Outdoor İçin Vakit Bulma!

Vakit Bulamıyorum ki!

Bu cümleyi hemen her ortamda duymaktayız. Şunu yapayım ama zamanım yok, bunu yapmak istiyorum ama vaktim yok. Bahane arayan insanlar için vakit yok, bahane çok.

Zaman Yönetimi

Zaman nedir?

Sözlüklerde bir iş ya da oluşun, bir eylemin içinde geçmekte olduğu, geçtiği ya da geçeceği süre veya bu sürenin belirli bir parçasına zaman denilmektedir. Vikipedia’ya göre ise zaman veya vakit, ölçülmüş veya ölçülebilen bir dönem, uzaysa boyutu olmayan bir sürekliliktir.

 İnsanoğlu, tarih boyunca çeşitli metotlarla zamanı ölçmeye çalışmıştır. Zaman/vakit göreceli bir kavramdır ve bir algılama olayıdır. Zamanın bizim için anlamı o zaman diliminde yaşadıklarımızla veya hissettiklerimizle ilgilidir. Mutlu olduğumuz anlarda zamanın çabuk geçtiği düşünülürken, sıkıntılı, üzüntülü olduğumuz anlarda sanki saat hiç ilerlemiyormuş gibi algılarız. 

İnsanlar, çeşitli büyüklük ve zamanlarda ortaya çıkan serbest zamanlarında; uzaklaşmak, dinlenmek, hava değişimi, gezme-görme, sağlık, beraber olma, heyecan duyma, farklı yaşantılar elde etme gibi pek çok amaçla, açık veya kapalı alanlarda ya da pasif-aktif şekillerde, kent içinde veya kırsal alanlarda etkinliklere katılmaktadırlar.

Teknolojinin gelişmesi sonucu hayatımıza pozitif ve negatif yönde etkisi olan bu iki unsur insanların dinlenme, eğlenme ve yenilenme ihtiyacını arttırmıştır. Bu sebeple serbest zamanlarımızı olabildiğince düzenlemeli ve çok iyi kullanabilmeliyiz. Hiç olmazsa kısa süreli bir yürüyüş yapabilirsiniz. 

Zamanı durduramazsınız. Boşuna uğraşmayın. Size düşen onu tanzim etmek, düzenlemek, serbest zamanlarınızı etkin kullanmaktır. Serbest zaman; zorunlu olmayan zaman demektir, bir tür özgürlük olarak nitelendirilmektedir. Serbest zamanlarda yapılan etkinlikler serbest zaman etkinliği veya rekreatif etkinlik olarak tanımlanır. 

Zamanı verimli kullanmanın sırrı kişinin ne kadar organize çalışabildiğine bağlıdır. Serbest zamanımızı değerlendirme şeklimize bağlı olarak ruhsal ve fiziksel açıdan olumlu faydalar sağlamamız söz konusudur.

Dolayısıyla her ne iş yapıyor olursak olalım, bir şekilde yenilenmek, tazelenmek, canlanmak, neşelenmek, dinlenmek, istirahat etmek, eğlenmek ve neşelenmek için vakit bulmalıyız. 

Kendinize zaman ayırın.

Unutmayın!

Bu hayat sizin ve kendinize de zaman ayırmalısınız. Yarın yaşlanıp hareket etmek zorlaştığında “Keşke” dememek için bugünden doğaya çıkın, yenilenin, canlanın… 

Gelincik

Herkese uygun bir doğa aktivitesi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Gelincikleri canlı görebilmek için doğaya çıkmalısınız....

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir, lütfen yazınız. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye'nin Outdoor Sayfası

Çoğunlukla yararlanılan Kaynak: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Ayşe Kalkan”’ın hazırladığı “Açık Alan Rekreasyonu, Doğa Sporları Yapan Bireylerin Bu Sporları Yapma Nedenleri: Antalya Örneği” başlıklı Yüksek Lisans Tezi

2 thoughts on “Outdoor İçin Vakit Bulma!

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!