Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Bu yazı dizimizde Antalya’nın ücretli ve ücretsiz kamp alanlarını yerlerini tanıtıyoruz. #Antalya deniz, güneş, doğa ve tarihin bütünleştiği bir şehirdir. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya’nın her ilçesi başlı başına birer doğa harikasıdır. Yazılarımızda özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

Türkiye’nin güneyinde Akdeniz kıyısında yer alan Antalya, her yıl yerli ve yabancı yüz binlerce turistin akın ettiği tatil beldelerinden birisidir. Değişen tatilanlayışıyla birlikte Antalya Merkez Kamp Alanları aramaları da artmıştır.

Antalya, berrak denizi ile ünlü olduğu kadar muhteşem doğasıyla da pek çok insanı kendine çeker. Deniz ve sahil tatili bakımından dünyanın önemli turizm kentlerinden biri olan Antalya tarihten kültüre, gastronomiden doğa turlarına, milli parklardan kanyonlara ve şelalelere kadar pek çok zenginliğe ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin outdoor sektörünün önemli kısmını Antalya’da düzenlenen outdoor etkinlikleri oluşturmaktadır. Kampçılıktan safariye, doğa yürüyüşlerinden dalmaya, bungee jumpingden bisiklet rotalarına kadar neredeyse bütün outdoor aktiviteleri Antalya’da yapılmaktadır.

Özellikle Antalya Ücretli Kamp Alanları ve Antalya Ücretsiz Kamp Yerleri hakkında birçok insan güncel ve güvenilir bilgi aramaktadır. Antalya çadır Kamp yerleri ve fiyatları hizmet alınan tesise ve aldığınız hizmet durumuna göre değişmektedir. Antalya’da nerede kamp yapılır? sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişebilmektedir. 

Bize çeşitli sosyal medya kanallarından ulaşan okuyucularımızın en çok sorduğu sorulardan birisi de “Halk plajında kamp yapılır mı?” sorusudur. Evet halk plajında kamp yapmaya hukuki olarak bir engel yoktur, ancak çadırlar ve karavancıların sayısı artıp da halk plajları kullanılamaz hale geldiğinde yerel yönetimler müdahale etmekte ve plajlara kurulan çadır ve karavanlar kaldırılmaktadır.  Antalya Konyaaltı plajına çadır kurulur mu? sorusununcevabı “Çok kalabalık olmayan mevsimlerde başka insanları rahatsız etmemek koşuluyla kurulabilir.” olacaktır.  

Bu yazımızda ve içerikte verdiğimiz bağlantılarda bilgi Antalya hakkında daha fazla edinebilir, Antalya’daki en iyi kamp alanlarını ücretli ve ücretsiz, kamp tesisi veya milli park, deniz kenarı park veya orman kampı gibi kriterlere göre ayırarak tüm detaylarıyla birlikte Antalya Kamp Alanları listemizden faydalanabilirsiniz.

Kampçılık
 1. Antalya Kamp ve Karavan Alanları Tam Liste
 2. Antalya Kamp Alanları
  1. Antalya Karavan Kamp Alanları
  2. Antalya Merkez Kamp Alanları
 3. Kamp Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
  1. Kamp Uyarıları
  2. Kamp Yasakları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
  3. Sahillerde Kamp Kurmak Yasak mı?
  4. Çadır Kurmak Yasak mı?
  5. Çadır Kurmak için izin gerekir mi?
  6. Çadır Kurma cezası ne kadar?
  7. Kamp yasağı var mı?
  8. Sahile çadır kurulur mu?
  9. Plajda kamp yapmak yasak mı?
  10. Kamplar kapalı mı?
  11. Antalya’da Karavan Yasak mı?
  12. Kamp için izin belgesi nasıl alınır?
 4. Antalya’da Kamp Yaparken Bilinmesi Gerekenler
  1. Antalya Kamp Yerleri
  2. Antalya Kamp Haritası
  3. Antalya Kamp Alanları ve Karavan Alanları
  4. Antalya Ücretsiz Kamp Alanları
  5. Antalya Kamp Alanları 2023
  6. Antalya’da Kamp Yapılabilecek Bütün Yerlerin Listesi
  7. Antalya’da Kamp Yapılabilecek Koyların Listesi
  8. Antalya’da Kamp, Piknik ve Doğa Gezisi Yapılabilecek Parklar Listesi konularında geniş bilgi almak için Antalya Kamp Alanları Tam Liste başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Kamp Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Kampçılık ile İlgili Yazılarımız: Önceki yayınlarda kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek kampçılığın tanımını yapmış, kampçılık eğitimi ve kamp ekipmanları üzerine bilgi vermiştik. Üçüncü yazımızda ise kamp türlerini açıklamıştık. Kampçılık ve doğada hayatta kalma üzerine yazmaya devam ediyoruz. Kamp nasıl yapılır, kampçılık nedir, kamp ekipmanları nelerdir, temel outdoor ve dağcılık eğitimi yazılarımızı okumanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Kamp Yasakları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

