Karaman

Tanıtım

Karaman: Tarihi ve Doğayla İç İçe Bir Anadolu Şehri

Türkiye’nin güneyinde, Toros Dağları’nın eteklerinde yer alan Karaman, tarihi ve doğal güzellikleriyle zenginleşmiş bir şehirdir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde önemli bir kültür merkezi olan Karaman, bugün de tarihi dokusunu koruyan yapılarıyla ziyaretçilerini kendine çekmektedir.

Tarih ve Kültür

Karaman’ın tarihi adı Larende olarak bilinir. Şehir, Karamanoğlu Beyliği’nin kurucusu Karaman Bey’den dolayı Cumhuriyet döneminde Karaman adını almıştır. Karaman, 15 Haziran 1989’da Türkiye’nin 70. ili olmuştur ve İç Anadolu’nun güneyinde konumlanmıştır. Konya, Mersin, Ereğli, Silifke ve Antalya gibi şehirlerle komşudur. Şehir merkezine bağlı 5 ilçesi bulunmaktadır: Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kazımkarabekir ve Sarıveliler.

Kültürel Zenginlikler ve Tarihi Yapılar

Karaman, çok eski tarihi geçmişiyle farklı ekonomi ve kültürlerin buluştuğu bir noktadır. İlimizde Hititlerden Roma’ya, Bizans’tan Karamanoğulları’na ve Osmanlı’ya kadar uzanan zengin bir tarihi miras bulunmaktadır. Şehirde birçok anıt, yazıt, kilise, manastır, kale, köprü, sarnıç, cami, medrese, türbe, kümbet, han ve hamam gibi asırlık eserler görmek mümkündür.

Turistik ve Doğal Güzellikler

Karaman, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkan bir destinasyondur. İlimizdeki görülmesi gereken yerler arasında Derbe Höyüğü, Karadağ Binbirkilise, Manazan Mağaraları, Taşkale Tahıl Ambarları, Gökçeseki Kaya Mezarları, Çeşmeli Kilise, Karaman Kalesi, Tol Medrese, Ak Tekke (Mader-i Mevlana) Camii, Yunus Emre Camii, İmaret Camii, Dereköy Fisandon Kilise Camisi ve Yunus Emre Türbesi bulunmaktadır.

Yerel Lezzetler

Karaman mutfağı, tarımsal ürünlere dayalı zengin bir çeşitlilik sunar. Bulgur pilavı, şebit pilav, etli ekmek, Arabaşı çorbası, Calla, Gılan Böreği, Guymak, Zülbiye, Batırık, Zerde ve Palize tatlısı gibi yöresel lezzetler Karaman’a özgüdür. Şehirde yaklaşık 200 çeşit çorba, yemek ve tatlı bulunmaktadır.

El Sanatları ve Hediyelik Eşyalar

Karaman’da halıcılık, dokumacılık, kilimcilik, bakır işlemeciliği, doğramacılık, mobilyacılık, biçki-dikiş ve nakış işleri gibi geleneksel el sanatları yaygındır. Özellikle Taşkale halısı ve Ayrancı’nın Koraş halısı ünlüdür. Karaman halılarında en belirgin motif genellikle laledir.

Ekoturizm ve Aktiviteler

Karaman, çevreye duyarlı bir turizm anlayışı olan ekoturizm için ideal bir destinasyondur. Şehirde foto safari, doğa yürüyüşü (trekking), yayla turizmi, çiftlik (agro) turizmi, kamp karavan turizmi, akarsu sporları turizmi (rafting, kano), bisiklet turizmi, atlı doğa yürüyüşü, sportif olta balıkçılığı ve kuş gözlemciliği gibi birçok aktivite yapılabilmektedir.

Karaman, kültürel zenginliği, doğal güzellikleri, zengin mutfak kültürü, el sanatları ve tarihi dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen bir Anadolu şehridir. Ziyaretçilerine hem tarihî bir yolculuk hem de doğa ile iç içe keyifli anlar yaşama fırsatı sunar.

Karaman: Tarihi ve Doğal Güzelliklerle Dolu Bir Şehir

Karaman, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bir şehirdir.

Tarihi ve Kültürel Miras

En sevilen ve en çok tercih edilme sebebi.

Ziyaret Oranı
65%

Türkiye'nin Outdoor Sayfası

Bu yazı dizimizde bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle yaz aylarında tatilciler, kampçılar, doğa severler, karavancılar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz. Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.