Kemer Gezi Rehberi 5 – Kemer Outdoor Aktiviteleri

Bu yazı dizimizde Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini tanıtıyoruz. #Antalya deniz, güneş, doğa ve tarihin bütünleştiği bir şehirdir. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya’nın her ilçesi başlı başına birer doğa harikasıdır.

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bu yazı dizimizde bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.


Kemer Outdoor ve Doğa Sporları

Bu yazı dizimizde Antalya Kemer’e gittiğinizde gezip görmek isteyebileceğiniz bütün tarihi ve turistik yerlerin kısa tanıtımlarını yapacağız. Bu yazımızın içeriği genel olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı broşürlerden (www.antalyakulturturizm.gov.tr ve https://visitkemer.net/ adreslerinden) alınmıştır.


Bu yazımızda aşağıdaki konu başlıklarında detaylı bilgiler veriyoruz.

Kemer’de Yapılabilecek Doğa Sporları ve Doğa Aktiviteleri

Kemer Outdoor

Kemer, muhteşem doğası ile doğa sporları ve macera tutkunları için sınırsız imkanlar barındırır. Kemer’de doğa sporları ve adrenalin sevenler için en popüler outdoor aktiviteleri arasında; Toros Dağlarında Cip Safari ve ATV Safari turları ile birlikte, Tahtalı Dağı, Yanartaş, Göynük Kanyonu’nda doğa yürüyüşleri, yukarıda listelediğimiz yaylalarda yapılabilecek aktiviteler ve Üçoluk Yaylası’nda trekking ve doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları, ayrıca Köprülü Kanyon’da rafting turları başta gelmektedir.

Kemer’de Doğa Yürüyüşü (Trekking) Yapabilirsiniz

Kemer, doğaseverlere sunduğu yürüyüş parkurları ile de çok zengin. Kemer’i çevreleyen dağlarda çok fazla sayıda ve çeşitte yürüyüş parkuru bulmak mümkün. Bu parkurlar zorluk derecelerine göre de sınıflandırılabiliyor.  Yürüyüşler esnasında Kemer’in eşsiz doğası da yürüyüşçülere eşlik ediyor. Likya youlu boyunca eşsiz bir manzara ile karşılaşan macera severler sıkılmadan seyahat edebiliyorlar.

Kemer Doğa yürüyüşü

Kemer şehir merkezinin hemen yanındaki ormanlık alandan başlayan parkurlar, günübirlik ve bağlantılı rotalarda kamplı olarak yürüyüş yapma imkânı da sunuyor. Yürüyüş parkurları ile deniz kenarından başlayıp Bey Dağlarının yüksek zirvelerine kadar çıkabilirsiniz.

Kemer’de Kanyon Yürüyüşü Yapabilirsiniz

Kanyon Yürüyüşü en heyecanlı ve en zevkli outdoor sporlarından biridir ancak bir o kadar da yorucudur. Kanyon Yürüyüşü gerçek bir mücadeledir. Metrelerce yükseklikteki dik Kanyon duvarlarının arasından geçen dar ve derin su yatağını kimi zaman yürüyerek kimi zaman yüzerek çoğunlukla şelalelerden ipler ve diğer teknik donanım yardımıyla inerek ya da metrelerce yükseklikteki kayalardan doğal su göletlerine atlayarak geçeceksiniz.

Kemer Kanyon Yürüyüşü

Antalya doğası itibariyle Kanyon Yürüyüşü tutkunları için en güzel bölgelerden birisidir. Özellikle Göynük Kanyonu engebeleri ve serin sularıyla her yıl birçok outdoor spor tutkununu bir araya getirmektedir. 

Göynük Kanyonu’nda Kanyon Sporu ve Trekking Yapabilirsiniz

Kemer’in en popüler gezilecek yerlerinden birisi olan Göynük Kanyonu, muhteşem doğası, ağaçları, şelaleleri ve havuzları ile doğa sporları (outdoor) sevenler açısından muhteşem bir yer. Göynük Kanyonu’unda Kanyon keyfi, yürüyüş parkurlarında trekking ve kıyı restoranlarında yeme içme keyfi sürebilirsiniz.

Üçoluk Yaylasında Doğa Yürüyüşü Ve Trekking Yapabilirsiniz

Kemer’den yaklaşık 37 km. mesafede bulunan 1500 metre yükseklikteki Üçoluk Yaylası, muhteşem doğal güzellikleri ve çam ağaçlarıyla birlikte Kemer’in görülmeye değer doğal güzelliklerinden birisi. Üçoluk Yaylası’nda günübirlik gezi turuna katılabilir, doğa yürüyüşü ve trekking yapabilir, yayla evlerinde süre köy yaşamını gözlemleyebilirsiniz.

Kemer Trekking

Kemer İkiz Kayalar/Karataş’ta Outdoor Aktiviteleri Yapabilirsiniz

Çamyuva ile Kemer arasında birbirinin ikizi misali tıpatıp aynı olan İkiz Kayalar yan yanadır. Bu kayalar volkaniktir. Diğer adı Karataş olan İkiz Kayalar, zorlu bir kaya tırmanma noktası olup her yıl tırmanış tutkunlarını bir araya getirmektedir.

Yanartaş’ta Doğa Yürüyüşü ve Trekking Yapabilirsiniz

Çıralı ve Olimpos’un tepelerinde 230 metre yükseklikte yer alan, sonsuz ateş olarak anılan ve doğal bir ateş kaynağına sahip olan Yanartaş, doğal güzellikleri ile birlikte ideal bir yer. Yanartaş’a patika yolundan tırmanarak günübirlik doğa yürüyüşü ve trekking yapabilir, özellikle akşam saatlerinde yanan taşların oluşturduğu muhteşem güzelliklerin keyfini sürebilirsiniz.

Kemer Bisiklet Turlarına Katılabilirsiniz

Bisiklet turları ile Kemer ve çevresindeki sayısız güzellikteki yerleri, köyleri ve dağ yollarını bisiklet ile gezebilir, Kemer tatilinizde doğa sporları adına güzel bir aktivite yapmış olursunuz.

İster KemerKumluca yol boyunda, ister Bey Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde ve Üçoluk Yaylası’nda, isterseniz de Tahtalı Dağı’ndan çevre yerlere bisiklet turu yapabilirsiniz.

Kemer tatilinizde, günübirlik Toros Dağları’nda 4×4 arazi araçları ile yapılan Cip Safari turlarına katılarak, dağ yollarında muhteşem manzaralar eşliğinde eşsiz bir deneyim ve adrenalin yaşayabilirsiniz.

Kemer Bisiklet

Kemer’de Dağ Bisikleti Kullanabilirsiniz

Kemer hem bisiklet, hem de doğaseverlerin en sevdiği rotalardan biridir. Ormanın içerisinde geçen parkurlar eşliğinde yemyeşil bir serüvenin içerisine doğru bisiklet sürebilirsiniz.  Hangi mevsimde giderseniz gidin, kendinizi bir gökkuşağının içinde süzülüyormuş gibi hissedeceksiniz. Toros Dağlarının batı uzantısı Bey Dağlarında birbirinden farklı dağ bisikleti rotalarında günlük ve kamplı turlar yapabilirsiniz.  Çok sayıda parkuru ve muhteşem doğasıyla Kemer yolları keşfedilmeyi bekliyor.

Kemer Toros Dağları’nda ATV ve Quad Safari Yapabilirsiniz

Kemer tatilinizde, günübirlik ATV ve Quad Safari turlarına katılarak Toros Dağlarında çam ormanları arasında heyecan verici, çamurlu, ıslak, tozlu, adrenalin dolu ve eğlenceli güzel bir gün geçirebilirsiniz

Kemer Tahtalı Dağı’nda Yamaç Paraşütü ve Bungee-Catapult Yapabilirsiniz

Kemer Yamaç Paraşütü

Tahtalı Dağı’nda yamaç paraşütü (Paragliding), dünyanın en uzun parkuru olması sebebiyle amatör ve profesyonel yamaç paraşütçülerinin yoğun ilgisini çekmekte. Bungee-Catapult ise, bir savaş uçağı pilotunun yaptığı manevraların simüle edildiği, kendinizi aynen bu şekilde hissedebileceğiniz olağanüstü bir deneyimdir.

Kemer Köprülü Kanyonu’nda Rafting ve Trekking Yapabilirsiniz

Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırları içerisinde yer alan Köprülü Kanyon, içinden Köprüçay nehrinin aktığı ve dünyaca ünlü rafting merkezlerinden birisi olan bir cennet köşesidir. Köprülü Kanyon aynı zamanda milli park sınırları içerisinde ve özellikle doğa sporları ve rafting tutkunlarının Kemer ve Antalya tatillerinde mutlaka gezip görmesi gereken yerlerin başında yer alır.

Kemer’de Yamaç Paraşütü Yapabilirsiniz

Yamaç paraşütü uçuşu ile Kemer serüveninize bir serüven daha ekleyebilirsiniz. Yamaç paraşütünü daha önce denememiş olmanız bir engel teşkil etmiyor. Yamaç paraşütünde uzman yetkililer ile birlikte bu deneyimi yaşama şansınız her zaman geçerlidir. Olympos’tan bir yamaç paraşütü ile süzülerek uçmanız gerçek tanrısal bir serüvendir. Tahtalı’dan yapılan yamaç paraşütü uçuşu sayesinde sadece Alanya’dan Kaş’a kadar olan doğal manzarayı seyretmekle kalmayıp, Tahtalı ve Bey Dağları üzerinde yaşayan birçok yabani canlı yaşamını da havadan keşfetme olanağı bulacaksınız. Yamaç paraşütü ile Toroslar’ın zirvesinden Akdeniz’in kumsallarına saatlerce kuşlar gibi süzülerek inecek, doğanın yeşil ve denizin mavi tonunun kucaklaşmasını gökyüzünden izlemenin ayrıcalığını yaşayacaksınız.

Kemer Doğasında Enduro ve ATV Kullanabilirsiniz

Enduro motosikletler; doğa sporları konusunda uzmanlaşmış, yumuşak süspansiyonlu cross motorlardır. Özellikle 2000’li yıllardan sonra yaygınlaşan ve günümüzde pek çok tutkunu olan bu sporu Kemer‘in muhteşem doğası ve tarihi patikalarında deneyerek bambaşka bir heyecan yaşayacaksınız.

Kemer Enduro

ATV Safari 4 tekerlekli motorlar ile bazen çamurlu bazen sulu dereler ile tamamen manzara ve doğa dolu bir ortamda yapılan, adrenalin ve heyecan dolu müthiş bir spordur. Bu deneyimi yaşamak için araba kullanmayı bilmenize ya da ehliyet sahibi olmanıza gerek yok. Kısa bir tanıtım bilgisi ve birkaç metre deneme ve ısınma sürüşünü gerçekleştirdikten sonra ATV motoruna tamamen hakim olmayı başarabilirsiniz. Kemer‘in dağ yolları sizi bekliyor. Kemer‘in çevresinin dağlarla ve yükseltilerle çevrili olması sebebiyle, ATV Safari tutkunları kısa bir yolculuk sonrasında kendilerini macera içinde bulabiliyor.

Kemer’de Offroad Safari Yapabilirsiniz

Kemer, doğası ve coğrafi konumu nedeniyle jeep Safarilerine de ev sahipliği yapar. Kemer’in bu özelliğini bilenler her geldiklerinde mutlaka bu Safarilere katılır. Rehberli şekilde yapılan bu Safariler misafirlere heyecan dolu dakikalar yaşatır.

Kemer’de Offroad Safari

Bölge, misafirlerine Safari konusunda da birbirinden farklı parkurlar sunar. Bu parkurlar yine doğal çevrenin sunduğu eşsiz manzara eşliğinde yapılır. Eğlenceli ve adrenalin dolu dakikalar yaşamak isteyenlerin tercihi haline gelen Safariler yerli ve yabancıları bağımlı hale getiriyor.

Kemer’de Tırmanış Yapabilirsiniz

Tarihi Likya Yolu üzerinde olan Olimpos; muhteşem doğası, büyüleyici sahili ve en önemlisi birbirinden güzel tırmanış sektörleri ile seyahat edenlerin uğrak yeridir. Muhteşem kireç taşı ve farklı tarzlardaki kaya yapısı Olympos’u tırmanıcılar için daha da çekici kılmaktadır. Sektörlerinde kolay ve zor rotaları beraber barındıran, pozitif eğimli rotalardan dev negatiflere, teknik gerektiren yüzey rotalarından kolonetlere uzanan bir tırmanış serüvenidir.  Olimpos. 10’a yakın farklı tırmanış sektöründe 250’den fazla rotası bulunmaktadır. Yaz aylarında gölge sektörlerde kışın ise hemen hemen bütün bölgede tırmanma imkanı vardır.

Kemer’de Rüzgar Sörfü yapabilirsiniz

Kemer Deniz Paraşütü

Kemer‘e gitmişken sörf yapmayı da bir denersiniz diye düşünüyoruz. Eğer aklınızda böyle bir fikir yoksa planınızda yer açmanızı öneririz. Burada dalgaların ve rüzgarın hakkını verebilir, onlarla dans edebilirsiniz. “Ben daha önce hiç sörf yapmadım.’’ diyorsanız bir önerimiz var, merak etmeyin. Kemer‘de sörf dersleri alabilirsiniz, tatilinizi hem öğrenip hem eğlenerek geçirebilirsiniz.

Kemer’de Su Kayağı Yapabilirsiniz

Kemer’de Su Kayağı

Kemer‘de pek çok su sporu imkanı bulunmaktadır. Bölgesel avantajları sayesinde Kemer yılın her ayı su kayağı için uygun bir ortam sunmakta. Gerekli ekipmanları, Kemer sahil şeridi boyunca pek çok farklı yerden temin edebilirsiniz. Daha önce bu sporu denemeyenler için de işin profesyonellerinden eğitim almak ve yeni deneyimlere yelken açmak mümkün. Kemer tatilinizi, su sporları etkinlikleriyle daha da eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Kemer’de Dalış Yapabilirsiniz

Kemer Dalış

Kemer’in eşsiz denizi dalış turizmi için de büyük bir potansiyel oluşturuyor. Bu özelliği ile Türkiye’nin en önemli dalış merkezlerinden biri haline gelen Kemer, her sene binlerce dalış tutkununa mavi derinlikleri keşfetme imkanı sağlıyor.

Akvaryumu andıran denizi ile bünyesinde çeşitli dalış alternatiflerini bulunduran Kemer, yılın her mevsiminde dalış imkanı sunmaktadır. Özellikle Üç Adalar, Büyük Burun, Tekirova, Çamyuva, Göynük beldeleri sahillerinde bulunan çeşitli dalış resifleri ve merkezleri ile meraklılarını bölgeye çekmektedir. Dünyada 100 dalış bölgesinden birisi olarak gösterilen ve 1.Dünya Savaşı sırasında batırılan Paris 2 savaş gemisi enkazı da Kemer Marinası açıklarında bulunmaktadır.

Kemer’de 5’e yakın dalış okulu bulunmakta ve yılın her mevsiminde hizmet vermektedir. Kemer kıyılarında çok çeşitli balık türleri yer alırken, özellikle Ağustos ve eylül aylarında, orkinos sürüleriyle karşılaşıldığı gibi yunus ve fok balığına da rastlamak mümkün. Ayrıca Caretta Carettalar da Kemer’in bir başka misafirleridir.

Kemer Outdoor

Kemer’de Kamp Yapabilirsiniz

Kemer’de ücretli ve ücretsiz olarak kamp kapabileceğiniz neredeyse sayısız mekan bulunur. Kemer kamp alanlarını ayrı bir yazıyla detaylı olarak tanıtacağımız için bu yazımızda ayrıntı vermiyoruz.


Kemer’de Yapmadan Dönmeyin

 • Tekne turları ile turkuaz koylarda Akdenizin tadını çıkarın.
 • 2365 m Tahtalı Dağına teleferik ile çıkıp tüm batı Antalya’yı kucaklayın.
 • Liman Caddesinden başlayıp marina ve Ayışığı Parkına kadar yürüyüş yapıp şehrin bir parçası olun!
 • Dağların zirvesinden Akdenize kadar ilerleyen bisiklet parkurlarında dağ bisikleti keyfini sürün.
 • Phaselis Antik kentinde eski medeniyetlerin izlerini sürün ve geçmişte yolculuğa çıkın.
 • Enfes restoranlarda Akdeniz mutfağının ve yöresel lezzetlerin mutlaka tadına bakın.
 • Jeep safari turları ile Toros dağlarını ve yaylaları keşfe çıkın.
 • Yanartaş’da binlerce yıldır sönmeyen Chimera’nın ateşini yakından görün.
 • Dalış tutkunuysanız dünyaca ünlü Paris Batığında ve Üç Adalar da dalış keyfini yaşayın.
 • Göynük ve Kesme Boğazı Kanyonunun buz gibi sularında kanyon yürüyüşünü deneyin.
 • Yörük Çadırlarında yörük yaşamını yakından görüp, bir birinden nefis gözlemelerin tadına bakın.
 • Doğa yürüyüş rotalarını takip ederek eşsiz güzellikteki Beydağlarını ve yaylaları keşfe çıkın.
 • Tatilinize Adrenalin katıp dünyanın en yüksek yamaç paraşütü noktası olan 2365 m den atlamaya ne dersiniz?
 • Kemer Cumhuriyet meydanında Saat Kulesi ile öz çekim yapın.
 • Kemer gece hayatını keşfedin ve ünlü gece kulüplerinde sabaha kadar eğlenin.

Bu yazı dizimizde Antalya Kemer’e gittiğinizde gezip görmek isteyebileceğiniz bütün tarihi ve turistik yerlerin kısa tanıtımlarını yapacağız. Bu yazımızın içeriği genel olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı broşürlerden (www.antalyakulturturizm.gov.tr, https://visitkemer.net/) alınmıştır.


Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bu yazı dizimizde Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini tanıtıyoruz. #Antalya deniz, güneş, doğa ve tarihin bütünleştiği bir şehirdir. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya’nın her ilçesi başlı başına birer doğa harikasıdır.

Bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

ANTALYA

Yukarıdaki bağlantıların üzerine tıklayarak ilgili ve detaylı yazımıza ulaşabilirsiniz.

Etiketler: :Antalya bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Antalya görülmesi gereken yerler, Antalya gezecek yerler, Antalya gezi, Antalya gezi rehberi, Antalya gezi yazısı, Antalya gezilecek çarşı, Antalya gezilecek doğal yerler, Antalya gezilecek doğal yerler haritası, Antalya gezilecek tarihi yerler, Antalya gezilecek yerler, Antalya gezilecek yerler doğa, Antalya ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Antalya kalesi, Antalya merkezde gidilecek yerler, Antalya merkezde ne var, Antalya ne yenir nerede yenilir, Antalya ne yenir nereler gezilir, Antalya otelleri, Antalya seyahat rehberi, Antalya tarihi, Antalya tarihi yerler, Antalya turizm potansiyeli, Antalya turizm rehberi, Antalya turizm ve tanıtım, Antalya ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Antalya şehir rehberi, Antalya’da bir günde ne yapılır?, Antalya’da gezilecek doğal yerler, Antalya’da gezilecek mekanlar, Antalya’da ne yapılır, Antalya’da ne yenir, Antalya’da nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık,

error: Content is protected !!