Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi çeşitli açık hava etkinlikleri hakkında rehberler, rotalar, haberler ve etkinlikler sunmaktadır.

Outdoor Aktiviteleri Paylaşım Merkezi

Doğaseverler, outdoor tutkunları ve macera arayışındakiler için Türkiye’nin en kapsamlı etkinlik platformu artık hizmetinizde! TurkeyOutdoor.org olarak, doğa yürüyüşü grupları, outdoor kulüpleri ve bireysel maceraperestleri bir araya getiriyoruz. İletişim Adreslerimiz. Bu adresler üzerinden etkinlik detaylarını ve resimlerinizi bize iletebilirsiniz.

Türkiye’nin outdoor tutkunlarını bir araya getiren platformda siz de yerinizi alın! ✨

Mersin Tisan Adası Tanıtımı ve Gezi Rehberi

Tisan Adası: Mersin’in Saklı Cenneti

Mersin’in Silifke ilçesine 32 kilometre mesafede bulunan Tisan Adası, çam ağaçlarıyla kaplı dağları aştıktan sonra ulaşılan, Mersin’in en beğenilen yerlerinden biri. İki koy, bir yarımada ve bir adacıktan oluşan bu bölge, sakin bir tatil yapmak isteyenlerin ilk tercih ettiği yerlerden biri. Bodrum evlerini andıran beyaz renkli evlerin kapladığı ada, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalıklaşıyor. Bu eşsiz güzellik hakkında merak edilen her şeyi sizin için derledik.

Geçmişten Günümüze Tisan Adası

Tisan Adası, milattan önceki dönemlere kadar uzanan tarihiyle oldukça önemli bir yerdir. Tanrıça Afrodit’e adanmış bir bölge olarak bilinen adada, Aphrodisias Antik Kenti’nin kalıntıları bulunmaktadır. Ancak, antik kente ait çok az kalıntı günümüze ulaşabilmiştir. Bazı kaynaklar, eski dönemlerde adada iki liman bulunduğunu belirtmektedir. Bölgede bulunan antik kentteki kilisede günümüzde hala seçilebilen taban mozaikleri bulunmuş olup, bu mozaiklerde Karabatak ve Keklik gibi Silifke’ye özgü kuş türleri yer almaktadır.

Yakın dönemde, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında helikopter ile bölgeden geçen bir albay tarafından keşfedilen ada, zamanla evler inşa edilerek yerleşim yeri haline gelmiştir.

Adaya Ulaşım Nasıl Gerçekleşiyor?

Tisan Adası’nı ziyaret etmek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri de “Tisan Adası’na nasıl gidilir?” sorusudur. Tisan’a ulaşmak için birçok alternatif mevcut.

Öncelikle özel aracınızla Tisan’a nasıl ulaşabileceğinizi anlatalım. Mersin-Antalya karayolunu takip ederek, Yeşilovacık Mahallesi’nden geçen dağları aşarak Tisan’a ulaşabilirsiniz. Ancak bu yol oldukça virajlı ve engebeli. Bu zorluk, varacağınız muhteşem güzellik için çekilmeye değer.

Özel aracınızla uzun bir yolculuk yapmak istemezseniz, Taşucu’ndan kalkan tekne turları ile Tisan Koyu’na ve Tisan Adası’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Eğer uçakla gelmek isterseniz, Alanya Gazipaşa Havalimanı veya Adana Şakirpaşa Havalimanı’na inebilirsiniz. Havalimanından araç kiraladıktan sonra, Alanya Havalimanı’ndan 183 kilometre, Adana Havalimanı’ndan ise 210 kilometrelik bir mesafeyi katetmeniz gerekecektir. Her iki havalimanından da adaya ulaşım yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Şehirlerarası otobüs ile adaya gitmek isterseniz önce Silifke’ye gelip, ardından Silifke’deki dolmuşlar ile adaya ulaşabilirsiniz. Silifke ile Tisan Adası arası mesafe 32 kilometre olup, yaz dönemlerinde düzenli dolmuş seferleri düzenlenmektedir.

Mersin Tisan arası mesafenin 135 kilometre olduğunu da belirtelim.

Adanın İmkanları

Doğal ve tarihi güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Tisan Adası’nda gezip görebileceğiniz birçok yer mevcut. Adadaki saklı güzellikleri keşfetmek isteyenler için en önemli mekanlardan biri Aphrodisias Antik Kenti’dir. Antik dönemde kurulmuş bir liman kenti olan Aphrodisias, Tisan yarımadasının güneyinde yer almaktadır. Kilikya Aphrodisias’ı olarak da bilinen bu kent, Helenistik Dönemde önemli bir liman kenti olduğu düşünülmektedir. Erken Bizans Döneminden kaldığı düşünülen bazilika planlı kilise kalıntısı, kentin bilinen en önemli eseridir. Mozaikli Kilise olarak bilinen bu kilisenin taban mozaikleri günümüze kadar ulaşmıştır ve bu mozaiklerde Silifke’ye ait kuş türleri motiflenmiştir.

Tisan Adası’nda görülmesi gereken diğer yerler şunlardır:

 • Körselik Adası
 • Bizans Kilisesi
 • Göktepe
 • Bizans Kulesi
 • Tisan Plajı
 • Tisan Flamingo Koyu
 • Tisan Kadınlar Koyu

Denize Girmek Çok Keyifli

Tisan yarımadası iki koydan oluşur ve Mersin’in en temiz ve berrak denizlerinden birine sahiptir. Bu koylarda deniz sığ ve taşlık olmasına rağmen turkuaz rengi ile görenleri büyüler. Ancak, adaya bir site kapısından giriş yapıldığını ve site sakinlerinin dışarıdan gelen tatilcilere çok sıcak yaklaşmadığını belirtmekte fayda var. İçeri girmenize bir engel yok ancak içerideki şemsiye ve şezlongları kiralamanıza izin verilmiyor. Site içerisindeki apart daireleri kiralarsanız, bütün imkanlardan faydalanmanız mümkün.

Adada yemek yiyebileceğiniz birkaç kafe ve restoran mevcut. Konaklama için apartlardan birini kiraladıysanız, marketlerden erzak tedarik ederek kendi yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. Konaklama seçenekleri dar bir alanda olduğundan, özellikle yoğun yaz dönemlerinde yer bulmak zor olabilir. Silifke veya Taşucu’ndaki konaklama yerlerinden birinde kalıp, Taşucu’ndan hareket eden tekne turları ile Tisan Adası’na ulaşabilirsiniz.

Tisan Adası’na Gelmişken Başka Neler Yapabilirsiniz?

Tisan Adası’na gelmişken çevrede görebileceğiniz birçok güzel alan olduğunu da söyleyelim.

Örneğin, Taşucu’nda bulunan ve Atatürk’ün doğduğu evin birebir aynısı olan Atatürk Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Yine Taşucu İncekum Plajına gidebilir ve incecik kum yapısına sahip bu plajda denize girmenin tadını çıkarabilirsiniz. Taşucu Liman Kalesi de ziyaret edebileceğiniz diğer önemli tarihi yerlerden biridir.

Silifke’de de gezip görebileceğiniz birçok yer mevcut: Adamkayalar Vadisi, Cennet-Cehennem Mağaraları, Kızkalesi, Narlıkuyu, Aya Thekla Kilisesi, Boğsak Koyu ve Olba Antik Kenti gibi birçok tarihi ve doğal güzellik arasında seçim yapabilirsiniz.

Mersin Mutfağının Lezzetleri

Mersin il sınırları içerisinde olduğunuza göre, gastronomik bir şöleni kaçırmamanız gerektiğini söylemeliyiz. Tantuni, cezerye, gövelez, kerebiç, dondurmalı künefe, karsambaçı, batırık, Tarsus kebabı, sıkma, dövme pilavı, içli köfte, Tarsus lahmacunu, biberli ekmek, topalak çorbası, Silifke yoğurdu, kaya koruğu turşusu, kaynar ve yayla bandırması gibi lezzetlerden en azından birini tatmadan dönmeyin.

Dönüş yolunda, Mersin’in limon yetiştiriciliği konusunda önemli bir şehir olduğunu düşünerek, bol sulu Mersin limonu ve meşhur Anamur muzunu almayı ihmal etmeyin.

Tisan Adası, doğal ve tarihi zenginlikleri ile Mersin’in saklı cenneti olarak keşfedilmeyi bekliyor. Tatilinizi planlarken bu eşsiz güzelliği listenize eklemeyi unutmayın.


 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
 • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
 • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
 • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
 • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu