor ayakkabısı giymeniz daha uygun olacaktır.

Işık Dağı’nın rakımı yaklaşık olarak 2000 metre. Bunu düşünerek bu kamp alanına tedarikli bir şekilde gelmenizi şiddetle tavsiye ediliyor. Karagöl de bölgede meydana gelen bir heyelan sonucu oluşmuş. Göl sığ ve suyu tatlıdır, rahatlıkla kullanıp içebilirsiniz. Kızılcahamam‘a kadar gelmişken balık avlamamak da olmaz. Oltanızı getirip balık, yengeç tutabilirsiniz.

Tüm imkansızlıkları ve doğal ortamı ile kamp ruhunu tam olarak hissedebileceğiniz Alicin Kültürel Jeositi, meşhur deresi ve trekking alanları ile kamp yapmasanız dahi bölgede mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi ve Alicin Manastırı

Burası trekking yapmak için oldukça ideal bir bölgedir. Bu sebeple yürüyüş ayakkabılarınızla gelip çam ağaçlarının altında gayet kaliteli bir şekilde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Bölgede yapılacak aktivitelerden biri Alicin Manastırına tırmanış ve çevredeki mağaraların keşfi. Alicin Manastırı, oldukça dar ve dik bir yokuşla ulaşılabilen bir tarihi eser, dolayısıyla bu tarz tırmanışlara alışkın olmayanların çıkmasını çok önermiyoruz. Ancak bu tehlikeli tırmanışın dışında kamp alanının çevresindeki mağaraları keşfe çıkabilirsiniz. Bunların yanı sıra kampçılar, Alicin Deresinde balık tutabilirler.

Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi ve Alicin Manastırı Vadisi

Ekipmansız tırmanış tehlikeli ama manzarası mükemmel. Manastırın etrafında başka mağaralar da var. Uzunca keşfetmek için mükemmel bir vadi. Gitmeyi düşünüyorsanız bolca zamanınızın olduğuna emin olun

Fotoğraf makineniz varsa buraya gelirken fotoğraf makinesini de yanınızda eksik etmeyin. Birbirinden güzel doğa manzaralarını yakalayabilirsiniz.

Dere içinde balık tutabilir ve trekking yapabilirsiniz. Alicin Deresi kamp alanı ücretsizdir. Kanyon şeklinde olan Alicin Kültürel Jeositi’ni görünce sık sık Kamp yapmak isteyeceksiniz.

Çocuklu bir aileyle gelmek burası için doğru olmayacaktır çünkü tuvalet, duş gibi alanlar da bulunmamaktadır. Tamamen doğanın ortasındasınız.

Yapılan yorumlardan birisi şöyledir: Doğru dürüst patika yolu bile yok. Yukarı çıkmak cesaret ister. Belki yazın mümkün olabilir. Asfalttan sonra yaklaşık 4 km toprak yol var. Yol gidebilir durumda ama ciddi ciddi dağlarda heyelan tehlikesi var. Yola düşmüş kayalar gördüm.

Bisiklet için de oldukça ideal bir bölgedir. Bisikletin yanı sıra, Atv gibi araçlarınız varsa da buraya getirebilirsiniz.

Bu jeosit oldukça sessiz ve huzurlu bir yer. Günübirlik piknikçilerin olmadığı, tamamen doğa ile iç içe olacağınız ve kamp yapmayı doruklarına kadar hissedeceğiniz bir yer.

Bu alanda da herhangi özel bir işletme ya da hizmet bulunmuyor. Acemi kampçılar için tecrübe edindikten sonra gelinmesi daha doğru olacaktır. Ancak survival kamp severler oldukça keyif alacaktır.

Burada herhangi bir restoran, market yer almamaktadır. Alicin Kültürel Jeositi Kamp alanında yürüyüş alanları, bisiklet parkurları, balık tutabilecek alanlar bulunmaktadır. Bu sebeple gelmeden önce mutlaka alışverişlerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlayın. Elektrik, duş gibi ihtiyaçlar bulunmadığı için de hazırlıklı olun. Bunların yanı sıra telefonları da belirli bölgelerde çektiğini belirli bölgelerde çekmediğini söyleyebiliriz.

Tuvalet, çeşme gibi temel ihtiyaçlar içinde herhangi bir alan bulunmamaktadır. Doğanın sakin, huzurlu havasında vakit geçirmek isteyenler için doğal bir ortam sunmaktadır. Bölgeye giriş ücretsizdir.

Bölge vahşi hayvanların yaşam alanı olduğundan geceleri yabani hayvanlar dolaşabilir tedbirli olunmakta fayda var. Bölgede ayrıca kurt ve ayı gibi yabani hayvanların da doğal yaşam alanıdır. Bölgeyi tercih edecek kampçıların bu tehlikeyi de göz önünde bulundurması gerekmektedir.


