Antalya Finike Gezi Rehberi 2 – Finike Tatil Rehberi

Bu yazı dizimizde Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini tanıtıyoruz. #Antalya deniz, güneş, doğa ve tarihin bütünleştiği bir şehirdir. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya’nın her ilçesi başlı başına birer doğa harikasıdır.

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bu yazı dizimizde bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.


Antalya Finike Gezilecek Yerler

Bu yazımızda aşağıdaki konu başlıklarında detaylı bilgiler veriyoruz.

Finike Gezilecek Yerler

Finike’de Gidilebilecek Plajlar ve Koylar

Antalya’nın ilçelerinden Finike, alan bakımından küçük bir yerleşim yeri olduğu için sunduğu imkanlar her ne kadar kısıtlı olsa da sessiz ve sakin bir tatil isteyenler için oldukça ideal bir tatil merkezidir. Sınırları içerisinde yer alan plajları, genellikle durgun denize, altın renkli kumlara sahip tesislerden oluşmaktadır.

Bir zamanlar denizinin efsanelere konu olduğu Finike, diğer ilçelere göre oldukça küçük bir sahil şeridine ev sahipliği yapmaktadır. İncecik kilometrelerce uzun kumsalı bulunan Finike deniz ve tatil turizminde tarihten sonra kendini göstermeye başlamıştır.

Finike Andrea Doria Koyu

Finike gün boyu doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzellikleri ile gezilecek yerler sunarken, sahil şeridinde yer alan plajları ile de deniz, kum ve güneş üçlüsüne olanak sağlar. Pırıl pırıl Akdeniz kumsallarına kattığı tüm sosyal tesislerle Finike Plajı‘nda her türlü olanağı bulabilirsiniz. Ücretsiz olan halk plajlarında otopark, duş, soyunma kabinleri, tuvaletler, her bütçeye göre kafe ve restoranlar gibi hizmetleri Finike sessizliği ve sakinliğinde keyifle yaşayabilirsiniz.

Sessiz ve doğayı tamamen yaşayabileceğiniz bölgelerden olan Finike’de, kalabalıktan uzak koylar ve ağaçlık alanların Akdeniz’in maviliği ile buluştuğu sahiller de yer almaktadır. Girişlerin genellikle ücretsiz olduğu plajlarda şezlong ve şemsiye kiralama ücretleri alınabilmektedir. İlçede yer alan Finike Halk Plajı, ücretsiz olduğu için ve belediye tarafından çeşitli imkanların sağlanmasından ötürü en çok tercih edilen plajlar arasındadır. Parasailing, banana gibi su sporları ile de deniz keyfinize heyecan katabileceğiniz bir ilçedir.

Yer yer kayalık ve falezli kayaçların olması, yüzme alanları daraltmış ancak doğal güzelliklerini ön plana çıkarmıştır. Bünyesinde barındırdığı sınırlı sayıda Plajı ile yerli yabancı birçok turisti yıl içerisinde ağırlamaktadır.

Antalya’da bulunan diğer plajlar hakkında detaylı bilgi almak ve Antalya’nın en popüler 25 plajının tanıtımını görmek için şu adrese bakabilirsiniz


Finike Andrea Doria Koyu

Finike Andrea Doria Koyu Finike merkezin 22 kilometre güneyindeki Boldağ Mahallesi üzerinde yer alır. Antalya’nın ilçelerindeki sahil şeridi genel olarak kamp ve piknik yapmak için uygun ortamlara sahiptir. İsmini Cenevizli amiralden alan Andrea Doria Koyu, nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarına ev sahipliği yapması dışında caretta carettaların doğal beslenme alanıdır.

Finike Andrea Doria Koyu

Koyun çevresi kayalıklar ile çevrili ve arkası tamamen ormanlıktır. Finike ilçe merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Andrea Doria Koyu, Finike’de gezilecek yerler arasında mutlaka yerini almalıdır. Andrea Doria Koyu Nasıl bir yer? Maki ve zeytin ağaçları ile çevrili olan bu koy, mavi ve yeşilliğin uyum ve ahenk içerisinde bütünleştiği nadir doğal güzelliklerden biridir. Tarihte korsan gemilerinin uğrak yeri olan koyun her iki tarafı kayalık ve zeytin bahçeleri ile doludur.

Finike ilçe merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Andrea Doria Koyu‘nun en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Sahil yapısı daha çok taşlık alanlardan oluşur ve falezli kıyılardan dolayı yüzmek sakıncalıdır. Günübirlik gelebileceğiniz gibi, Finike’den kalkan gezi tekneleri de bu güzel koya uğruyor.

Denizi dalgasız olup, çok berraktır. Bir platform üzerinde, kadınlar ve çocukların yüzebileceği doğal havuz alanı vardır. Aileler arasında sık sık tercih edilmektedir.

Kayalıklardaki küçük mağaralarda yüzmek oldukça ilgi çekici duruyor.  Yapılaşma olmayan ıssız koylardan biri olan Andrea Doria Koyu hafta sonları ve yoldan geçenlerin günübirlik uğramaları ile oldukça kalabalık.

Doğa ile iç içe bir gün için Finike gezilecek yerler planınıza dahil edebilirsiniz. Andrea Doria Koyu’na giriş ücretsizdir.

Etrafında herhangi bir yapının bulunmaması, bölgenin doğal güzelliğinin korunmaya çalışılmasından dolayıdır. İçeride belediyeye ait bir tesis var, bu tesiste çay, soğuk içecekler ve fast food tarzı yiyecekler mevcut. Giriş ücreti enflasyona göre değişmektedir. Şezlong ve şemsiye için ayrı ücret alınmıyor, giden ziyaretçilerinin yiyecek ve içeceklerini yanlarında götürmeleri tavsiye edilir.

Kara yolundan araçlarla ulaşım kolaylıkla sağlanabilirken, aynı zamanda deniz yoluyla da özel tekne ve yatlarla kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Andrea Doria Koyu Sahil yapısı taşlık alanlardan oluşur ve falezli kıyılara sahip olduğu için yüzmek sakıncalı olabilir.

Andrea Doria Koyunda kum yok, suya direkt ahşap platformlardan giriliyor ve su derin. Cafesi var. 2022 itibariyle giriş ücreti kişi başı 20 TL. 8 yaş altı ücretsiz. 2020 yılında yapımı tamamlanmış ve ismi Radyofar olarak değiştirilmiş. Daha önce Altuncan Hatun plajı olarak hizmet veriyordu ve sadece kadınlar girebiliyordu artık ismi Radyafor koyu olmuş ve kadın erkek herkese açık hale gelmiştir.

Andrea Doria Koyu Adres: Boldağ, 07740 Finike/Antalya

Andrea Doria Koyu Ulaşım: (Bağlantıyı tıklayarak gitmek istediğiniz yer hakkındaki yorumları okuyabilir, resimlerini görebilir, bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Finike Gökliman Koyu ve Plajı

Finike’nin antik liman koylarından biri olan Gökliman Koyu, DemreFinike yolu üzerinde karşınıza çıkar. Finike’ye uzaklığı yaklaşık 6 km olan bu koy ve plaj Likyalılar zamanında liman olarak kullanılmış. Bu sebepten Gökliman’da birçok tarihi kalıntı yer alıyor.

Gökliman Plajı ve Şezlong Alanı Finike’ye bağlı Boldağ Mahallesi’nin sahil şeridinde yer alır. Finike merkeze 4 kilometre uzaklıkta bulunan Gökliman PlajıAntalya’nın mavi bayraklı plajlarındandır.

Finike Gökliman Koyu ve Plajı

Antik Dönem’de liman amacıyla kullanıldığı için antik kalıntıları da bünyesinde barındırmaktadır. Sessiz ve sakin atmosferi, bölgenin doğasının çok fazla zarar görmemesine sebep olmuştur. Gökliman Plajı Şezlong Alanı Finike’ye bağlı Boldağ Mahallesi’nin sahil şeridinde yer alır.

Çakıl taşlar ile kaplı sahil şeridine sahip olan sahil şeridi bulunmaktadır ve deniz suyu çok berraktır. Gökliman Plajı’na giriş için belirli bir ücret ödenmesi gereklidir.

Finike’ye uzaklığı ortalama 6 km olan Gökliman Koyu, antik dönemde liman olarak kullanıldığı için hala antik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Finike’nin en temiz suyuna sahip, mavi bayraklı bir plajdır. Kıyı şeridi çakıl taşlar ile kaplıdır. Deniz içi görülebilecek kadar temiz ve berrak. Sessiz ve sakin bir atmosfer sunduğu için genellikle kafa dinlemek isteyenler tarafından tercih edilir.  

inike’nin en temiz suyuna sahip, mavi bayraklı bir plajdır. Kıyı şeridi çakıl taşlar ile kaplıdır. Sessiz ve sakin bir atmosfer sunduğu için genellikle kafa dinlemek isteyenler tarafından tercih edilir.

Gökliman kendi içinde Mendikli adında küçük ama şirin bir koya sahiptir. Sessiz ve sakin ortamı seven ailelerin uğrak yerlerindendir. Çakılların oluşturduğu kıyıda nezih bir plaja sahip olan Gökliman‘da, Finike Belediyesine ait bir tesis de yer almaktadır.

Andrea Doria koyundan bir yarımada ile ayrılan bu koyun antik dönemde liman olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yarımada üzerinde Likya dönemine ait kalıntıların olması bunu doğrulamaktadır. Yalnızca yüzmek için değil, ayrıca tarihi açıdan da büyük önemi vardır. Likya Dönemi’nde liman olarak kullanılmıştır. Bu yüzden gelen ziyaretçilerine tarihi kalıntıların yanında yüzme fırsatı sunar.

İri çakıllı Plajı ve berrak denizi ile günübirlik Akdeniz sularında yüzebileceğiniz bir yer. Küçük bir kafesi, duş, tuvalet ve kiralık şezlong şemsiye bulabileceğiniz Gökliman Koyu hafta içi daha sessiz ve sakin.

Yalnızca yüzmek için değil, ayrıca tarihi açıdan da büyük önemi vardır. Likya Dönemi’nde liman olarak kullanılmıştır. Bu yüzden gelen ziyaretçilerine tarihi kalıntıların yanında yüzme fırsatı sunar. Gökliman Koyu Nasıl bir yer? Çakıl taşları ile kaplı bir sahil şeridine sahiptir ve koy üzerinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir işletme bulunur. Burada şezlong, güneşlik, yiyecek ve içecek gibi pek çok olanağa ulaşabilirsiniz.

Koy üzerinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletme yer almaktadır. Finike Gökliman Koyu, doğal güzellikleri ile her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Finike Belediyesi’ne ait olan bir işletme de koyda bulunuyor. Bu işletme misafirlerin şezlong, güneşlik, yiyecek, içecek vb. ihtiyaçlarını karşılıyor. Şezlong ve şemsiye gibi gereksinimleri karşılayan işletmesinde yiyecek ve içecek hizmeti de verilmektedir.

Uzaktan bakıldığında turkuaz bir renkte olan deniz görenleri temizliğine ikna ediyor. Her sene yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan bu koy ve plaj, sessiz ve sakin atmosferi, berrak ve temiz denizi ve el değmemiş doğası ile yoğun ilgi görüyor.

Gökliman Plajı taşlı olduğu için gelmeden önce plaj ayakkabısı alırsanız harika olur yoksa taşlar batıyor.

Gökliman Koyu Adres: Boldağ, 07740 Finike/Antalya

Antalya Gökliman Plajı Adresi: (Bağlantının üzerine tıklayıp harita üzerinde GPS koordinatlarını görebilir, bulunduğunuz yere olan uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Finike Altuncan Hatun Kadınlar Plajı

Finike ilçe merkezinin 21 kilometre güneyinde, Kale Mahallesi üzerinde bulunur. Sadece kadınların alındığı bir plaj iken 2020 yılından itibaren karışık plaj olmuştur. Bu plaja, Finike ve çevresindeki ilçelerden günün belli saatlerinde ücretsiz servis imkanı vardır. Finike belediyesi işletmesinde Finike ilçesine 2.5 km mesafede ilçenin en güzel koyudur.

Finike Altuncan Hatun Kadınlar Plajı

Altuncan Hatun Kadınlar Plajı Nasıl bir yer? Temiz ve berrak bir deniz yapısına sahip olan bu plaj, aynı zamanda sığ ve dalgasızdır. Sığ ve dalgasız denize sahip olup, ayrıca çok temiz oluşu ile de bilinmektedir.

Üç adet ahşap iskele üzerinde bulunan şezlonglarda güneşlenebilir, plaj alanındaki hizmetlerden istediğiniz gibi yararlanabilirsiniz. Finike ve çevre ilçelerden günün belirli saatlerinde ücretsiz servisler ile ulaşım sağlanabilir.

Yüzme bilmeyen kadın ve çocuklar için yüzer havuz sistemi kuruludur. 3 adet ahşap iskele üzerinde yar alan şezlonglarda güneşlenme fırsatı sunar. Ayrıca yüzme bilmeyen kadınlar ve çocuklar için yüzer havuz sistemi kurulmuştur.

Plaj alanında WC, duş, ibadethane, restoran ve kafeterya hizmetleri sunan 3 işletme mevcuttur.

Altuncan Hatun Kadınlar Plajı’na giriş ücretsizdir. Eski ismi Kadınlar plajı iken 2020 yılından itibaren kadın-erkek ortak plaj olarak hizmete açılmıştır.

Altuncan Hatun Kadınlar Plajı Adres: Kale, Şerbetçi Blv. No:72, 07740 Finike/Antalya Tel: 0242 855 11 02

Altuncan Hatun Kadınlar Plajı Ulaşım: (Bağlantıyı tıklayarak gitmek istediğiniz yer hakkındaki yorumları okuyabilir, resimlerini görebilir, bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Finike Çağıllı Plajı

Demre Finike Yolu’nun 9. kilometresinde bulunan Çağıllı Plajı, Boldağ Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Finike civarı gezilecek yerler arasında yer alan Çağıllı Plajı, Demre Finike Yolu’nun 9. kilometresinde ve Boldağ Mahallesi sınırları içerisinde bulunur. Gökliman’ı geçtikten sonra gelen bu koy, İlçe merkezine biraz uzak olması nedeniyle daha çok özel arabası olanlar tarafından tercih edilmektedir. Küçük, çakıllı bir plaja sahip olan koyun kanatlardaki muhteşem doğa görüntüsü, koyun bütününde güzelliğe dönüşerek buraya gelenleri etkilemektedir. Etrafında bulunan yeşillik alanlar ile doğanın içinde saklı bir cennet olarak değerlendirilir.

Finike Çağıllı Plajı

Çağıllı Plajı Nasıl bir yer? Sakin deniziyle dikkat çeken plaj, çakıl taşlı kumsala sahiptir. Yemyeşil ağaçlarla çevrili olan bu plajda adeta huzur bulacaksınız! Ayrıca plajda yer alan işletmede kişisel ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Haritalarda Beyaz Kaya plajı olarak geçen plajın yakınıdadır.

Oldukça sakin bir denize ev sahipliği yapan Plajın, kumsalı çakıl taşlardan oluşur. Ortalama 200 metre uzunluğa sahip plaj, çocuklu aileler için de oldukça idealdir. Deniz zeminin hemen derinleşmemesi, yeni yüzme öğrenen kişiler için uygun bir ortam oluşturmuştur.

Plajda bulunan işletme, kişisel ihtiyaçları karşılamak için çeşitli hizmetler sunar. Şemsiye ve şezlong kiralamak da mümkündür. Yaklaşık olarak 200 metre uzunluğu bulunan plaj, çocuklu aileler için de ideal bir alandır.

Çağıllı Plajı’na giriş ücretsizdir.

Çağıllı Plajı Adres: Finike Demre Karayolu 9. Km 07440 Finike

Çağıllı Plajı Ulaşım: (Bağlantıyı tıklayarak gitmek istediğiniz yer hakkındaki yorumları okuyabilir, resimlerini görebilir, bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Finike Sahili Halk Plajı

Finike Halk Plajı, Sahilkent Mahallesi sınırları içerisinde yer alır. Finike’nin Sahilkent Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Finike Halk Plajı, Finike’nin en uzun Plajı olarak ön plana çıkar. Finike’nin en popüler plajları arasında yer alan halk plajı, Sahilkent Mahallesi sahilinde bulunmaktadır. Plaja ulaşımlar yürüyerek, özel araç veya şehir içi minibüsleri ile sağlanabilmektedir. Hemen her yaştan insanın tercih ettiği plaj, akşam saatlerinde özellikle gençlerin eğlenceli vakit geçirmek için tercih ettiği bir plajdır.

Finike Sahil Halk Plajı

Kumlu bir sahil yapısının bulunması, kum üzerinde güneşlenme ve dinlenme için ideal bir ortam oluşturmuştur. Sahil boyunca kurulu olan bazı işletmelerden yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz gibi şezlong ve şemsiye gibi plaj ürünlerini de kiralayabilirsiniz.

Bölgenin en uzun sahiline sahip plajlarından olan Finike Halk Plajı, tamamen kumsal alandan oluşmaktadır. Ziyaretçilerin doyasıya güneşlenebileceği, çocukların rahatça oyunlarını oynayabildiği tesiste belediye tarafından inşa edilmiş, çeşitli ihtiyaçların giderilebilmesi adına yapılmış imkanlar bulunmaktadır. Özel aracıyla gidenler için otopark alanı, duş, giyinme kabini ve tuvalet gibi imkanlar bulunan plajda yer alan kumların, birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı düşünülmektedir. Plajın çevresinde yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçların giderilebilmesi adına hizmet veren tesisler de yer almaktadır.

Finike’nin en uzun Plajı olarak ün salan bu plaj, kumlu bir sahile sahiptir. Kumlu bir yapıya sahip olduğu için hem güneşlenebilecek hem de dinlenebileceksiniz. Belediye tarafından yapılan duş, tuvalet ve otopark hizmetleri bulunan Finike Halk Plajı’nın kumunun bazı hastalıklara şifalı geldiği söylenilmektedir. Özellikle romatizma rahatsızlığı olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir yer olarak önemli bir konuma sahiptir.

Sahil boyunca kurulan bazı işletmelerden yiyecek ve içecek ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra, şezlong ve şemsiye kiralamak da mümkündür. Belediye tarafından yapılmış duş, tuvalet ve otopark gibi hizmetler plajda bulunur.

Finike Halk Plajı Nasıl bir yer? Finike Halk Plajı’nın kumunun bazı hastalıklara iyi geldiğini biliyor muydunuz? Özellikle romatizma hastalığı olan kişilerin bu Plajı sık sık tercih ettiği bilinmektedir.

Finike Halk Plajı’na giriş ücretsizdir.

Finike Halk Plajı Adres: Finike Sahilkent Mahallesi sahilinde bulunmaktadır. 

Finike Halk Plajı Ulaşım: (Bağlantıyı tıklayarak gitmek istediğiniz yer hakkındaki yorumları okuyabilir, resimlerini görebilir, bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Finike Tarihi Geziler: Finike, Likya’dan Bizans’a kadar pek çok medeniyet ev sahipliği yapmış bir bölge. Her birinden bize miras kalan antik kentler ve kalıntılar bulunuyor. Lmyra Antik Kenti, Arykanda Antik Kenti, Elmalı Müzesi, Gagai Antik Kenti, Andrea Doria Koyu ve Rhodiapolis Antik Kenti tarih meraklılarını ziyarete bekleyen yerler.

