Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bu yazı dizisi Türkiye’nin Outdoor Sayfası’nın ilgililerinin dikkatini çeken ekstrem sporlar hakkındaki yayınlarından oluşmaktadır. Güvenli ve eğlenceli ekstrem sporlar için serideki diğer yazılara da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Outdoor Ekstrem sporları bu yazı dizisinde. İlk yazımızda ekstrem spor ne demektir sorusunun cevabını vermiştik. Outdoor aktiviteleri nelerdir başlıklı yazımızda bazı ekstrem sporlarını isim olarak tanıttık. En Popüler Ekstrem Sporlar başlıklı yazımızda ise Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen 42 ekstrem sporun her birini birer kısa paragraflar tanıttık.

Bu yazımızda aşağıdaki başlıklarda tanıtıcı bilgiler verdik:

 1. Rafting
  1. Rafting Ne Demek?
  2. Dünya Rafting Federasyonu
 2. Türkiye’de Rafting
  1. Türkiye Rafting Federasyonu
  2. Türkiye’de Rafting Yapılan Nehirler
  3. Türkiye’de Rafting Nerelerde Yapılır?
 3. Türkiye’nin En İyi 10 Rafting Parkuru
  1. 1-   Antalya Alara Çayı Rafting
  2. 2-   Antalya Köprülü Kanyon Rafting
  3. 3-   Artvin Barhal Çayı Rafting
  4. 4-   Denizli Bekili Deresi Rafting
  5. 5-   Düzce Melen Çayı Rafting
  6. 6-   Kayseri Zamantı Irmağı Rafting
  7. 7-   Muğla Dalaman Çayı Rafting
  8. 8-   Rize Fırtına Deresi Rafting
  9. 9-   Tunceli Munzur Çayı Rafting
  10. 10- Yozgat Çekerek Çayı Rafting

Rafting

Rafting

Rafting su debisinin yeterli olduğu 2-4-6-8-10 kişilik şişme bot ve kanolarla akıntıyla veya akıntıya karşı gruplar halinde senkronize halde rehber eşliğinde kürek çekerek olası karşınıza çıkacak rapit ve engelleri aşarak ırmakta yol alma sırasındaki mücadeleye rafting denir.

Rafting Ne Demek?

Rafting, raft adı verilen botlarla (sallarla), debisi yüksek nehirlerde yapılan bir nehir sporudur. Raftingde asıl olan içinde bulunduğunuz raftı devirmeden, kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir.

Rafting, 4 ile 6 kişilik takımlar halinde yapılır ve başarılı olabilmek tek vücut gibi hareket eden bir takım olabilmekten geçer. Takım bireylerinin bot dizilişi sağ-sol ve ön-arka oturuş pozisyonlarını barındırmakta olup ve her bireyin geçilecek engel sırasında uygulayacağı teknik performans birbirinden farklı ama aynı sonuca bağlı hareketler bütününü temsil eder. Bu sporda akarsular zorluk seviyesine göre altı dereceye ayrılır.

6. derecedeki akarsulara girilmesi halinde ölümcül sonuçlar doğurabilir oldukça tehlikeli en zor parkurlardan oluşur, 1. derece akarsu ise her yaşta insanın gerekli güvenlik ekipmanlarını kuşanarak rahatlıkla rafting yapabileceği kolay seviyede parkurlardır.

Dünya Rafting Federasyonu

Dünyada rafting ile ilgili bütün düzenlemeler Dünya Rafting Federasyonu tarafından yapılmaktadır.

Dünya Rafting Federasyonu

•             https://www.worldraftingfederation.com/

Türkiye’de Rafting

Adrenalin tutkusu olan sporseverin tercihi olan rafting, son zamanlarda Türkiye’de de oldukça rağbet gören bir spor. Her yıl amatöründen profesyoneline binlerce kişi Türkiye’nin akarsularında suyla mücadele etmenin keyfini yaşıyor.

Rafting

Türkiye rafting sporu için çok uygun bölgeler ve nehirler barındırıyor. Köprülü Kanyon rafting Antalya‘nın, Düzce rafting İstanbul’un önemli merkezlerinden.

