Alanya Sapadere Kanyonu Kamp Alanı Tanıtımı

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bu yazı dizimizde Antalya’nın ücretli ve ücretsiz kamp alanlarını yerlerini tanıtıyoruz. #Antalya deniz, güneş, doğa ve tarihin bütünleştiği bir şehirdir. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya’nın her ilçesi başlı başına birer doğa harikasıdır. Yazılarımızda özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

Kampçılık
 1. Antalya Kamp ve Karavan Alanları Tam Liste
 2. Antalya Kamp Alanları
  1. Antalya Karavan Kamp Alanları
  2. Antalya Merkez Kamp Alanları
 3. Kamp Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
  1. Kamp Uyarıları
  2. Kamp Yasakları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
  3. Sahillerde Kamp Kurmak Yasak mı?
  4. Çadır Kurmak Yasak mı?
  5. Çadır Kurmak için izin gerekir mi?
  6. Çadır Kurma cezası ne kadar?
  7. Kamp yasağı var mı?
  8. Sahile çadır kurulur mu?
  9. Plajda kamp yapmak yasak mı?
  10. Kamplar kapalı mı?
  11. Antalya’da Karavan Yasak mı?
  12. Kamp için izin belgesi nasıl alınır?
 4. Antalya’da Kamp Yaparken Bilinmesi Gerekenler
  1. Antalya Kamp Yerleri
  2. Antalya Kamp Haritası
  3. Antalya Kamp Alanları ve Karavan Alanları
  4. Antalya Ücretsiz Kamp Alanları
  5. Antalya Kamp Alanları 2023
  6. Antalya’da Kamp Yapılabilecek Bütün Yerlerin Listesi
  7. Antalya’da Kamp Yapılabilecek Koyların Listesi
  8. Antalya’da Kamp, Piknik ve Doğa Gezisi Yapılabilecek Parklar Listesi konularında geniş bilgi almak için Antalya Kamp Alanları Tam Liste başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Kamp Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Kampçılık ile İlgili Yazılarımız: Önceki yayınlarda kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek kampçılığın tanımını yapmış, kampçılık eğitimi ve kamp ekipmanları üzerine bilgi vermiştik. Üçüncü yazımızda ise kamp türlerini açıklamıştık. Kampçılık ve doğada hayatta kalma üzerine yazmaya devam ediyoruz. Kamp nasıl yapılır, kampçılık nedir, kamp ekipmanları nelerdir, temel outdoor ve dağcılık eğitimi yazılarımızı okumanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Kamp Yasakları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

2020 yılında yayımlanan bir genelge ile doğada yapılan bütün aktiviteler için önceden kolluk (jandarma-polis) izni alınması gerekmektedir.  Dolayısıyla kamp yapmadan önce de -genelgeye göre- önceden izin almalısınız. Kamp Yapmadan Önce İzin Almak Zorunlu mu? Valiliklerce bazı bölgelerde, plajlarda, özellikle ormanlarda çeşitli tarihlerde kamp yasakları uygulanabilmekte ve kampçılara idari para cezaları yazılabilmektedir. Dolayısıyla kamp yapmadan önce kamp bölgesinde herhangi bir yasak olup olmadığını resmi kurumlara sorarak teyit etmelisiniz.

Kamp Uyarıları

Özellikle kamp alanları başta olmak üzere bütün turizm aktivitelerinde yapılan yorumların kişiye ve zamana göre değişen “normatif olmayan, göreceli” yorumlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Bir kişinin çok beğendiği ve tavsiye ettiği bir turizm tesisi / doğa aktivitesinin başka bir kişi hiç beğenmeyebilir. Listemizi yaparken olabildiğince nesnel olmaya çalışsak da bazı tesisler hakkında yapılan yorumları da eklemek zorunda kaldık.
Kamp yapmadan, tatile gitmeden önce plan yapmanızı, kalacak yer ayarlamanızı son güne bırakmamanızı, internet yorumlarının yanıltıcı olabileceğinin aklınızda bulundurmanızı, gideceğiniz tesisin internet sitesi veya sosyal medya hesaplarından detaylı bilgi almanız gerektiğini unutmayın.
Tanıtımını yaptığımız tesis ve işletmelerle ilişkileriniz temelde ticaret hukukuna tabi olup, yaşayacağınız ticari anlaşmazlıklar ve sorunlarla ilgili olarak sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz, suçlanamaz.

