Doğa Yürüyüşü Kıyafetleri 8

Türkiye’nin Outdoor Sayfası outdoor üzerine düşünmeye ve yayın yapmaya devam ediyor. Doğa yürüyüşü kıyafetleri seçimi ile ilgili serimize devam ediyoruz. Doğa yürüyüşü ile ilgili ilk yazımızda doğa yürüyüşü tanımını içeren hiking ve trekking kavramlarını açıklamıştık. İkinci yazımızda doğa yürüyüşüne (hiking-trekking) hazırlık aşamasında yapılması gerekenleri, sonraki yazılarımızda ise doğa yürüyüşü kıyafetleri seçilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı olarak yayınladık. Dördüncü yazımızda outdoor pantolon seçiminde dikkat edilecek hususları , beşinci yazımızda outdoor bot seçimi ile ilgili bilgileri, son yazımızda ise outdoor ayakkabı seçilirken dikkat edilmesi gereken 10 özelliği yayınladık.

Outdoor bot seçimi ile ilgili yazmaya devam ediyoruz. https://www.sportsexperts.ca/en-CA/ sitesinden sizler için yaptığımız çeviriyi aşağıda sunuyoruz. Outdoor Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Outdoor ayakkabı alma kılavuzu.

Outdoor Ayakkabı

Outdoor Ayakkabı Satın Alma Kılavuzu

Yaz aylarında doğa yürüyüşleri için yeni outdoor ayakkabısı zamanının geldiğine karar verdiniz, ama neyi seçmelisiniz? Yürüyüş ayakkabısı, yaklaşma ayakkabısı veya koşu ayakkabısı? Sizin için doğru olan doğru ayakkabıyı seçmenize yardımcı olacak küçük bir kılavuz hazırladık.

Yürüyüş Ayakkabısı Outdoor Ayakkabı Seçimi

Yürüyüş botu yerine neden outdoor bir ayakkabı seçersiniz? Yürüyüş botlarıyla karşılaştırıldığında, outdoor ayakkabılar genellikle hafif bir seçenek sunar. Düz yürüyüşten tırmanışa kadar farklı koşullarda daha iyi performans göstermek için uzmanlaşmış bir dizi farklı outdoor ayakkabısı vardır. Bununla birlikte, bazı insanlar bir botun sunduğu ilave ayak bileği desteğinin gönül rahatlığı için yürüme botunun ağırlık farkını gözden kaçıracaktır.

Yürüyüş Ayakkabıları:

Yürüyüş ayakkabısı, nispeten düz olan, daha ağır yürüyüş botlarının sizi yavaşlatacağı ve yorgunluğa neden olacağı rotalar için idealdir. Daha az ayak bileği desteği sunulduğundan, yürüyüş ayakkabısı daha az kısıtlayıcıdır ve bu da onları daha çevik, çok yönlü ve esnek yapar.

  • Deri - Deri Olmayan Ayakkabılar:

Yürüme ayakkabısı sayasının çoğu deri, süet veya kumaştan yapılır ve bazen iki kumaşı birleştirir. Deri yürüyüş ayakkabısı genellikle üçü arasında daha ağır bir seçenektir, ancak kumaş genellikle en hafiftir.

Deri yürüyüş ayakkabısı en dayanıklıdır ve doğal olarak su geçirmezdir, ancak daha ağırdır, kırılması daha zordur ve bakılması gerekir, aksi takdirde kurur ve çatlarlar. Süet saya son derece nefes alabilir ve geleneksel deri saya göre daha hafif olacaktır. Kumaş yürüyüş ayakkabısı çok hafif ve esnektir, ancak deri saya kadar dayanıklı değildir ve düzenli olarak yeniden koruma gerektirir.

Outdoor Ayakkabı
  • Su Yalıtımı

Yürüme botunuzda biriken herhangi bir nem, su toplamasına ve rahatsızlığa yol açabilecek sürtünmeye neden olabilir, bu nedenle kuru tutmak en önemli şeydir.

Yürüyüş ayakkabılarınızı sıcak ve kuru bir ülkede kullanmayı düşünüyorsanız, su geçirmez zarı olmayan hafif bir ayakkabı en iyi seçenek olabilir. Bununla birlikte, sıcak bir iklimde yürürken ayaklarınızın terleyeceğini dikkate almak önemlidir. Nefes alabilen bir zar içeren bir ayakkabı satın almak, terin ayaktan çekilmesini sağlayarak ayağın kuru ve kabarmasını önleyecektir.

Su geçirmez yürüyüş ayakkabısı iki farklı biçimde sunulur. Deri ayakkabılar doğal olarak su geçirmezdir; bu botlar zamanla yeniden koruma gerektirecektir. İkincisi, kaplamada su geçirmez bir membranın kullanılmasıdır, kullanılan en popüler membran, endüstri lideri su geçirmez ve nefes alabilen membranlarıyla bilinen Gore-Tex'tir. Bunlar deriye göre daha az işleme ihtiyaç duyacak, ancak su geçirmezliğini korumak için yine de yıkanması gerekecektir.

Patika Ayakkabıları:

Patika yollarda yürüme ayakkabısı yürüyüş ayakkabılarına en yakın kuzenidir. Tasarım ve yapım genellikle çok benzer olsa da, onları ayıran bir avuç özellik vardır. Bu ayakkabılar üzerinde veya kaya levhalarını geçerken güvenlik için tasarlanmıştır. Hafif tırmanışlarda veya sırt çantalı gezilerinizde tırmanışta kullanılmak üzere tasarlanmıştır, çok az yürüyüş ayakkabısı bu kullanıma uygun yapışkan bir kauçuk tabana sahip olacaktır.

Outdoor Patika Aykkabıları

Bir patika ayakkabısının çıkıntı paterni, yürüyüş ayakkabısı çıkıntılarının yürüme için çekişlere yönelik olduğu bir yürüyüş ayakkabısından farklı olacaktır, patika ayakkabıları daha çok tırmanma performansını en üst düzeye çıkarmaya veya kir, dağ eteği ve karda çekişi en üst düzeye çıkarmaya yönelik olabilir.

Patika ayakkabıları, onlarca yıldır tırmanma dünyasının vazgeçilmezi olmuştur. Ancak, yürüyüş dünyasında giderek daha popüler hale geliyorlar. Patika ayakkabıları, tırmanışlara yönelik uzun, yarı teknik yaklaşımlarda kullanılmak üzere geliştirildi ve uzun yürüyüşler için onları rahat hale getirdi.

Malzemeler Ve Dayanıklılık: Patika ayakkabıları, aşındırıcı, kayalık arazilerde kullanılma eğiliminde olduklarından yürüyüş ayakkabılarından daha dayanıklıdır. Ayakkabıların üst kısmı genellikle nubuk deriden yapılır ve yapışkan bir kauçuktan yapılmış koruyucu bir burun başlığı ile güçlendirilir. En dayanıklı patika ayakkabısı, üst malzeme etrafında tamamen uzanan bir burun başlığına sahip olacaktır.

Taban: Patika ayakkabılarının, yürüyüş ayakkabılarında bulunandan daha yumuşak aşınmaya dayanıklı kauçuktan yapılmış yapışkan bir tabanı vardır. Bu kauçuk formülasyon, düz kayalarda daha fazla sürtünme yaratır.

Patika ayakkabısının tırmanma veya yürüyüş odaklı olmasına bağlı olarak sırt farklı olacaktır. Tırmanmaya yönelik patika botları, bulaşma kabiliyeti için kaya ile en fazla teması sağlayan düşük profilli nokta çıkıntılara sahip olacaktır. Yürüme odaklı patika ayakkabılar, yürüyüş ayakkabılarına benzer bir çıkıntı modeline sahip olacak ancak çok daha iyi tırmanacaktır.

Outdoor Ayakkabı

Bu ayakkabılar çok teknik bir şeyle başa çıkacak şekilde tasarlanmamış olsa da, patika pabuçlarında genellikle tabanın önünde, bir tırmanış yolunda kenar ve hızla koşarken hassasiyet sağlayan bir tırmanma bölgesi bulunur.

Patika Trekking Ayakkabıları:

Uzun mesafe yürüyüşçüleri ve açıkçası iz koşucuları arasında patika koşu ayakkabıları popüler hale geldi. Yürüyüş ve patika ayakkabılarına göre patika koşu ayakkabılarını kullanmanın büyük bir faydası ağırlıktır, patika koşu ayakkabıları hafiftir ve uzun mesafelerde daha az yorgunluk yaratır. Evet, dayanıklı değildirler ve ıslanabilirler, ancak deri patika ayakkabısından hafif bir koşu ayakkabısına geçiş, yürümeyi zahmetsiz hale getirebilir.

Koşu Ayakkabıları:

Gezinti koşu ayakkabıları, daha agresif bir sırt ve ayak parmaklarınızın önünü saran bir taban ile normal koşu ayakkabılarınızdan farklıdır. Bu ayakkabılar, yürüyüş botlarının sadece kesmediği sıcak ve kuru iklimler için harikadır, ağırlık ve konfor farkı önemlidir.

Outdoor Ayakkabı

Outdoor Ayakkabı Kullanımı:

Yeni outdoor ayakkabılarınızı tam olarak kullanmadan önce, bazen ayağınızın şeklini alabilmeleri için tasarlandıkları durumdan farklı bir durumda giyerek onları kırmanız gerekebilir. Bu, ciddi bir yolculuğa çıkmak için ilk kez taktığınızda kabarcıklarla - veya çok ağrılı ayaklarla - bitmekten kaçınmanızı sağlayacaktır. Onları içeri sokmanın en iyi yolu, onları bir süre evde giymek, birkaç merdiven çıktığınızdan ve harika açık havada yapacağınızı bildiğiniz bazı hareketleri denemektir.

İdeal olarak, onları olabildiğince uzun süre iyi durumda tutmak için, deri stillerine giyilmeden ve kötü hava koşullarına maruz kalmadan önce koruyucu bir işlem uygulanmalı ve / veya su geçirmez hale getirilmelidir. Ayakkabının tamamen su geçirmez olmasını sağlamak için bazı dikiş türleri de özel bir ürünle kapatılmalıdır.

Yoldan çıktığınızda ve engebeli arazide kabarmaları önlemek için çoraplarınızın tam oturduğundan ve sentetik elyaf veya merinos yünü gibi çabuk kuruyan malzemelerden yapıldığından emin olun. Normal çiftin altına, cildin ayakkabının içine sürtünmesini önlemeye yardımcı olacak çok ince sentetik elyaftan bir astar çorap da giyilebilir.

Outdoor Ayakkabı

Son olarak, kuru kalma şansını en üst düzeye çıkarmak için astar çorapları ve çorapları çekmeden önce ayaklarınıza talk pudrası serpebilirsiniz. Tüm bu önlemlere rağmen, sonunda bir su toplanırsa, cildi bir bandaj veya köstebek derisi (çift katmanlı pazen dolgu) ile kapatın.

Zor bir gün olduysa ve kamp alanınıza bir çift kirli ayakkabıyla döndüyseniz, mümkünse onları suyla yıkayın ve ardından UV ışınlarının etkilemesini önlemek için açık havada ve güneşten uzakta kurumasını bekleyin.

Ayrıca, ayakkabıların kamp ateşlerine, odun sobalarına veya diğer benzer ısı kaynaklarına çok yakın yerleştirilmediğinden emin olun; bu, bazen düşündüğünüzden çok daha güçlüdür ve ayakkabılarda geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Outdoor Ayakkabı Bakımı:

İyi bir çift outdoor ayakkabısı, uygun şekilde bakılırsa oldukça uzun süre dayanır. Yapılacak ilk şey, üreticinin uygulanması gereken koruyucu ürünler hakkındaki önerilerini okumaktır.

Ayakkabılarınız yoğun kullanımdan sonra özellikle kirlenirse, iyice durulamanız (önce bağcıkları çıkarmanız) ve ardından gerekirse yumuşak bir fırça ile üzerlerinin üzerinden geçmeniz gerekir. Açık havada, ideal olarak gölgede kurumaya bırakın.

Outdoor Ayakkabı

Çorap astarlarını kurutmak için düzenli olarak çıkarın ve kokuyu azaltın! Aynı sebepten dolayı ara sıra yıkamalısınız.

En az yılda bir kez veya çok fazla giyildiyse daha sık olarak koruyucu bir işlem ve/veya yeniden su geçirmez deri ayakkabı uygulamanız şiddetle tavsiye edilir. Bunun için çok daha uzun süre dayanacaklar.,

Çoğunlukla yararlanılan kaynak:

https://www.sportsexperts.ca/en-CA/blog/outdoor-footwear-tips/outdoor-shoes

Her Türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşünüz bizim için değerlidir, lütfen bize yazın.

Türkiye'nin Outdoor Sayfası

error: Content is protected !!