https://turkeyoutdoor.org/, Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan bir web sitesidir. Site, yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi çeşitli açık hava etkinlikleri hakkında rehberler, rotalar, haberler ve etkinlikler sunmaktadır.

Outdoor Aktiviteleri Paylaşım Merkezi

Doğaseverler, outdoor tutkunları ve macera arayışındakiler için Türkiye’nin en kapsamlı etkinlik platformu artık hizmetinizde! TurkeyOutdoor.org olarak, doğa yürüyüşü grupları, outdoor kulüpleri ve bireysel maceraperestleri bir araya getiriyoruz.

İletişim Adreslerimiz. Bu adresler üzerinden etkinlik detaylarını ve resimlerinizi bize iletebilirsiniz.

Türkiye’nin outdoor tutkunlarını bir araya getiren platformda siz de yerinizi alın! ✨


Tunç Fındık (d. 1972, Ankara), Türk dağcılığına büyük katkılar sağlamış profesyonel bir dağcı, dağ rehberi, yazar ve motivasyon konuşmacısıdır. TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Fındık, dağcılık dünyasında birçok başarıya imza atmıştır.

Bu yazı Tunç Fındık’ın sitesinden kendi izniyle alınmıştır. Tunç Bey’e teşekkür ediyoruz. Daha fazla bilgi ve iletişim için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.tuncfindik.com

Türk Dağcı Tunç Fındık’ın Anıları: Nepal Himalayalarda İki Zirve: Lobuche (6119m) ve Mera Peak (6476m)

Türk Dağcı Tunç Fındık'ın Anıları: Nepal Himalayalarda İki Zirve: Lobuche (6119m) ve Mera Peak (6476m)

2023 mayıs sonunda başlayacak olan Nanga Parbat (8125m) tırmanışı öncesinde yükseğe uyum seferi olarak, Nepal’in Himalayalar’ındaki Everest bölgesinde güzel bir trek ve farklı 5000 metrelik dağların yanısıra, iki adet 6000m üzeri dağa da çıktık bu mart ve nisan ayında 25 günlük bir sürede, dostlarım Malgorzata Deburskaga (Polonya) ve Guntis Brandts (İsviçre) ile. Nepal’in başkenti Katmandu’dan 25 mart 2023 günü  başlayan seferimizde helikopter ile Namche’ye doğrudan uçtuk (3345m) ve iki gün dinlenme ardından Gokyo gölleri bölgesine geçerek, Dole (4200m), Macchermo (4450m) ve Gokyo (4800m) güzergahını takiben  şahane manzaralı  Gokyo-ri tepesine çıktık (5350m). Ardından ünlü  Chola geçidi yoluyla (5300m) Dzongla (4700m) yerleşimine vardık ve ertesi günü Lobuche Peak ana kampına (5500m) geçtik. Ertesi sabah erkenden Lobuche Peak  doğu zirvesine tırmandık (6119m, 45 derece kar-buz tırmanışı, 7 nisan 2023)  Aynı gün içinde Dingbocheye inip birkaç gün dinlendik (4300m) ve helikopter ile  başka boğazdaki Khare’ye (5000m) uçtuk. Burada birkaç gün uygun havayı beklemenin ardından Mera Peak yüksek kampına çıkarak (5800m) tırmanışını gerçekleştirdik (6476m, max 35 derece kar-buz tırmanışı, 15 nisan 2023). Bu tırmanışın ardından Katmandu’ya helikopterle döndük ve 19 nisan günü Türkiye’ye uçtum . Böylece  Lobuche Peak’a 2.sefer, Mera Peak’a ise 4.sefer tırmanmış oldum:-)

For the aim of acclimasiation for Nanga Parbat  8125m, starting in late may,  we have climbed the two well known 6000’ers of  Khumbu region in the Nepal Himalayas starting from  late march to late april: Lobuche east peak (6119m) and Mera Peak (6476m), with my friends Malgorzata Deburskaga (Poland) ve Guntis Brandts (Switzerland).  


Bu yazı Tunç Fındık’ın sitesinden kendi izniyle alınmıştır. Tunç Bey’e teşekkür ediyoruz. Daha fazla bilgi ve iletişim için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.tuncfindik.com


TurkeyOutdoor.org: Doğa İle Buluşma Merkezi! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’nin en heyecan verici açık hava platformu! Yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyor.

Türkiye’nin Doğal Güzelliklerini Keşfedin! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’nin dört bir yanındaki doğal güzellikleri keşfetmek isteyenleri bekliyor. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor. Ayrıca, Türkiye’deki açık hava etkinlikleriyle ilgili en güncel haberlere ve etkinlik takvimine de göz atabilirsiniz.

Açık Hava Tutkunları İçin Özel Rehber! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’de açık hava etkinliklerine ilgi duyan her seviyeden maceraperest için mükemmel bir kaynaktır. Deneyimli gezginlerden yeni başlayanlara kadar herkes için uygun olan bu platform, Türkiye’deki doğa aktiviteleri hakkında aradığınız her şeyi sunuyor. Doğa, kamp ve macera arayışında olanlar için ideal bir rehber olarak öne çıkıyor. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! TurkeyOutdoor.org ile hayalinizdeki maceraya adım atın!

https://turkeyoutdoor.org/