https://turkeyoutdoor.org/, Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan bir web sitesidir. Site, yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi çeşitli açık hava etkinlikleri hakkında rehberler, rotalar, haberler ve etkinlikler sunmaktadır.

Outdoor Aktiviteleri Paylaşım Merkezi

Doğaseverler, outdoor tutkunları ve macera arayışındakiler için Türkiye’nin en kapsamlı etkinlik platformu artık hizmetinizde! TurkeyOutdoor.org olarak, doğa yürüyüşü grupları, outdoor kulüpleri ve bireysel maceraperestleri bir araya getiriyoruz.

İletişim Adreslerimiz. Bu adresler üzerinden etkinlik detaylarını ve resimlerinizi bize iletebilirsiniz.

Türkiye’nin outdoor tutkunlarını bir araya getiren platformda siz de yerinizi alın! ✨


Tunç Fındık (d. 1972, Ankara), Türk dağcılığına büyük katkılar sağlamış profesyonel bir dağcı, dağ rehberi, yazar ve motivasyon konuşmacısıdır. TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Fındık, dağcılık dünyasında birçok başarıya imza atmıştır.

Bu yazı Tunç Fındık’ın sitesinden kendi izniyle alınmıştır. Tunç Bey’e teşekkür ediyoruz. Daha fazla bilgi ve iletişim için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.tuncfindik.com

Türk Dağcı Tunç Fındık’ın Anıları: Geyve Yeni Kısa Geleneksel Rotalar

Nisan’ın son günü (30 nisan 2023)  dostlarım Arda Türegün ve İkra Tülek ile bir Geyve seferi yaptık ve kolay, eğlenceli ve kolay  üç geleneksel rota tırmandık. Bu tek ip boylu geleneksel rotalar Geyve tırmanış bahçesinin sağ tarafındaki  geneli ‘Halk Ekmek Sektör’ adıyla tanımlı  masif ve  bunun solunda kalan ‘Kırlangıç Kule‘dedir (bakınız topo). Bilgileri aşağıdaki gibidir:

1- ‘İzbarço‘ V- 55m temiz sayılır, iyi yapıda  kayada bir mahmuzu izleyen geleneksel hat. Orta kısmına doğru bir kumsaatinde beyaz ip halkası var, bu rotada sağ taraftaki oluk-kulvara girmeyin ve soldaki omuz-mahmuz-sırt yapısı boyunca tırmanın. İniş tepede varılan sırta yakın, alt sağ setteki ufak ama sağlam ağaçta kalın ip halkasından zemine 50m kadar. Bu rotada ara emniyet aralıklı olsa da iyi sayılır.

2- ‘Camadan’  IV+ 50m geneli iyi yapıda  kayada, girişinde bir dik, çatlaklı bant olan (en girişte kumsaatinde kalın ip halkası var)  devamında üst kısımda güzel kısa bir slab var (küçük kumssatinde kırmızı yardımcı ip halkası var). İniş tepede varılan  setteki ufak ama sağlam ağaçta kalın ip halkasından zemine 50m kadar. Bu rotada ara emniyet aralıklı olsa da iyi sayılır.

3- ‘Kerkenez’ V+ 30m Bu belirgin ufak kulenin (‘Kırlangıç Kule’) ön (güney yüzü)  ve sol cenahındadır, harika ve çok sağlam, dikey yapılı  bir köşe-çatlak ile başlar (büyük boy yaylı tıkaç  güzel oluyor!) ve bir sırt-mahmuzu takip ederek (bu kısımda ne kadar temizlesek de  bazı çürüklükler var) kulenin tepesine varır. Kule tepesindeki tek boltlu istasyondan (ip ve yardımcı ipler ve mağaracı karabini var) 30m kadar ip inişiyle zemine geri iniliyor. Bu rotada ara emniyet  iyi sayılır, son kısımda görece az ara emniyet noktası var. Bu tanımlamak üzere ‘Kırlangıç Kule’ adını verdiğimiz güzel kuleciğin ön yüzünde ilk bilinen ilk çıkış dostumuz Murat Kandi’ye aittir, bu rotaya da kasım ayında bilmeden tırmanmış ve Murat’ın bu çıkışına  ithafen ‘Paslı Takoz’ adını vermiştik (rotada paslı bir eski takoz bulmuştuk zira).

Teşekkürler dostlarım. Geyve’de her derece ve uzunlukta çalışmaya devam edeceğiz. 

Some new first ascents of single pitch trad routes, easier grades but fun climbing in Geyve, 30th april 2023, with my friends İkra Tulek &Arda Turegun.


Bu yazı Tunç Fındık’ın sitesinden kendi izniyle alınmıştır. Tunç Bey’e teşekkür ediyoruz. Daha fazla bilgi ve iletişim için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.tuncfindik.com


TurkeyOutdoor.org: Doğa İle Buluşma Merkezi! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’nin en heyecan verici açık hava platformu! Yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyor.

Türkiye’nin Doğal Güzelliklerini Keşfedin! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’nin dört bir yanındaki doğal güzellikleri keşfetmek isteyenleri bekliyor. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor. Ayrıca, Türkiye’deki açık hava etkinlikleriyle ilgili en güncel haberlere ve etkinlik takvimine de göz atabilirsiniz.

Açık Hava Tutkunları İçin Özel Rehber! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’de açık hava etkinliklerine ilgi duyan her seviyeden maceraperest için mükemmel bir kaynaktır. Deneyimli gezginlerden yeni başlayanlara kadar herkes için uygun olan bu platform, Türkiye’deki doğa aktiviteleri hakkında aradığınız her şeyi sunuyor. Doğa, kamp ve macera arayışında olanlar için ideal bir rehber olarak öne çıkıyor. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! TurkeyOutdoor.org ile hayalinizdeki maceraya adım atın!

https://turkeyoutdoor.org/