Finike’de Deniz ve Güneş: Finike Koyu ya da Mağaralı koy olarak bilinen muhteşem koy başta olmak üzere, tesisi olan ya da olmaya pek çok noktada yüzerek Finike’nin mavi suların tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca dalış severler için de harika bir yer olduğunu belirtmek gerek.

Finike’de Doğa Gezisi: Bir tür su altı mağarası olan İncirli olarak da bilinen Suluin Mağarası, güzelliği ve gizemleriyle adından söz ettiriyor. Finike’ye 1 kilometre uzaklıkta bulunan bu mağaraya profesyonel dalgıçlar dışında kimsenin dalmasına izin verilmiyor.

Su sporlarını ve doğayı sevenlerin bir diğer uğrak noktası, Gökbük Kanyonu. Her geçen sene daha fazla ziyaretçi ağırlayan kanyonu, mutlaka gezi listenize eklemelisiniz.

Finike’de Kamp Olanakları: Kamp tatilcileri için ideal bir rotaya sahip olan Finike’de pek çok yerde çadır kurabilirsiniz.

Finike’de Portakal Bahçeleri: Finike deyince, ilk akla gelen şeylerden biri portakal. Merkezden içerilere doğru gittiğinizde karşınıza birçok portakal bahçesi çıkacaktır. Keyifle gezebileceğiniz bahçemiz her zaman sizlere açık. Hele ki mevsiminde denk gelirseniz, portakal çiçeklerinin kokularıyla başınızın dönmesi de mümkün.

Finike’de Likya Yolu: Dünyanın en güzel manzaralı ve en keyifli yürüyüş parkurlarından biri olan Likya Yolu, Finike’den de geçiyor. Demre – Finike ya da Finike – Kumluca arasındaki rotalardan birini seçip, bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz.

Finike’de Bulunan Akarsular: Finike’den geçen Gökçay Nehri’ni unutmamak gerek. Kanoyla nehri gezebilir ya da bizim özel havuzumuzdan nehre girip yüzebilirsiniz.

Finike’de Spor İmkanları: Finike’de su sporları ağırlıklı olmak üzere pek çok aktivite yapma şansı bulunuyor. Hiçbir şey yapmak istemeseniz dahi, limanda yürümekten kendinizi alamayacaksınız. Daha fazlasını arayanlar için ise; nehirde kanoyla gezmek, doğa yürüyüşleri ve bisiklet gezileri gibi aktiviteler bekliyor.

Finike’de Gün Batımları: Bu zamana kadar gördüğünüz gün batımlarını unutun. Çünkü Finike’de Akdeniz güneşini batırmanın tadı bambaşka olacak.

Finike’ye Yakın Yerler: Finike, Antalya’ya bağlı olan ilçelerden biri ve etrafında en az kendi kadar güzel olan pek çok yer var. Uzun bir tatil planladıysanız; Demre, Kaş, Olimpos gibi bölgeleri de kısa süreli yolculuklar sonucunda keşfedebilirsiniz.


Finike Gökbük Kanyonu

Finike Gezilecek Doğal Yerler

Finike, konum itibariyle günümüzde “Teke Yarımadası” eski çağda ise Likya olarak adlandırılan bölgede bulunmaktadır. Likya; doğuda Pamfilya, batıda Karya, kuzeyde ise Psidya ile çevrilidir.

Anadolu’nun güney-batısında yer alan 370 ile 350 derece enlem, 28 derece 46 ile 30 derece 48 boylam çizgileri arasında doğuda Antalya körfezi, batıda Fethiye körfezi arasında kalan ve güney yönünde Akdeniz‘e doğru uzanmış bulunan yarımadaya antik çağda Likya, günümüzde ise Teke Yarımadası adı verilmiştir.

Yörenin en önemli dağı Beydağlarıdır. Geniş bir coğrafi alanı kaplayan Beydağları batıda Kaş-Demre sınırından başlayarak doğuda Antalya‘nın kuzey batısına kadar ulaşır. Beydağları grubuna dahil dağlar dört bölüme ayrılır.

  1. Tahtalıdağlar,
  2. Bakırdağları,
  3. Merkezi Beydağları,
  4. Güneybatı Bölümü Beydağları.

Yörenin en uzun ve debisi en yüksek akarsuyu Alakırçayı‘dır. “Debisi 4.5m³ /sn olan bu çay, Beydağlarından susuz İmecik’in güneyindeki Erentepe ve Umurtepe’den çıkar. Soldan Gönen, sağdan Akpınar ve Karaağaç suyunu alarak ilerler. Uzunluğu 62km’dir.”

İkinci büyük akarsu ise Akçay‘dır. Elmalı ovasında irili ufaklı sular Akçay ismini alarak Avlan gölüne dökülür. Avlan gölünün çevresindeki düdenler aracılığıyla yeraltına batar ve Avlan belinin aşağılarında değişik kaynaklardan çıkarak Akçay ismini alarak Finike ilçe merkezinden denize dökülür. Diğer akarsular ise Gavurçayı, Karaçay ve Göksu’dur.

Finike Suluin Mağarası

Finike merkez gezilecek yerler arasında tercih edebileceğiniz noktalardan biri de Suluin Mağarası’dır. Antalya’nın Finike ilçesindeki Suluin Mağarası Tüm Asya kıtasının en derin mağarası olarak kayıtlara geçmiştir. Mağarası, ilçe merkezine 1 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Avrupa’nın en derin mağarası olan Suluin’in sınırları bilinmiyor. Dünyanın en derin mağaralarından biri olan Suluin Mağarası, ortalama 80 metrelik bir girişe sahiptir.

Finike Suluin Mağarası

Gizemli yapısından dolayı yoğun ilgi gören ve fazla merak uyandıran Suluin Mağarası, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktasıdır.Derinlik söz konusu olduğunda, dünyanın en derin mağaralarından birisi olan Finike Suluin

Ortalama 80 metrelik devasa girişinin ardından uzun koridorlar boyunca su altına doğru yolculuk devam eder. Derinlik çalışmaları hala devam edilmesine rağmen tam olarak mağaranın sonu bulunamamıştır.

Suluin Mağarası Nasıl bir yer? Dikey sualtı mağarası olma özelliğine sahip olan mağaranın 128 metre derinliktedir. Halk arasında İncirli Mağarası olarak da bilinen bu mağara, yerel halk efsanelerine de konu olmuştur. 80 metre giriş genişliğindeki mağara sular altındadır.

İçerisi sular altında olan Suluin Mağarası’na 1995 yılında keşif amaçlı 2 profesyonel dalgıç 122 metreye kadar indiler. Ancak sonunu bulamamışlar.  Derinliği ve içerisinde ne olduğu hala bir sır olarak bekliyor. Su içerisinde kalan sarkıt, dikit ve sütunların muhteşem güzellikleri ile kısa mesafeli profesyonel dalgıçların videoları izlenebilir.

Asya kıtasının en derin mağarası ünvanını elinde bulunduran Suluin Mağarası, gizemli yapısından dolayı oldukça fazla merak uyandırır. Bundan dolayı da yılın hemen her zamanında birçok kişinin ilk uğrak noktası olur.

Bu girişin ardından yolculuk uzun koridorlar boyunca su altına doğru devam eder. Amerikalı sualtı araştırma ekibi 90’lı yıllarda mağaraya dalış yapmış fakat 122 metreden aşağıya inememişler. Bu dalgıçlardan sonra dalan bir Alman çift ise mağaradan bir daha çıkamamış. Akdeniz üniversitesinin sualtı ekibi de mağaraya dalmış ancak 50 metre aşağıya inebilmişler. Bu olaydan sonra halk mağaranın uğursuz olduğunu söylemeye başlamış.

1995 yılında, derinliğini öğrenmek isteyen birkaç dalgıcın boğularak can vermesi sonucu dalışlar profesyonel ekipler eşliğinde düzenlenmektedir. Profesyonel dalgıçlar dışında mağaraya dalma izni verilmiyor.

Suluin Mağarası Adres: Finike Demre Karayolu, üzeri, 07740 Finike/Antalya

Suluin Mağarası Ulaşım: (Bağlantıyı tıklayarak gitmek istediğiniz yer hakkındaki yorumları okuyabilir, resimlerini görebilir, bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Finike Gökbük Kanyonu

Çok az kişi tarafından bilinen Gökbük Kanyonu, Antalya’ya 14 km’lik bir mesafede bulunuyor. Gökbük Kanyonu, yaklaşık olarak 4 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Kanyon etrafında Finike Belediyesi ve yerli esnafa ait birçok dükkân bulunuyor. Bu dükkânlardan yöresel yiyecekler, hediyelikler satın alabilmeniz mümkün.

Finike Gökbük Kanyonu

Birçok su sporuna uygun ortamı sayesinde Gökbük Kanyonu yılın belli zamanlarında macera severler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Yaşamın koşuşturmasına kısa bir mola verebileceğiniz mekânlardan biri de Gökbük Kanyonudur. Antalya’ya uzaklığı 14 km olan kanyon ihtişamı ve güzelliğiyle görenleri büyülüyor.

Gökbük Kanyonu Finike’nin turizme kazandırılmaya son zamanlarda başlayan bir bölgesi olarak, oldukça fazla yoğun ilgi görmeye başlamıştır. Turist ziyaretleri arttıkça daha da işlevsel hale getirilmeye çalışılan kanyon her geçen yıl daha çok ziyareti çekiyor.

Bünyesinde barındırdığı tesisleri ile kişisel her türlü ihtiyacın karşılanması mümkün olmuştur. Adrenalin ve macera tutkunlarından biriyseniz, trekking, yamaç paraşütü, kano ve diğer spor türlerini deneyimleme şansına sahip olduğunu unutmamalısınız! Balık tutmayı seviyorsanız burada gerçekleştirebilirsiniz. Kanyonun ağız tarafında yaklaşık 1 km uzunluğunda bulunan yürüme yolunu adımlarken su sesi eşliğinde şehrin stres ve gerginliğini atmanız mümkün.

Gökbük Kanyonu Nasıl bir yer? Doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihi olan bu kanyonda, nesli tükenmekte olan yabani hayvan ve pek çok endemik bitki türüne rastlayabilirsiniz.

Aynı ismi taşıyan bir köyün içerisinde konumlanan kanyon, hem doğal güzelliği hem de doğa sporlarına uygunluğu ile Finike Antalya gezisine eklenmesi gereken yerlerdendir.Gökbük Kanyonu’nda su aktiviteleri de son zamanlarda yaygın olmaya başlamış ve balık tutma, kano gibi aktiviteler tercih edilebilir hale gelmiştir.

Finike’nin yine en güzel keşif noktalarından biri diyebileceğimiz Gökbük Kanyonu çok bilinen bir yer değil. Az kişi tarafından bilindiği için keşfedilmeyi bekleyen bu mekân, doğa sporları açısından oldukça uygundur. Yeni yeni meşhur olan kanyonda macera severler, kanyon yürüyüşü ile birlikte balık tutabilirsiniz.

Gökbük Kanyonu, doğanın içerisinde bir tatil geçirmek isteyen kişilerin Finike gezilecek yerler listesine eklemesi tavsiye edilen noktalardan birisidir. Doğa yürüyüşlerinin, kamp ve piknik aktivitelerinin sıklıkla tercih edildiği başka bir yer olan Finike gezilecek yerler listesine eklenerek doğa ile iç içe vakit geçirmek mümkündür. Yaz aylarında kalabalıktan kaçmak ve sessiz bir tatil geçirmek isteyen insanların tercih ettiği bir yerdir.

Gökbük Kanyonu Adres: Gökbük Mahallesi/Finike

Gökbük Kanyonu Ulaşım: (Bağlantıyı tıklayarak gitmek istediğiniz yer hakkındaki yorumları okuyabilir, resimlerini görebilir, bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)

Finike Elmalı Müzesi

Antalya’nın 111 km güneybatısında bulunan Elmalı, Neolitik Dönem’den günümüze gelene kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Hem stratejik hem de coğrafi konumu sayesinde tercih edilen Elmalı’nın, arkeolojik kazı çalışmaları neticesinde farklı yerleşim yerleri, mezarlar, mimari bulgular ve buluntulara sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Finike Elmalı Müzesi

Antalya’nın 111 kilometre güneybatısında yer alan Elmalı ve çevresi, kendine has stratejik ve coğrafi konumu ile Neolitik Dönem’den günümüze dek, kesintisiz olarak pek çok uygarlığın gelişmesine sahne olmuştur. Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalar ve kazılar sonucu ortaya çıkarılmış olan yerleşim yerleri, mezarlar, mimari bulgular ve buluntular bölgede oldukça yüksek ve farklı kültürlerin varlığına işaret etmektedir.

Finike eski hükümet konağına kurulan Elmalı Müzesi çevre antik kent kazılarından çıkarılan birçok tarihi eseri görebilirsiniz. 4 bin m2 düzenlenmiş bahçesi ile kazılarda gün yüzüne çıkarılan lahitler, yazıtlar ve sunaklar gibi değerli eserler sergileniyor.

Elmalı Müzesi Nasıl bir yer? Bölgenin kültürünü ve tarihini yansıtan arkeolojik eserlerin sergilendiği Elmalı Müzesi, Türkiye’nin hem arkeolojik hem de tarihi müzeleri arasında önemli bir noktada yer alır.

1941 yılında inşa edilip 2011 yılında müzeye çevrilmiş. İçeresinde modern 8 farklı sergi salonu ile Hacımusalar Höyük, Karaburun 1, Kızılbey, bayındır Tümülüsleri, Arykanda ören yeri kazı çalışmalarında çıkan eserler sergileniyor.

Eski Hükümet Konağı’nda Kurulu olan bu müze, ihtiyaçlara göre yeniden dizayn edilmiştir. Zemin katta 3, birini katta ise 8 olmak üzere toplamda 11 adet teşhir salonu oluşturulmuştur. Aynı zamanda açık hava galerisi olan bir bahçesi vardır. Bu bahçede; Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait mezar stelleri, sütun parçaları ve arı sereni gibi parçalar sergileniyor.

Müze binasının giriş katında yer alan birinci no.lu salonda; geç kalkolitik döneme ait Bağlarbaşı Eserleri, Karataş Semayük’ün ilk Tunç Dönemi Eserleri, mezar ve depolama kaplardan seçilmiş örnekler sergilenir. Üçüncü no.lu salonda; 3 adet küp mezar bulunur. Birinci kattaki bir numaralı teşhir salonda; Hacımusalar, Höyük ve Karaçakır kazılarında yer alan eserler sergilenir.

Diğer vitrinlerde Karaburun, Kızılbel ve Bayındır Tümülüsleri kazılarından elde edilen bulgular sergilenirken, üç numaralı salonda Likya şehir sikkeleri ve Roma imparatorluk sikkeleri sergilenir. Birinci kattaki beş numaralı odada ise; M.Ö. 5.yy Elmalı definesine ait imitasyon örnekler sergilenir.

