Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu dağcılık kategorisinde kapsamlı içeriklerle okuyucularını bilgilendirmeye devam ediyor.

İlk yazımızda Dağcılık Ne Demektir? sorusuna yanıt verdik ve bu zorlu sporun temel kavramlarını açıkladık. İkinci yazımızda Dağcılığa Hazırlık Aşaması hakkında hem yerel hem de yabancı kaynaklardan derlediğimiz bilgileri okuyucularımızla paylaştık. Devam eden yazılarımızda Dağcılık Stilleri, Dağcılık Aktiviteleri İçin Temel Kurallar, Dağcılık Tarihi ve Dağcılık Terimleri gibi önemli konuları ele aldık. Ayrıca Dağcılık Güvenliği hakkında detaylı bilgiler sunarak, dağcıların güvenliğini sağlamaları için gerekli önlemleri anlattık. Temel Dağcılık Ekipmanları serimizde ise bu sporu icra ederken ihtiyaç duyulan ekipmanların neler olduğunu sıraladık. Tüm bu yazılar, dağcılıkla ilgilenen herkese rehber olmayı amaçlıyor.

Dağcılık Nasıl Yapılır?

Dağcılık ile ilgili serimize devam ediyoruz. birinci yazımızda Dağcılık Ne Demektir sorusunun cevabını vermiştik. Bu yazımızda dağcılığa hazırlık aşamasında neler yapılması gerektiğini hem yerel hem de yabancı teknik sitelerden aldığımız bilgileri derleyerek okuyucuya sunacağız.

Gelincikana Öğretmenler Günü Tırmanışı
Dağcılığa Hazırlık

İster bireysel olsun ister ekip olarak yapılsın günümüzde tıpkı kampçılık gibi dağcılık da çok popüler bir spordur. Bireysel yani tek kişilik tırmanışlarda tırmanıcının ana hedefi belirlediği/hedeflediği zirveye ulaşmaktır. Ekip tırmanışlarında genellikle zirveye ulaşma amacı olmayabilir. Ekip tırmanmalarında olabilecek en yüksek nokta hedeflenir ve hedefe ulaşılmaya çalışılır.

Dağcılık denilince temel olarak doğru malzemeler (uyku tulumları, ipler, doğru kıyafetler ve ilk yardım malzemeleriyle diğer tüm ekipmanlar) ile önceden belirlenmiş bir rotada, önceden planlandığı şekilde ve zamanda yapılan tırmanışlar anlaşılmaktadır.

Grup olarak yapılan tırmanmalarda önceden belirlenen plan dahilinde ara hedeflere ulaşıldıkça dinlenilir ve kişisel ihtiyaçlar giderilir ve tırmanmaya devam edilebilir. Bu tip tırmanışlarda dağcıları en çok yoran ekipmanın taşınmasıdır.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de dağcılık, dağcılık lisansı olan profesyonellerden eğitim alınarak yapılması gereken bir spordur. Ülkemizde dağcılık lisansını vermeye yetkili kurum Türkiye Dağcılık Federasyonu’dur. (https://tdf.gov.tr/)

TDF
Türkiye Dağcılık Federasyonu

Dağcılığa Hazırlık Aşamaları:

Son zamanlarda pek çok insan dağcılık hakkında sorular soruyor. Bu sorular genel bir “Dağcılığa nasıl başlarım?” veya daha spesifik bir “Buzullara girmek istiyorum ama ne kadar tehlikeli?” şeklinde olabilmektedir. İnsanların tutkularının reklamını yapan sosyal medya paylaşımlarının bolluğu göz önüne alındığında, giderek daha fazla insan maceralarını patikaların ötesine taşımaya isteklidir. Peki, dağ oyununuzu geliştirmek için en iyi yaklaşım nedir? Dağcılığa Başlamak 5 adım:

Dağcılığa Hazırlık 1. Adım: Dışarı Çıkma (Outdoor)

Muhtemelen yetkin bir açık hava/outdoor insanı olma yolunda olmak istiyorsunuz. Birkaç minik zirvenin tepesine de tırmanmışlığınız olabilir.  Dağa gitmeden önce rotalarınızı dikkatlice kontrol edin. Acil durum planının nasıl geliştirileceğini önceden düzenleyin, tırmanma yapacağınız bölgenin bir topografya veya GPS haritasını detaylı olarak inceleyin.

Dağcılık, temelde, daha fazla malzeme ve daha fazla tehlike içeren daha garip yerlerde yürüyüş yapmaktır. Bu nedenle, dağcılığa başlamak istiyorsanız, ilk başlamanız gereken yer yürüyüş ve sırt çantasıyla seyahat etmektir. Hiçbir şey sizi dağcılığa ağır bir çantayla saatlerce yürümek gibi hazırlayamaz.

Tırmanma esnasında olabilecek rahatsızlıklara karşı toleransınızı geliştirir ve daha büyük bir amaç için acı çekme hissini güçlendirir. Kamp ve sırt çantasıyla seyahat etme becerileri dağcılıkta eşit derecede faydalıdır ve çadır yaşamının ritmine alışmak ve her türlü kolaylıktan uzak olmak gerçekten yararlıdır. Yemek yapmak, temizlik yapmak, uyumak ve diğer sıradan görevlere alışkın değilseniz alışmak zor olabilir ve bu görevleri ve dağcılık becerilerini aynı anda öğrenmeye çalışmak çok zor olabilir.

Önce temel bilgilerle başlayın. Yürüyüşün yaygın bir uzantısı olan tırmanış, dağcılıktan önce iyi bir son adımdır. Zirvelere giden dik rotalarda yürüyüş yapmak, haritaları okumak, rotaları planlamak, dik çıkıntılar boyunca ilerlemek ve daha uzun günler yürüyüş yapmak için rahatlık sağlar. Ama en önemlisi, rota bulmayı öğrenmeye başlayacaksınız. Bu, dağcılığın ekmeği ve tereyağıdır ve gri kaya denizlerinde zorlu rotaları seçerken ne kadar rahat olursanız, yuvarlanan buz tepecikleri arasından rotaları bulmak o kadar kolay olacaktır.

Bir sonraki adıma ne zaman hazır olduğunuzu nasıl bileceksiniz? İşte size kemerinizin altında sahip olmanız gereken deneyimlerin iyi bir listesi. Devam etmeye hazır olduğunuzu bileceksiniz.

 • sekiz saatten fazla büyük bir paketle yürüyüş yapın.
 • her şeyin ters gittiği bir gün geçirin
 • kaybolun
 • sırılsıklam olun
 • üşüyün,
 • Orman çizgisinin üzerinde hızla değişen dağ havasını yaşayın.
 • ellerinizi kullanmanız gereken birkaç zirveye küçük tırmanışlar yapın, bir düşüşün felaket olacağı bölümleri görün
 • 2-3 günden daha uzun süre en az iki sırt çantalı gezi yapın,
 • Dışarıda veya bir tırmanma salonunda nasıl geçileceğini ve tüm temel düğümlerin nasıl bağlanacağını öğrenin.

Dağcılığa Hazırlık 2. Adım: Bir kursa katılın

İnternette yüzlerce YouTube videosu ve Türkiye’nin Outdoor Sayfası olan www.turkeyoutdoor.org gibi siteler var, fakat outdoor ve dağcılık temelde kapı dışında/doğada ve dağda tecrübe edilir. Bilgisayar başında temel bilgileri aldıktan sonra kendinizi doğaya ve dağlara bırakmalısınız.

Bir haftalık dağcılık kursu, hızlı bir şekilde yeni beceriler kazanmanın en iyi yoludur. Sertifikalı kılavuzlar, tam olarak bilmeniz gerekenleri etkili bir şekilde açıklamak ve herkesin yaptığı kaçınılmaz hataları düzeltmek için çok uyarlanmıştır. Önce tüm havalı teçhizatı yüklemeniz cazip gelebilir, ancak unutmayın, bilgi neredeyse her zaman teçhizattan daha iyi bir yatırımdır.

Dağcılık kursları için Türkiye Dağcılık Federasyonu en temel adres olmalıdır.

Peki kurslarda hangi becerileri aramanız gerekir?

 • Karlı ve buzlu arazi için güvenli seyahat ve koruma teknikleri
 • Buz baltası tekniği, krampon tekniği,
 • kendini durdurma tekniği,
 • kar ve buz çapaları, buzul yolculuğu için beceriler, çatlakları ve buzul morfolojisini okuma, buzullu arazide tehlike tanımlama, buzlu arazi için rota planları, buzul yolculuğu için halat çekme, yarık kurtarma, alp buz tırmanışı teknikleri,
 • Navigasyon, etkili rota planları tasarlama, aşağıdakileri içeren navigasyon araçlarına giriş: GPS birimleri, pusula, altimetre, topografik haritalar,
 • Google Earth, rezeksiyonlar (Üçgenleştirme), haritadan rotalar, sahadaki rotaları görme, buzul için halatlanmış haldeyken bir rota izleme seyahat, gezinme planları
 • Kaza ve acil durum müdahalesine giriş
 • Kurtarma için tahliye teknikleri ve kaynakları
 • Alp kaya arazisi için güvenli seyahat ve koruma teknikleri
 • Kısa halat ilkeleri, geleneksel kaya koruma stratejileri, kaya ve doğal özellikli ankraj yapımı, halatla bağlama
 • Sistemler, yedeklemeler ve diğer iniş teknikleri

Dağcılığa Hazırlık 3. Adım: Takım Arkadaşları /partnerlerı bulun

Bu genellikle en zor kısımdır. Belli bir yetkinlik seviyesi gösterdiği için kemerinizin altında bir kurs olması işleri çok daha kolaylaştırır. Dağcılık kulüpleri sosyal medyada bol miktarda bulunur. Hızlı bir Google araması bazı sonuçları getirebilir. Elinizin altında bir kursa sahip olmak, eğitim alma taahhüdünüzü gösterir ve size gerekli becerilerin sunulduğunu gösterir ve bir seyahate katılmayı çok daha kolay hale getirir.

Arkadaşlarınızla kurs yapmak, macera arkadaşlarınız olmasını sağlamanın bir başka harika yoludur. Ama unutmayın, kurslar size sadece tepki vermeniz için gereken becerileri verir. Nasıl davranacağınızı bilmek için size deneyim vermiyorlar. Mümkünse, dağlara birlikte gidecek daha deneyimli insanlar bulmaya çalışın. Öğrenebileceğiniz zengin bir hikaye ve deneyim hazinesine sahip olacaksınız.

Peki, mentorları ve ortakları nasıl edinirsiniz?

 • Bir kulübe katılın: Çok sayıda insan, çok fazla bilgi, birçok bakış açısı sunar.
 • Hevesli olun: Alex Yeni başlayanların çoğu yavaştır ve onları dışarı çıkarmak biraz yorucu olabilir. Ama etrafta olmaktan zevk alıyorsanız ve burnunuzu dalarken moralinizi yükseltiyorsanız insanların sizi daha çok davet ettiğini göreceksiniz.
 • Sorumlu olun: Araştırmanızı yapın, rotayı bilin, kamp işlerinizi yapmak veya rotayı planlamak için başkalarına güvenmeyin.
 • Bilgiye ulaşın: İnsanlardan bir şeyler yapmalarını istemekten çekinmeyin. Sık sık bir hayır duyarsınız, ancak yine de sorun.

Dağcılığa Hazırlık 4. Adım: Ekipmanı Temini

Birçok insan önce bu adımı atar. Bu adım kasıtlı olarak dördüncü adımdır.

İhtiyacınız olan çok az sayıda süslü dağcılık ekipmanı var. İlk seyahatim toplamda 100 $ ‘a mal olan kıyafetler ve çeşitli ödünç teçhizatlar giymek oldu. Kötü örnek, normalde kısmen kötü tutumlardan etkilenir. Everest’teki ilk denemelerin sekiz ipek gömlek, tüvit ceketler ve kravatlar ile yapıldığını unutmayın.