2020 yılında yayımlanan bir genelge ile doğada yapılan bütün aktiviteler için önceden kolluk (jandarma-polis) izni alınması gerekmektedir.  Dolayısıyla kamp yapmadan önce de -genelgeye göre- önceden izin almalısınız. Kamp Yapmadan Önce İzin Almak Zorunlu mu? Valiliklerce bazı bölgelerde, plajlarda, özellikle ormanlarda çeşitli tarihlerde kamp yasakları uygulanabilmekte ve kampçılara idari para cezaları yazılabilmektedir. Dolayısıyla kamp yapmadan önce kamp bölgesinde herhangi bir yasak olup olmadığını resmi kurumlara sorarak teyit etmelisiniz.

Kamp Uyarıları

Özellikle kamp alanları başta olmak üzere bütün turizm aktivitelerinde yapılan yorumların kişiye ve zamana göre değişen “normatif olmayan, göreceli” yorumlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Bir kişinin çok beğendiği ve tavsiye ettiği bir turizm tesisi / doğa aktivitesinin başka bir kişi hiç beğenmeyebilir. Listemizi yaparken olabildiğince nesnel olmaya çalışsak da bazı tesisler hakkında yapılan yorumları da eklemek zorunda kaldık.
Kamp yapmadan, tatile gitmeden önce plan yapmanızı, kalacak yer ayarlamanızı son güne bırakmamanızı, internet yorumlarının yanıltıcı olabileceğinin aklınızda bulundurmanızı, gideceğiniz tesisin internet sitesi veya sosyal medya hesaplarından detaylı bilgi almanız gerektiğini unutmayın.
Tanıtımını yaptığımız tesis ve işletmelerle ilişkileriniz temelde ticaret hukukuna tabi olup, yaşayacağınız ticari anlaşmazlıklar ve sorunlarla ilgili olarak sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz, suçlanamaz.

www.turkeyoutdoor.org

Antalya’da Kamp Yapılabilecek Bütün Yerlerin Listesi, Antalya’da Çadır Kampı Yapılabilecek Koyların Listesi ve Antalya’da Kamp, Piknik ve Doğa Gezisi Yapılabilecek Parklar Listesini görmek için Antalya Kamp Alanları Tam Liste başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Antalya Kamp Haritası

Antalya Kamp Alanları yazımızda yer alan ve tanıtımını yaptığımız bütün Antalya kamp alanlarının GPS koordinatlarını Antalya Kamp alanları haritamızda bulabilirsiniz. Haritaya tıkladığınızda listede yer alan kamp alanlarının harita konumunu ve bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilirsiniz. Harita Bağlantısı: https://goo.gl/maps/qLphkH9Ks1u369oQ7

Bu yazımızda aşağıdaki başlıklarda geniş ve doyurucu bilgiler verdik:

Antalya Finike Gökbük Kanyonu Kamp Alanı

Finike Tanıtımı

Fenikeliler tarafından M.Ö. 500’lerde kurulan Finike, eski ismiyle Phoenicus, Antalya’nın batısında kalan turistik bir ilçedir. Doğuda Kumluca, kuzeyde Elmalı, kuzeybatıda Kaş ve batıda da Demre ilçeleriyle çevrilmiştir. Finike, yakın olan diğer ilçeler tarafından da ulaşım kolay olduğu için sıklıkla tercih edilir.

Antalya Finike

Toroslar’ın eteğiyle Akdeniz arasında kalmış, mavi ve yeşilin kaynaştığı bu şirin Akdeniz ilçesi daha görür görmez insanı sahillerine, doğasına ve şehrin içine çeker. Türkiye’nin ve dünyanın portakal şehri olarak bilinen Finike, Antalya’nın batı kısmında yer alan bir ilçedir. Doğuda Kumluca ve kuzeyde ise Elmalı ile komşu olan Finike’nin, Kaş ve Demre’ye sınırı bulunmaktadır.

www.turkeyoutdoor.org

Detaylı Finike tanıtımı ve Finike’nin gezilip görülecek bütün yerleri için yukarıdaki bağlantılardan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Finike Gökbük Kanyonu Tanıtımı

Gökbük Kanyonu Finike’de kamp, piknik ve diğer birçok outdoor doğa sporlarının yapılabildiği bakir alanlardan birisidir. Finike Kamp Alanları içerisinde önemli bir yer turan Finike Gökbük Köyü ve Gökbük Kanyonunu tanıttık.

Finike Gökbük Köyü

Gökbük Kanyonu, Finike merkeze 22 km uzaklıktaki Gökbük Köyü’nde bulunuyor. Gökbük Kanyonu huzur arayan, kalabalık ortamdan ziyade, sakin yerleri seven insanlar için muhteşem doğasıyla görülmesi gereken bir noktadır.

Antalya’nın merkezine olan uzaklığı nedeniyle sonradan popüler olmaya başlayan Gökbük Kanyonu Finike seyahatlerinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Huzurlu ve sakin tatil yapmaktan hoşlananlar için Gökbük Kanyonu ideal bir dinlenme imkânı sunuyor.

Gökbük Kanyonu Antalya şehir merkezine bir hayli uzak olmasından dolayı keşfedilmemiş yerler arasında gelir, kanyonun içinde ve yakın çevresinde birçok market ve restoranlar bulunur.

Kanyona giden otobüs ve toplu taşıma aracı yoktur. Kanyona sadece özel araçla ulaşabilirsiniz. Antalya merkezine yaklaşık 140 km uzaklıkta olan kanyona özel aracınızla rahatça ulaşabilirsiniz.

4 km uzunluğundaki kanyonda 300 metre yüksekliğinde yamaçlar bulunuyor. Kanyonda dilerseniz günübirlik geziler de düzenleyebilirsiniz.   Akçay Çayı’na çok yakın konumlanan kanyon şehir yaşantısının stresinden uzak vakit geçirmek isteyenler için idealdir.

Finike Gökbük Kanyonu Kamp Alanı

Finike Gökbük Kanyonu Kamp Alanı

Yukarıda tanıtımını yaptığımız Gökbük Köyü civarındaakan Akçay Çayı neredeye her metresinde muhteşem görüntüler oluşturan bir doğa harikasıdır. Gökbük Kanyonu Kamp Alanı Antalya’nın Finike ilçesinde yer alan ücretsiz ve doğal kamp alanlarından birisidir. Antalya geziniz sırasında yolunuz Finike’ye düşerse kanyona günübirlik bir gezi düzenleyerek buranın doğal güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

4 km uzunlukta ve yer yer 300 metre yüksekliğe sahip yamaçları bulunan Gökbük Kanyonu Kamp Alanı doğa ve akan muhteşem çayı ile birlikte Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasına girmektedir.

Akçay Çayı’nın bin yıllar içerisinde oluşturduğu kanyon ve çayın çevresinde herhangi bir yere kişisel çadırınızı kurabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bölgede karavan kampı için pek fazla olanak bulunmasa da Gökbük Kanyonu ve civarında karavanınızla da kamp yapabilirsiniz. Kanyon hem çadır kampı için hem de karavan kampı için uygundur.

