https://turkeyoutdoor.org/, Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan bir web Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu: Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu olarak yürüyüş, trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Türkiye’nin popüler Outdoor Aktiviteleri Paylaşım Merkeziyiz: Doğaseverler, outdoor tutkunları ve macera arayışındakiler için Türkiye’nin en kapsamlı etkinlik platformu hizmetinizde! Türkiye ve dünyadaki popüler gezilecek yerler hakkında detaylı ve güncel bilgileri sitemizde arama yoluyla bulabilirsiniz.

Bu adresler üzerinden etkinlik detaylarını ve resimlerinizi bize iletebilirsiniz. Türkiye’nin outdoor tutkunlarını bir araya getiren platformda siz de yerinizi alın! ✨

Türkiye’nin Outdoor Doğa Kulüpleri

Türkiye’nin doğal güzellikleri ve outdoor aktiviteleri konusundaki potansiyelini ortaya çıkarmak için oluşturulan platformumuz, Türkiye’de doğa sporları alanında karşılaşılan eksiklikleri gidermek amacıyla gelişiyor. Amacımız, Türkiye’de doğa sporlarıyla ilgilenen bireyleri ve kurumları biraraya getirmek ve onlara ihtiyaç duydukları güvenilir bilgi ve kaynakları sağlamak.

Platformumuz, Türkiye’nin dört bir yanındaki doğa sporları topluluklarını ve gruplarını tanıtarak, doğa yürüyüşü ve outdoor etkinlikleri konusunda geniş bir ağ oluşturmayı hedefliyor. Sosyal medyada kendilerini tanıtan, etkinliklerini duyuran ve doğa yürüyüşleri düzenleyen grupların bilgilerini platformumuzda bir araya getiriyoruz. Bu sayede, doğa sporlarına ilgi duyan herkes, kendi bölgesinde aktif olan grupları kolayca bulabilir ve bu gruplara katılarak doğayla iç içe olma fırsatını yakalayabilir.

İster doğa yürüyüşlerine yeni başlamış olun, ister tecrübeli bir doğa sporcusu olun, platformumuzda ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bulabilirsiniz. Hangi şehirde doğa yürüyüşü gruplarının aktif olduğunu, hangi grupların farklı türde etkinlikler düzenlediğini ve bu grupların nasıl katılım kabul ettiğini öğrenmek için platformumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Doğa sporlarının güzelliğini ve topluluk ruhunu deneyimlemek için ‘Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu’na hoş geldiniz! Burada, doğa sporları ile ilgili tüm etkinlikler ve topluluklar hakkında güncel bilgilere ulaşabilir, ilginizi çeken gruplarla iletişime geçebilir ve doğa tutkunlarıyla bağlar kurabilirsiniz. Siz de bu büyüleyici topluluğun bir parçası olun ve Türkiye’nin doğal güzelliklerini keşfetmeye başlayın!

Bu yazımızda Toros Trekk Manavgat Doğa Yürüyüşü Grubu‘nu tanıtıyoruz. Toros Trekk Manavgat
Doğa Yürüyüşü Grubu
başkanı Hüseyin Köken ile söyleşimiz aşağıdadır.

Toros Trekk Manavgat Doga Yuruyusu Grubu 17
Toros Trekk Manavgat Doga Yuruyusu Grubu Başkanı Hüseyin Köken

Toros Trekk Manavgat Doğa Yürüyüşü Grubu Tanıtımı

Toros Trekk Manavgat, Manavgat’ta faaliyet gösteren bir doğa yürüyüşü ve trekking grubudur. Toros Dağları’nda çeşitli zorluk derecelerinde doğa yürüyüşü turları düzenlemektedirler. Grubun başkanı Hüseyin Köken’dir ve genellikle günlük doğa yürüyüşü etkinlikleri organize ederler.

Etkinlikler

Grup düzenledikleri bazı etkinlikler şunlardır:

 • BEYŞEHİR GÖLÜ NİLÜFER ÇİÇEKLERİ GEZİSİ
 • Konya Dipsiz Göl Gezisi
 • Muğla Kelebekler Vadisi Doğa Yürüyüşü ve Gezi
 • Denizli Işıklı Göl Nilüfer Gezisi
 • Antalya Tazı Kanyonu Doğa Yürüyüşü

İletişim ve Katılım

Bu grup, doğa severleri Toros Dağları’nın güzelliklerini keşfetmeye ve doğa yürüyüşü yapmaya davet ediyor. Katılım için etkinlik takvimini ve grup içi kuralları Instagram ve Facebook hesaplarından takip edebilirsiniz.

Toros Trekk Manavgat Doğa Yürüyüşü Grubu başkanı Hüseyin Köken ile söyleşimiz

Kulüp Tanıtımı ve Faaliyetleri:

TurkeyOutdoor: Kulübünüz ne zaman, kim tarafından ve neden kuruldu? Kulübünüzün temel amacı ve misyonu nedirTüzel kişiliğiniz var mı sadece sosyal medyadan iletişim kuran bir grup musunuz? ? Faaliyetlerinizi şirket kapsamında mı  yoksa gönüllü katılımlarla mı düzenliyorsunuz?  

Hüseyin Köken: 2014 yılında Antalya Manavgat ilçesinde ben Hüseyin Köken tarafından amatör bir doğa ve yürüyüş grubu olarak kuruldu.


TurkeyOutdoor: Hangi tür etkinlikler düzenliyorsunuz? Doğa yürüyüşleri, dağcılık, kamp, bisiklet turları gibi aktiviteleriniz var mı? 

Hüseyin Köken: Doğa yürüyüşleri rafting doğa gezileri dağ tırmanışları ve kamplı etkinlikler.


TurkeyOutdoor: Tercih ettiğiniz rotalar nelerdir ve neden? Rotalarınızın belirli bir teması var mı?

Hüseyin Köken: Kesinlikle temalı rotalar var. Yalnız ben torosların çocuğuyum. Toroslar varken diğer rotalar hep ikinci planda. Öncelik Mehmet Gültekin ile beraber yaptığımız İsaurıa Yolu Tuz Yolu favorim. Daha sonra dedelerim yaylaya göçmek için kullandıkları benimde 8 li yaşlarda onlar ile beraber göç yollarını aşındırdığım taş döşeme roma yolları favorimdir.


TurkeyOutdoor: Katılımcılarınızın outdoor deneyim seviyesi nedir? Katılımcılar için yaş veya deneyim sınırlaması var mı? Eğitim veya rehberlik hizmeti sunuyor musunuz?

Hüseyin Köken: Yediden yetmişe sağlıklı olan herkes katılabiliyor. Ben edebiyat öğretmeniyim. Doğa ile ilgili eğitimsel yönleri kendim imkan buldukça katılımcılara anlatıyorum.


TurkeyOutdoor: Kulüp üyeleri arasında dayanışma ve etkileşimi nasıl sağlıyorsunuz? Katılımcıları motive etmek için ne yapıyorsunuz?

Hüseyin Köken: Genelde birincil ilişkiler. Üyeler yürüyüşlere katılım ölçüsünde dayanışma ve etkileşimde bulunuyor. Tabi bunların bazen sakıncalı yönleri de olabiliyor. Öyle olan üye gruptan sayfadan atılıyor.


TurkeyOutdoor: Daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor musunuz? Hangi stratejileri kullanıyorsunuz? Kulüp ve aktivitelerin paylaşımında hangi platformları kullanıyorsunuz?

Hüseyin Köken: Tabii ki ulaşmayı istiyorum ama bu çok zor. İnstagram ve facebook reklamlarından faydalanıyorum.


TurkeyOutdoor: Kulübünüz doğayı korumak için hangi önlemleri alıyor? Doğa koruma projelerinde yer alıyor musunuz?

Hüseyin Köken: Henüz bir projede yer almadım. Doğaya çıkarken katılımcılara doğayı korumak ile ilgili bilgileri aktarıyorum.


TurkeyOutdoor: Doğa yürüyüşü ve dağcılık konusunda yeni başlayanlara önerileriniz nelerdir? Doğa yürüyüşü yaparken nelere dikkat edilmeli? 

Hüseyin Köken: Doğaya saygılı olun. Doğa yoksa biz yokuz. Önce insan olalım sonra yürüyüşçü. Asla kimseyi incitmeyin. Doğa kardeşliği şehirdekinden farklıdır. Belli bir eğitim alınız. Veya okuyarak bir şeyler öğreniniz.

Üyelik ve Tanıtım:

TurkeyOutdoor: Kulübünüzde kaç üye var ve genel üye profili nedir?

Hüseyin Köken: Kadın-erkek oranı nasıldır?  2500/3000 civarı üyem var. Kendi sayfam 4500 civarı üye. Giderek artıyor sayımız.


TurkeyOutdoor: Kulübünüze nasıl üye olunabilir? Üyelik için aradığınız şartlar nelerdir?

Hüseyin Köken: Doğada olmak isteyen herkes üye olabilir. Grup şartlarında yanlış yapan gruptan ayrılır. (7’den 70’e herkes.)


TurkeyOutdoor: Doğada meydana gelebilecek acil durumlar için ne tür önlemler alıyorsunuz?

Hüseyin Köken: Kendim bunlara karşı özel önlemleri alıyorum. Zaten ilk yardımcıyım. Gerekli malzemeleri yanımda taşıyorum. Yörük olmam icabıyla geleneksel yöntemleri az çok atadan biliyorum.


TurkeyOutdoor: Türkiye’de doğa yürüyüşü ve dağcılık sporlarının durumu hakkında düşünceleriniz nelerdir? Bu sporların daha fazla gelişmesi için ne yapılabilir?

Hüseyin Köken: İnsan hayatının önce kaliteli hale getirilmesi gerekir.  Geçim sıkıntısı çeken insanın doğa umurunda olmaz.


TurkeyOutdoor: Kulübünüz ve doğa sporlarını tanıtmak için hangi yolları kullanıyorsunuz?

Hüseyin Köken: Sosyal medya üzerinden tanıtım yapıyoruz.


TurkeyOutdoor: En büyük zorluklar nelerdir?

Hüseyin Köken: Ulaşımdaki zorluklar. Katılımcıların henüz doğa bilinci oluşmadan günlük kıyafetler ile katılım sağlaması.  Gruplara katılan bazı adamların doğaya gelme amacın doğa değil de başka düşünceler olması


TurkeyOutdoor: Kulübünüzün uzun vadeli hedefleri nelerdir?

Hüseyin Köken: Çok iyi bir doğa kültür gezi dağcılık ve sosyal etkinlik grubu olarak gelecek nesillere doğanın değerini insan hayatındaki yerini kanıtlatmaktır.

Genişletilmiş Faaliyetler ve İşbirlikleri:

TurkeyOutdoor: Doğa yürüyüşleri ve dağcılığın yanı sıra diğer outdoor etkinliklere de katılıyor musunuz? Kano, kaya tırmanışı, bisiklet turları gibi?

Hüseyin Köken: Aynı zamanda resmi bir kurumda çalışıyorum. Bu yüzden zamanım çok olmuyor. Yine de arada bu tür etkinlikler düşünce jimnastiği yapıyorum. İleride olacak.


TurkeyOutdoor: Kulübünüzde eğitim programları veya kurslar düzenliyor musunuz? Hangi konularda eğitimler veriyorsunuz? 

Hüseyin Köken: Henüz bu gibi bir düzenlemeye girişmedim. Gerekli bilgileri yürüyüş öncesinde veriyorum.


TurkeyOutdoor: Ulusal veya uluslararası etkinliklere katılıyor musunuz? Festivaller veya yarışmalara katılımınız nasıl?

Hüseyin Köken: Birkaç tane dağ tırmanışına katıldım.


TurkeyOutdoor: Kulübünüzün sponsorları veya işbirliği yaptığı kurumlar var mı? Bu işbirliklerinin doğası nedir ve kulübe nasıl katkı sağlar? Resmi kurumlardan destek alabiliyor musunuz?

Hüseyin Köken: Henüz öyle bir sponsorum yok.  Maalesef hiçbir yerden destek alamıyorum. Dağlardaki çoban dostlarımın dışında kimseden destek alamadım. Almak için de çok çaba vermedim.


TurkeyOutdoor: Outdoor sporlara ilgi duyan turistler için hangi paket turlar sunuyorsunuz?

Hüseyin Köken: Her katılımcı aynı paket içinde değerlendirilip yürüyüşlerimize katılıyor.


TurkeyOutdoor: Kulüp üyeleri olarak toplum yararına veya doğa koruma projelerinde yer alıyor musunuz? 

Hüseyin Köken: Biz gönülden bu projeleri destekliyoruz. Üzerimize bir görev düşerse olanak ölçüsünde katılım sağlayacağız.


TurkeyOutdoor: Kulüp üyeleri için sosyal etkileşimi artıracak etkinlikler düzenliyor musunuz? Piknikler, kampanyalar, sosyal sorumluluk projeleri gibi?

Hüseyin Köken:  Zaman zaman bunları yapmaya çalışıyorum. Ama henüz bir devamlılık yok. Gelecek yıllarda bunlara da ağırlık vereceğim.


TurkeyOutdoor: Kulübünüz/toplumunuzun gelecekteki hedefleri nelerdir?

Hüseyin Köken: Hedefimiz bir eğlence grubu olmadan kaliteli yürüyüşler yapmak. Bunun yanında kültür ve doğa gezilerine zaman zaman yönelimler oluyor.  Olabildiğince doğayı koruma amaçlı yürüyüşler geziler yapmak istiyorum. Katılımcıların sosyal açıdan gelişimine olanak vermek. Doğanın değerini anlatmak. Doğa varsa biz varız.


TurkeyOutdoor: Topluluk olarak yaşadığınız ilginç veya komik bir hikaye paylaşabilir misiniz? 

Hüseyin Köken: Hikaye çok. Demirkapı üç ırmak yürüyüşüne gidiyoruz. Şu antalyayı konyaya bağlayan Demirkapı tünelinin olduğu yer. Sabah yola çıktık. 35 civarı katılımcı var. Araç su kaynattı. Karbrotör delinmiş. Yoldan geçen açık kasa transiti durdurdum. Sabah hava buz kesiyor. Transite doluştuk. Başlangıç noktasına yakın kahvaltı yerine vardık. Aracı bir şekilde onarıp arkamızdan geldi arkadaşlar. Şansımız grupta bir tamirci arkadaş vardı. Yürüyüşe başladık saat 12 oldu. Küçük bir şelalede bayan arkadaşın ayağı kaydı düştü. Aracı finişe göndermiştik. Telefon çekmiyor. O bayan bitişe kadar ağrılar içinde yürüdü. Saat 18.00 gibi bitecek olan yürüyüş gece 23.00 sularında bitti. Arayan arayana. Çocuklar vardı. Gençler vardı. Sağ salim bitirdik yürüyüşü. Yıllardır bir araya gelince bu yürüyüşü yad ederiz.


TurkeyOutdoor: Kulübünüz veya outdoor sporlar hakkında eklemek istediğiniz başka bir şey var mı? Diğer outdoor sporcularına ve doğa severlere mesajınız nedir?

Hüseyin Köken: Doğaya çıkan rehber arkadaşlar lütfen amacınızın dışında doğaya çıkmayınız. Bizler doğa gruplarıyız. Amacımız önce spor yapmak sonra doğanın izin verdiği ölçüde doğada olmak. Doğa grubu adı altında kurulup eğlence grubu olarak devam eden kendilerini sosyal medya fenomeni yapmak için çarşaf çarşaf fotoğraflar paylaşıp dağcılık ve yürüyüşle hiç alakası olmayan doğa gruplarından olmayalım.

TurkeyOutdoor: Söyleşi teklifimizi kabul ettiğiniz ve sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz.

Hüseyin Köken: Ben teşekkür ederim.


Not: Yazılarımızda sorulara verilen cevaplara dilbilgisi gibi kaygılarla müdahale edilmemiştir. Cevaplar ve tanıtımlar gönderildiği ve sitelerinde bulunduğu şekliyle yayınlanmıştır. Resimler kulübün sitesinden alınmıştır.


Doğa sporlarına meraklıysanız ve outdoor aktivitelerinde bulunmayı seviyorsanız, güvenlik konusunda dikkatli olmanız hayati önem taşır. Doğa sporları, doğru önlemler alındığında keyifli ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Kişisel güvenliğinizi ve çevrenizi koruyarak, doğanın tadını çıkarmak sizin elinizde. Unutmayın, doğa sporları heyecan verici olduğu kadar ciddi sorumluluklar da gerektirir.

İşte doğa sporlarına başlamadan önce bilmeniz gerekenler:

 • Güvenlik Önceliğiniz Olsun: Doğa sporları, adrenalin dolu ve heyecan verici olsa da, beraberinde ciddi tehlikeler de barındırır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsi deneyimin yerini tutamaz. Bu nedenle, outdoor aktivitelerine katılmadan önce mutlaka teorik mümkünse pratik eğitim alın ve deneyim kazanın.
 • Doğa Sporlarının Tehlikeleri: Doğa sporları, tecrübeli sporcular için bile risk taşır. Dağcılık, kampçılık, doğa yürüyüşleri ve diğer outdoor aktiviteleri, ölüme veya ciddi yaralanmalara sebep olabilen kazalara yol açabilir. Uzun yıllara dayalı deneyim sahibi lisanslı sporcu basit bir doğa yürüyüşü esnasında yaşanan kazada hayatını kaybetmiştir. Dağcılık sporu zaten ciddi tehlikeler barındırmaktadır ve bütün önlemlere rağmen ölüme ya da ciddi yaralanmalara sebebiyet veren kazalar her zaman yaşanabilmektedir. En kolay doğa yürüyüşlerinde bile bilek burkulması, yabani arı, akrep ya da yılan gibi bir hayvan tarafından ısırılmanız/sokulmanız sıradan bir olaydır. Bu yüzden, her zaman hazırlıklı olun ve gerekli önlemleri alın.
 • Kişisel Güvenlik ve Ekip Uyumu: Özellikle ekstrem sporlarla uğraşıyorsanız, kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman ekip arkadaşlarınızla uyum içinde çalışın ve güvenliği ön planda tutun. Birlikte olduğunuz takımın güvenliği, sizin güvenliğiniz kadar önemlidir.
 • Çevreyi Koruyun ve Saygılı Olun: Doğayı ve çevreyi korumak, outdoor aktivitelerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Doğal, tarihi ve turistik mekanlara zarar vermemek, çöplerinizi yanınızda taşımak ve doğayı temiz tutmak temel sorumluluklarınızdandır. Doğa aktiviteleri sırasında vahşi hayvanlara ve doğal yaşam alanlarına zarar vermemeye özen gösterin.
 • İlk Yardım Bilgisi Edinin: Doğa aktiviteleri sırasında karşılaşabileceğiniz acil durumlar için temel ilk yardım bilgisine sahip olun. “Doğada Sizi Öldürebilecek 6 Şey” başlıklı yazımızı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Yasaklar ve Yasal Düzenlemeler: Türkiye’de ormanlara girişler, özellikle yaz aylarında yasaklanmaktadır. Bu yasaklara uymak, doğanın korunması ve sizin güvenliğiniz açısından önemlidir. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmeyi unutmayın. Ayrıca, doğada yapacağınız bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin almanız gerekmektedir. Aktiviteye başlamadan önce kolluk güçlerine bilgi vermek, olası risklerin önüne geçebilir.
 • Görüş, Tecrübe ve Önerilerinizi Paylaşın: Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkındaki tecrübe, görüş, düşünce ve önerileriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilir ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Sitemize abone olarak en güncel bilgileri alabilir ve outdoor dünyasındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
 • İletişim Kurun: Sadece okuduğunuz makale değil, outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını istediğiniz her konu hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak görüşlerinizi paylaşın ve doğa sporları dünyasında aktif bir rol alın.

Güvenliğinizi ön planda tutarak, doğanın sunduğu güzelliklerin tadını çıkarın. 🌲🚵‍♂️🏞️

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu