Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Çanakkale, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan büyüleyici bir şehirdir. İlin kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Edirne, güneyinde İzmir ve batısında Ege Denizi bulunmaktadır. İlin yüzölçümü 14.811 km²’dir.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: canakkale_turkiye_haritasinda_yeri_nerede.jpg

Çanakkale, tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye’nin en önemli illerinden biridir. İlin tarihi, MÖ 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İlde, Troya Antik Kenti, Çanakkale Savaşı’nın geçtiği Gelibolu Yarımadası ve Kaz Dağları gibi önemli tarihi ve doğal güzellikler bulunmaktadır.

Çanakkale, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dolu bir destinasyondur. Çanakkale Gezi Rehberi ile bu şehri keşfederken, Çanakkale Tarihi Yerler ve Çanakkale Şehitlikleri gibi önemli noktaları ziyaret edebilirsiniz. Çanakkale Turizm, özellikle Gelibolu ve Troya Antik Kenti gibi cazibe merkezleriyle dikkat çekiyor. Çanakkale’de konaklama tercihiniz Çanakkale Otelleri veya Çanakkale Butik Oteller arasından seçenekler sunuyor. Ayrıca, Çanakkale Nerede sorusuna yanıt ararken, Çanakkale Saat Kulesi gibi sembolik yapıları da gözden kaçırmamanız önemlidir. Çanakkale’nin zengin tarihini keşfederken Çanakkale Açık Hava Müzeleri ve Çanakkale Savaşları hakkında bilgi edinmek de mümkün. Çanakkale Deniz Zaferi ve Çanakkale Köprüsü gibi önemli konuları ele alan içerikler, ziyaretçilere rehberlik ederken, doğa severler için Çanakkale Yürüyüş Parkurları da büyüleyici bir seçenek sunar. Çanakkale’nin canlı gece hayatını deneyimlemek isterseniz, Çanakkale Gece Hayatı hakkında da bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır.”
Çanakkale Tanıtımı

Gökçeada’daki Eski Rum Köyleri

Gökçeada Meryem Ana Yortusu

Gökçeada’daki Eski Rum Köyleri

Gökçeada, Eski Rum köyleri olarak bilinen beş köye ev sahipliği yapmaktadır: Dereköy, Kaleköy, Tepeköy, Zeytinli ve Eski Bademli. Bu köyler kentsel sit alanı olarak kabul edilmiş ve mimari dokuları koruma altına alınmıştır.

Gökçeada Eski Bademli (Gliki)

Eski Bademli Köyü

Eski Bademli Köyü, ilçe merkezine dört kilometre uzaklıkta yer alır ve genellikle “ada balkonu” olarak tanımlanır. Köyün kendine özgü mimarisi hala korunmaktadır.

Evler, Meryemana Kilisesi, çamaşırhanesi, çeşmesi, yüzyıllık çınar ağacı, kahvehanesi ve eski okul binası gibi görmeye değer özelliklere sahiptir. Özellikle çamaşırhanenin üstü ahşap çatı ile kaplıdır.

Köydeki iki kiliseden biri olan ve “Panagia” olarak adlandırılan büyük kilise, bakımlı bir durumdadır. Bu avlulu, iki katlı bina, bir çan kulesine ve ahşap sütunlarla ayrılmış üç nefli bir ibadet alanına sahiptir. Kilisenin üstündeki 1848 tarihi yazısı, kilisenin inşa tarihi olarak kabul edilmektedir.

Gökçeada Dereköy (Skinudi)

Dereköy Kilisesi

Dereköy, ilçe merkezine on altı kilometre uzaklıktaki eski Rum köylerinin en büyüğüdür. 1950’lerden 1960’lara kadar Türkiye’nin en büyük köylerinden biri olarak kabul edilen Dereköy, bugün sessiz sokakları, taş evleri ve eğimli yollarıyla karakterize edilmektedir.

Eskiden on sekiz kahvehane, berber, kasap ve terzi dükkanlarına ev sahipliği yapan Dereköy, şu anda büyük ölçüde terk edilmiş durumdadır. Agia Maria Kilisesi, Dereköy’ün en eski kilisesidir ve 18. yüzyılın ilk yarısında inşa edildiği düşünülmektedir.

Bu kilise, diğer kiliseler gibi üç nefli bir yapıya sahiptir. Köylü kadınlarının eskiden birlikte çamaşır yıkadığı büyük tarihi çamaşırhanesi hala kullanılmaktadır.

Gökçeada Kaleköy (Kastro)

Agia Maria Kilisesi

Kaleköy, ilçe merkezine dört kilometre uzaklıktadır ve Kale ve Yıldız koyları arasında yükselen bir tepenin üzerine kurulmuştur. Sahilinde kamu binaları, lokantalar, çay bahçeleri, oteller ve pansiyonlar ile çevrili olup yaz aylarında ilçenin en canlı köylerinden biridir.

İsmini, Yukarı Kaleköy’deki kalenin kalıntılarından almıştır. Geç Bizans döneminde deniz kıyısı dışında yerleşmeyi çevreleyen surların kalıntıları, günümüze bazı bölümleriyle ulaşmıştır. Bu surlarda başka yapılara ait malzemelerin de kullanıldığı görülmektedir. Harçlı mıcır taşlarından inşa edilen surlarda on adet kule bulunmaktadır.

Köyde, Agios Nikolaos Kilisesi ve Agia Maria Kilisesi adı verilen iki kilise bulunmaktadır. Agia Maria Kilisesi, etkileyici girişi ile dikkat çeken ve eskiden adanın tüm kiliseleri arasında metropol statüsünde olan bir kilisedir.

Ayrıca gün batımının izlenebileceği en güzel noktalardan biridir ve Semadirek adası manzarası, açık havalarda kaçırılmaması gereken bir güzelliktir. Tarihi Rum evleri, kale, marina, su altı milli parkı, çınar ağaçları ve Semadirek silüeti, Kaleköy’ün kültürel ve doğal güzelliklerini oluşturan önemli öğelerdir.

Gökçeada Tepeköy (Agridia)

Tepeköy Kilisesi

Gökçeada’nın en yüksek köylerinden biri olan Tepeköy, ilçe merkezine on kilometre uzaklıktadır. Köy, iki önemli kilise olan Panagia ve Agia Maria’ya ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl ağustos ayında kutlanan Meryem Ana Yortusu, bu köydeki en büyük etkinliklerden biridir. Bu yortuya katılmak için dünyanın dört bir yanındaki İmrozlular her yıl adaya gelmeye çalışırlar.

Yortu öncesi ayın on dördünde kurbanlar kesilir, etleri kilisenin avlusunda büyük kazanlarda gece boyunca pişirilir. Kemik suyuyla keşkek yapılır. Ayin sonrası, pişirilen etler metropolit tarafından takdis edilir ve herkese dağıtılır. Ayinden sonra köyün mezarlığına gidilir ve her mezarın sahibi, mezarın başında bekler. Bir tepside çeşitli tatlılar ikram edilir ve mezarlıktan sonra herkes evine döner.

Bu özel günlerde kurulan sofralar, kahkahalar, hüzün dolu şarkılar ve nostaljik anılarla dolup taşar. Öğleden sonra ise eğlence başlar, köy meydanı, sokakları ziyaretçilerle dolup taşar.

Eski okul, Folklor Müzesi, baraj, panayır, su değirmenleri, Agia Maria Kilisesi ve Panagia Kilisesi, bu köyün önemli kültürel miraslarını oluşturan yerlerdir. Köyün muhteşem çınar ağacı altında oturmak, büyük şehirlerde yaşayan misafirler için kaçırılmayacak bir deneyimdir.

Gökçeada Zeytinli Köyü (Aya Todori)

Zeytinli Köyü Agios Georgios Kilisesi

Zeytinli Köyü, ilçe merkezine üç kilometre mesafede bir yamaç üzerine kurulmuştur. Taş döşeli dar sokakları ve geleneksel taş evleri ile büyüleyici bir atmosfer sunar. Adanın meşhur dibek kahvesinin servis edildiği kahvehaneler bu köyde bulunur ve ziyaretçiler için vazgeçilmez bir duraktır.

Köy, SİT (Sit Alanı) ilan edilmiştir ve burada görülmeye değer kiliseler ve çamaşırhaneler bulunmaktadır. Adanın en eski kilisesi olan Agios Georgios Kilisesi de bu köydedir ve Pazar günleri burada ayinler düzenlenir. Aynı zamanda Fener Rum Patriği Bartholomeos’un doğduğu ve dedesine ait olan ev de bu köydedir.

İki katlı bina, üst katı ev olarak kullanılırken alt katı ise kahvehane olarak hizmet vermektedir. 1951 yılında eğitime başlayan ancak 1964 yılında kapanan köyün ilkokulu, 2013-14 eğitim yılında dört öğrenciyle tekrar açılarak “Özel Gökçeada Rum İlkokulu” adıyla öğretime başlamıştır.

Gökçeada’da Hala Yaşayan Eski Rum Gelenekleri

Gökçeada’da Misafir Ağırlama

Rumlar için misafir ağırlamak son derece önemlidir. Eskiden misafirler beklenmeden evlere gelirlerdi. Bu yüzden ev sahipleri her an bir misafirin gelebileceğini düşünerek kek, kurabiye, likör, şarap gibi ikramlar evde hazır bulundururlardı. Hala devam eden bir gelenek olarak, misafire ilk önce kahve yapılır ve yanında badem çıkarılan incir reçeli veya ev yapımı karadut likörü sunulur.

Gökçeada Meryem Ana Panayırı

Gökçeada Meryem Ana Panayırı

Gökçeada’da her yıl 14-16 Ağustos tarihlerinde kutlanan Meryem Ana Panayırı, adanın en kalabalık ve coşkulu etkinliklerinden biridir. Bu panayır, Yunanistan ve diğer ülkelerde yaşayan adalılar, onların çocukları ve torunları için bir buluşma noktasıdır. Panayır, Hristiyan inanışına göre azizlerin ölüm gününün kutlandığı bir şenlik havasında geçer.

Eski geleneklere göre, 14 Ağustos sabahı köyün gençleri evlerin kapılarını çalar ve kapıyı açan kişinin üzerine su, un, domates, yumurta gibi şeyler atarlarmış. Bu şaka, köylüler arasında bir eğlence kaynağı olmuş ve kimse bu gelenek nedeniyle darılmamış.

Panayırın ev sahipliğini Tepeköy yapar. Hala sürdürülen geleneklere göre, 14 Ağustos akşamı hayvanlar kesilir ve kazanlarda pişirilir. 15 Ağustos’ta ise köy meydanına konulan kazanlarda yemek, tatlı ve şarap dağıtılır, herkes bir arada bu lezzetleri paylaşır. Daha sonra danslar ve şarkılar başlar ve eğlence sabaha kadar devam eder.

Meryem Ana Panayırı dönemi adaya ziyaret planlıyorsanız, otel rezervasyonunuzu en az 1 ay önceden yapmanız önemlidir.

Gökçeada’da Paskalya Yumurtaları

Gökçeada’da ilkbaharda kutlanan Paskalya Bayramı için özel yumurtalar hazırlanır. Eskiden tarlaların kenarında yetişen bir tür ot toplanır ve havanda ezilirdi. Ezilen ot, kaynar suya atıldığında kırmızı bir renk verirdi. Bu doğal boya ile önceden haşlanan yumurtalar boyanır ve desen yapmak için yumurtanın yüzeyine yapraklar yapıştırılırdı. Başka renklere de boyanan yumurtalar için kırmızı renk en çok tercih edileniydi, çünkü kırmızı renk Hristiyan inancında Hz. İsa’nın kanını sembolize eder ve uğur getirdiğine inanılırdı.

Paskalya Yortusu

Gökçeada’da Ev Şarabı

Gökçeada’da eskiden hemen hemen her evde ev yapımı şarap üretilirdi. Ev sahipleri kendi bağlarından topladıkları üzümleri yıkayıp temizledikten sonra büyük bir tekneye koyar, ayaklarıyla ezerek üzümleri sıkardı. Sıkılan üzümler daha sonra ahşap fıçılarda veya küplerde saklanır ve kapakları sıkıca kapatılırdı. Mayısalanması için 10-15 gün boyunca fıçılarda bekletilirdi. Sonrasında şarap süzülmek için sepete dökülür ve çöplerinden ayrılırdı. Temizlenen şarap bir ay boyunca başka bir fıçıda saklanır ve sonra tekrar taşınarak uzun süre bekletilirdi. Gökçeada’da hala birçok Rum ailesi ev yapımı şarap üretim geleneğini sürdürmektedir.

Çanakkale Tanıtımı ve Gezi Rehberi Bütün Yazılar

Çanakkale hakkında merak ettiğiniz bütün konular hakkında aşağıdaki yazılarımızda cevaplar bulabilirsiniz.