Define avcıları tarafından 1984 yılında Elmalı, Bayındır köyünde kaçak kazı ile 1900 tane sikke buldular. Yurt dışına kaçırılan bu değerli define Türk yetkililerinin ısrarlı çalışmaları sonunda büyük bir kısmı geri getirildi. Şimdi ise Antalya Müzesinde özel koruma altında sergileniyorlar. Elmalı Müzesinde bu değerli sikkelerin taklitleri sergileniyor. Gerçeklerini Antalya Müzesi’nde görebilirsiniz.

Bu güzel ve zengin Elmalı Müzesi ücretsizdir.

Elmalı Müzesi ziyaret saatleri Yaz ve kış olarak ikiye ayrılıyor.

Yaz; Nisan ile Ekim ayları arası: Sabah: 08,30 ile Akşam 19,00 saatleri arası,

Kış; Kasım ve Mart ayları arası: Sabah 08,30 ile Akşam 17,00 saatleri arası gezebilirsiniz.

Elmalı Müzesi Adres: İplik Pazarı, Eski Hükümet Konağı, Hükümet Cd., 07700 Elmalı/Antalya Telefon: (0242) 618 44 42

Elmalı Müzesi Ulaşım: (Bağlantıyı tıklayarak gitmek istediğiniz yer hakkındaki yorumları okuyabilir, resimlerini görebilir, bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Finike Limanı

Tarihinden gelme antik liman olma özelliğini günümüzde hala sürdürmeyi başarmış Finike yat limanı, dünyanın her bölgesinden ziyaretçilerini ağırlıyor.

Finike Limanı

Finike,tarih boyunca önemli bir yükleme ve boşaltma liman kenti olmuştur. Denizci bir millet olan Fenikeliler, Finike ve Akdeniz‘in değişik limanlarından yükledikleri malları, başka limanlara satarak, kendi devirlerinde ticareti geliştirmişler ve zengin olmuşlar. Tarihin seyri içinde Finike limanının durgun zamanları da olmuştur.

Cumhuriyet döneminde de uzun süre atıl kalan limanda, uzun yıllar sadece balıkçı tekneleri barınmıştır. 1966 yılında balıkçı tekneleri ve yatların fırtınalı havalarda barınabilmeleri için yeni bir barınak yapımına başlanmış ve bu barınak 1970 yılında tamamlanmıştır.

Tarih ve doğa meraklıları için Akdeniz’de sakin ve ucuz bir limandır. Ayrıca liman civarında bulunan kafe ve eğlence yerlerinde soğuk içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.

Finike Limanı Adres: (Bağlantıyı tıklayarak gitmek istediğiniz yer hakkındaki yorumları okuyabilir, resimlerini görebilir, bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)

Finike Yayla Evleri

Finike sırtlarından Arykanda Antik Kent’e çıktığınız yayla köyleri ve tarihin dokusunu hala üzerinde taşıyan evleri ile karşılaşırsınız. Bu köylerde gözleme ve yöresel yiyecek alışverişi yapabilirsiniz. Çevrede bir kaç küçük yayla evlerinden oluşan pansiyon tarzı konaklama ve kamp atabileceğiniz yerler bulunuyor.

Finike Hamamı

Finike’ye gelmişken birde Selçuklu mimarisiyle hamam keyfi sizi bekliyor. Tarihi işleme motifleriyle modern hamam anlayışını bir arada sunan hamamda sauna keyfi, masaj ve havuzunda keyif yapabilirsiniz.


Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bu yazı dizimizde Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini tanıtıyoruz. #Antalya deniz, güneş, doğa ve tarihin bütünleştiği bir şehirdir. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya’nın her ilçesi başlı başına birer doğa harikasıdır.

Bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

ANTALYA

Yukarıdaki bağlantıların üzerine tıklayarak ilgili ve detaylı yazımıza ulaşabilirsiniz.

Etiketler: :Antalya bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Antalya görülmesi gereken yerler, Antalya gezecek yerler, Antalya gezi, Antalya gezi rehberi, Antalya gezi yazısı, Antalya gezilecek çarşı, Antalya gezilecek doğal yerler, Antalya gezilecek doğal yerler haritası, Antalya gezilecek tarihi yerler, Antalya gezilecek yerler, Antalya gezilecek yerler doğa, Antalya ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Antalya kalesi, Antalya merkezde gidilecek yerler, Antalya merkezde ne var, Antalya ne yenir nerede yenilir, Antalya ne yenir nereler gezilir, Antalya otelleri, Antalya seyahat rehberi, Antalya tarihi, Antalya tarihi yerler, Antalya turizm potansiyeli, Antalya turizm rehberi, Antalya turizm ve tanıtım, Antalya ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Antalya şehir rehberi, Antalya’da bir günde ne yapılır?, Antalya’da gezilecek doğal yerler, Antalya’da gezilecek mekanlar, Antalya’da ne yapılır, Antalya’da ne yenir, Antalya’da nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık,

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et

error: Content is protected !!
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.