https://turkeyoutdoor.org/, Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan bir web sitesidir. Site, yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi çeşitli açık hava etkinlikleri hakkında rehberler, rotalar, haberler ve etkinlikler sunmaktadır.

Outdoor Aktiviteleri Paylaşım Merkezi

Doğaseverler, outdoor tutkunları ve macera arayışındakiler için Türkiye’nin en kapsamlı etkinlik platformu artık hizmetinizde! TurkeyOutdoor.org olarak, doğa yürüyüşü grupları, outdoor kulüpleri ve bireysel maceraperestleri bir araya getiriyoruz.

İletişim Adreslerimiz. Bu adresler üzerinden etkinlik detaylarını ve resimlerinizi bize iletebilirsiniz.

Türkiye’nin outdoor tutkunlarını bir araya getiren platformda siz de yerinizi alın! ✨


Tunç Fındık (d. 1972, Ankara), Türk dağcılığına büyük katkılar sağlamış profesyonel bir dağcı, dağ rehberi, yazar ve motivasyon konuşmacısıdır. TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Fındık, dağcılık dünyasında birçok başarıya imza atmıştır.

Bu yazı Tunç Fındık’ın sitesinden kendi izniyle alınmıştır. Tunç Bey’e teşekkür ediyoruz. Daha fazla bilgi ve iletişim için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.tuncfindik.com

Türk Dağcı Tunç Fındık’ın Anıları: Antalya – Güzyaka Dağı Kuzeybatı Yüz Yeni Rota Tahra

Güzyaka çok gittiğimiz ve sevdiğimiz bir dağ, kıyı Beydağlarında, ve Güzyaka’da her iki kulesinin farkloı yerlerinde artık 15 kadar geleneksel çok ip boylu rotamız oldu, her derecede ve  değişik arkadaşlarımla. Tabir caizse Antalyada ‘arka bahçemdeki kayalık kulelerden’ sadece birisi Güzyaka. Bu sefer, 9 mart 2023 gününde dost Cihan Yıldırım ile beraber, bu dağın uzaklığı ve zahmetliliği nedeniyle gidilmeyen bir alpin kaya duvarını tırmandık; kuzeybatı yüzünde yeni bir rota açtık ve adını da ‘Tahra’ verdik. 250m ve 5 ip boyu uzunluktaki rotamız V, V+ derece zorluktadır dersek yanılmış olmayız. Güzyaka dağının batı kulesindeki bu hattın tabanına ulaşım az sorunlu; ‘Tahra Gediği’ olarak tanımlı geçite Antalya-Altınyaka karayolundan, yani güney taraftan  orman ve dikenli makilikler içinden yürünüyor (250m kadar irtifa alımı) ve arkaya geçiliyor, yani yaklaşım kolaylıkla bir saat kadar ve daha uzun alabiliyor. Rota tabanına  Tahra Gediği’nden 50-60m kadar alçalışla varılıyor (bakınız topo). Bu dar üçgenimtrak kayalık yüzün en sol kıyısına yakın duvarda, sol sırta 60-70m kala tırmanış başlıyor.

1.ip:  Gri-siyah, çatlaklı duvarda zevkli pasajlarla dik çıkış, ip boyu sonunda, sarı-siyah negatifimsi kuleciğin az sağı hizasında  bir sette istasyon, V+ 55m

2.ip: Yolu kesen basamaklı negatif pasajlardan kaçış için  sağlı yükselen hassas travers ve geçişlerle (V) sağdaki otlu, çalılı kaya kulvarına girilir, son kısımda çürükleşmeye yüz tutan  baca-köşe tarzında yapı ileip boyu sonunda istasyon, V, 55m

3.ip:  Sol yükselen doğrultuda tırmanışla sağlam kulecikler arası tırmanış ardından çıkılan taşlı terasın sol üzeri uzanan gri, sağlam kuleye girilir; ip boyu sonunda kulede uygun girintide istasyon, III, IV 55m

4.ip: Kulenin sağlam, çatlaklı, güzel yüzünde  zevkli dik pasajlarda tırmanış (IV) ile kulenin daralan sırtında dik ve zorca pasaj aşılır (sağlam, V) ve ip boyu sonunda, kulenin sırtında istasyon, IV, V 55m

5.ip: Kayalık sırtta 15m kadar tırmanışla (III+) kolay taşlı zeminden batı kulenin zirvesine varılıyor, III+ 30m

Toplam 3 saat süren tırmanış, yaklaşım ve inişi ile beraber en az yarım gün alıyor, bilginize. İnişi klasik rota olan batı kulesi ve doğu kulesi belinden güneye yaptık, 45 dakika kadar sürdü.

Yorum olarak; uzak  ve manzaralı bir dağ yüzünde, rota bulma sorunu olmayan, zor derecelere varmayan ama zevkli ve dik pasajlar da arasıra veren,  genelde gri- kara sağlam kayada, emniyet imkanı genel olarak iyi sayılır enteresan bir hat…sadece 2.ip boyu çalılar nedeniyle biraz dertli, onun dışında temiz sayılır bir hat. Tavsiye edilir.

Bu güzel tırmanış günü için sağol Cihan kardeşim, tekrar edeceğiz başka duvarlarda ve yüzlerde!

A new trad multi-pitch line on the NW face of Güzyaka W Tower this time, 9th march 2023,  with my bro Cihan Yıldırım. 250m and 5 pitches long alpine rock wall with a general difficulty of V, V+ grades, though the approach is not so easy. Nevertheless, rock quality is good with ample belay opportunities, good views and fun climbing on exposed faces.


Bu yazı Tunç Fındık’ın sitesinden kendi izniyle alınmıştır. Tunç Bey’e teşekkür ediyoruz. Daha fazla bilgi ve iletişim için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.tuncfindik.com


TurkeyOutdoor.org: Doğa İle Buluşma Merkezi! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’nin en heyecan verici açık hava platformu! Yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyor.

Türkiye’nin Doğal Güzelliklerini Keşfedin! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’nin dört bir yanındaki doğal güzellikleri keşfetmek isteyenleri bekliyor. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor. Ayrıca, Türkiye’deki açık hava etkinlikleriyle ilgili en güncel haberlere ve etkinlik takvimine de göz atabilirsiniz.

Açık Hava Tutkunları İçin Özel Rehber! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’de açık hava etkinliklerine ilgi duyan her seviyeden maceraperest için mükemmel bir kaynaktır. Deneyimli gezginlerden yeni başlayanlara kadar herkes için uygun olan bu platform, Türkiye’deki doğa aktiviteleri hakkında aradığınız her şeyi sunuyor. Doğa, kamp ve macera arayışında olanlar için ideal bir rehber olarak öne çıkıyor. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! TurkeyOutdoor.org ile hayalinizdeki maceraya adım atın!

https://turkeyoutdoor.org/