Rafting sporunun amacı akarsu üzerinde bir noktadan diğer bir noktaya mümkün olduğunca kısa sürede ulaşmak. Raft adı verilen botlar ve kürekler yardımıyla akış hızı yüksek olan nehirlerde yapılan bu sporda ilk kural, raftın devrilmemesini sağlamak. Bunun için raft üstündeki takımın uyum içinde çalışması şart.

Çoğu spor dalında olduğu gibi raftingde de zorluk aşamaları var. Bu aşamalar 6 gruba ayrılıyor: 6. derece en zor, 1. derece ise en kolay atlatılan aşamalar.

Türkiye sahip olduğu rafting rotaları bakımından da şanslı bir ülke. Raftinge ilgi duyan hemen hemen herkes için Türkiye’de bir rota var.

Türkiye Rafting Federasyonu

Rafting sporu Türkiye’de görece yeni bir spor sayılabilir. Türkiye Rafting Federasyonu 2018 yılında kurulmuştur.

Türkiye Rafting Federasyonu

2018 yılında kurulan Rafting Federasyonunun faaliyetleri 2022 yılında durduruldu. Türkiye Rafting Federasyonunun faaliyetlerine son verildiği bildirildi. Federasyon Başkanı yaptığı açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığının 23 Ağustos tarihli, 194 sayılı oluruyla 23.08.2022 tarihinde Türkiye Rafting federasyonunun kapatıldığını söyledi.

Türkiye Rafting Federasyonu iletişim bilgileri ve sosyal medya sayfaları

 • https://shgm.gsb.gov.tr/Federasyonlar/90/2/turkiye-rafting-federasyonu.aspx
 • https://www.facebook.com/groups/raftingfaaliyetleri/
 • https://twitter.com/turkishraftfed

Türkiye’de Rafting Yapılan Nehirler

Türkiye‘nin her bölgesinde rafting için elverişli nehirler bulunmaktadır. Özellikle Köprüçay, Dalaman Çayı, Alara Çayı, Dim Çayı, Çoruh Nehri, Melen Çayı, Çekerek Çayı, Eşen Çayı, Manavgat Çayı, Zamantı Çayı, Fırtına Deresi, Maçka, Tortum, Kelkit Çayı ve Barhal Çayı bunların en bilinenleridir. Rafting sporu 2018 yılında özerklik kazanarak Türkiye Rafting Federasyonu çatısı altında faaliyet göstermektedir.

Türkiye’de Rafting Nerelerde Yapılır?

Dünyanın debisi en yüksek nehirlerinden biri olan Artvin’deki Çoruh Nehri, Türkiye‘de rafting denince akla ilk gelen rotalardan biridir. Her yıl binlerce kişinin bu deneyimi yaşadığı Çoruh Nehri’nde profesyonel ve amatörler için 4 farklı etaptan oluşan 169 kilometrelik bir rafting parkuru mevcuttur.

Türkiye’nin En İyi 10 Rafting Parkuru

1-   Antalya Alara Çayı Rafting

Antalya Alara Çayı

Alara Çayı orta Toros dağlarından kuşak ile Akdağlarından doğar. Yeşil görselliği oldukça fazla olan çay 60 km uzunluğa sahiptir. Torosları aşan Irmak Akdeniz’e dökülür.

Alara Çayında rafting başlangıç noktası Güzel Bağdan başlayarak Alara Kalesine kadar devam eder. Yerli halkın tercih sebeplerinden biriside piknik alanlarının olmasıdır.

2-   Antalya Köprülü Kanyon Rafting

Antalya Köprülü Kanyon

Antalya rafting sporunun Türkiye’de merkezi denebilir. Köprüçay, özellikle Köprülü Kanyon olarak bilinen bölgede bu sporun yapılmasını daha keyifli hale getiriyor.

Antalya’nın Manavgat İlçesi’ne bağlı Taşağıl Beldesi sınırlarında bulunan Köprüçay Rafting Merkezi, Selge Antik Kenti’nin 11 kilometre aşağısında. Yaklaşık 12 kilometre uzunluğundaki rafting parkuru sayesinde sporcular çevredeki tarihi köprüleri farklı bir perspektiften görme imkânı da yakalıyor. Antalya Köprülü Kanyon rafting yerleri arasında Beşkonak rafting de var.

3-   Artvin Barhal Çayı Rafting

Artvin Barhal Çayı

Artvin ili sınırları içinde yer alan Barhal Çayı, rafting dışında kano ve nehir kayağı için de elverişli olup, yüksek dağlarla çevrili bir vadinin içinden akmaktadır.

Rafting parkuru 18 kilometre uzunluğunda ve zorluk derecelerine göre 4 farklı parkura bölünüyor. Karların erimeye başladığı Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları oldukça popüler bir rota. Mayıs ve Haziran dönemlerinde pek çok yabancı sporcu da bu parkura geliyor. Parkur ortalama 2 saatte tamamlanıyor. Yüksek dağlara, yemyeşil doğaya ve çiçekli yaylalara sahip bu doğa harikası bölge aynı zamanda trekking için de uygun bir zemin sağlıyor.

4-   Denizli Bekili Deresi Rafting

Denizli Bekili Deresi

Türkiye’de rafting tutkunlarının son dönemlerde keşfettikleri Bekili Deresi, yılın her ayı spora elverişli olan bir rafting yeri. Yaklaşık 2 saatte tamamlanan 3 ve 4 zorluk derecelerine sahip parkurlar yaklaşık amatör raftingciler için pek de uygun değil.

Bekili Deresi’nin raftinge yeni başlayanlar için uygun olmamasının nedeni derenin debisinin bazen saniyede yirmi beş metreküpten fazla olmasıdır. Ancak Çal Regülatörü’nden başlayıp Hançalar Köprüsü’ne kadar uzanan 11 kilometrelik ikinci parkur, amatörler ve turistler için daha uygun hale getirildi.

5-   Düzce Melen Çayı Rafting

Düzce Melen Çayı

Melen çayı; Düzce’de bulunmaktadır. Adını üzerinde bulunduğu köyden almaktadır. Melen Çayı, Türkiye’de rafting denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri.

Havzasının büyük bölümü Düzce’de bulunan Melen Çayı, “Melen Ağzı” olarak adlandırılan bölgeden Karadeniz’e dökülüyor. Yaklaşık 60 km’lik bir uzunluğa sahip. Melen Çayı, Türkiye’nin en güvenli rafting parkurlarından biri kabul ediliyor.

Karadenize dökülen ırmaklarımız arasında yer almaktadır. Rafting etkinlikleri gerçekleştirilen ırmaklarımız arasında yine yerini almıştır. Melen Çayı rafting parkuru yaklaşık 12 km. İlk 2 km genellikle acemi rafting meraklılarının eğitim aldığı bölümdür. Bu anlamda rafting’e yeni başlayanlar için Melen Çayı oldukça doğru bir tercih olacaktır. Kalan 10 km’lik bölüm ise tamamen adrenalin dolu. Parkurun zorluk derecesi 3-4 kabul ediliyor.

6-   Kayseri Zamantı Irmağı Rafting

Kayseri Zamantı Irmağı

Daha çok deneyimli rafting tutkunlarına hitap eden Zamantı Irmağı Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırları içinde bulunuyor. Uzunluğu, debisi, yeraltı geçişleri ve kanyonlarıyla özellikle Türkiye’de rafting yapan profesyonel sporcuların ilgi odağı olan Zamantı, 21 kilometre uzunluğunda bir parkura sahip.

Zamantı Irmağı’nda rafting yapmak için en uygun zaman Mayıs ve Haziran ayları. Parkurun tamamı yaklaşık 2 saate tamamlanıyor ve parkur Kapuzbaşı Şelaleri’nde son buluyor.

7-   Muğla Dalaman Çayı Rafting

Muğla Dalaman Çayı

Muğla’da bulunan Dalaman Çayı, Koçaş Dağı’ndan doğup Ortaca üzerinden Akdeniz’e dökülüyor. Ortalama 8 km uzunluğa sahip Dalaman Çayı rafting parkuruna Fethiye, Dalaman, Marmaris ve Turunç’tan ulaşılabiliyor.

Dalaman Çayı’nın en büyük özelliği neredeyse her zaman suyunun ılık ve berrak olmasıdır. Bu berraklığın sebebi yataktaki doğal kireçtaşıdır. Türkiye’nin en turistik bölgelerinden birinde bulunan Dalaman Çayı’nda yıl boyu yerli ve yabancı turistler rafting keyfini yaşıyor.

Antik ismi İndos olan Dalaman Çayı’nın toplam uzunluğu yaklaşık 230 km. Parkurun Akköprü Köyü bölümünde yol ikiye ayrılıyor. Üst yolun zorluk derecesi 5 iken, alt yolun zorluk derecesi 3-4’tür. Akköprü’ye gelindiğinde ise zorluk derecesi 3’e düşer.

8-   Rize Fırtına Deresi Rafting

Rize Fırtına Deresi

Türkiye rafting merkezlerinin en önemlilerinden biri olan ve Rize’de bulunan Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz tarafındaki derelerin birleşmesiyle oluşuyor. Yaklaşık 60 km uzunluğundaki Fırtına Deresi, Rize’nin Ardeşen ilçesinde Karadeniz’e dökülüyor.

Fırtına Deresi rafting parkuru yaklaşık 25 km uzunluğunda. Genel olarak Çamlıhemşin’in 1 km güneyinden parkura başlanıyor. Oldukça taşlık bir dere yatağı olduğu için, suyun debisine göre Fırtına Deresi’nde yapılacak rafting’in zorluk derecesi 3-4-5 olabiliyor.

9-   Tunceli Munzur Çayı Rafting

Tunceli Munzur Çayı

Tunceli’de bulunan Munzur Çayı son yıllarda adrenalin tutkunu raftingcilerin uğrak durakları arasına girdi. Tunceli doğasının tüm güzelliklerini barındıran Munzur Vadisi Milli Parkı’ndan geçen Munzur Çayı’nda dört mevsim rafting yapılabiliyor. Ancak rafting meraklılarının favori mevsimi sonbahar.

Doğasıyla, Türkiye rafting merkezlerinin en güzellerinden biri olan Munzur Çayı unutulmaz bir deneyim sunuyor. Munzur Dağları’ndaki Ziyaret Tepesi’nden doğan ve merkezde Pülümür Çayı ile birleşip Keban Baraj Gölü’ne dökülen Munzur Çayı bölge halkı tarafından kutsal kabul edilen bir akarsu.

Munzur Çayı’nın Ovacık-Tunceli bölümü hem eşsiz florası hem de yaban yaşamını göstermesi bakımından büyüleyici bir deneyim sunuyor. Bölgede pek çok endemik bitki türü bulunuyor. Özellikle Ovacık-Yeşilyazı civarında Munzur Çayı’nın iki yanında bölgeyi karakterize eden ünlü Huş Meşceresi ağaçları bulunur.

10- Yozgat Çekerek Çayı Rafting

Yozgat Çekerek Çayı

Çekerek Barajı’nın yer aldığı ırmak yatağı gürül gürül akan, içinde su sporları parkurunun olduğu, konaklama alanı, spor tesisleri, yeşil alanı, mesire alanı, çadır kamp alanlarının bulunduğu mükemmel bir destinasyondur.

Çekerek Barajı etrafında ve çayda bir rafting parkuru oluşturulmuştur.  850 metre uzunluğunda ama doğal uzunluğuna baktığımızda 4,5 kilometrelik bir rafting alanıdır.


Not: Yazımızda kullanılan resimler internet üzerinden açık kaynaklardan alınmıştır.

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık. Bu yazı dizimizde Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini tanıtıyoruz. #Antalya deniz, güneş, doğa ve tarihin bütünleştiği bir şehirdir. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya’nın her ilçesi başlı başına birer doğa harikasıdır.

Bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz. Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. 
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. 
 • Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın. Kişisel çöpünüzü kamusal kullanıma açık olan doğaya terk etmeyin.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini (Polis: 155 ve Jandarma:156 numara) arayarak yapacakları doğa aktivitesi ile ilgili bilgi vermeleridir. 
 • Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.
 • Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

https://turkeyoutdoor.org/