ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara kamp alanları listesini en geniş şekliyle yazımızda paylaşıyoruz. Ankara’da aileniz ve arkadaşlarınızla beraber eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Ankara ücretli kamp yerleri ve Ankara ücretsiz kamp yerleri listesini derledik.

Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Listemizde sadece ruhsatlı kamp işletmeleri/tesisleri değil kamp çadırı kurulabilecek, karavan ile konaklanabilecek yerler de bulunmaktadır. Bu hususu kamp yapacağınız yeri seçerken göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.


Ankara Kamp Haritası

Ankara Kamp Alanları yazımızda yer alan diğer mekanların GPS koordinatlarını da haritamızda bulabilirsiniz. Haritaya tıkladığınızda listede yer alan kamp alanlarının harita konumunu ve bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilirsiniz.

Harita Adresi: https://goo.gl/maps/SkdCpSH2mFzS7v747


Bu yazı Ankara Kamp Alanları yazımızın eki mahiyetindedir. Ankara’da yer alan diğer kamp alanlarının listesini ve tanıtımlarını görmek için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.


Kızılcahamam Outdoor Potansiyeli

Kızılcahamam, ender bulunur ilginç yapısı ile turizmin her türlüsüne müsait bir görüntü arz eder. Soğuksu Millî Parkı, Güvem Karagöl mevkii ve bunların yanında Yıldırım, Işık, Karakiriş, Hıdır Dağları ve bunların üzerindeki Yemişen, Hıdırlar, Miyala, Salın, Eldelek, Başköy ve Yıldırım yaylaları ile Yıldırım Dağları üzerindeki Zindan denilen koyu orman alanı tabii güzellikler açısından görülmeye değer yerler olup doğa ve kır turizmi açısından mükemmel imkânlar sağlar.

Son zamanlarda oldukça rağbet gören dağ turizmi, doğa turları için ideal mekanlar yaz-kış turların ilk seçeneği haline gelmiştir.

Ayrıca Kurtboğazı, Bayındır, Eyrekkaya ve Akyer Barajları ile Üçbaş, Kurumcu, Karacaören, Kırköy, Pazar, Çeştepe göletleri de tabii ortama ayrı bir renk ve güzellik katar.

‘Zümrüt’ gibi bir yeşilliğin hâkim olduğu Soğuksu Milli Parkı, gerçekten bozulmaya yüz tutmuş tabii zenginlikler içinde orijinal yapısı ile ender güzellikleri saklayan ve her mevsim farklı görüntülerle insana sunan bir esrara sahiptir.

Park sahasında; yaban domuzu, ayı, tilki, çakal, sincap, tavşan gibi hayvan ve bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda 200 civarında kuş türü bulunduğu tespit edilmiştir. Yurdumuzda yaşayan yırtıcı kuş türlerinin hemen hepsi bölgede görülür. Hatta Türkiye’de nadir görünen deniz kartalı, bozkır kartalı ve atmaca kartalı yanında diğer yırtıcı kuşlardan kızıl şahin, küçük kartal, mısır akbabası, kara akbaba, küçük kerkenez ve baykuş da bu bölgede bulunur.

Kızılcahamam’da her çeşit av hayvanı bulunabiliyor. Özellikle tavşan, tilki, kurt ve domuz gibi hayvanlara her tarafta rastlanır. Keklik, çevrenin çalılık, taşlık ve su kaynaklarının bulunması sebebiyle Çeltikçi ve Pazar civarında daha çoktur. Bunlardan başka Kirmir vadisinde su samuru ve ayı, Avdan ve Çukurören yaylası gibi kayalık ve ormanlık yerlerde vaşak, Işık Dağı‘nda ise geyik görmek mümkündür.

Kızılcahamam barajlarında, gasma (kasma) denilen tatlı su kefali ve karabalık yanında kültür cinsi aynalı ve İsrail sazanı da tutulabiliyor.

Kızılcahamam Kamp Yerleri:

Kızılcahamam’da kamp yapmak istiyorsanız sadece aşağıdaki tanıtılan mekân değil ilçenin neredeyse bütün coğrafyasında kamp yapabilecek noktalar bulunmaktadır.

Ankara Kamp Alanları Listesi         

17 Ankara Kızılcahamam Işık Dağı Kamp Alanı ve Karagöl Jeositi

Ankara Kızılcahamam Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı Tanıtımı:

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine yaklaşık olarak 35 kilometrelik bir mesafede yer alan Işık Dağı Karagöl Kamp alanı, Ankara merkeze ise yaklaşık olarak 120 Kilometre bir mesafede yer alıyor. Kızılcahamam-Çerkeş yolu üzerindedir, doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Işık Dağı’nın rakımı yaklaşık olarak 2034 metredir.

