Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Bu yazı dizimizde Bingöl ilinin zengin tarihi ve benzersiz turistik yerlerini keşfedeceğiz. Doğunun gizemli incisi Bingöl, bin bir renge sahip doğal güzellikleri ve zengin kültürel dokusuyla büyüleyici bir destinasyon sunuyor. Yemyeşil vadileri, berrak gölleri ve etkileyici dağlarıyla Bingöl, doğa tutkunlarının ve macera arayışındakilerin hayallerini süsleyen bir cennet.

Tarihin izlerini taşıyan antik kalıntıları ve tarihi yapılarıyla geçmişle günümüzü harmanlayan şehir, sıcakkanlı insanlarıyla da unutulmaz anılar sunuyor. Bingöl, keşfedilmeyi bekleyen eşsiz bir turizm deneyimi vadediyor.

Bingöl’ün Doğal Güzelliği: Çır Şelalesi

Bingöl Çır Şelalesi

Çır Şelalesi, Bingöl’ün büyülü doğasının bir yansıması olarak ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor. 100 metre yükseklikteki Çır Taşı‘ndan yükselen su, 50 metre yükseklikten büyülü bir şekilde aşağıya düşer. Adeta dans eden bu suyun düşüşü, izleyicileri kendine hayran bırakırken doğanın güzelliklerine tanıklık etmenizi sağlar.

Bingöl Çır Şelalesi

Çır Şelalesi, Bingöl’ün Ilıcalar Bucağı’nda, Uzundere Köyü‘nde yer alıyor. Köyün ismini taşıyan dere, Büyük Çır Taşı adını taşıyan 100 metre yükseklikteki kayalığın ortasından geçerek bu büyülü şelaleyi oluşturuyor. Su, kayalıkların arasından 50 metre yükseklikten düşerken muazzam bir manzara sunar.

Ilıca Bucağı merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan şelaleye iki farklı yoldan ulaşabilirsiniz. Çevresinde, kayalıklar ve mağaralar da bulunan bu doğal güzellik, yırtıcı kuşların yaşadığı bir yaşam alanına dönüşmüştür.

Bingöl Çır Şelalesi

Çır Şelalesi‘nin etrafı sizi büyüleyecek manzaralarla kaplıdır. Burada serin suların eşliğinde piknik yapabilir veya doğa yürüyüşleriyle doğanın içinde kaybolabilirsiniz. Tabii ki, bu güzellikleri ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Bingöl merkezine bağlı Ilıca Bucağı‘nda, Uzundere Köyü‘nde yer alan Çır Şelalesi, bucağa 8 kilometre mesafededir. Şelale, 100 metre yükseklikteki Çır Taşı‘ndan akan suyun 50 metre yükseklikten düşmesiyle oluşur. Bu bölgede aynı zamanda kayalıklar ve mağaralar da gözlemlenebilir. Doğanın zarif bir şekilde dans eden suları sizi etkileyecek ve büyüleyecek. Çır Şelalesi ve çevresi, her yönüyle büyüleyici manzaralar sunar ve ilkbahar mevsimiyle birlikte bu görsel şölene tanık olmanın ayrıcalığını yaşarsınız.

Bingöl Çır Şelalesi

GPS Koordinatları: 39.735165, 40.499515

Çır Şelalesi, Bingöl’ün sakin doğasının içindeki bu doğal hazinelerden sadece bir tanesidir. Eğer doğanın ve suyun büyüsüne kapılmak isterseniz, bu doğal güzellikle tanışmayı ihmal etmeyin.


Etiketler: “Bingöl bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Bingöl görülmesi gereken yerler, Bingöl gezecek yerler, Bingöl gezi, Bingöl gezi rehberi, Bingöl gezi yazısı, Bingöl gezilecek çarşı, Bingöl gezilecek doğal yerler, Bingöl gezilecek doğal yerler haritası, Bingöl gezilecek tarihi yerler, Bingöl gezilecek yerler, Bingöl gezilecek yerler doğa, Bingöl ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Bingöl kalesi, Bingöl merkezde gidilecek yerler, Bingöl merkezde ne var, Bingöl ne yenir nerede yenilir, Bingöl ne yenir nereler gezilir, Bingöl otelleri, Bingöl seyahat rehberi, Bingöl tarihi, Bingöl tarihi yerler, Bingöl turizm potansiyeli, Bingöl turizm rehberi, Bingöl turizm ve tanıtım, Bingöl ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Bingöl şehir rehberi, Bingöl’de bir günde ne yapılır?, Bingöl’de gezilecek doğal yerler, Bingöl’de gezilecek mekanlar, Bingöl’de ne yapılır, Bingöl’de ne yenir, Bingöl’de nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, #Bingöl #Bingölmağaraları #mağara #mağaraturizmi #outdoor #Bingöoutdoor #ekoturizm #turkeyoutdoor #outdoor #outdoorlife

#BingölGezisi #BingölDoğası #BingölKeşif #BingölTur #BingölMacerası #BingölRota #BingölGüzellikleri #BingölManzaraları #BingölYolculuk #BingölKeşfet #BingölKeyfi #BingölAktiviteleri #BingölYürüyüş #BingölKamp #BingölDoğa #BingölMacera #BingölGeziRehberi #BingölKültür #BingölTarihi #BingölYemekleri #BingölAnıları #Bingölİzlenimleri #BingölGezgin #BingölGözlemler #BingölKeşfedilmeyiBekliyor

https://turkeyoutdoor.org/