Bursa Mudanya İlçesi Tanıtımı

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bursa, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan büyüleyici bir şehirdir. Tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ve lezzetli mutfağı ile ünlüdür.

Tarihi açıdan bakıldığında, Bursa Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olarak tarihi bir öneme sahiptir. Şehirde bulunan Ulu Cami ve Yeşil Türbe gibi Osmanlı dönemine ait önemli eserler, tarihseverleri cezbetmektedir. Ayrıca, İznik ilçesi Bizans İmparatorluğu dönemine ait tarihi kalıntıları ve ünlü çinileri ile ünlüdür.

Bursa Tanıtımı ve Gezi Rehberi

Doğa severler için Bursa, etkileyici Uludağ Dağı‘na ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarında kayak severler için ideal bir destinasyon olan Uludağ, yaz aylarında da doğa yürüyüşleri ve piknikler için harika bir seçenektir.

Bursa’nın ayrılmaz bir parçası olan lezzetleri de unutmamak gerekir. İskender kebabı, pideli köfte ve diğer geleneksel Türk yemekleri, damak tadınıza hitap edecek lezzetler arasındadır.

Ayrıca, Kapalıçarşı gibi tarihi çarşılarında alışveriş yapabilir, el sanatlarından giyim eşyalarına kadar birçok ürünü bulabilirsiniz.

Bursa, tarih, kültür, doğa ve lezzetleri bir araya getiren bir şehir olarak ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar.

Bursa İlçeleri Tanıtımı

Neden Bursa’yı Ziyaret Etmelisiniz?

Bursa, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla göz kamaştıran bir şehirdir. Bitinya, Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı gibi birçok imparatorluğun izlerini taşıyan bu tarih ve imparatorluklar şehri, aynı zamanda bir dizi önemli özelliği bünyesinde barındırır.

Bursa Mudanya İlçesi Tanıtımı

Mudanya

Mudanya, Marmara Denizi kıyısında, Bursa’nın bir ilçesidir. İstanbul’a 70 kilometre, Bursa’ya ise 30 kilometre uzaklıktadır. Mudanya, tarihi ve doğal güzellikleri ile önemli bir turizm merkezidir.

Mudanya’nın tarihi MÖ 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Antik çağda, bölgenin adı “Myrleia” idi. Myria, “çok” anlamına gelir ve leia ise “çayır” anlamına gelir. Mudanya, Bizans İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet döneminde önemli bir liman ve ticaret merkezi olmuştur.

Bursa Mudanya Konumu

Zeytincilik, ilçe halkının birinci derecede gelir kaynağıdır. Ayrıca bağcılık, sebze ve meyvecilik, ayçiçeği, soğan ve tahıl gibi diğer tarımsal faaliyetler de yapılmaktadır. İlçede iş hacminin birçoğunu ithalat-ihracat işlemleri oluşturmaktadır. Son dönemde turizm öne çıkan bir sektördür.

Mudanya’nın doğal güzellikleri arasında, Mudanya Yarımadası, Kumyaka Sahili, Trilye, Tirilye Kalesi, Yalıköy ve Mudanya İskelesi sayılabilir.

Mudanya Hakkında Bilgiler:

 1. Tarih ve Kökeni:Mudanya, Marmara Denizi kıyısında Bursa iline bağlı bir ilçedir. Tarihi, M.Ö. 700’lerde İyonlardan Kolofonlular tarafından kurulan Myrlea’da başlar. Ancak Myrlea, M.Ö. 4. yüzyılda Makedonya Hükümdarı Philippos tarafından istila edilerek yok edilir. Philippos, Myrlea ve Kios’u yakıp yıkarken, Zela’nın oğlu Prusias, ona yardım ettiği için bu iki kenti Prusias’a bırakır. Prusias, Kios’a adını verirken Myrlea’yı karısının adıyla Apameia olarak değiştirir. Mudanya’nın ismi ise son olarak Montania’dan Mudanya’ya dönüşür.
 2. Osmanlı Dönemi:1321 yılında Orhan Bey tarafından fethedilen Mudanya, Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1871’de ilçe olarak kayıtlara geçmiştir.
 3. Kurtuluş Tarihi:Mudanya, 25 Haziran 1920’de İngiliz işgaline uğramış, ancak 12 Eylül 1922’de Yunan işgalinden kurtarılmıştır. Her yıl 12 Eylül, “Mudanya’nın Kurtuluş Günü” olarak coşkuyla kutlanır.
 4. Coğrafi Konumu:Mudanya, Marmara Bölgesi’nde bulunur ve Gemlik, Karacabey, Osmangazi ve Nilüfer ilçeleri ile komşudur. Gemlik Körfezi kuzeyindedir. Mudanya Dağları, Bursa Ovası ile Marmara Denizi arasında bir engel oluşturur ve en yüksek tepesi Üsküp Tepesi’dir.
 5. İklim Özellikleri:Mudanya’nın iklimi Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında geçiş özelliği taşır. En fazla yağış kış aylarında görülür, yazlar sıcak ve nemlidir. Rüzgarlar genellikle kuzeyden eser.
 6. Günümüzde Mudanya: Mudanya, Bursa’ya 30 km uzaklıktadır ve “Bursa’nın limanı” olarak önemli bir liman kentidir. Mudanya, TBMM’nin uluslararası alanda tanındığı ve ilk diplomatik zaferi olan Mudanya Mütarekesi’ne (3-11 Ekim 1922) ev sahipliği yapmıştır. İlçede 2 mahalle ve 36 köy bulunurken nüfusu 100.000’i aşmıştır.

Mudanya’nın Coğrafi ve İklim Özellikleri:

Bursa Mudanya Ulaşım

 1. Konumu:Mudanya, 28-29 derece doğu boylamları ile 40-41 derece kuzey enlemleri arasında yer almaktadır.Sınırları ve Alanı:

  • Batıda Karacabey, güneyde Osmangazi ve Nilüfer, doğuda Gemlik ile komşudur.Kuzeyde Gemlik Körfezi bulunur.Mudanya’nın toplam alanı 346 km²’yi kaplamaktadır.

  Yüzey Şekilleri:

  • Mudanya Dağları, Gemlik Körfezi’nin güney yüzünü kaplar ve Bursa Ovası’nı denizden ayırır.Dağlar doğu-batı yönünde uzanır.Batıdan, Susurluk Çayı’nın denize döküldüğü noktaya kadar uzanan en yüksek tepe Karatepe’dir (600 metre yüksekliğindedir).Belli başlı akarsuyu Nilüfer Çayı’dır.Arazi engebeli bir yapıya sahiptir.

  İklim:

  • Mudanya’da ılıman Marmara iklimi görülür.Yazlar sıcak değil, ancak kurak geçer.Kışlar ılık ve yağışlıdır.En soğuk ay Şubat, en sıcak ay Ağustos’tur.Yıllık yağış miktarı 614 mm’dir.En fazla poyraz ve yıldız yönünden esen rüzgarları alır.İklim koşulları nedeniyle dışarıdan göçler oldukça yaygındır.
Bursa Mudanya Kaymakamlık Binası

Mudanya’ya Nasıl Gidilir

Bursa Mudanya ulaşım seçenekleri, karayolu ve denizyolu olarak ikiye ayrılabilir.

Karayolu ile ulaşım

Bursa Mudanya arası karayolu ile yaklaşık 25 kilometredir. Bursa merkezden Mudanya’ya gitmek için otobüs, minibüs veya özel araç kullanılabilir.

Bursa Mudanya
 • Otobüs ile ulaşım: Bursa Otobüs Terminali’nden Mudanya’ya giden otobüsler ile ulaşım sağlanabilir. Otobüs yolculuğu yaklaşık 45 dakika sürmektedir.
 • Minibüs ile ulaşım: Bursa merkezden Mudanya’ya giden minibüsler ile ulaşım sağlanabilir. Minibüs yolculuğu yaklaşık 30 dakika sürmektedir.
 • Özel araç ile ulaşım: Bursa’dan Mudanya’ya özel araç ile gitmek için D575 karayolunu takip etmek gerekmektedir.

Denizyolu ile ulaşım

Bursa Mudanya arası denizyolu ile yaklaşık 45 kilometredir. İstanbul’dan Mudanya’ya deniz otobüsü ile ulaşım sağlanabilir.

Bursa Mudanya İskele
 • BUDO ile ulaşım: Eminönü İskelesi’nden her gün karşılıklı olarak seferlerin düzenlendiği BUDO (Bursa Şehirlerarası Deniz Otobüsü) ile ortalama 1,5 saatte Mudanya’ya ulaşılabilir. BUDO Mudanya İskelesi’ne yanaşmaktadır.
 • İDO ile ulaşım: Kadıköy ve Yenikapı’dan kalkan İDO arabalı vapurdan bilet alabilirsiniz. İDO’lar 1 saat 50 dakikalık bir yolculuk sonrası Güzelyalı İskelesi’ne yanaşmaktadır. Buradan dolmuşlar ile Mudanya’ya 10 dakikada geçebilirsiniz.

Mudanya’ya ulaşım için en hızlı ve konforlu seçenek denizyoludur. İstanbul’dan Mudanya’ya BUDO ile ulaşım ortalama 1,5 saat sürmektedir. Bursa’dan Mudanya’ya ise otobüs, minibüs veya özel araç ile ulaşım sağlanabilir.

Bursa Mudanya

Mudanya Merak Edilenler

Mudanya Hakkında Sık Sorulan Sorular:

 1. Bursa Mudanya Neyi Meşhur? Mudanya, ince kabuklu, etli, çekirdeğinden kolayca ayrılan ve yüksek yağ oranına sahip zeytinleriyle meşhurdur. Ayrıca, Trilye köyü de ziyaret edilebilir, burada da lezzetli zeytinler bulunur.
 2. Mudanya nasıl bir yer? Mudanya, Marmara Denizi kıyısında yer alır ve Bursalılar için serinlemek ve denize girmek için tercih ettikleri bir bölgedir. Kalabalıktan uzak, sakin bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir ortam sunar. Bursa merkezine sadece 30 kilometre uzaklıktadır.
 3. Mudanya’da denize girilir mi? Evet, Mudanya sahili, hem özel hem de halk plajlarıyla denize girmek için uygundur. İznik, Karacabey ve Gemlik gibi şehrin deniz kıyısına yakın ilçeleri de deniz tatili yapmak isteyenlere fırsat sunar.
 4. Mudanya sahili temiz mi? Bursa Sağlık ve Çevre müdürlükleri tarafından yapılan ölçümler, Mudanya sahillerinin genel olarak temiz olduğunu göstermektedir.
 5. Mudanya gezilir mi? Mudanya ilçesi ve çevresi, tarihi ve turistik yerler açısından zengin bir bölgedir. Günübirlik geziler için idealdir ve bu gezilerle ilçenin güzelliklerini keşfedebilirsiniz.
 6. Mudanya’da yaşanır mı? Mudanya, kışın daha kalabalık bir nüfusa sahip olsa da, doğası ve iklimiyle yaşamak için uygun bir yerdir.
 7. Mudanya Trilye arası kaç kilometre? Mudanya ile Trilye arası yaklaşık 11 kilometredir. Bölgedeki diğer bölgelere olan mesafeleri de göz önünde bulundurarak planlarınızı yapabilirsiniz.
 8. Mudanya’da tatil yapılır mı? Evet, Mudanya, yaz döneminde özellikle turistler için cazip bir tatil beldesidir. Hem günübirlik hem de uzun soluklu tatiller için tercih edilebilir.
 9. Mudanya havası temiz mi? Hava ölçümleri, Mudanya’nın havasının oldukça temiz olduğunu göstermektedir ve kirlilik oranının düşük olduğunu kanıtlamaktadır.
 10. Mudanya denizi soğuk mu? Mudanya’da deniz suyu sıcaklığı mevsimlere göre değişmekle birlikte, genellikle yaz aylarında yüzme için uygundur. Su sıcaklığı, kışın daha soğukken yazın ısınır ve yüzme sezonu ekimde sona erer.

Etiketler: Bursa bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Bursa görülmesi gereken yerler, Bursa gezecek yerler, Bursa gezi, Bursa gezi rehberi, Bursa gezi yazısı, Bursa gezilecek çarşı, Bursa gezilecek doğal yerler, Bursa gezilecek doğal yerler haritası, Bursa gezilecek tarihi yerler, Bursa gezilecek yerler, Bursa gezilecek yerler doğa, Bursa ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Bursa kalesi, Bursa merkezde gidilecek yerler, Bursa merkezde ne var, Bursa ne yenir nerede yenilir, Bursa ne yenir nereler gezilir, Bursa otelleri, Bursa seyahat rehberi, Bursa tarihi, Bursa tarihi yerler, Bursa turizm potansiyeli, Bursa turizm rehberi, Bursa turizm ve tanıtım, Bursa ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Bursa şehir rehberi, Bursa’da bir günde ne yapılır?, Bursa’da gezilecek doğal yerler, Bursa’da gezilecek mekanlar, Bursa’da ne yapılır, Bursa’da ne yenir, Bursa’da nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, #Bursa #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor #BursaGezisi #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor #BursaGezisi #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor

https://turkeyoutdoor.org/

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!