https://turkeyoutdoor.org/, Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan bir web sitesidir. Site, yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi çeşitli açık hava etkinlikleri hakkında rehberler, rotalar, haberler ve etkinlikler sunmaktadır.

Outdoor Aktiviteleri Paylaşım Merkezi

Doğaseverler, outdoor tutkunları ve macera arayışındakiler için Türkiye’nin en kapsamlı etkinlik platformu artık hizmetinizde! TurkeyOutdoor.org olarak, doğa yürüyüşü grupları, outdoor kulüpleri ve bireysel maceraperestleri bir araya getiriyoruz.

İletişim Adreslerimiz. Bu adresler üzerinden etkinlik detaylarını ve resimlerinizi bize iletebilirsiniz.

Türkiye’nin outdoor tutkunlarını bir araya getiren platformda siz de yerinizi alın! ✨


Tunç Fındık (d. 1972, Ankara), Türk dağcılığına büyük katkılar sağlamış profesyonel bir dağcı, dağ rehberi, yazar ve motivasyon konuşmacısıdır. TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Fındık, dağcılık dünyasında birçok başarıya imza atmıştır.

Bu yazı Tunç Fındık’ın sitesinden kendi izniyle alınmıştır. Tunç Bey’e teşekkür ediyoruz. Daha fazla bilgi ve iletişim için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.tuncfindik.com

Türk Dağcı Tunç Fındık’ın Anıları: Antalya – Sivridağ Yeni Geleneksel Duvar Ata

Bu geçtiğimiz 10 kasım 2023 gününde, Antalya’mızın sevdiğimiz mekanlarından Sivridağ’ın doğu yüzünde  yeni bir  geleneksel hat  tırmandık  eski dostum Tafa ile: günün anlamına uygun şekilde ‘Ata’ adını verdiğimiz yeni rotamız 260m ve 5 ip boyu uzunlukta, IV, V derece kaya tırmanışı içeren, mükemmel sağlamlık ve nitelikte,  zevkli kaya tırmanışı veren bir hattır. Bu yeni rota ‘İkiz Akıntı’ sektör’ün belirgin slabının  sağ tarafında, eski rotamız ‘Kırık Ekran‘ın üst kısmı  ve  ekim ayında çıktığımız ‘Beton’ rotasının  sağında kalmaktadır. 

Tırmanış için tipik olarak ‘İkiz Akıntı’ sektörün kulvar tabanına Gedeller asfaltından 20 ila 30 dakika arası, ormanda patikadan  yürünüyor. Rota, tıpkı ‘Beton’ rotamız ile ortak ip boyu ile de başlayabilir, ancak bu kez biz ‘Kazadan Sonra’ rotasının ilk ip boyunu tırmanarak girelim dedik. Bu kısımda seçenek bol sayılır! 

1.ip:  Kulvarın sol sırtı boyunca, geneli sağlam ve kolay  ama bazen gevşek blok ve taşlar içeren  köşenin yüzünden,  ‘İkiz Akıntı’ çanağının 15m kadar  altında kalan iri ardıç ağacına dek tırmanılır (yüzeyde kumsaatlerinde eski ip ve perlonbantlar var), ağaçta istasyon, III, IV 40m (bu ip boyu ‘Kazadan Sonra‘ rotası ile ortaktır)

2.ip: Sol çanağa girmeden, önce sağa uzanan kolay kaya kulvarı, sonra da üst ‘teras’a çıkan kolay yüzey  tırmanılır, terasta istasyon, III,  III+ 60m

*Bu noktada, teras boyunca en sağa, neredeyse sağ sırtın kıyısına dek  20m kadar geçiliyor.

3.ip: Bu harika slab  terastan doğrudan başlar ve slab üstteki negatif-dikey bant tabanına dek  tırmanılır. Geneli homojen zorluk  ve  yapıdaki temiz, gri  slab son kısımda giderek dikleşir ancak basamak araları açılsa da beton gibi kayada, ara emniyet veren bir güzergahtır. Kabaca negatif bantı sağda dik bölen belirgin dikey çatlağın tabanı hedeflenerek tırmanılır; duvarın  birkaç metre altında sığ sette istasyon (iri kumsaatinde mavi kalın ip halkası bıraktık) IV, IV+ 60m

4.ip: Tepedeki negatif bantın oluşturduğu sırtın köşesinin sağında kalan  yüzeyden yükselişle (ilk 5-6 metrede kumsaatinde kırmızı perlonbant bıraktık), kulvar-oluk-yüzeylerle, iri ağaç sağ tarafta kalacak şekilde  tırmanılır (ara emniyet çoklukla  iyi, kaya genelde sağlam) ve ip boyu sonu sığ bir sette istasyon (bu kısımda artan çürüklük nedeniyle istasyonda sikke kullandık)  IV+ 55m

5.ip: Sığ setten az sollu yükselişle  soldaki yüzeylerden, sağ bele çıkışta yolu kesen üst negatif bant altındaki  ağaca dek tırmanılıyor (bu pasaj biraz çürükleşiyor ama geneli kötü değil ve ara emniyet iyi, eğim görece az, IV). Ağaçtan sağlı yükselen traversle dikey bir slab geçiliyor (kumsaatinde kırmızı perlonbant bıraktık) ve negatif-dikey eğimli, kızıl ve keskin yapılı  kaya bandı sağlı yükselişle tırmanılıyor (sağlam sayılır, ara emniyet var, boşluklu güzel hamleler, V). Devamında eğimi azalan ancak çürükleşmeye yüz tutan duvar ile sağ bele varılıyor. Varılan belin yarattığı otlu  terasın sağ kıyısında, mavi kalın  ip halkası  bıraktığımız  iri kumsaatinde istasyon, IV, V

Baştan amaçladığımız hedef olan belden inişe geçene dek, tırmanışımız üç buçuk saat kadar sürdü, iniş de ortalama bir buçuk saat kadar zamanımızı aldı. İnişi tırmandığımız aynı hat boyunca  yaptık: Bel kıyısındaki kumsaatinden (mavi kalın ip var) 60m inişle, alt kısımdaki iri yayvan ağacın sığ setine ulaştık. Ağaçtan 30m kadar inişle (mavi kalın ip var) alt istasyona vardık. Bu istasyondan (iri kumsaatinde mavi kalın ip var) 60m kadar inişle terasa ulaştık ve alt setin kıyısına  II derece basit tırmanışla inerek, son bir ip inişiyle, ‘Beton‘ rotası girişine (köşedeki ağaçta yeşil-siyah yardımcı ip var) 60m kadar inişle vardık. 

Yorum olarak, tıpkı ‘Beton‘ ve ‘Kırık Ekran’ rotaları gibi, buraya has sağlam kayada, boşluklu ve zevkli,  zor derecelerde olmayan, geneli emniyetli, eğlenceli ve manzaralı bir geleneksel hat, tavsiye edilir! Malzeme olarak 60 metrelik çift ip kullanmanızı (özellikle ve esasen  iniş açısından) şiddetle öneririm. Birkaç farklı türde  sikke bulundurmakta fayda var, bazı pasajlarda, özellikle çürüklüğün arttığı üst kısımda  faydalı olabiliyor. Tabii ki her boy bol yaylı tıkaç son derece gerekli..

Teşekkürler sevgili dostum, kolayı zoru, nice tırmanışlara… 

A new  trad line on the E face of our beautiful  Sivridag, so near home, again with my bro Tafa.. The route is 260m, 5 pitches long and grades IV, V  UIAA in difficulty. Rock quality is perfect,  same as hard concrete with many threads and cracks bisecting the slabs and faces…This route reaches the R-hand side  notch that can be observed from below.


Bu yazı Tunç Fındık’ın sitesinden kendi izniyle alınmıştır. Tunç Bey’e teşekkür ediyoruz. Daha fazla bilgi ve iletişim için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.tuncfindik.com


TurkeyOutdoor.org: Doğa İle Buluşma Merkezi! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’nin en heyecan verici açık hava platformu! Yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyor.

Türkiye’nin Doğal Güzelliklerini Keşfedin! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’nin dört bir yanındaki doğal güzellikleri keşfetmek isteyenleri bekliyor. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor. Ayrıca, Türkiye’deki açık hava etkinlikleriyle ilgili en güncel haberlere ve etkinlik takvimine de göz atabilirsiniz.

Açık Hava Tutkunları İçin Özel Rehber! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’de açık hava etkinliklerine ilgi duyan her seviyeden maceraperest için mükemmel bir kaynaktır. Deneyimli gezginlerden yeni başlayanlara kadar herkes için uygun olan bu platform, Türkiye’deki doğa aktiviteleri hakkında aradığınız her şeyi sunuyor. Doğa, kamp ve macera arayışında olanlar için ideal bir rehber olarak öne çıkıyor. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! TurkeyOutdoor.org ile hayalinizdeki maceraya adım atın!

https://turkeyoutdoor.org/