Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler: Dorak Harabeleri ve Efsanesi

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bursa, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan büyüleyici bir şehirdir. Tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ve lezzetli mutfağı ile ünlüdür.

Tarihi açıdan bakıldığında, Bursa Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olarak tarihi bir öneme sahiptir. Şehirde bulunan Ulu Cami ve Yeşil Türbe gibi Osmanlı dönemine ait önemli eserler, tarihseverleri cezbetmektedir. Ayrıca, İznik ilçesi Bizans İmparatorluğu dönemine ait tarihi kalıntıları ve ünlü çinileri ile ünlüdür.

Bursa Tanıtımı ve Gezi Rehberi

Doğa severler için Bursa, etkileyici Uludağ Dağı‘na ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarında kayak severler için ideal bir destinasyon olan Uludağ, yaz aylarında da doğa yürüyüşleri ve piknikler için harika bir seçenektir.

Bursa’nın ayrılmaz bir parçası olan lezzetleri de unutmamak gerekir. İskender kebabı, pideli köfte ve diğer geleneksel Türk yemekleri, damak tadınıza hitap edecek lezzetler arasındadır.

Ayrıca, Kapalıçarşı gibi tarihi çarşılarında alışveriş yapabilir, el sanatlarından giyim eşyalarına kadar birçok ürünü bulabilirsiniz.

Bursa, tarih, kültür, doğa ve lezzetleri bir araya getiren bir şehir olarak ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar.

Bursa İlçeleri Tanıtımı

Neden Bursa’yı Ziyaret Etmelisiniz?

Bursa, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla göz kamaştıran bir şehirdir. Bitinya, Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı gibi birçok imparatorluğun izlerini taşıyan bu tarih ve imparatorluklar şehri, aynı zamanda bir dizi önemli özelliği bünyesinde barındırır

Bursa Mustafakemalpaşa İlçesi Tanıtımı

Bursa iline bağlı olan ve eski adıyla Kırmasti olarak bilinen Mustafakemalpaşa, Anadolu’nun kuzeybatısında Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Bu muhteşem ilçe, tarihi, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleriyle ünlüdür.

Bursa Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa, Uluabat Gölü’nün yakınlarında bulunur ve çevresinde birçok ilçeyle komşudur. Doğusunda Orhaneli, güneydoğusunda Büyükorhan, güneybatısında Balıkesir’e bağlı Kepsut ve Dursunbey, batısında Balıkesir’in Susurluk ilçesi, kuzeyinde Karacabey ve Uluabat Gölü, kuzeydoğusunda ise Bursa’nın merkez ilçesi ile çevrilidir. Denizden yüksekliği 40 metredir ve Bursa şehir merkezine 88 kilometre, Balıkesir şehir merkezine ise 71 kilometre uzaklıktadır.

Mustafakemalpaşa ilçesi, Bursa’nın en büyük beş ilçesinden biridir ve 100.000’den fazla nüfusa sahiptir. Ayrıca ülkemizin en uzun isme sahip ilçelerinden biridir. Bursa il merkezine 84 km uzaklıktadır ve içerisinde en fazla köy bulunan ilçedir. İlçenin ünü, “Mustafakemalpaşa Tatlısı” ile özdeşleşmiştir. Bu özel tatlı, genellikle dondurma ile servis edilir ve lezzetiyle ünlüdür.

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler: Dorak Harabeleri ve Efsanesi

Dorak harabelerini anlamak için bölgenin antik tarihini bilmemiz gerekir.

Uluabat Gölü Antik Tarihi

M.Ö. 1. yüzyılda bu bölgede Milada adında bir topluluk yaşamaktaydı. Miletopolis ismi tarihte ilk kez M.Ö. 100 yılında kayıtlara geçti. M.Ö. 85 yılında Romalı komutan Caius Flavius Fimbria, Pontus devleti kralı Mithradates’i Rhyndakos çayı (şimdiki adıyla Mustafakemalpaşa çayı) kıyısında mağlup etti.

Bursa Dorak Harabeleri Bölgesi

M.Ö. 400 yılından sonra bu bölgede sikkeler basılmış ve M.S. 300 yılında Kyzikos başpiskoposluğuna bağlı bir piskoposluk merkezi haline gelmiştir.

Miletopolis Kolonisi, Kyzikoslular tarafından kurulmuştur. Kaynaklar, Miletopolis’in (Uluabat veya Manyas Gölü) kıyısında bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Göl sularının zamanla çekilmesiyle, MS 301-331 yılları arasında Kirmasti’nin bulunduğu Melde Bayırı’ndan bugünkü Lalaşahin Mahallesi’ne taşındığı ve bölgede ilk yerleşimlerin Hitit Uygarlığı döneminde kurulduğu düşünülmektedir.

Eski adı Kirmasti (Kremastre) olan bu ilçe, Hitit Uygarlığı döneminde ve Bitinya Krallığı’nın hüküm sürdüğü bir yerleşim olan Miletopolis’e ev sahipliği yapmıştır. Kent, MS 300’de bir piskoposluk merkezi haline gelmiş ve sırasıyla Bizans, Selçuklu ve Karesioğulları yönetimine geçmiştir.

Bursa Dorak Harabeleri Tepesi

Kirmasti adı, Bizans döneminde bu kasabanın kadın yöneticisi olan Kirmastorya’dan geldiği düşünülmektedir. 1336’da Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

İlçenin eski adı Kirmasti iken daha önceki dönemlerde KYUNDAKOS olarak da anılmıştır. İlçe, M.Ö.’ye kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Bazı tarihçilere göre, İmparator Alexis Kommen, Bursa çevresini Arapların istilasından korumak amacıyla Mustafakemalpaşa İlçesi’ni kurmuştur. Osmanlı kaynaklarına göre, ilçenin adı Kirmastorya adlı bir kadına aittir, zira o dönemde ilçenin yöneticisi Kirmastorya’dır.

İlçenin yakınında Miletopolis antik yerleşimi bulunmaktadır. Ayrıca Dorak Hazineleri bölgesi ve Kestelek Harabeleri gibi tarihi alanlar da ilgi çekicidir.

Bursa Dorak Harabeleri Bölgesi

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra, kasaba meclisi Mustafa Kemal Atatürk’e olan saygılarını göstermek amacıyla Mustafakemalpaşa adını almıştır.

Dorak Hazinesi İddiası ve Dorak Harabeleri

Dorak Hazinesi, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinin Dorak köyü yakınlarında bulunduğu iddia edilen ancak şimdiye kadar somut delillere rastlanmayan bir hazine olarak bilinir. Bu olay, ünlü arkeolog James Mellaart’ın 1959’da yayınladığı bir makale ile başlamıştır.

Bursa Dorak Harabeleri Bölgesi

Mellaart, yazısında İngiltere’de “The Illustrated London News” gazetesinde Dorak Kraliyet Hazinesi başlıklı bir makale yayınlamıştır. Bu makalede, Mellaart’ın İzmir’de tanıştığı Anna Papastrati adlı bir Rum kızının tarihi bir bilezik taşıdığını ve ailesinin benzer mücevherlere sahip olduğunu belirtmiştir. Bu bilgiye dayanarak Mellaart, Dorak köyü yakınlarında bir hazine olduğunu iddia etmiştir.

Ancak Dorak Hazinesi’nin gerçekliği kanıtlanamamıştır ve bazıları bu hikayenin tamamen hayal ürünü olduğunu düşünmektedir. Mellaart’ın verdiği adresin gerçekte var olmaması ve Anna Papastrati’nin kimliğinin doğrulanamaması, bu iddiayı sorgulanır hale getirmiştir.

Bursa Dorak Harabeleri Bölgesi

Hazine iddialarına göre, Dorak Hazinesi içerisinde altın ve gümüş kaplar, değerli taşlarla süslenmiş takılar ve Mısır Eski Krallık Dönemi’ne ait olduğu iddia edilen altın bir taht kaplaması gibi tarihi eserler bulunmaktadır. Ayrıca, hazineye ait olduğu iddia edilen tarihi eserler arasında hiyeroglif yazılı bir taht kaplaması da yer almaktadır.

Dorak Hazinesi konusu hala gizemini korumaktadır ve gerçekliği kanıtlanamamış bir efsane olarak kalmıştır. Priamos’un hazinesi ile ilişkilendirilmiş olması da bu gizemi artırmıştır. Ancak, Dorak Hazinesi’nin gerçek olup olmadığına dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır ve bu konuda farklı görüşler bulunmaktadır.

Bursa Dorak Köyü Tepesi

Dorak hazinelerinin bulunduğu iddia edilen tepe günümüzde yamaç paraşütü yapılmaktadır.
Konum: tıkayınız.

Mustafakemalpaşa’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

 1. Ayvaini Mağarası
 2. Dorak Harabeleri
 3. Lalaşahin Paşa Türbesi
 4. Melde Antik Ören Yeri
 5. Miletepolis
 6. Mustafakemalpaşa Çayı
 7. Paşalar Fosil Kazı Alanı
 8. Suuçtu Şelalesi
 9. Soldere Suyu
 10. Tarihi Camiler
 11. Tümbüldek Kaplıcaları
 12. Uluabat Gölü

Etiketler: Bursa bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Bursa görülmesi gereken yerler, Bursa gezecek yerler, Bursa gezi, Bursa gezi rehberi, Bursa gezi yazısı, Bursa gezilecek çarşı, Bursa gezilecek doğal yerler, Bursa gezilecek doğal yerler haritası, Bursa gezilecek tarihi yerler, Bursa gezilecek yerler, Bursa gezilecek yerler doğa, Bursa ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Bursa kalesi, Bursa merkezde gidilecek yerler, Bursa merkezde ne var, Bursa ne yenir nerede yenilir, Bursa ne yenir nereler gezilir, Bursa otelleri, Bursa seyahat rehberi, Bursa tarihi, Bursa tarihi yerler, Bursa turizm potansiyeli, Bursa turizm rehberi, Bursa turizm ve tanıtım, Bursa ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Bursa şehir rehberi, Bursa’da bir günde ne yapılır?, Bursa’da gezilecek doğal yerler, Bursa’da gezilecek mekanlar, Bursa’da ne yapılır, Bursa’da ne yenir, Bursa’da nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, #Bursa #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor #BursaGezisi #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor #BursaGezisi #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor

https://turkeyoutdoor.org/

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!