Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi çeşitli açık hava etkinlikleri hakkında rehberler, rotalar, haberler ve etkinlikler sunmaktadır.

Outdoor Aktiviteleri Paylaşım Merkezi

Doğaseverler, outdoor tutkunları ve macera arayışındakiler için Türkiye’nin en kapsamlı etkinlik platformu artık hizmetinizde! TurkeyOutdoor.org olarak, doğa yürüyüşü grupları, outdoor kulüpleri ve bireysel maceraperestleri bir araya getiriyoruz. İletişim Adreslerimiz. Bu adresler üzerinden etkinlik detaylarını ve resimlerinizi bize iletebilirsiniz.

Türkiye’nin outdoor tutkunlarını bir araya getiren platformda siz de yerinizi alın! ✨

Kuvayi Milliye Kahramanı Milis Yüzbaşı İpsiz Recep ve Silah Arkadaşları Anısına 19. Geleneksel Verçenik Dağı Zirve Şenliği

Vercenik Dagi Zirve Senligi
Vercenik Dagi Zirve Senligi

19. Geleneksel Verçenik Dağı Zirve Şenliği

Kuvayi Milliye Kahramanı Milis Yüzbaşı İpsiz Recep ve silah arkadaşları anısına düzenlenecek 19. Geleneksel Verçenik Dağı Zirve Şenliği, bu yıl da doğa ve dağcılık tutkunlarını buluşturuyor. 23-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlik, doğaseverleri ve dağcıları Verçenik Dağı’nın eşsiz manzaralarında bir araya getirecek.

Katılım Şartları ve Gereklilikler

Zirve tırmanışına katılacakların Türkiye Dağcılık Federasyonu onaylı en az Yaz Dağcılık Eğitimi almış, iple tırmanış ve iniş tekniklerine hakim, 2024 yılı vizeli sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. Tırmanış için gerekli malzemeler arasında kask, emniyet kemeri, iniş aleti, en az 2 kilitli karabina, yardımcı ip ve perlon bant bulunmalıdır.

Program Detayları

1. Gün: 23 Ağustos Cuma

 • 10:00 Rize Valilik Binası önünde toplanma
 • 10:30 Atatürk Anıtı’na çelenk koyma ve faaliyet açılışı
 • 11:00 Çamlıhemşin ilçesine hareket, öğle yemeği ve alışveriş
 • 15:00 Verçenik Yaylası’na varış, kamp kurulumu, tanışma ve eğlence programı
 • 23:00 Sessizlik saati

2. Gün: 24 Ağustos Cumartesi

 • 09:00 Kapılı Göllere hareket (yaklaşık 2,5 saat)
 • Kamp alanına varış, kamp kurulumu
 • Çevre yürüyüşleri ve doğa keşfi

3. Gün: 25 Ağustos Pazar

 • 05:00 1. grup ile 3711 rakımlı Verçenik Dağı’na tırmanış
 • Alternatif: Göller diyarı, Hemşin Tepe ve Leş Dağı tırmanışları

4. Gün: 26 Ağustos Pazartesi

 • 05:00 2. grup ile 3711 rakımlı Verçenik Dağı’na tırmanış
 • Alternatif: Göller diyarı, Hemşin Tepe ve Leş Dağı tırmanışları

5. Gün: 27 Ağustos Salı

 • 08:30 Kampın toplanması ve Verçenik Yaylası’na hareket
 • 10:30 Rize’ye dönüş

Katılım ve Kayıt

Vercenik Dagi Zirve Senligi 1
Vercenik Dagi Zirve Senligi

Bu yolculuğa bizimle çıkmak isteyenlerin 19 Ağustos 2024 tarihine kadar afişte yer alan telefon numaralarından ya da sosyal medya adreslerinden bizimle irtibata geçmeleri önemlidir. Katılım durumuna göre zirve tırmanışı için kontenjan sınırlaması getirilebilir. Bu durumda her kulüpten en fazla 3 sporcu zirve tırmanışına dahil edilecektir. Zirve tırmanışına katılamayanlar için kamp ve çevre gezileri, Leş Dağı ve Hemşin Tepe çıkışları için kontenjan sınırlaması olmayacaktır.

Güvenlik ve Teknik Gereklilikler

Verçenik Dağı, teknik bir rotaya sahiptir. Zirve tırmanışına katılacak sporcuların yanında 2024 vizeli sporcu lisansı bulunmalıdır. Türkiye Dağcılık Federasyonu onaylı en az yaz dağcılık eğitimi almış ve teknik malzeme kullanımında yetkin olan sporcular tırmanışa kabul edilecektir. Kask, emniyet kemeri, iniş malzemesi (iniş aleti, karabina, yardımcı ip, perlon bant) olmayanlar zirve tırmanışına dahil edilmeyecektir. Rehberlik hizmetleri, ip ve emniyet noktaları için gerekli diğer teknik malzemeler kulübümüz tarafından sağlanacaktır.

 1. Geleneksel Verçenik Dağı Zirve Şenliği, ülkemizin dört bir yanından çok sayıda dağcı ve doğa severi ağırlayacak. Faaliyetimize katılarak bu unutulmaz deneyimi bizimle paylaşmanızı dileriz.

Verçenik Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Yönetim Kurulu adına
Başkan TDF 5 Kademe Dağcılık Antrenörü Emin Ali KALCIOĞLU


 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
 • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
 • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
 • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
 • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu