Karacabey Gezilecek Yerler: Karacabey Ovakorusu Ayı Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bursa, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan büyüleyici bir şehirdir. Tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ve lezzetli mutfağı ile ünlüdür.

Tarihi açıdan bakıldığında, Bursa Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olarak tarihi bir öneme sahiptir. Şehirde bulunan Ulu Cami ve Yeşil Türbe gibi Osmanlı dönemine ait önemli eserler, tarihseverleri cezbetmektedir. Ayrıca, İznik ilçesi Bizans İmparatorluğu dönemine ait tarihi kalıntıları ve ünlü çinileri ile ünlüdür.

Bursa Tanıtımı ve Gezi Rehberi

Doğa severler için Bursa, etkileyici Uludağ Dağı‘na ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarında kayak severler için ideal bir destinasyon olan Uludağ, yaz aylarında da doğa yürüyüşleri ve piknikler için harika bir seçenektir.

Bursa’nın ayrılmaz bir parçası olan lezzetleri de unutmamak gerekir. İskender kebabı, pideli köfte ve diğer geleneksel Türk yemekleri, damak tadınıza hitap edecek lezzetler arasındadır.

Ayrıca, Kapalıçarşı gibi tarihi çarşılarında alışveriş yapabilir, el sanatlarından giyim eşyalarına kadar birçok ürünü bulabilirsiniz.

Bursa, tarih, kültür, doğa ve lezzetleri bir araya getiren bir şehir olarak ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar.

Bursa İlçeleri Tanıtımı

Neden Bursa’yı Ziyaret Etmelisiniz?

Bursa, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla göz kamaştıran bir şehirdir. Bitinya, Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı gibi birçok imparatorluğun izlerini taşıyan bu tarih ve imparatorluklar şehri, aynı zamanda bir dizi önemli özelliği bünyesinde barındırır

Karacabey Gezilecek Yerler: Karacabey Ovakorusu Ayı Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi

Karacabey Ovakorusu Ayı Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi

Bursa Karacabey Ayı Koruma Sahası: Dansçı Ayıların Özgürlüğü

Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan Ovakorusu Ayı Barınağı, “Ayılara Özgürlük” projesi kapsamında 1994 yılında başlatılan “Libearty-Türk Ayı Projesi” ile hayata geçirilmiştir. Bu özel saha, Türkiye’nin dört bir yanından toplanan ayıların bakımı ve rehabilitasyonu için 1996 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından kurulmuştur.

Karacabey Ovakorusu Ayı Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi

1994 yılında sokaklarda dolaştırılan ve eziyet çektirilen ayıların toplatılması için başlatılan “Libearty-Türk Ayı Projesi,” 1996 yılında Karacabey-Ovakorusu bölgesinde 4.5 hektarlık bir alanda ayıları koruma altına almıştır. Daha sonra mevcut alana 5 hektarlık yeni bir arazi eklenerek saha genişletilmiştir. Bu projeye Alman Pro-Animale kurumu da sponsor olarak katılmıştır. Ayı Koruma Sahası şu an itibarıyla 57 ayıya ev sahipliği yapmaktadır.

Bu özel sahaya getirilen ayılar, ülke dışındaki hayvanları koruma derneklerinin desteğiyle özgürlüklerine kavuşmuş “oyuncu ayılar”dır. Karacabey ve Bandırma bölgesindeki kuruluşlar, gıda yardımlarıyla bu özel sahayı desteklemektedirler. Ayı Koruma Sahası, kendi alanında dünyada en iyi sonuç veren projelerden biri olarak kabul edilmektedir.

Dünya Hayvanları Koruma Derneği’nin (SPA) İngiltere merkezli olması ve Orman Bakanlığı ile Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi işbirliği sayesinde “dansçı ayıları” korumayı hedeflemiş ve Yeniköy’de doğal barınaklar oluşturmuştur. Dansçı ayılar, 1993 yılında başlatılan rehabilitasyon projesi çerçevesinde özgürlüklerine kavuşmuş ve yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedirler.

Bu saha, tonlarca yiyecekle beslenen dansçı ayıların özgürlüklerine kavuşmalarını sağlayarak dünya çapında başlatılan “dansçı ayılara özgürlük” kampanyasına önemli bir katkı sunmuştur. Bu projenin başarısı, SPA’nın maddi desteğini çekmesine rağmen Almanya’daki hayvanları koruma derneklerinin desteğiyle sürdürülmektedir.

Ovakorusu Ayı Barınağı, ayıların yaşamlarını sürdürebilmeleri ve doğaya geri dönebilmeleri için önemli bir rol oynamaktadır. Bu özel sahada, dansçı ayılar özgürlüklerine kavuşarak doğada yaşama hazırlanmaktadır.

Adres: Boğaz, Karacabey Yolu, 16710 Karacabey/Bursa

Ziyaret için Google Haritalar bağlantısını kullanabilirsiniz.

Barınak önceki yıllarda ziyarete açık olmasına rağmen sonradan halka kapatılmıştır. Bu yazının yayınlandığı 2023 yılı itibariyle halka kapalıdır. Güncel bilgiyi yetkililerden alabilirsiniz.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürlüğü: 0224 241 72 00, 0224 241 72 02


Etiketler: Bursa bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Bursa görülmesi gereken yerler, Bursa gezecek yerler, Bursa gezi, Bursa gezi rehberi, Bursa gezi yazısı, Bursa gezilecek çarşı, Bursa gezilecek doğal yerler, Bursa gezilecek doğal yerler haritası, Bursa gezilecek tarihi yerler, Bursa gezilecek yerler, Bursa gezilecek yerler doğa, Bursa ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Bursa kalesi, Bursa merkezde gidilecek yerler, Bursa merkezde ne var, Bursa ne yenir nerede yenilir, Bursa ne yenir nereler gezilir, Bursa otelleri, Bursa seyahat rehberi, Bursa tarihi, Bursa tarihi yerler, Bursa turizm potansiyeli, Bursa turizm rehberi, Bursa turizm ve tanıtım, Bursa ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Bursa şehir rehberi, Bursa’da bir günde ne yapılır?, Bursa’da gezilecek doğal yerler, Bursa’da gezilecek mekanlar, Bursa’da ne yapılır, Bursa’da ne yenir, Bursa’da nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, #Bursa #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor #BursaGezisi #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor #BursaGezisi #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor

https://turkeyoutdoor.org/

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!