Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Özellikle dağcılık ve tehlikeli-ekstrem outdoor aktivitelerine katılmak 2020 yılında bir genelge ile kolluk (polis, jandarma, sahil güvenlik) iznine bağlanmıştı. 2021 yılının temmuz ayında ülkemizin birçok yerinde orman yangınları çıktı. Valilikler önlem olarak Orman ve Milli Parklara girişleri yasakladı. 

Türkiye'nin Outdoor Sayfası

Orman yasakları ve kamp izinleri hakkında şu yazılarda belirttiğimiz hususlara dikkat etmenizi ve yazıları dikkatle okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Başladı! 🚫🌲

Bartın’da Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı! – 2024 Yılında Bartın’da Ormana Giriş Yasak Mı?

Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Başladı!

Bartın’da ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Bartın Valiliği’nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan “Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon Kararı” kapsamında; Bartın’da ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı duyuruldu. 17 Mayıs 2024 tarihinde alınan bu karar, 30 Mayıs 2024 tarihinde Bartın Valiliği’nin resmi web adresi üzerinden yayımlandı. Bartın il sınırları içerisinde yer alan ormanlık alanlarda kamp, piknik, doğa yürüyüşü ve her türlü açık hava etkinliğinin yasaklandığı açıklandı.

Daha Önce Hatay ve Çanakkale’de de Yasaklanmıştı

Benzer bir karar daha önce Hatay ve Çanakkale’de de alınmıştı. Hatay’da ormanlara girişlerin 01 Mayıs 2024 – 30 Kasım 2024 tarihleri arasında yasaklandığını buradaki yazımızda duyurmuştuk. Çanakkale’de ormanlara girişlerin yasaklandığı duyurusunu ise buradaki yazımızda paylaşmıştık.

İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Bartın’da Ormana Giriş Yasak Mı?

Bartın İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu toplantısından, ormanlık alanlara giriş yasağı kararı çıktı. Orman yangınlarını önleme kapsamında Bartın’da ormana giriş ve çıkışların yasaklanması kararı duyuruldu.

Bartın İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu toplantısı Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan başkanlığında, Bartın Garnizon Komutanı Erkan Şahin, Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, İl Müftüsü Ömer Keskin, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü, İl AFAD Müdürü, Bartın Orman İşletme Müdürü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü, Meteoroloji İl Müdürü, İl Sağlık Müdürü vekili, DSİ 233’üncü şube müdürü, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Enver Çayır, Enerji SA Bartın İşletme Şefi ve Karayolları 156’ıncı şube şefinin katılımıyla yapıldı.

Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Başladı!

Ormanlara Giriş Yasaklandı 🚫

17 Mayıs 2024 tarihinde kararlaştırılan Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu kararı, 30 Mayıs 2024 tarihinde Bartın Valiliği’nin resmi web adresi üzerinden yayımlandı. Bu detaylara göre; Bartın il sınırları içerisinde yer alan ormanlık alanlarda, kamp yapmak, piknik yapmak, doğa yürüyüşü ve her türlü açık hava etkinliği yasaklandı.

Valilik Duyurdu 📢

Bartın Valiliği tarafından yapılan duyuruda, “Vali; İl Jandarma Komutanlığını, İl Emniyet Müdürlüğünü, köy muhtarlarını ve gerektiğinde diğer birimleri aşağıdaki konularda talimatlandırır. Orman Kanunu’nun 74. maddesine göre, orman teşkilatının teklifi ve Valilik onayıyla yürürlüğe konan yasak sahalara giriş ve çıkışların kontrolünde işbirliğinin temini, yangının söndürülmesi konusunda yangın yerine gönüllülerin sevki ve çalıştırılmaları, tehlike arz eden durumlarda kamu kurumları ve özel kuruluşlardaki iş makinelerinin olay mahallerine sevki ve çalıştırılmaları, gerektiğinde sağlık ekiplerinin araç, gereç ve malzemeleri ile birlikte olay mahalline sevki, ormanlara 4 kilometre mesafede yer alan ve orman köyü olan köylerin sınırları içinde çoban ateşi, piknik ateşi gibi ateşlerle ot, çayır, çalı, çırpı, bahçe ve anız temizliği maksatlı ateş yakılmasına müsaade etmeyeceklerdir. Tescilli piknik ve mesire yerleri ile orman idaresince izin verilmiş sahaların dışında orman alanlarında piknik yapılmasına ve giriş çıkışa müsaade etmeyeceklerdir. Merkez Av Komisyonu tarafından belirlenen ilke ve süreler dışında özellikle ormanlık alanlarda av yapılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceklerdir” denildi.

Bu karar, Bartın’da orman yangınları riskini azaltmak ve doğal alanları korumak amacıyla alındı. Bu süreçte vatandaşların alınan kararlara uyması, doğanın korunması ve yangın riskinin minimize edilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Kamp ve Piknik Yapmak Yasak! 🚫🏕️

Bartın Valiliği’nin açıklamasına göre, Bartın il sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda kamp yapmak, piknik yapmak ve doğa yürüyüşü gibi açık hava etkinlikleri yasaklandı. Bu yasak, hem yangın riskini azaltmak hem de ormanların korunmasını sağlamak amacıyla getirildi. Ayrıca, orman köylerinde çoban ateşi, piknik ateşi gibi ateş yakılmasına da müsaade edilmeyecek.

Orman Yangınlarıyla Mücadelede İşbirliği 🤝

Bartın Valiliği, orman yangınlarıyla mücadele konusunda İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, köy muhtarları ve diğer ilgili birimlerle işbirliği yaparak, ormanlara giriş ve çıkışların kontrolünü sağlayacak. Yangın durumlarında gönüllülerin yangın yerine sevki ve çalıştırılması, tehlike arz eden durumlarda iş makinelerinin olay mahallerine sevki ve sağlık ekiplerinin gerekli araç, gereç ve malzemelerle birlikte olay mahalline sevki gibi önlemler alınacak.

Bartın’da ormanlık alanlara giriş yasağı, orman yangınlarını önlemek ve doğayı korumak amacıyla alınmış önemli bir karar. Bu yasak kapsamında, Bartın’daki ormanlık alanlarda kamp, piknik, doğa yürüyüşü ve her türlü açık hava etkinliği yasaklandı. Vatandaşların bu yasağa uyması, doğanın korunması ve yangın riskinin azaltılması açısından büyük önem taşıyor.


Kamp Yapmak İsteyenlere Profesyonel Tavsiyeler:

Doğaya nefes almak için bile gitseniz de hakkınızda yukarıdaki mevzuatın herhangi birisine dayanılarak idari para cezası uygulanabilir. Son olarak en az 48 ilde bırakın kamp yapmayı, çadır kurmayı ormanlık alanlara giriş dahi yasaklanmıştır. (2021 yılı) Uygulamada bu yasağa çok fazla riayet edilmese de mevzuat uyarınca her zaman idari para cezası alma ihtimali bulunmaktadır.

Bu konu ile ilgili olarak (RESMİ OLMAYAN- https://jandarmaforum.com/) sitesinde kampçılara şu tavsiye yapılmaktadır:

“Kamp yapmak isteyenlere tavsiyemiz, kamp yapmak istediğiniz bölgenin enniyet, jandarma, zabıta yahut orman teşkilatlarına ister sözlü, isterseniz de işimiz garanti olsun derseniz yazılı olarak (dilekçe ile) sormanız sizin yararınıza olacaktır.”

https://jandarmaforum.com/)

Ormanlarda Kamp Kurmak:

6831 sayılı Orman Kanunu’nun 76. Maddesi uyarınca “açıkça kamp yapılabileceği belirtilen yerler dışında” konaklamak, kamp yapmak, çadır kurmak kısaca kanunda geçen tabiriyle “gecelemek” YASAKTIR.

Orman Kanunu Madde 76

 • a) Devlet ormanlarında; Orman İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde gecelemek,
 • b) Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde
 • yakılan ateşi söndürmeden mahalli terketmek,
 • c) Ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak,
 • d) Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu Kanunun 31 inci ve 32 nci maddeleri kapsamına giren köyler
 • hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak, Yasaktır.
 • 2021 yılı itibariyle 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 76/a maddesi uyarıca tanzim edilen tutanağa dayanılarak Orman İşletme Şefliği tarafından 163 TL idari para cezası uygulanabilir.

Orman Yasağı Cezası Ne Kadar?

Orman yasağı cezası; 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası olarak belirtilmiştir. Konu ile ilgili olarak; İstanbul Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin yaptığı açıklamasında; ”Bu yasaklar başladığından itibaren izinsiz olarak ormanlara girişi çıkış yapanlar, Kabahatler Kanunu 32. Maddesi kapsamında 427 TL para cezası ile cezalandırılırlar. Yine bu alanlarda kısıtlamanın olduğu bu dönemde izin verilmeyen noktalarda ateş yakmak 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılırlar.” ifadelerini kullandı.

Örnek Kamp cezalarını görmek için tıklayınız.

Yukarıda belirttiğimiz kanunlar, genelgeler ve kolluk kuvvetlerinin uygulamaları net olarak bir olguyu ortaya koymaktadır: Kamu gücü istediği zaman çeşitli sebeplerle doğa aktivitelerinin tamamını yasaklayabilmekte, idari para cezası kesebilmektedir. Bu mevzuat kamu kurumlarına sınırsız ve muallak yetki vermektedir. Muğla’da yaşanan olayda da görüldüğü gibi sahilde çadır kurmaya bile “emre uymamak” gerekçesiyle idari para cezası yazılabilmektedir.

Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini (Polis: 155 ve Jandarma:156 numara) arayarak yapacakları doğa aktivitesi ile ilgili bilgi vermeleridir. Bu numaraları aradığınızda hem yasaklar konusunda bilgi almış olursunuz, hem de görüşmeler kayıt edildiği için herhangi bir idari ceza yazılması durumunda cezayı mahkemelerden çok kolaylıkla iptal ettirebilirsiniz.

Kolluk güçleri vatandaşa hizmet etmekle görevlidir ve telefon etmekle veya başvurmakla onları rahatsız etmezsiniz. Telefonlara cevap vermek ve vatandaşı bilgilendirmek güvenlik güçlerinin görevidir. Dolayısıyla en küçük bir konuda bile güvenlik birimlerini aramaktan, sormaktan, izin veya bilgi almaktan KESİNLİKLE ÇEKİNMEYİN.

Polisi jandarmayı arayın, bilgilenin, bilgi verin, güvende olun.

 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. 
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. 
 • Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın. Kişisel çöpünüzü kamusal kullanıma açık olan doğaya terk etmeyin.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini (Polis: 155 ve Jandarma:156 numara) arayarak yapacakları doğa aktivitesi ile ilgili bilgi vermeleridir. 
 • Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.
 • Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz.