ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara kamp alanları listesini en geniş şekliyle yazımızda paylaşıyoruz. Ankara’da aileniz ve arkadaşlarınızla beraber eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Ankara ücretli kamp yerleri ve Ankara ücretsiz kamp yerleri listesini derledik.

Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Listemizde sadece ruhsatlı kamp işletmeleri/tesisleri değil kamp çadırı kurulabilecek, karavan ile konaklanabilecek yerler de bulunmaktadır. Bu hususu kamp yapacağınız yeri seçerken göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.


Ankara Kamp Haritası

Ankara Kamp Alanları yazımızda yer alan diğer mekanların GPS koordinatlarını da haritamızda bulabilirsiniz. Haritaya tıkladığınızda listede yer alan kamp alanlarının harita konumunu ve bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilirsiniz.

Harita Adresi: https://goo.gl/maps/SkdCpSH2mFzS7v747


Bu yazı Ankara Kamp Alanları yazımızın eki mahiyetindedir. Ankara’da yer alan diğer kamp alanlarının listesini ve tanıtımlarını görmek için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.


Kızılcahamam Outdoor Potansiyeli

Kızılcahamam, ender bulunur ilginç yapısı ile turizmin her türlüsüne müsait bir görüntü arz eder. Soğuksu Millî Parkı, Güvem Karagöl mevkii ve bunların yanında Yıldırım, Işık, Karakiriş, Hıdır Dağları ve bunların üzerindeki Yemişen, Hıdırlar, Miyala, Salın, Eldelek, Başköy ve Yıldırım yaylaları ile Yıldırım Dağları üzerindeki Zindan denilen koyu orman alanı tabii güzellikler açısından görülmeye değer yerler olup doğa ve kır turizmi açısından mükemmel imkânlar sağlar.

Son zamanlarda oldukça rağbet gören dağ turizmi ve doğa turları için ideal mekanlar yaz-kış turların ilk seçeneği haline gelmiştir.

Ankara Kızılcahamam

Ayrıca Kurtboğazı, Bayındır, Eyrekkaya ve Akyer Barajları ile Üçbaş, Kurumcu, Karacaören, Kırköy, Pazar, Çeştepe göletleri de tabii ortama ayrı bir renk ve güzellik katar.

‘Zümrüt’ gibi bir yeşilliğin hâkim olduğu Soğuksu Milli Parkı, gerçekten bozulmaya yüz tutmuş tabii zenginlikler içinde orijinal yapısı ile ender güzellikleri saklayan ve her mevsim farklı görüntülerle insana sunan bir esrara sahiptir.

Park sahasında; yaban domuzu, ayı, tilki, çakal, sincap, tavşan gibi hayvan ve bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda 200 civarında kuş türü bulunduğu tespit edilmiştir. Yurdumuzda yaşayan yırtıcı kuş türlerinin hemen hepsi bölgede görülür. Hatta Türkiye’de nadir görünen deniz kartalı, bozkır kartalı ve atmaca kartalı yanında diğer yırtıcı kuşlardan kızıl şahin, küçük kartal, mısır akbabası, kara akbaba, küçük kerkenez ve baykuş da bu bölgede bulunur.

Kızılcahamam

Kızılcahamam’da her çeşit av hayvanı bulunabiliyor. Özellikle tavşan, tilki, kurt ve domuz gibi hayvanlara her tarafta rastlanır. Keklik, çevrenin çalılık, taşlık ve su kaynaklarının bulunması sebebiyle Çeltikçi ve Pazar civarında daha çoktur. Bunlardan başka Kirmir vadisinde su samuru ve ayı, Avdan ve Çukurören yaylası gibi kayalık ve ormanlık yerlerde vaşak, Işık Dağı‘nda ise geyik görmek mümkündür.

Kızılcahamam barajlarında, gasma (kasma) denilen tatlı su kefali ve karabalık yanında kültür cinsi aynalı ve İsrail sazanı da tutulabiliyor.

Kızılcahamam Kamp Yerleri:

Kızılcahamam’da kamp yapmak istiyorsanız sadece aşağıdaki tanıtılan mekân değil ilçenin neredeyse bütün coğrafyasında kamp yapabilecek noktalar bulunmaktadır.

Ankara Kamp Alanları Listesi         

20 Ankara Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı

Ankara Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı Tanıtımı:

Şahinler Tabiat Parkı Ankara’da kamp yapılacak yerler listesinde en çok tercih edilen kamp alanlarından birisidir. Şahinler Tabiat Parkı, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alıyor. Ankara şehir merkezinden buraya yaklaşık 1 saate gelebilirsiniz. Şahinler Tabiat Parkı yemyeşil güzelliği ile bilinmektedir.