Çanakkale’de Gezilecek Bütün Yerlerin Listesi
 1. Çanakkale Gezilecek Yerler
 2. Çanakkale Gezilecek Yerler – 57. Piyade Alayı Şehitliği
 3. Çanakkale Gezilecek Yerler – Adatepe Koyu ve Zeytinyağı Müzesi
 4. Çanakkale Gezilecek Yerler – Alexandria Troas Antik Kenti
 5. Çanakkale Gezilecek Yerler – Anadolu Hamidiye Tabyası
 6. Çanakkale Gezilecek Yerler – Anzak Koyu
 7. Çanakkale Gezilecek Yerler – Assos Antik Kenti
 8. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ayazma Pınarı Tabiat Parkı
 9. Çanakkale Gezilecek Yerler – Bozcaada Ayazma Plajı
 10. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ayvacık
 11. Çanakkale Gezilecek Yerler – Babakale
 12. Çanakkale Gezilecek Yerler – Balıkkaya Tepesi ve Mesire Yeri
 13. Çanakkale Gezilecek Yerler – Bayramiç
 14. Çanakkale Gezilecek Yerler – Biga
 15. Çanakkale Gezilecek Yerler – Bigalı Koyu ve Bigalı Kalesi
 16. Çanakkale Gezilecek Yerler – Büyük Kemikli Burnu
 17. Çanakkale Gezilecek Yerler – Conkbayırı
 18. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Aqualand
 19. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Arkeoloji Müzesi
 20. Çanakkale Gezilecek Yerler – Aynalı Çarşı
 21. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Deniz Müzesi
 22. Çanakkale Gezilecek Yerler – İskele Meydanı
 23. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Kent Müzesi
 24. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Kordon
 25. Çanakkale Gezilecek Yerler – Biga Nilüfer Gölü
 26. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Özgürlük Parkı
 27. Çanakkale Gezilecek Yerler – Tarihi Saat Kulesi
 28. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Seramik Müzesi
 29. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Harp Müzesi
 30. Çanakkale Gezilecek Yerler – Dardanos Plajı
 31. Çanakkale Gezilecek Yerler – Eceabat
 32. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ezine
 33. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çamlıca Şelalesi
 34. Çanakkale Gezilecek Yerler – Geyikli Plajı
 35. Çanakkale Gezilecek Yerler – Gökçeada (İmroz)
 36. Çanakkale Gezilecek Yerler – Gökçeada Sualtı Milli Parkı
 37. Çanakkale Gezilecek Yerler – Saros Güneyli Koyu Plajları
 38. Çanakkale Gezilecek Yerler – Bozcaada Habbele Koyu
 39. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ayvacık Kadirga Koyu ve Plajı
 40. Çanakkale Gezilecek Yerler – Kepez Halk Plajı
 41. Çanakkale Gezilecek Yerler – Kestanbol Kaplıcaları
 42. Çanakkale Gezilecek Yerler – Kilitbahir Kalesi
 43. Çanakkale Gezilecek Yerler – Kilye Koyu ve Kalesi
 44. Çanakkale Gezilecek Yerler – Saros Kömür Limanı Koyu
 45. Çanakkale Gezilecek Yerler – Lapseki Kum Adası
 46. Çanakkale Gezilecek Yerler – Küçükkuyu ve Limanı
 47. Çanakkale Gezilecek Yerler – Lapseki
 48. Çanakkale Gezilecek Yerler – Tavşan Adası
 49. Çanakkale Gezilecek Yerler – Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi
 50. Çanakkale Gezilecek Yerler – Bozcaada Mermer Burnu
 51. Çanakkale Gezilecek Yerler – Namazgah Tabyası
 52. Çanakkale Gezilecek Yerler – Neandria Antik Kenti
 53. Çanakkale Gezilecek Yerler – Parion Antik Kenti
 54. Çanakkale Gezilecek Yerler – Pembe Göl (Kalpli Göl)
 55. Çanakkale Gezilecek Yerler – Gökçeada Peynir Kayalıkları
 56. Çanakkale Gezilecek Yerler – Priapos Antik Kenti
 57. Çanakkale Gezilecek Yerler – Rhapsodos Mozaik Atölyesi
 58. Çanakkale Gezilecek Yerler – Skepsis Antik Kenti
 59. Çanakkale Gezilecek Yerler – Assos Sokakağzı Plajı
 60. Çanakkale Gezilecek Yerler – Şahmelek Koyu ve Plajı
 61. Çanakkale Gezilecek Yerler – Tarihe Saygı Parkı
 62. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ezine Taşkapı Koyu
 63. Çanakkale Gezilecek Yerler – Troya Müzesi
 64. Çanakkale Gezilecek Yerler – Truva (Troya) Antik Kenti
 65. Çanakkale Gezilecek Yerler – İskele Meydanı Truva Atı Heykeli
 66. Çanakkale Gezilecek Yerler – Yedi Taşlar
 67. Çanakkale Gezilecek Yerler – Yeni Zelanda Anıtı ve Mezarlığı
 68. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ayvacık Zeus Altarı (Bergama Zeus Pazağı)
 69. Çanakkale Gezilecek Yerler – Zargana Plajı
Çanakkale Kamp ve Karavan Alanları
 1. Çanakkale Kamp ve Karavan Alanları Tam Liste
 2. Bozcaada’nın Saklı Cenneti: Akvaryum Koyu Kamp Alanı
 3. Anzak Koyu: Çanakkale’nin Tarihi ve Doğal Güzelliklerle Dolu Kamp Cenneti
 4. Assos Antik Kenti’nde Unutulmaz Bir Tatil Deneyimi: Antique Beach Bungalow
 5. Assos Club Beyaz Kamp Alanı: Denizle Buluşan Huzurlu Bir Mola
 6. Assos Kamp Alanları
 7. Çanakkale’nin Huzurlu Sığınağı: Athena Camping, Kadirga Koyu
 8. Atıkhisar Barajı Kamp Alanı: Doğanın Kucağında Ücretsiz Kamp Deneyimi
 9. Ayazma Pınarı Tabiat Parkı Kamp Alanı: Kaz Dağları’nın Huzurlu Cenneti
 10. Bozcaada Ayılar Piknik ve Kamp Alanı: Doğal Huzurun Adresi
 11. Bozcaada Beylik Koyu Batık Gemi Koyu Kamp Alanı: Doğa ve Deniz Tutkunlarının Cenneti
 12. Bozcaada Camping: Bozcaada’nın Keyifli Kamp Alanı
 13. Dardanos Plajı Kamp Alanı: Doğal ve Sakin Bir Kamp Deneyimi
 14. Geyikli Dolmuş Camping: Doğa ve Denizin İç İçe Geçtiği Bir Kamp Deneyimi
 15. Evrese Plajı: Non-stop Kamp Alanı, Huzur Dolu Bir Deniz Kaçamağı
 16. Gelibolu Fatma Kadın Plajı Kamp Alanı: Huzur Dolu Bir Köy Kaçamağı
 17. Assos Gargara Kamp Alanı: Denizin Tadını Çıkarmanın Mükemmel Yolu
 18. Assos Gözde Camping: Doğanın ve Denizin Uyum İçinde
 19. Çanakkale Güzel Yalı Park Kamp Alanı: Doğa ve Deniz Tutkunları İçin Mükemmel Bir Seçenek
 20. Ayvacık İlyada Motel Camping: Doğayla İç İçe Huzurlu Bir Konaklama Deneyimi
 21. Gökçeada Kamp Alanları
 22. Kabatepe Plajı Mesire ve Orman Kamp Alanı
 23. Saros Körfezi – Karaağaç Koyu Kamp Alanı: Doğayla Baş Başa Ücretsiz Kamp Deneyimi
 24. Kaz Dağları Kamp Alanları
 25. Gökçeada Kefalos Plajı Kamp Alanı
 26. Kepez Halk Plajı Kamp Alanı
 27. Gelibolu Kocadere Plajı Kamp Alanı
 28. Gelibolu Kömür Limanı Kamp Alanı
 29. Gökçeada Marmaros Plajı Kamp Alanı
 30. Saros Körfezi Kamp Alanları
 31. Gökçeada Sualtı Milli Parkı Kamp Alanı
 32. Gökçeada Uğurlu Koyu Plajı Kamp Alanı

https://turkeyoutdoor.org/, Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan bir web sitesidir. Site, yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi çeşitli açık hava etkinlikleri hakkında rehberler, rotalar, haberler ve etkinlikler sunmaktadır.

Site, Türkiye’nin dört bir yanındaki açık hava etkinlikleri için kapsamlı bir bilgi kaynağıdır. Sitede, her etkinlik için detaylı bilgiler, rotalar, fotoğraflar ve videolar bulunmaktadır. Site ayrıca, Türkiye’deki açık hava etkinlikleri hakkında güncel haberler ve etkinlikler hakkında bilgi vermektedir.

Sitenin hedef kitlesi, açık hava etkinliklerine ilgi duyan herkestir. Site, hem deneyimli hem de yeni başlayanlar için faydalı bilgiler sunmaktadır. Site, Türkiye’de açık hava etkinlikleri hakkında bilgi edinmek ve bu etkinliklere katılmak isteyenler için ideal bir kaynaktır

https://turkeyoutdoor.org/