Gökbük Kanyonu doğal güzelliği ve serinliğiyle yaz aylarında kamp yapabileceğiniz yerlerdendir. Gökbük Kanyonu civarındaücretli kamp yapabileceğiniz kamp işletmeleri de bulunur.  Eğer kamp tesisine uğramadan kamp yapıyorsanız bu işletmelerde işletmelerden wc, duş ve elektrik gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Çadırınızı alıp kanyonda arkadaşlarınızla istediğiniz kadar kamp yapabilirsiniz. Kampçılık keyfini ailenizle de yaşayabilirsiniz. Doğanın içerisinde çocuklarınızla unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Gökbük Kanyonunda doğa sporları, kanyon geçişi, trekking, kamp ve dere içi yürüyüş, kano, yüzme yapabilme gibi birçok outdoor aktivitesini yapabilirsiniz.

Finike Gökbük Kanyonu Ücretli Kamp Alanları

Gökbük Kanyonunda ve yakın çevresinde birçok özel kamp işletmesi bulunur. Bu Finike ücretli kamp alanlarının tanıtımını tek tek yapmadık. Buraya Finike Gökbük Kanyonu ücretli kamp alanlarının listesini ve kısa tanıtımlarını bırakıyoruz. Dileyen okuyucularımız kamp işletmeleriyle bağlantıya geçip detaylı bilgi alabilirler. ayrıca bütün ücretli ve ücretsiz kamp alanlarının listesini ve koordinatlarını Antalya Kamp alanları haritamızda bulabilirsiniz.

1- Finike Gökbük Kanyonu Arykandos Dağ Evi Camping Restaurant

2- Finike Gökbük Kanyonu Agnes Bungalows Camping

3- Finike Gökbük Kanyonu Hüneba Camping

4- Finike Gökbük Kanyonu Kanyon Kamping


Gökbük Kanyonu Tatilinde Neler Yapılır?

Finike Gökbük Kanyonu Kamp Alanı

Gökbük Kanyonunda hoş vakit geçirmeniz için çeşitli seçenekler var. Gökbük Kanyonu’nda şu aktiviteleri yapabilirsiniz.

Finike Gökbük Kanyonu Kanyoning
 • Kanyon Geçişi yapabilirsiniz: Finike Gökbük Kanyonu, bölgedeki trekking ve doğa kulüplerinin gözbebeği gibidir. Özellikle yaz ve sonbahar mevsimlerinde bütün Türkiye’den trekking ve doğa yürüyüşü grupları Finike Gökbük Kanyonuna akın ederek, burada kanyon geçişi aktivitesi yapmakta, hoşça vakit geçirmektedir.
 • Piknik yapabilirsiniz: Kanyon, Akçay kenarı ve civarındaki muhteşem doğada ailenizle birlikte piknik yaparak haftanın yorgunluğunu atabilirsiniz.
 • Çayda Kano sporu yapabilirsiniz: Kanyon içerisinde akan Akçay Çayı’nda kano yaparak gününüzü değerlendirebilirsiniz.
 • Akçay’da balık tutabilirsiniz: Akçay Çayı’nın herhangi bir yeri veya kanyonun içerisinde balık tutup huzur bulabilirsiniz.
 • Tertemiz suyuyla Akçay’da yüzebilirsiniz: Gökbük Kanyonu Kamp Alanında tertemiz suda gündüzleri keyifle yüzebilirsiniz.
 • Gökbük Kanyonu Kamp Alanı ve civarındaki doğa harikası ormanlarda doğa yürüyüşleri (trekking) yapabilirsiniz: Dere içinde veya çevredeki ormanlarda uzun yürüyüşler yaparak bölgenin temiz havasını doyasıya soluyabilirsiniz.
 • Endemik bitkileri görebilirsiniz: Kanyonda bulunan endemik bitkileri inceleyebilir ve bitkilerle ilgili bilgi edinebilirsiniz.
 • Yabani hayat gözlemi yapabilirsiniz: Gökbük Kanyonu ve çevresi birçok yabani hayvanlara ev sahipliği yapar. Gökbük gezinizde bu vahşi hayvanları yakından görebilir ve onların doğal yaşamlarını izleyebilirsiniz.
 • Finike yamaç paraşütü: Adrenalin sevenler, Finike’deki yamaç paraşütü imkanlarından faydalanabilirler, yamaç paraşütü ile heyecan dolu dakikalar yaşayabilirler.