Ankara’nın Kızılcahamam bölgesinde yer alan Şahinler Tabiat Parkı, muhteşem doğası ve insana verdiği sakinliğe ile hafta sonu kaçamağı için en ideal yerlerden biridir. 

Kızılcahamam’dan 30 km uzaklıkta yer alan Şahinler Tabiat Parkı Kamp yapmak ve doğada keyifli vakit geçirmek için doğru bir tercih olacaktır.

Ankara Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Geniş çaplı doğal bir alanda Şahinler Tabiat Parkı birçok değişik etkinlik olanağı sunan en güzel yerlerden biridir. Şehirden uzak doğa ile baş başa güzel vakit geçirme imkanı sağlayan Park, özellikle yaz ve İlkbahar aylarında oldukça fazla tercih ediliyor.

Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı

Şahinler Göleti’ne ev sahipliği yapan ve yeşilliğiyle kendinizi güzel bir kartpostalın içinde gibi hissedeceğiniz Şahinler Tabiat Parkı özellikle yılın her mevsimi kampçılara ev sahipliği yapmasıyla bilinmektedir.

Konforunuzun ön planda tutulduğu bu kamp alanında tuvalet, piknik masaları, büfe, güvenlik ve acil durumlarda kullanılmak üzere elektrik gibi imkanlar bulunuyor. Tüm bu özellikleriyle kamp alanı daha önce kamp deneyimi yaşamamış acemiler için oldukça ideal.

Geniş çaplı doğal bir alanda Şahinler Tabiat Parkı birçok değişik etkinlik olanağı sunan en güzel yerlerden biridir. Şehirden uzak doğa ile baş başa güzel vakit geçirme imkanı sağlayan Park, özellikle yaz ve İlkbahar aylarında oldukça fazla tercih ediliyor.

Tamamen doğal bir alandan kurulmuş şekilde oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Böylece sık ormanlık alanları ve gölü ile beraber çok güzel bir vakit geçirme şansı tanıyor.

Kamp alanında ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz çeşme yerleri ve tuvalet mevcuttur. Ayrıca ateşinizi kontrollü yakabilir ve mangalınızı da yapabilirsiniz. Doğaseverler için sessiz sakin bir hafta sonu doğa tatili için iyi bir seçenek olabilir.

Ankara kamp alanları listesinde yer alan ve kamp severlerin sıkça ziyaret ettiği Şahinler Tabiat Parkı, özellikle trekking içinde oldukça güzel bir tabiata sahiptir. Birçok farklı yürüyüş yolu bulunan alanda ilkbahar ve yaz aylarında birçok doğa sever, yürüyüş yaparak tabiatı keşfediyor.

Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı

Doğa yürüyüşü yapıp, bisiklet sürebilirsiniz ayrıca fotoğraf çekilmek için de harika yerlere sahiptir. Piknik imkanları da son derecede gelişmiştir.

Şahinler Tabiat Parkı akla gelebilecek birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Yürüyüş ve koşu ile beraber dağ yürüyüşünün yanı sıra kamp gibi daha birçok seçenek üzerinden öne çıkıyor.

Şahinler Tabiat Parkı, ziyaretçilerin dağ yürüyüşü (trekking), doğa yürüyüşleri, dağ tırmanışı, fotoğraf çekimi, böcek ve hayvanları inceleme ve piknik gibi rekreasyonel ihtiyaçlarına cevap verebilecek potansiyele sahiptir.

Şahinler Tabiat Parkı Off-Road

Şahinler Tabiat Parkı içerisinde kamp yapma olanakları, Şahinler göleti adında bir gölet vardır.  İçerisinde yer alan göl sayesinde balık tutma şansı bulunmaktadır. Ayrıca alanda 1’i büyük 2’si küçük 3 tane göl bulunmaktadır.

Buraya gelirken market alışverişinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz kamp alanı içinde büfe yer alsa da bu büfede aradığınız her şeyi bulabileceğinizi garanti veremiyoruz.

Doğa içerisinde bolca yabani hayvana rastlayacaksınız. Şahinler Tabiat Parkı’nda bulunan yabani hayvanlar ise; kurt, sansar, keklik, çakal, sincap, tilki ve tavşandır.

Kamp alanı, özel bir işletmeye sahiptir dolayısıyla Kamp yapmak ücrete tabidir. Şahinler Tabiat Parkı kamp alanında elektrik, su, lavabolar, piknik masaları, büfe, güvenlik gibi bir kamp alanında olması gereken birçok hizmet bulunuyor.

Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı Civarındaki Wikiloc Rotaları

Ankara ücretli kamp alanları arayışı içerisinde olan ve özellikle acemi kampçılar için bence ideal bir kamp alanıdır.

Milli park olduğu için ücretli bir alandır. Ancak tuvalet, güvenlik, çeşme, elektrik, otopark gibi imkanlar sunuyor.

Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı

Hem bireysel olarak hem de kamp yapmak amaçlı Şahinler Tabiat Parkı’na giriş yapabilirsiniz. Bu doğrultuda piknik amaçlı farklı etkinlikler yapmak için giriş ücreti var. Aynı zamanda araç başı olarak da ücret alınmaktadır.

Yine kamp yapmak isteyenler de belirli ücret karşılığında bir gün boyunca rahatlıkla konaklama imkânı elde edebilir. Üstelik elektrik ve su ihtiyaçları ile beraber çok daha muhteşem bir doğal yaşam imkânı sağlamaktadır.

Bolu Gerede’ye de yakın olan Şahinler Tabiat Parkı genç grupları misafir ettiği gibi çok sık olmasa da aileler de bu kamp alanını tercih etmektedir.

Yabani yaşama ev sahipliği yapan Tabiat Parkında, kurt, çakal, sansar, keklik, tavşan, sincap, tilki gibi yaban hayvanlarıyla karşılaşmanız olasıdır.

Ankara‘nın birçok kamp alanı gibi doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bu kamp alanında doğa yürüyüşü için yürüyüş parkurları yer almaktadır ve bu parkurlara yeşillik ve göller ev sahipliği yapmaktadır.

 • Bisiklet ve ATV sürüşü için oldukça uygundur. Fakat kiralama yerleri bulunmamaktadır. Bu sebeple kendiniz getirmelisiniz.
 • Doğa fotoğrafı çekebilirsiniz.
 • Olta balıkçılığı için müsaittir.
 • İzcilik yapmayı seviyorsanız grubunuzu toplayıp burada izcilik de yapabilirsiniz.
 • Konaklamak için kendi çadırınızı getirmelisiniz.
 • Acil durumlar için elektrik imkânı bulunurken, tuvalet, bulaşık yıkama tezgâhı, kamelya ve otopark gibi hizmetler de bulunmaktadır.

Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı Kamp Olanaklarından bazıları şu şekildedir;

 • -Çeşme
 • -Etkinlik Alanı
 • -Konaklama Tesisi
 • -Büfe
 • -WC
 • -Gölet
 • -Dere
 • -Çocuk Oyun Alanı
 • Kamp alanı
 • -Kameriyeler
 • -Güvenlik Noktaları
 • -Göl
 • İskele
 • -Giriş Kontrol Noktası

Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı Giriş Ücreti:

 • Şahıs 9 TL 
 • İndirimli Şahıs 4.5 TL 
 • Bisiklet 9 TL 
 • Motorsiklet 18 TL 
 • Otomobil, Kamyonet 27 TL 
 • Minibüs 81 TL 
 • Midibüs 135 TL 
 • Otobüs 270 TL 
 • 1 Ünite Çadır (günlük) 35 TL 
 • 1 Ünite Karavan (günlük) 45 TL

Kamp Olanakları: Giriş kontrol noktası (güvenlik) güvenlik noktaları, çeşme, büfe, iskele, etkinlik alanı, WC, çocuk oyun alanı, konaklama tesisi, gölet ve kamp alanı.

Web Sitesi: http://sahinler.tabiat.gov.tr/

Ankara Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı Diğer Bilinmesi Gerekenler: Milli park olduğu için ücretli bir alandır. Ancak tuvalet, güvenlik, çeşme, elektrik, otopark gibi imkanlar sunuyor.
Ankara Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı Giriş Ücretli mi? : Ücretli
Ankara Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı İletişim Bilgileri: +90 (312) 207 50 00 / Santral Tel – +90 (312) 207 60 24 / Daire Başkanlık
Ankara Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı web-sosyal medya sayfaları:  http://sahinler.tabiat.gov.tr/
Ankara Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı Adresi: Şahinler, Ankara Bolu Yolu, 06890 Kızılcahamam/Ankara
Ankara Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı Harita (GPS) Koordinatları: Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı (Bulunduğunuz konumdan kamp alanına ulaşmak için bağlantıyı tıklayın. Bağlantıdaki haritayı açarak kamp alanının konumunuza uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz)


Ankara’da kamp yapılabilecek yerlerin tam listesi

1Ayaş Asartepe (Çanıllı) Barajı Kamp Alanı
2Ayaş Kirazdibi Göleti Kamp Alanı
3Bala Beynam Atatürk Ormanı Kamp Alanı
4Bala Kesikköprü Kamp Alanı
5Beypazarı As Balıkçılık Kamp Alanı
6Beypazarı Eğriova Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı
7Beypazarı Kamp Bozayı Kamp Alanı
8Çamlıdere Çamkoru Tabiat Parkı Kamp Alanı
9Çubuk Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı
10Çubuk Karagöl Milli Parkı Kamp Alanı
11Çubuk Yaylak Göleti Kamp Alanı
12Güdül Sorgun Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı
13Kazan Kurtboğazı Barajı Kamp Alanı
14Kızılcahamam Akyar Barajı Kamp Alanı
15Kızılcahamam Alicin Kültürel Jeositi, Alicin Manastırı
16Kızılcahamam Gebeler Köyü Yaylası Kamp Alanı
17Kızılcahamam Işık Dağı Kamp Alanı Karagöl Jeositi
18Kızılcahamam Kurumcu Göleti Kamp Alanı
19Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Kamp Alanı
20Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı
21Kızılcahamam Yayla Mocamp Kamp Alanı
22Mamak Bayındır Barajı (Mavi Göl) Kamp Alanı
23Mamak Güney Kamping Kamp Alanı Kayaş
24Mamak Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı
25Nallıhan Çayırhan Gölü Kamp Alanı
Ankara Kamp ve Karavan Alanları

Not: Yazımızda kullanılan resimler internet üzerinden açık kaynaklardan alınmıştır.

Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.

Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün.

Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın. Kişisel çöpünüzü kamusal kullanıma açık olan doğaya terk etmeyin.

Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

http://www.turkeyoutdoor.org

Etiketler: :Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Ankara görülmesi gereken yerler, Ankara gezecek yerler, Ankara gezi, Ankara gezi rehberi, Ankara gezi yazısı, Ankara gezilecek çarşı, Ankara gezilecek doğal yerler, Ankara gezilecek doğal yerler haritası, Ankara gezilecek tarihi yerler, Ankara gezilecek yerler, Ankara gezilecek yerler doğa, Ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Ankara kalesi, Ankara merkezde gidilecek yerler, Ankara merkezde ne var, Ankara ne yenir nerede yenilir, Ankara ne yenir nereler gezilir, Ankara otelleri, Ankara seyahat rehberi, Ankara tarihi, Ankara tarihi yerler, Ankara turizm potansiyeli, Ankara turizm rehberi, Ankara turizm ve tanıtım, Ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Ankara şehir rehberi, Ankara’da bir günde ne yapılır?, Ankara’da gezilecek doğal yerler, Ankara’da gezilecek mekanlar, Ankara’da ne yapılır, Ankara’da ne yenir, Ankara’da nereye gidilir?, Ankara ücretsiz Kamp Alanları, Ankara Kamp Alanları 2022, Ankara ücretli Kamp Alanları, Bolu Kamp Alanları, Bayındır Barajı Kamp alanı, Ankara karavan Kamp Alanları, Kesikköprü Kamp alanı, Gölbaşı Kamp alanı, Asartepe (Çanıllı) Barajı Kamp Alanı, Kirazdibi Göleti Kamp Alanı , Beynam Atatürk Ormanı Kamp Alanı, Kesikköprü Kamp Alanı, As Balıkçılık Kamp alanı, Eğriova Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı, Kamp Bozayı Kamp Alanı, Çamkoru Tabiat Parkı Kamp Alanı, Ay Kayası Mesire Ve Kamp Alanı, Karagöl Milli Parkı Kamp Alanı, Yaylak Göleti Kamp Alanı, Sorgun Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı, Kurtboğazı Barajı Kamp Alanı, Akyar Barajı Kamp Alanı, Alicin Kültürel Jeositi, Alicin Manastırı, Gebeler Köyü Yaylası Kamp Alanı, Işık Dağı Kamp Alanı Karagöl Jeositi, Kurumcu Göleti Kamp Alanı, Soğuksu Milli Parkı Kamp Alanı, Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı, Yayla Mocamp Kamp Alanı, Bayındır Barajı (Mavi Göl) Kamp Alanı, Güney Kamping Kamp Alanı Kayaş, Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı, Çayırhan Gölü Kamp Alanı, Yeşildere Mesire ve Kamp Yeri,

anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp, #photo, #instagram, #photooftheday, #traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefter,#ankara, #aniyakala, #antalya, #camping, #doğa, #fotoğraf, #gezgin, #gezi, #gezilecekyerler, #holiday, #instagood, #instagram, #instatravel, #istanbul, #kamp, #manzara, #nature, #objektifimden,  #photo #photography #photooftheday #seyahat #seyahatacentasi #seyahataski #seyahatblog #seyahatblogger #seyahatblogu #seyahatcantasi #seyahatdefteri #seyahatet #seyahatetmek #seyahatetmeklazim #seyahatetmesanati #seyahatfoto #seyahatfotografciligi #seyahatimvar #seyahatkonsept #seyahatname #seyahatnotlari #seyahatrehberim #seyahatseverizbiz #seyahattutkusu #tatil #türkiye #travel #travelgram #traveling #traveller #travelphotography #trip #turkeyankara,