http://www.turkeyoutdoor.org

Antalya’da Kamp Yapılabilecek Bütün Yerlerin Listesi, Antalya’da Çadır Kampı Yapılabilecek Koyların Listesi ve Antalya’da Kamp, Piknik ve Doğa Gezisi Yapılabilecek Parklar Listesini görmek için Antalya Kamp Alanları Tam Liste başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Antalya Kamp Haritası

Antalya Kamp Alanları yazımızda yer alan ve tanıtımını yaptığımız bütün Antalya kamp alanlarının GPS koordinatlarını Antalya Kamp alanları haritamızda bulabilirsiniz. Haritaya tıkladığınızda listede yer alan kamp alanlarının harita konumunu ve bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilirsiniz.

Harita Bağlantısı: https://goo.gl/maps/qLphkH9Ks1u369oQ7

Bu yazımızda şu başlıklarda geniş bilgi verdik:

http://www.turkeyoutdoor.org

Alanya Sapadere Kanyonu Tanıtımı

Alanya Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu Alanya‘da bulunur. Alanya şehir merkezine 45,1 km uzaklıkta olup yolculuk yaklaşık 59 dakika civarında sürmektedir. Sapadere Kanyonu yolu da en az kanyonun kendi kadar etkileyici ve güzel manzaralara sahiptir.

Sapadere Kanyonu 2018 yılında bölgenin alternatif turizm merkezlerini keşfetmek amacıyla Alanya Kaymakamlığı, Orman İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Sapadere Köyü Muhtarlığı destek ve çabalarıyla hizmete açıldı. Alanya Kaymakamlığı ve Alanya belediyesinin destekleri ile işletilen kanyon her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı misafirini ağırlamaktadır.

Alanya Sapadere Kanyonu

Alanya‘nın yaz sıcaklarından kurtulup, bir nebze olsun serinlemek isteyenlerin uğrak yeri haline gelen Sapadere kanyonu gerçekten görülmeye değer bir doğa harikasıdır. Antalya’nın Alanya ilçesi merkezine 40 kilometre mesafede bulunan Sapadere Kanyonu, yeni keşfedilen bir kanyondur. Fakat talihsizce geçirdiği orman yangını sonucu, tahribatlar görülmektedir.

Özellikle sıcak yaz günlerinde Sapadere‘de kendinizi deniz kenarından çok farklı bir atmosferde hissedersiniz. Toros dağlarının eteklerindeki bu su cennetinde yaşamın getirdiği stresten ve yorgunluktan bunalan ruhunuz nefes alır.

Alanya’nın doğusunda, Sapadere Köyü’nde bulunan Sapadere Kanyonu, 750 metre uzunluğunda olup yaklaşık 400 metre yüksekliğe sahiptir. Delice akan su, göletleri meydana getirip, sayısız şelaleleri göz kamaştırıyor. İçinde yüzebileceğiniz en büyük doğal havuzu, Sapadere Şelalesinin aktığı yerde bulunuyor.

Sapadere Kanyonu Özellikleri

Alanya Sapadere Kanyonu

Sapadere Çayı’nın çıkış noktasında bulunan kanyon üzerine yapılan çelik desteklerle yürüyüş yolu ve kanyon girişinde inşa edilen mesire yeri, kır gazinosu gibi yatırımlar ile kanyon görülmeye değer bir turizm alanı haline getirilmiştir.

Bölge halkı tarafından önceden bilinen Sapadere kanyonu Alanya‘daki alternatif turizm çalışmalarına paralel olarak 2008 yılında turizme açılmıştır. Orman Genel Müdürlüğü ve Kaymakamlık tarafından 2015 yılı sonrası çevre düzenlemesi yapılıp, ziyaretçiler için gezilesi güzel bir yere imza atmışlardır. Sapadere Köyü, Kanyon, Şelale ve Mağara konusunda, saklı kalmış harika bir yer. Son 5 yılda daha yeni yeni turist gelen bu yerler daha önce çok az kişi tarafından bilinmekteydi. Fakat önemi bir anda arttı ve Antalya, Doğa turizmin uğrak bölgesi haline geldi.

Hırçın Toros dağlarının arasına kurulu olan kanyonun 3 tarafı yüksek dağlar ile çevrili olup 750 metre uzunluğundadır. Denizden 400 metre yüksekliğinde bulunan kanyon ortalama 10-15 metre genişliğinde ve çevresi 150-200 metreyi bulan karstik kayaçlar ile çevrilidir. Suyu Toros dağlarının kayalarının içinden çıktığından soğuktur, oksijeni boldur.

Sapadere Kanyonu Toros Dağları’nın ortasında doğal güzellikleri hiç bozulmamış Karstik bir oluşum. Alanya‘nın Sapadere Köyünde bulunan; Sapadere Kanyonu girişinden yaklaşık 300 metre içeride görmeye değer bir şelale ve bu şelalenin döküldüğü yerde yüzmeye müsait büyüklükte bir doğal havuz bulunur.

Kanyon içerisine gelen misafirlerin rahatlıkla yürüyebilmesi için planlanmış yürüyüş yolu platformu, ahşap ve çelik yapı malzemesi kullanılarak oluşturuldu. Çevreye herhangi bir şekilde zarar vermeyecek şekilde inşa edilmiş platform, gerektiğinde kaldırılabiliyor.

Sapadere Kanyonu Gezisi

Sapadere Kanyonu

Sapadere Çayı’nın çıkış noktasında bulunan kanyon, inşa edilen yürüyüş yolu ve mesire yerleri ile ilgi çekici bir turizm alanı haline getirilmiştir. Yaz günlerinde sıcaktan bunaldı iseniz serinlemek için şelalenin altındaki doğal havuza derin bir dalış yapabilirsiniz ama suyun buz gibi olduğunu hatırlatmakta yarar var. Suyun sıcaklığı yıl boyunca 0-12 °C aralığında değişmektedir.

Ahşap yollarını yürüyerek, sizi büyüleyecek şelaleleri görebilir, küçük doğal havuzlarda serin suyun keyfini çıkarabilirsiniz. Sapadere Kanyonuna kadar gelmişken Sapadere köyü içersindeki Su değirmenini, ipek dokuma atölyesini mutlaka görmelisiniz. Yaylalardaki karlardan eriyerek gelen buz gibi sularda yetişen alabalıklardan yemeyi unutmayın. Su kenarına kurulu çardaklarda Temiz orman havasını teneffüs ederken şehrin stresini ve gürültüsünü unutacaksınız.

Orta Torosların önemli yükseltilerinden biri olan Akdağ’ın güney yamaçlarına konumlanan Sapadere kanyonu, vadi tabanında akan haşin akarsuyu ve bu akarsu üzerinde oluşan sayısız şelalesiyle ünlüdür.  Sapadere Kanyonu girişinden yaklaşık 300 metre içeride görülmeye değer bir şelale ve bu şelalenin döküldüğü yerde ahşap ve çelik yapı malzemesi kullanılarak oluşturulmuş, çevreye zarar vermeyecek ve gerektiğinde kaldırılabilecek şekilde inşa edilmiş bir platform bulunmaktadır.

Sapadere Kanyonu Gezi İmkânları

Sapadere Kanyonu

Alanya‘nın yaz sıcağından kurtulup bir nebze olsun serinlemek isteyenlerin uğrak yeri haline gelen Sapadere Kanyonu görülmeye değer bir doğa harikasıdır.  Kanyon suyun, rüzgârın ve yer hareketlerinin kayaları şekillendirmesiyle yüzlerce yılda oluşmuştur. Kanyonda ziyaretçilerin kanyonu gezmelerini kolaylaştırmak için 350 metre uzunluğunda tahta ve çelikten doğal çevreye uyumlu yürüyüş platformu mevcuttur.

