Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Bu yazı dizimizde Bingöl ilinin zengin tarihi ve benzersiz turistik yerlerini keşfedeceğiz. Doğunun gizemli incisi Bingöl, bin bir renge sahip doğal güzellikleri ve zengin kültürel dokusuyla büyüleyici bir destinasyon sunuyor. Yemyeşil vadileri, berrak gölleri ve etkileyici dağlarıyla Bingöl, doğa tutkunlarının ve macera arayışındakilerin hayallerini süsleyen bir cennet.

Tarihin izlerini taşıyan antik kalıntıları ve tarihi yapılarıyla geçmişle günümüzü harmanlayan şehir, sıcakkanlı insanlarıyla da unutulmaz anılar sunuyor. Bingöl, keşfedilmeyi bekleyen eşsiz bir turizm deneyimi vadediyor.

Bingöl’ün Eşsiz Doğa Harikası: Gerendal Gölü

Bingöl Gerendal Gölü

Gerendal Gölü, Bingöl ili şehir merkezine 18 km uzaklıktaki, kalp şeklindeki turistik krater gölüdür. GPS Koordinatları: 38.8802° Kuzey enlemi, 40.6215° Doğu boylamı.

Bingöl Gerendal Gölü

Bingöl’de doğa turizminin gözde duraklarından biri olan Gerendal Gölü, yılın 12 ayı su seviyesini koruyan eşsiz bir güzellik sunar. 2 bin 371 rakımlı Şabanköy yaylasında yer alan göl, adeta bir tablo gibi doğal güzelliklerle çevrili. Yöre halkı, gölün suyunun şifalı olduğuna inanırken, gölün dipsiz olduğuna dair efsaneler de dolaşmaktadır.

Bingöl Gerendal Gölü

Gerendal Gölü‘nün kalp şeklindeki görünümü ve çevresinde yükselen ormanlık alanlar, fotoğraf meraklılarını ve doğa tutkunlarını büyülüyor. 1988 yılında Tabiat Anıtı ilan edilen göl, yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda ve 500 metre genişliğinde olup, ortalama 10 metre derinliğe sahiptir.

Bingöl Gerendal Gölü

Bu doğa harikası, doğa yürüyüşleri, kampçılık, piknik ve fotoğrafçılık gibi aktiviteler için ideal bir ortam sunuyor. Bingöl’ü ziyaret eden her doğasever için mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon olarak öne çıkıyor.

Bingöl Gerendal Gölü

Göle ulaşmak için, Bingöl şehir merkezinden Şaban Köyü’ne yönlendiren yoldan ilerlemeniz yeterlidir. Şaban Köyü’nden sonra, göle giden patikalardan giderek Gerendal Gölü‘ne kolayca erişebilirsiniz.

Bingöl Gerendal Gölü

Eşsiz güzellikleri ve doğal yapısıyla, Gerendal Gölü Bingöl ve Elazığ illeri sınırında doğa severleri ağırlıyor. Bu eşsiz deneyimi yaşamak isteyenler, yaklaşık 2,5 saatte 7 kilometrelik bir yolu kat ederek göle ulaşabilirler. Doğa yolculuğu sırasında bölgenin doğal güzelliklerini keşfetme fırsatını da yakalayabilirsiniz.

Bingöl Gerendal Gölü

Etiketler: “Bingöl bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Bingöl görülmesi gereken yerler, Bingöl gezecek yerler, Bingöl gezi, Bingöl gezi rehberi, Bingöl gezi yazısı, Bingöl gezilecek çarşı, Bingöl gezilecek doğal yerler, Bingöl gezilecek doğal yerler haritası, Bingöl gezilecek tarihi yerler, Bingöl gezilecek yerler, Bingöl gezilecek yerler doğa, Bingöl ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Bingöl kalesi, Bingöl merkezde gidilecek yerler, Bingöl merkezde ne var, Bingöl ne yenir nerede yenilir, Bingöl ne yenir nereler gezilir, Bingöl otelleri, Bingöl seyahat rehberi, Bingöl tarihi, Bingöl tarihi yerler, Bingöl turizm potansiyeli, Bingöl turizm rehberi, Bingöl turizm ve tanıtım, Bingöl ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Bingöl şehir rehberi, Bingöl’de bir günde ne yapılır?, Bingöl’de gezilecek doğal yerler, Bingöl’de gezilecek mekanlar, Bingöl’de ne yapılır, Bingöl’de ne yenir, Bingöl’de nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, #Bingöl #Bingölmağaraları #mağara #mağaraturizmi #outdoor #Bingöoutdoor #ekoturizm #turkeyoutdoor #outdoor #outdoorlife

#BingölGezisi #BingölDoğası #BingölKeşif #BingölTur #BingölMacerası #BingölRota #BingölGüzellikleri #BingölManzaraları #BingölYolculuk #BingölKeşfet #BingölKeyfi #BingölAktiviteleri #BingölYürüyüş #BingölKamp #BingölDoğa #BingölMacera #BingölGeziRehberi #BingölKültür #BingölTarihi #BingölYemekleri #BingölAnıları #Bingölİzlenimleri #BingölGezgin #BingölGözlemler #BingölKeşfedilmeyiBekliyor

https://turkeyoutdoor.org/