Gökbük Kanyonu Etrafında Gezilecek Yerler

Antalya Finike

Finike Gökbük Kanyonu ve civarında gezilebilecek birçok nokta bulunur;

 • Gökbük Kanyonu Finike merkeze de yakındır, dilerseniz Finike sahilinde deniz tatili yapabilirsiniz.
 • Finike’nin portakal bahçelerini gezebilir, meşhur köfte ve tahinli piyazının tadına bakabilirsiniz.
 • Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda outdoor doğa aktiviteleri yapabilir,
 • Kaş’a geçip Kaş’ın dar ve otantik sokaklarında dolaşabilir, dükkânları gezebilir, kafelerde yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Gökbük Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Antalya’ya yaklaşık 140 km uzaklıkta, Finike’nin merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunan Gökbük köyünde bulunur. Bölgeye ulaşımı şahsi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Finike Gökbük Kanyonu Haritası

Gökbük Kanyonu yol tarifi şu şekildedir: Finike merkezinden Elmalı yönüne doğru yaklaşık 20 km giderek kanyona ulaşabilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz harita bağlantısını takip edebilirsiniz.

Gökbük Kanyonu Giriş Ücreti yoktur.

www.turkeyoutdoor.org

Antalya Finike Gökbük Kanyonu Kamp Alanı Diğer Bilinmesi Gerekenler: Bölgede birkaç tane özel kamp işletmesi bulunuyor. Dilerseniz bu işletmelerde konaklayabilir, dilerseniz kendi çadır veya karavanınızla kamp tatili yapabilirsiniz. Kamp ihtiyaçlarınızı Antalya şehir merkezi veya Finike’den karşılayıp giderseniz kamp esnasında sıkıntı yaşamazsınız.
Finike Gökbük Kanyonu Kamp Alanı Giriş Ücretli mi? : Ücretsiz (Ücretli tesisler de var)
Antalya Finike Gökbük Kanyonu Kamp Alanı İletişim Bilgileri: 
Antalya Finike Gökbük Kanyonu Kamp Alanı web-sosyal medya sayfaları: –
Antalya Finike Gökbük Kanyonu Kamp Alanı Adresi: Gökbük Köyü 07740 Finike/Antalya
Finike Gökbük Kanyonu Kamp Alanı Harita (GPS) Koordinatları: Finike Gökbük Kanyonu (Bulunduğunuz konumdan kamp alanına ulaşmak için bağlantıyı tıklayın. Bağlantıdaki haritayı açarak kamp alanının konumunuza uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz)


Bu kamp alanı ve Antalya’da bulunan 180’den fazla kamp alanının detaylı tanıtımını, resimlerini ve güncel bilgilerini https://turkeyoutdoor.org/2022/08/25/antalya-kamp-alanlari-1-giris-yazisi/ yazısında bulabilirsiniz.

Not: Yazımızda kullanılan resimler internet üzerinden açık kaynaklardan alınmıştır.

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık. Bu yazı dizimizde Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini tanıtıyoruz. #Antalya deniz, güneş, doğa ve tarihin bütünleştiği bir şehirdir. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya’nın her ilçesi başlı başına birer doğa harikasıdır.

Bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz. Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

ANTALYA

 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. 
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. 
 • Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın. Kişisel çöpünüzü kamusal kullanıma açık olan doğaya terk etmeyin.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini (Polis: 155 ve Jandarma:156 numara) arayarak yapacakları doğa aktivitesi ile ilgili bilgi vermeleridir. 
 • Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.
 • Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

https://turkeyoutdoor.org/