Sapadere çayının çıkış noktasında bulunan Alanya Sapadere Kanyonu üzerine yapılan çelik desteklerle yürüyüş yolu ve kanyon girişinde inşa edilen mesire yeri, kır gazinosu vs. yatırımlar ile kanyon görülmeye değer bir turizm alanı haline geldi.

Sapadere Kanyonu

Alanya Sapadere Kanyonu boyunca, birbirinden ilginç ağaçlar, çeşitli şekil ve büyüklükteki şelaleler, sanki bir doğa sergisinde ziyaretçilerine kendilerini göstermek için dizilirler. Tertemiz havası, kayalıkların üzerinden fışırdayıp çoşan turkuaz,mavi suyun sesi insan ruhuna dinlendirici ve ferahlatıcı bir etki yapar.

Sapadere Kanyonu girişinde yer alan restaurantta  kanyon gezisi sonrasında yorgunluğunuz atacağınız doğa ile iç içe oturma alanı ile hem bölgenin yemeklerini deneye bilir hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Yöresel Yemeklerinde sunulduğu restoranımızda damak tadına uygun onlarca menüden biri sizi mutlu edecektir.

Kanyon içerisinde yemek yiyebileceğiniz bir restoran, otopark, piknik alanı ve kamp alanı bulabilirsiniz. Sapadere Kanyonu‘nun en can alıcı noktası kanyonun en sonunda bulunan etkileyici büyük şelaledir. Burası kanyon boyunca elini deklanşörden elini çekmeye fırsat bulamayan fotoğraf severlerin favori noktasıdır.

Alanya Sapadere Kanyonu’nun hemen yanında kapalı yerleri doğaya uygun ahşaptan yapılmış, akan suyun gücünden kendi elektriğini üreten şirin bir kır restoranı vardır. Sapadere kanyonu gezi programınıza Sapadere köyü ve camisi, gözleme yeme imkânına sahip olacağınız Yörük çadır evi ve sarkık ve dikitleri ile meşhur Damlataş mağarasına benzeyen Cüceler mağarası eklenebilir.

Sapadere Kanyonu ziyaretçileri için kolaylıklar sunan bir turizm cenneti. Burada yemek yiyebileceğiniz bir tesis, otopark, piknik alanları ve kamp alanı bulabilirsiniz.  Kanyona girerken giriş ücreti ödendiğini hatırlatalım. Alanya Sapadere Kanyonu’na giriş ücreti 2022 yaz mevsiminde bir önceki sezonlarda da olduğu gibi 25 TL’dir. Önceden izin alarak çadır kampı yapılabilir. 

Antalya’daki kanyon ve vadileri tanıttığımız yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sapadere Kanyonu’na gidildiğinde, Sapadere Köyü içerisindeki su değirmenini, ipek dokuma atölyesini görmeden dönülmemelidir. Yaylalardaki karlardan eriyerek gelen buz gibi sularda yetişen alabalıklardan yemeyi unutmayın. Su kenarına kurulu çardaklarda temiz orman havasını teneffüs ederken şehrin stresinin ve gürültüsünün uzaklaşmak da mümkün olmaktadır.

Sapadere Kanyonu Ulaşım

Alanya Sapadere Kanyonu Ulaşım

Alanya‘ya 40 Km uzaklıkta olan Sapadere kanyonuna Demirtaş Kasabasından asfalt yol ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Alanya’ya 40 kilometre, Antalya Hava Limanı’na 175 kilometre uzaklıkta olan Sapadere Kanyonu‘na Alanya-Gazipaşa karayolundan Demirtaş Kasabası’na giden asfalt yol ile rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Sapadere Kanyonuna ulaşım özel turlar ve özel araçlarla sağlanmaktadır. Tarifeli sefer yoktur. Demirtaş beldesi ise kanyona 15 km mesafede olup kanyona ulaşım sağlamaktadır.

750 metre uzunluğundaki kanyonun girişinde aracınız rahatlıkla park edebileceğiniz bir alan, yapay göletler, tek bir lokanta, piknik alanı ve hediyelik eşya satış yeri vardır. Giriş ücretlidir.