Trekking ve Off-road yapmak isteyenlerin en uğrak yeri olan dağ kamp içinde çok müsait. Çadır kampı için uygun olan kamp yeri karavan kampı için uygun değildir.Kuş sesleri, tepenizden teninizi ufaktan kavuran güneş, suyun üzerinde görünen yansımalar ve yemyeşil ortam.

Trekking yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biri olan bu dağ çamlarla çevrilidir. Aynı zamanda şehrin gürültüsünden uzak huzurlu bir hafta sonu için tercih edilebilir.

Burada bulunan ve doğal bir heyelan sonucunda meydana gelen Karagöl’ün ise rakımı yaklaşık olarak 1600 metredir. Karagöl heyelan sonucunda oluşmuştur derinliği ise 2 metreyi geçmemektedir. Oluşan göletin etrafı çam ağaçlarıyla kaplıdır. Gölün balık çeşitliliği yok denecek kadar az seviyededir.

Karagöl Jeositi ise Işık Dağı’na 3 km uzaklıktadır. Çok güzel bir göl, yerini bulmak biraz zor. Işık dağına giderken köyün içinden sağa dönmelisiniz.

Bölgeye yakın Işık Dağı’nda ve civarda trekking yapılabiliyor. Alanda suyu içilebilen bir göl bulunuyor. Gıda ihtiyacı ve tuvalet için bir işletme yok. Ücretsiz şekilde göl manzaralı bir kamp yapma imkanı sağlıyor.

Bu kamp alanında tuvalet, elektrik bulunmamakta ve internet de oldukça az genelde çekmemektedir. Alana gelmeden önce market alışverişinizi de Kazan veya Kızılcahamam’dan yapabilirsiniz.

Kamp alanı doğal oluşundan dolayı kamp olanakları yetersizdir. WC, duş, elektrik gibi imkanlar bulunmamaktadır. Fakat kamp yapabileceğiniz güzel manzaralı ve gölgeli birçok alan bulabilirsiniz.

Kamp alanı yakınlarında suyu içilebilen (Kaynatarak içmekte fayda var) bir göl bulunuyor. Kamp alanı etrafında ise herhangi bir tesis veya işletme yeri bulunmuyor.

Kamp alanı doğal güzellikleri ve sakin oluşuyla dikkat çekiyor. Gölün etrafına ya da ormanın içerisinde kamp yapabilirsiniz. Doğal bir kamp alanı ve dağlık bir bölge olduğu için vahşi hayvanlar olabilir. Bu durumla karşılaşmamak için gerekli önlemleri almalısınız.

Kamp esnasında kontrollü ateşinizi yakabilir yemeklerinizi burada pişirebilirsiniz.

Kamp alanına gitmeden önce yeme-içme alışverişinizi yaparak diğer kamp malzemelerinizi tedarik etmenizi öneriyoruz.

Karagöl Jeositi, outdoor aktiviteleri ve doğa sporları için gerçekten çok uygun bir bölgedir.

Karagöl Jeositi, aslında kamp tutkunları kadar trekking severlerin oldukça ziyaret ettiği bir bölgedir. Wikiloc programında bölgede yapılmış onlarca trekking aktvite rotası bulunmaktadır.

  • Kendi aracınız ya da ekipmanlarınızla birlikte buraya gelirseniz, offroad, bisiklet sürmek gibi etkinliklerde bulunabilirsiniz.
  • Göl çevresinde, ormanda, Işık Dağı zirvesi istikametine doğru trekking ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.
  • Gölde balık tutmayı deneyebilirsiniz.
  • Sakin bir şekilde kamp yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Işık Dağı Karagöl Jeositi’ne Nasıl Gidilir?

Ankara Kızılcahamam İlçesine uzaklığı 35 km olan Işık Dağı’na gitmek için kendinize merkez nokta olarak Kızılcahamam’ı alırsanız eğer, Ankara Bolu yolu üzerinde Kızılcahamam’ı geçtikten sonra Çerkeş yoluna saptığınızda yol sizi Karagöl’e kadar götürecektir. Daha sonrasında tabelaları takip ederek jeosite varabilirsiniz.

Kamp olanakları: Kızılcahamam Işık Dağı Kamp alanında herhangi bir tesis bulunmadığı için gıda ihtiyaçlarının kamp alanına gelmeden önce temin edilmesi gereklidir. Ayrıca tuvalet ihtiyacının karşılanacağı bir alan bulunmaktadır.