Ankara Alicin Kültürel Jeositi Kamp Alanı Diğer Bilinmesi Gerekenler: Alicin Deresi kamp alanında tuvalet ve elektrik bulunmamaktadır. Telefon çekmekte fakat internet çekmemektedir.
Ankara Alicin Kültürel Jeositi Kamp Alanı Giriş Ücretli mi? : Ücretsiz
Ankara Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi Kamp Alanı İletişim Bilgileri: 
Ankara Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi Kamp Alanı web-sosyal medya sayfaları: –
Ankara Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi Kamp Alanı Adresi: Kalemler, 06890 Kızılcahamam/Ankara
Ankara Alicin Kültürel Jeositi Kamp Alanı Harita (GPS) Koordinatları: Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi Kamp Alanı (Bulunduğunuz konumdan kamp alanına ulaşmak için bağlantıyı tıklayın. Bağlantıdaki haritayı açarak kamp alanının konumunuza uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Ankara’da kamp yapılabilecek yerlerin tam listesi

1Ayaş Asartepe (Çanıllı) Barajı Kamp Alanı
2Ayaş Kirazdibi Göleti Kamp Alanı
3Bala Beynam Atatürk Ormanı Kamp Alanı
4Bala Kesikköprü Kamp Alanı
5Beypazarı As Balıkçılık Kamp Alanı
6Beypazarı Eğriova Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı
7Beypazarı Kamp Bozayı Kamp Alanı
8Çamlıdere Çamkoru Tabiat Parkı Kamp Alanı
9Çubuk Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı
10Çubuk Karagöl Milli Parkı Kamp Alanı
11Çubuk Yaylak Göleti Kamp Alanı
12Güdül Sorgun Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı
13Kazan Kurtboğazı Barajı Kamp Alanı
14Kızılcahamam Akyar Barajı Kamp Alanı
15Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi, Alicin Manastırı
16Kızılcahamam Gebeler Köyü Yaylası Kamp Alanı
17Kızılcahamam Işık Dağı Kamp Alanı Karagöl Jeositi
18Kızılcahamam Kurumcu Göleti Kamp Alanı
19Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Kamp Alanı
20Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı
21Kızılcahamam Yayla Mocamp Kamp Alanı
22Mamak Bayındır Barajı (Mavi Göl) Kamp Alanı
23Mamak Güney Kamping Kamp Alanı Kayaş
24Mamak Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı
25Nallıhan Çayırhan Gölü Kamp Alanı
Ankara Kamp ve Karavan Alanları

Not: Yazımızda kullanılan resimler internet üzerinden açık kaynaklardan alınmıştır.

Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.

Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün.

Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın. Kişisel çöpünüzü kamusal kullanıma açık olan doğaya terk etmeyin.

Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

http://www.turkeyoutdoor.org

Etiketler: :Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Ankara görülmesi gereken yerler, Ankara gezecek yerler, Ankara gezi, Ankara gezi rehberi, Ankara gezi yazısı, Ankara gezilecek çarşı, Ankara gezilecek doğal yerler, Ankara gezilecek doğal yerler haritası, Ankara gezilecek tarihi yerler, Ankara gezilecek yerler, Ankara gezilecek yerler doğa, Ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Ankara kalesi, Ankara merkezde gidilecek yerler, Ankara merkezde ne var, Ankara ne yenir nerede yenilir, Ankara ne yenir nereler gezilir, Ankara otelleri, Ankara seyahat rehberi, Ankara tarihi, Ankara tarihi yerler, Ankara turizm potansiyeli, Ankara turizm rehberi, Ankara turizm ve tanıtım, Ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Ankara şehir rehberi, Ankara’da bir günde ne yapılır?, Ankara’da gezilecek doğal yerler, Ankara’da gezilecek mekanlar, Ankara’da ne yapılır, Ankara’da ne yenir, Ankara’da nereye gidilir?, Ankara ücretsiz Kamp Alanları, Ankara Kamp Alanları 2022, Ankara ücretli Kamp Alanları, Bolu Kamp Alanları, Bayındır Barajı Kamp alanı, Ankara karavan Kamp Alanları, Kesikköprü Kamp alanı, Gölbaşı Kamp alanı, Asartepe (Çanıllı) Barajı Kamp Alanı, Kirazdibi Göleti Kamp Alanı , Beynam Atatürk Ormanı Kamp Alanı, Kesikköprü Kamp Alanı, As Balıkçılık Kamp alanı, Eğriova Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı, Kamp Bozayı Kamp Alanı, Çamkoru Tabiat Parkı Kamp Alanı, Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı, Karagöl Milli Parkı Kamp Alanı, Yaylak Göleti Kamp Alanı, Sorgun Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı, Kurtboğazı Barajı Kamp Alanı, Akyar Barajı Kamp Alanı, Alicin Kültürel Jeositi, Alicin Manastırı, Gebeler Köyü Yaylası Kamp Alanı, Işık Dağı Kamp Alanı Karagöl Jeositi, Kurumcu Göleti Kamp Alanı, Soğuksu Milli Parkı Kamp Alanı, Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı, Yayla Mocamp Kamp Alanı, Bayındır Barajı (Mavi Göl) Kamp Alanı, Güney Kamping Kamp Alanı Kayaş, Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı, Çayırhan Gölü Kamp Alanı, Yeşildere Mesire ve Kamp Yeri,

anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp, #photo, #instagram, #photooftheday, #traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefter,#ankara, #aniyakala, #antalya, #camping, #doğa, #fotoğraf, #gezgin, #gezi, #gezilecekyerler, #holiday, #instagood, #instagram, #instatravel, #istanbul, #kamp, #manzara, #nature, #objektifimden,  #photo #photography #photooftheday #seyahat #seyahatacentasi #seyahataski #seyahatblog #seyahatblogger #seyahatblogu #seyahatcantasi #seyahatdefteri #seyahatet #seyahatetmek #seyahatetmeklazim #seyahatetmesanati #seyahatfoto #seyahatfotografciligi #seyahatimvar #seyahatkonsept #seyahatname #seyahatnotlari #seyahatrehberim #seyahatseverizbiz #seyahattutkusu #tatil #türkiye #travel #travelgram #traveling #traveller #travelphotography #trip #turkeyankara,

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et

error: Content is protected !!
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.