Sapadere Kanyonu Girişi

Sapadere Kanyonu Giriş

Sapadere Kanyonu Giriş Ücretleri.

Yetişkinler 12 TL, Çocuklar için 6 TL, 0-6 yaş çocuklar ücretsizdir.

Sapadere Kanyonu Ziyaret Saatleri: 08:00-20:00

Sapadere Kanyonu Tatil Günleri: Her gün ziyaret edilebilir.

Sapadere Kanyonu Kamp Olanakları

Milli park statüsünde olan kanyon çadır kampçılığı için uygun olup karavan kampçılığı için maalesef uygun değildir. Milli park statüsünde olan kanyon çadır kampçılığı için uygun olup karavan kampçılığına fiziksel olarak uygun değildir.

Kamp kuracak olanların yine de öncesinde olası ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir markete uğramalarında yarar var. Ağaçların bolca bulunduğu alanda kamp için uygun bir yer bulabilirsiniz. Fakat hafta sonları günübirlik piknikçilerin uğrak yeri olması sebebiyle kalabalık olabilir.

Kanyonda telefon şebekesi, wc, otopark var. Kanyonda kontrollü ateş yakılabilir, güvenli bölge, evcil hayvanla giriş yapılabilir.

Sapadere Kanyonu Kamp

Doğrudan kamp alanı olmadığından gerekli ihtiyaçlarınızın tamamını önceden temin edip kamp atacağınız yere taşımalısınız.

Kanyonda kendi çadırınızla kamp yapabilirsiniz ancak gece konaklamaya izin verilmemektedir.

Antalya Sapadere Kanyonu Kamp Alanı Diğer Bilinmesi Gerekenler: Bölge Milli Park statüsünde olduğundan kamp atmadan önce izin alınmalı, kamp ateşi kontrollü olarak yakılmalıdır.
Antalya Sapadere Kanyonu Kamp Alanı Giriş Ücretli mi? : Milli park giriş ücreti var.
Antalya Sapadere Kanyonu Kamp Alanı İletişim Bilgileri: 90 537 323 72 45 90 536 220 74 32
Antalya Sapadere Kanyonu Kamp Alanı web-sosyal medya sayfaları: https://www.sapaderekanyonu.org/
Antalya Sapadere Kanyonu Kamp Alanı Adresi: Sapadere, 07430 Alanya/Antalya
Antalya Sapadere Kanyonu Kamp Alanı Harita (GPS) Koordinatları: Sapadere Kanyonu (Bulunduğunuz konumdan kamp alanına ulaşmak için bağlantıyı tıklayın. Bağlantıdaki haritayı açarak kamp alanının konumunuza uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz)


Bu kamp alanı ve Antalya’da bulunan 180’den fazla kamp alanının detaylı tanıtımını, resimlerini ve güncel bilgilerini https://turkeyoutdoor.org/2022/08/25/antalya-kamp-alanlari-1-giris-yazisi/ yazısında bulabilirsiniz.

Antalya Kamp Haritası

Antalya Kamp Alanları yazımızda yer alan ve tanıtımını yaptığımız bütün Antalya kamp alanlarının GPS koordinatlarını Antalya Kamp alanları haritamızda bulabilirsiniz. Haritaya tıkladığınızda listede yer alan kamp alanlarının harita konumunu ve bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilirsiniz.

Harita Bağlantısı: https://goo.gl/maps/qLphkH9Ks1u369oQ7

Not: Yazımızda kullanılan resimler internet üzerinden açık kaynaklardan alınmıştır.

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık. Bu yazı dizimizde Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini tanıtıyoruz. #Antalya deniz, güneş, doğa ve tarihin bütünleştiği bir şehirdir. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya’nın her ilçesi başlı başına birer doğa harikasıdır.

Bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz. Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

ANTALYA

 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. 
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. 
 • Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın. Kişisel çöpünüzü kamusal kullanıma açık olan doğaya terk etmeyin.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini (Polis: 155 ve Jandarma:156 numara) arayarak yapacakları doğa aktivitesi ile ilgili bilgi vermeleridir. 
 • Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.
 • Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

https://turkeyoutdoor.org/

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!