Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Bu yazı dizimizde Bolu ilinin benzersiz doğal güzelliklerini ve zengin turistik yerlerini keşfedeceğiz. Bolu, Karadeniz’in etkisi altında bulunan bir coğrafyada yer almasıyla birlikte doğanın büyülü dokusunu en iyi yansıtan destinasyonlardan biridir. İçinde barındırdığı doğal zenginlikler, tarihi mekanlar ve etkileyici manzaralarıyla Bolu, hem dinlendirici hem de keşif dolu bir tatil deneyimi sunuyor.

Bolu Harita

Bolu‘nun göz alıcı doğal güzellikleri, özellikle Abant Gölü ve Gölcük Tabiat Parkı gibi noktalarla kendini gösteriyor. Bu bölgeler, doğaseverlerin ve fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmezi haline gelmiş durumdadır.

Bolu’nun Ferah Ovaları ve Serin Yaylaları: Doğanın Şahane Güzellikleri

Bolu, Karadeniz Bölgesi‘nde benzersiz doğal alanlarıyla öne çıkar. İl topraklarının % 44‘ünü kaplayan ovalar ve yaylalar, Bolu’nun doğal zenginliğini yansıtır.

Bolu’da Gidilebilecek Ova ve Yaylalar

İşte Bolu’da bulunan en önemli ovalar ve yaylalar:

Ovalar:

Bolu Ovası: Bolu’nun merkezinde yükselen Bolu Ovası, ilin en geniş ovadır. 725 metre yükseklikteki bu ovada tarım ve hayvancılık önemli bir yere sahiptir.

Gerede Ovası: Bolu’nun güneybatısında yer alan Gerede Ovası, ilin ikinci büyük ovadır. 1.300 metre yükseklikteki ovada doğa ve verimli topraklar bir araya gelir.

Bolu’da Gidilebilecek Ova ve Yaylalar

Mengen Ovası: Bolu’nun güneydoğusunda yer alan Mengen Ovası, ilin üçüncü büyük ovadır. 1.000 metre yükseklikteki ovada doğal güzellikler ve tarım bir arada bulunur.

Mudurnu Ovası: Bolu’nun batısında uzanan Mudurnu Ovası, ilin dördüncü büyük ovadır. 700 metre yükseklikteki ovada verimli topraklar ve doğal çekicilik bir arada yer alır.

Kıbrıscık Ovası: Bolu’nun kuzeybatısında uzanan Kıbrıscık Ovası, ilin beşinci büyük ovadır. 800 metre yükseklikteki ovada doğa ve tarım uyum içinde bulunur.

Yaylalar:

Bolu’da Gidilebilecek Ova ve Yaylalar

Abant Yaylası: Bolu’nun kuzeyinde yer alan Abant Yaylası, ilin en ünlü yaylasıdır. 1.328 metre yükseklikteki yayla, doğal güzellikleri ile meşhurdur.

Yedigöller Milli Parkı: Bolu’nun kuzeyindeki Yedigöller Milli Parkı, ilin en gözde turistik noktalarından biridir. 1.375 metre yükseklikteki milli park, yedi göl ve ormanlarla ünlüdür.

Bolu Dağları Yaylaları: Bolu Dağları üzerinde birçok yayla yer alır. Doğal güzellikler ve endemik bitki türleri bu yaylaları öne çıkarır.

Gerede Yaylaları, Mengen Yaylaları, Mudurnu Yaylaları ve Kıbrıscık Yaylaları: İlçelerde yer alan yaylalar, doğal güzellikleri ve endemik bitki türleri ile tanınır.

Aladağ Yaylaları: Bolu’nun güneyindeki dağ yamaçları üzerinde yer alır. Piknik ve doğa sporları için idealdir. Aladağ Orman İşletme Tesisleri ve Aladağ İzcilik Kampı gibi tesislerle donatılmıştır.

Sarıalan Yaylaları: Kartalkaya yolu üzerinde bulunan bu yayla grubu, çeşitli etkinlikler için uygun alanlara sahiptir. Doğal güzellikler ve göletlerle çevrilidir.

Bolu’da Gidilebilecek Ova ve Yaylalar

Kızık Yaylası: Seben yolu üzerinde bulunan Kızık Yaylası’nın evleri özgün mimarisi ile dikkat çeker. Geniş ocakları ve geleneksel yapısıyla tanınır.

At Yaylası: Bolu’nun kuzeyinde 7 adet yayla bulunur. Özellikle kirazları ile ünlü olan bu yaylada meyve bahçeleri göze çarpar.

Göynük Yaylaları: Yükseklikleri 1000-1500 metre arasında değişen bu yaylalar, Karabey ve Kaşıkçı yaylalarıyla öne çıkar.

Kıbrısçık Yaylaları: Köroğlu Dağları’nın güney yamaçlarındaki yaylalar arasında yer alır. Devevira, Tenbel, Ardalan gibi yaylalar bu bölgede bulunur.

Bolu’nun ovaları ve yaylaları, bölgenin doğal güzelliklerini ve turizm potansiyelini şekillendiren temel unsurlardır.

Bolu Gezi Rehberi Tam Liste

Bolu Gezilecek YerlerBolu Gezilecek YerlerBolu Gezilecek Yerler
Bolu Tanıtımı ve Gerekli BilgilerBolu İlinin Coğrafi YapısıBolu Tarihi
Boluda Bulunan DağlarBoluda Bulunan Ova ve YaylalarBoluda Bulunan Akarsular
Boluda Bulunan GöllerBoluda Düzenlenen Festival ve EtkinliklerBolu Dörtdivan İlçesi Tanıtımı
Bolu Gerede İlçesi TanıtımıBolu Gerede’nin Gezilebilecek Tarihi YerleriBolu Gerede’nin Zengin Tarih ve Turizm Hazineleri
Bolu Gerede’nin Gezilebilecek Doğal GüzellikleriBolu Göynük İlçesi TanıtımıBolu Göynük Gezi Rehberi
Bolu Göynük Gezilebilecek Yerler RehberiBolu Kıbrıscık İlçesi TanıtımıBolu Kıbrıscık Gezi Rehberi
Bolu Kıbrıscık’ın Doğal Güzellikleri ve Gezilecek YerleriBolu Mengen Yöresel DeğerleriBolu Mengen Tarihi ve Turistik Yerleri
Bolu Mengen Gezilecek YerlerBolu Yöresel MutfağıBolu Mudurnu İlçesi Tanıtımı
Mudurnu Kültürü: Gelenek ve Lezzetin Buluştuğu İlçeTarihi Mudurnu Evleri ve KonaklarıMudurnu’nun Zengin Tarihi Eserleri
Bolu Mudurnu Gezilecek YerlerBolu Seben İlçesi TanıtımıBolu Seben’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler
Bolu Seben Gezilecek YerlerBolu Seben Doğa Yürüyüşü RotalarıBolu Yeniçağa İlçesi Tanıtımı
Bolu Yeniçağa İlçesi Gezilecek YerlerBolu Müzesi TanıtımıBolu’da Gezilecek Tarihi Yapılar
Bolu’da Bulunan Termal TesislerBolu’da Kış TurizmiBolu’da Gezilebilecek Yaylalar
Bolu’da Outdoor Doğa AktiviteleriBolu’da Outdoor ve Doğa Yürüyüşü RotalarıBolu’da Yapılabilen Outdoor Doğa Aktiviteleri
Bolu’da Bulunan Konaklama TesisleriBolu’da Bulunan Korunan AlanlarBolu Mudurnu Abant Tabiat Parkı Tanıtımı
Bolu Gölcük Tabiat Parkı TanıtımıBolu Beşpınarlar Tabiat Parkı TanıtımıBolu Kıbrıscık Karagöl Tabiat Parkı Tanıtımı
Bolu Suluklu Göl Tabiat Parkı TanıtımıBolu Göynük Sünnet Gölü Tabiat Parkı TanıtımıBolu Ayıkayası Tabiat Parkı Tanıtımı
Bolu Gölcük Kargılı Tabiat Parkı TanıtımıBolu Kamp ve Karavan AlanlarıBolu Kamp Alanları: Abant Çadırlık Camping
Bolu Kamp Alanları: Aladağ Göleti Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Abant Gölü Tabiat Parkı Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Göksu Tabiat Parkı Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Gölcük Tabiat Parkı Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Çubuk Gölü Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Bolu Karagöl Tabiat Parkı Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Beşpınarlar Tabiat Parkı Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Balıklı Yaylası Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Haccagız Yaylası Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Ayıkayası Tabiat Parkı Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: At Yaylası Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Hera Yaylası Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Kardüz Yaylası Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Örencik Yaylası Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Pürenli Yaylası Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Aladağlar Mountrain Kamping Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Sarıalan Yaylası Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Seben Gölü Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Seben Taşlıyayla Gölü Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Sinekli Yaylası Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Sırınyazı Göleti Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Suluklu Göl Tabiat Parkı Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Sünnet Gölü Tabiat Parkı Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Gerede Yaylaları Kamp Alanları
Bolu Gezi Rehberi Tam Liste

Etiketler: Bolu bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Bolu görülmesi gereken yerler, Bolu gezecek yerler, Bolu gezi, Bolu gezi rehberi, Bolu gezi yazısı, Bolu gezilecek çarşı, Bolu gezilecek doğal yerler, Bolu gezilecek doğal yerler haritası, Bolu gezilecek tarihi yerler, Bolu gezilecek yerler, Bolu gezilecek yerler doğa, Bolu ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Bolu kalesi, Bolu merkezde gidilecek yerler, Bolu merkezde ne var, Bolu ne yenir nerede yenilir, Bolu ne yenir nereler gezilir, Bolu otelleri, Bolu seyahat rehberi, Bolu tarihi, Bolu tarihi yerler, Bolu turizm potansiyeli, Bolu turizm rehberi, Bolu turizm ve tanıtım, Bolu ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Bolu şehir rehberi, Bolu’da bir günde ne yapılır?, Bolu’da gezilecek doğal yerler, Bolu’da gezilecek mekanlar, Bolu’da ne yapılır, Bolu’da ne yenir, Bolu’da nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, #Bolu #BoluDoğası #BoluKeşif #BoluTur #BoluMacerası #BoluRota #BoluGüzellikleri #BoluManzaraları #BoluYolculuk #BoluKeşfet #BoluKeyfi #BoluAktiviteleri #BoluYürüyüş #BoluKamp #BoluDoğa #BoluMacera #BoluGeziRehberi #BoluKültür #BoluTarihi #BoluYemekleri #BoluAnıları #Boluİzlenimleri #BoluGezgin #BoluGözlemler #BoluKeşfedilmeyiBekliyor

#BoluGezisi #BoluDoğası #BoluKeşif #BoluTur #BoluMacerası #BoluRota #BoluGüzellikleri #BoluManzaraları #BoluYolculuk #BoluKeşfet #BoluKeyfi #BoluAktiviteleri #BoluYürüyüş #BoluKamp #BoluDoğa #BoluMacera #BoluGeziRehberi #BoluKültür #BoluTarihi #BoluYemekleri #BoluAnıları #Boluİzlenimleri #BoluGezgin #BoluGözlemler #BoluKeşfedilmeyiBekliyor

https://turkeyoutdoor.org/