Ankara Kızılcahamam Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı Diğer Bilinmesi Gerekenler: Kamp alanına gitmeden önce yeme-içme alışverişinizi yaparak diğer kamp malzemelerinizi tedarik etmenizi öneriyoruz.
Ankara Kızılcahamam Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı Giriş Ücretli mi? : Ücretsiz
Ankara Kızılcahamam Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı İletişim Bilgileri: 
Ankara Kızılcahamam Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı web-sosyal medya sayfaları: –
Ankara Kızılcahamam Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı Adresi: Yağcıhüseyin, JQR8+W9, 06890 Kızılcahamam/Ankara
Ankara Kızılcahamam Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı Harita (GPS) Koordinatları: Kızılcahamam Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı (Bulunduğunuz konumdan kamp alanına ulaşmak için bağlantıyı tıklayın. Bağlantıdaki haritayı açarak kamp alanının konumunuza uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Not: Yazımızda kullanılan resimler internet üzerinden açık kaynaklardan alınmıştır.

Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.

Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün.

Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın. Kişisel çöpünüzü kamusal kullanıma açık olan doğaya terk etmeyin.

Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

http://www.turkeyoutdoor.org

Etiketler: :Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Ankara görülmesi gereken yerler, Ankara gezecek yerler, Ankara gezi, Ankara gezi rehberi, Ankara gezi yazısı, Ankara gezilecek çarşı, Ankara gezilecek doğal yerler, Ankara gezilecek doğal yerler haritası, Ankara gezilecek tarihi yerler, Ankara gezilecek yerler, Ankara gezilecek yerler doğa, Ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Ankara kalesi, Ankara merkezde gidilecek yerler, Ankara merkezde ne var, Ankara ne yenir nerede yenilir, Ankara ne yenir nereler gezilir, Ankara otelleri, Ankara seyahat rehberi, Ankara tarihi, Ankara tarihi yerler, Ankara turizm potansiyeli, Ankara turizm rehberi, Ankara turizm ve tanıtım, Ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Ankara şehir rehberi, Ankara’da bir günde ne yapılır?, Ankara’da gezilecek doğal yerler, Ankara’da gezilecek mekanlar, Ankara’da ne yapılır, Ankara’da ne yenir, Ankara’da nereye gidilir?, Ankara ücretsiz Kamp Alanları, Ankara Kamp Alanları 2022, Ankara ücretli Kamp Alanları, Bolu Kamp Alanları, Bayındır Barajı Kamp alanı, Ankara karavan Kamp Alanları, Kesikköprü Kamp alanı, Gölbaşı Kamp alanı, Asartepe (Çanıllı) Barajı Kamp Alanı, Kirazdibi Göleti Kamp Alanı , Beynam Atatürk Ormanı Kamp Alanı, Kesikköprü Kamp Alanı, As Balıkçılık Kamp alanı, Eğriova Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı, Kamp Bozayı Kamp Alanı, Çamkoru Tabiat Parkı Kamp Alanı, Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı, Karagöl Milli Parkı Kamp Alanı, Yaylak Göleti Kamp Alanı, Sorgun Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı, Kurtboğazı Barajı Kamp Alanı, Akyar Barajı Kamp Alanı, Alicin Kültürel Jeositi, Alicin Manastırı, Gebeler Köyü Yaylası Kamp Alanı, Işık Dağı Kamp Alanı Karagöl Jeositi, Kurumcu Göleti Kamp Alanı, Soğuksu Milli Parkı Kamp Alanı, Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı, Yayla Mocamp Kamp Alanı, Bayındır Barajı (Mavi Göl) Kamp Alanı, Güney Kamping Kamp Alanı Kayaş, Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı, Çayırhan Gölü Kamp Alanı, Yeşildere Mesire ve Kamp Yeri,

anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp, #photo, #instagram, #photooftheday, #traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefter,#ankara, #aniyakala, #antalya, #camping, #doğa, #fotoğraf, #gezgin, #gezi, #gezilecekyerler, #holiday, #instagood, #instagram, #instatravel, #istanbul, #kamp, #manzara, #nature, #objektifimden,  #photo #photography #photooftheday #seyahat #seyahatacentasi #seyahataski #seyahatblog #seyahatblogger #seyahatblogu #seyahatcantasi #seyahatdefteri #seyahatet #seyahatetmek #seyahatetmeklazim #seyahatetmesanati #seyahatfoto #seyahatfotografciligi #seyahatimvar #seyahatkonsept #seyahatname #seyahatnotlari #seyahatrehberim #seyahatseverizbiz #seyahattutkusu #tatil #türkiye #travel #travelgram #traveling #traveller #travelphotography #trip #turkeyankara,