Dağcılık Sırt çantası, Kamp, Kaya tırmanışı ekipmanları - tırmanma araçları şeffaf PNG görüntüsü
Dağcılık ekipmanları

Tamam, bu aşamada muhtemelen ihtiyacınız olan her şeye zaten sahipsiniz. Teçhizat ödünç almamak ve sudan ucuz şeyler satın almamak, gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu bulmanın harika bir yoludur.

Paranızı yatırmanız gereken yalnızca iki şey vardır: bilgi ve ayakkabı.

Bilgi, yeni yerlere ve harika yeni deneyimlere erişmenizi sağlayan şey olacaktır. Gore-tex ceketler harika olsalar da, sadece üç ila sekiz yıl dayanır ve rahatınızı marjinal olarak artırır. Konfora yönelik tutumunuzu ücretsiz olarak ayarlayabilirsiniz. Dağlardaki bilgi daha da zorlaşır. Ve iyi uygulanan bilgi size bir ömür boyu sürecek. Bilgiye kıyasla donanıma para harcamak sadece süreci yavaşlatır ve uzun vadede kötü bir karar.

Ekipmanların çoğunu kiralayabilir, ödünç alabilir veya onsuz yapabilirsiniz. Daha deneyimli ortaklar bulduysanız, halatlar, ticari raflar ve benzerleri gibi ortak gereçlere sahip olma ihtimalleri vardır. Buz baltaları ödünç alınması en kolay öğedir. Nadiren kullanımdadırlar, boyutlandırma gerçekten o kadar önemli değildir ve hepsi temelde birkaç dakika farkla aynı şekilde çalışır.

Bunları kolayca elde edemeyeceğiniz için rahatınızı en çok etkileyen kişisel eşyalar satın almaya başlayın. Dağcılık botları, koşum takımları ve tam bir katmanlama sistemi ödünç alınması en zor öğelerdir.

Genellikle botlar ve giysiler satın alınabilir. Yeni ekipman almaya gücünüz yetmiyorsa, Ama herkes listeleri sever. İşte yatırım yapmanız gerekenler (sırayla):

 • Outdoor Non-Cotton katman sistemi (hamurunuz düşükse ikinci el mağazaları spor bölümündeki spor bölümlerini deneyin)
 • Outdoor Yürüyüş botları
 • Outdoor Merinos yünü çorap
 • Paketler
 • Outdoor Tozluk
 • Outdoor Tırmanma Demeti
 • Dağcılık Kaskı
 • Daha fazla Outdoor merinos çorap
 • Dağcılık botları
 • Kurs harcı
 • İzolasyon ve yalıtım malzemeleri / su geçirmez
 • Krampon
 • Buz baltası

Dağcılığa Hazırlık 5. Adım: Çıkın ve Becerilerinizi Geliştirin

Bir kurs tamamladınız! Bir dağa tırmandın! Şimdi her şeyi yapabilirsin diye düşünme, pek de öyle değil. Dağlar her zaman değişir ve dağcılık sanatı bu değişiklikleri yorumlamaktadır. İlk kez, birçok yeni ve potansiyel olarak tehlikeli araziyle karşılaşacaksınız.

Dağcılık koşullarla ilgilidir ve onları nasıl tahmin edeceğine dair iyi bir fikir edinmek için deneyimli insanlarla çok sayıda gezi yapmak gerekir. Şimdi dışarı çıkma, eğlenme ve kendi deneyimlerinizi yaratma zamanı. Diğer daha deneyimli insanları takip ederek zaman geçirin. Deneyiminizi geliştirin. Beceri setinizi daha da genişletmek için bir rehber kiralayın veya beceri setinizin ötesinde olabilecek hedeflerin peşinden gidin.

Becerilerinizi geliştirmek de önemlidir. Bodrumunuzda yarık kurtarma taşıma sistemleri kurun. Karlı bir tepe bulun ve buz baltası tutuklamalarınızı bileyin. Bu becerileri unutmak kolaydır çünkü çoğu insan (umarız) asla kurtarma becerilerini kullanmaya ihtiyaç duymaz. Ancak bunları kullanmaya ihtiyacınız olursa, tereddüt etmeden hareket edebileceğinizden emin olmak için pratik yapmaya devam etmek önemlidir.


 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
 • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
 • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
 • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
 • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu