Turizm Ve Etik / 1

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası Outdoor turizmine katkı sağlamak üzere yayınlarına devam ediyor. Önceki yazımızda macera turizminin tanımını yapmıştık. Türkiye’de bulunan milli parklarda sıklıkla yapılan aktiviteleri de okuyucuya sunmuştuk. Outdoor turizmi, doğa turizmi veya da macera turizmi olarak adlandırılan outdoor aktiviteleri Türkiye’de halihazırda bir sektör olarak anılmakla birlikte on yıllar içerisinde outdoor endüstrisine dönüşeceği yönündeki öngörümüzü birçok yazıyla belirttik.

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak outdoor sektöründe faaliyet gösteren bütün bileşenlerin outdoor turizmi olarak adlandırılabilecek doğa turizmi / macera turizmine gerekli özeni göstermelerini ve turizmde global etik ilkeleri tanımasını ve uygulamasını ülkemiz adına bekliyoruz. Aşağıdaki yazı temel olarak Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı’nda Mahmut EFENDİ tarafından hazırlanmış “Yerli Turistlerin Paket Turlarda Yapmış Oldukları Etik Dışı Davranışların Belirlenmesi Ve Bu Davranışlara Yönelik Etik Kodlar” başlıklı teze dayanmaktadır.

Turizm Ve Etik

Turizm Gelirleri:

Turizm festival, restoran, doğal ve kültürel cazibe merkezleri ve açık hava rekreasyon (Outdoor Aktiviteleri) fırsatları gibi sakinlerin de yararlanabileceği turizm ürünlerinin geliştirilmesi yoluyla yaşam kalitesini artıracak unsurlar sağlanması nedeniyle giderek potansiyel bir temel sanayi olarak görülmektedir.

Turistik turlar

Turistik Turlar:

Seyahat acentelerinin önemli bir faaliyet alanı da, bu işletmelerin düzenlemiş oldukları ülkelerarası ve bölgesel turlardır. Tur kavramı, seyahat acentelerinin farklı amaçlar ile birçok turistik hizmeti bir araya getirilerek belirli bir ya da birden fazla turistik merkeze, belirli süreleri kapsayacak şekilde düzenlemiş oldukları seyahatlerdi. Seyahat için tüm motivasyonel faktörler aynı ölçüde önemli değildir, “yenilik”“kaçış /dinlenme” ve insani ilişkiler ile ilgili faktörler diğerlerinden daha büyük öneme sahiptir.

Boş Zaman Aktiviteleri:

'Boş zaman seyahati', tatil destinasyonlarını ya da günübirlik gidilecek destinasyonları ziyaret etmek, arkadaşlarla ve akrabalarla vakit geçirmek, sportif faaliyetler, sosyal toplantılar ve evden uzakta eğlence gibi boş vakit aktivitelerine erişmek de dahil olmak üzere eğlence amaçlı çeşitli gezileri kapsar.

Boş zaman seyahati fayda seyahatinden şu üç ana noktada ayrılmaktadır:

  • Yalnızca seyahat edip etmemekle ilgili değil, aynı zamanda da gidilecek yer, mod ve seyahat zamanı da dahil olmak üzere yüksek derecede karar verme yetkisini de içerir,
  • Yolculuk sıklıkla 'içsel' değer taşır, seyahat kendisi için fayda üretirken bir yandan da turizm destinasyonuna ulaşmanın “işlevsel değeri”ni üretir,
  • Gezgin, destinasyon bölgesi ve mevcut ulaşım altyapısı ile ilgili çok az bilgiye sahiptir.

Yerel nüfus turizm kaynaklarının bir parçası olarak giderek daha fazla tanınmaktadır ve bu nedenle toplumun katılımının önemi kabul edilmiştir. Emekçilerin büyük bir yüzdesi yurtiçinde veya yurtdışında olmak üzere artık bir tatil yapmayı göze alabilmektedir.Tur daha katı anlamda orta sınıf olgusudur.

Kendi ülkelerinin farklı kısımlarını keşfetmek veya tercihen yabancı ülkelere gitmek, eğitimli bir orta sınıf yaşam biçiminin parçasıdır. Günümüzde gezip görme ya da “turist bakışları” ile yakın ilişki içinde olan gezi ile bir dereceye kadar modern toplumda statü simgesi haline gelmiştir. Tıpkı outdoor aktiviteleri gibi turizm de şehirli ve belli bir geliri olan kişilerin aktivitesidir.

 Çoğu konaklama ve turizm ürünleri tatil gezileri gibi hizmet formlarında satın alınır, tüketilir ve değerlendirilir. Bunların üretim, tüketim ve değerlendirmeleri somut ürünlerden dört esas açıdan farklıdır: çoğunlukla soyut, heterojen, ayrılamaz ve dayanıksız olma. Bu nedenle hizmetlerin satın alma sürecinin ve tüketicinin katılımının dayanıklı mallarınkinden farklı olması olasıdır.

Paket Tur Ne Demektir?

Genellikle tur operatörleri veya toptancıları tarafından, belirli bir bölgeye yönelik olarak, gidiş ve dönüş tarihleri, konaklama, ulaşım, yiyecek-içecek ve gezi, eğlence yerleri ve fiyatı önceden belirlenmiş olan turizm ve seyahat ürününe paket tur denir. Ulaştırma, konaklama ve bunlara yardımcı sayılmayan diğer turistik hizmetlerden en az iki tanesinin birlikte, her şeyin dahil olduğu fiyatla satılan ve en az bir geceleme konaklamayı içeren tur çeşididir.

Paket tur

Paket Turların Avantajları Nelerdir?

Tatilin paket olarak satın alınması çok daha basit ve müşteri açısından avantajlı olmaktadır. Bir paket içerisinde bulunan hizmetlerin ayrı ayrı alınması durumda daha fazla bedel ödenmesi kaçınılmazdır. Tatile çıkan kişi, paket turun içeriğinde yer alan öğelerinin bedellerinin ne kadar olduğunu bilemez.

Paket Turların Özellikleri:

Paket turlarının tümünde karakteristik özellikler vardır.

  • Paket turlar, bir hedefi gerçekleştirmenin mantıklı ve etkili bir yoludur. Tıpkı belli bir süre boyunca bir gezi düzeninde en çok sayıda yerleşim yerini ziyaret; garip kültürlerle, güvenilmez ulaşımla ve şüpheli hijyen standartlarıyla uzak ülkelerde nispeten güvenli bir şekilde yolculuk etmek gibi.
  • Bir paket tur genellikle aynı yerlere yapılan tek bir geziden daha az pahalıdır. Toplu alım yapan tur organizatörü, bireysel turiste kıyasla daha düşük bir fiyatla otel konaklama, yemek ve ulaşım teklif edebilmektedir.
  • Muhtemel turistlerin satın aldıkları paketin içeriğinin düzeni konusunda hiçbir fikri yoktur. Her ne kadar seyahat acenteleri tarafından sunulan çok sayıda güzergâhtan seçilmiş olsa da önceden tasarlanmış güzergâh satın almaktadırlar.
  • Paket tur esnek değildir: bir kez seçildiğinde, tur tam olarak öngörülebilir bir şekilde belirtilen plana göre ilerlemek zorundadır. Müşteri rota boyunca paketi değiştiremez; gerçekten de, tur operatörünün her şeyi, turu açıklayan basılı materyalde vaat edildiği gibi almasını sağlamak, sözleşme yükümlülüğündedir.

Paket Tur Nedir?

Paket tatilin tanımına bakıldığında, turistik ürün girdilerinin maliyetlerinin toplam fiyat içindeki payının tüketici tarafından bilinmediği ve tur operatörü tarafından oluşturulan ulaşım, konaklama ve yan hizmetlerin bir bütün olarak sunulduğu turistik ürün şeklinde adlandırabilir.

Paket turlar

Kısa bir tanımla paket tur “seyahat ve tatil ile ilgili değişik unsurların bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir hizmet ürünüdür”. Paket tur, tüketicilerin tatil gereksinimlerini karşılamak amacıyla ulaştırma ve konaklama ana unsurlarına göre, farklı turizm hizmetlerinin dahil edilip bir bütün olarak belli bir fiyat karşılığında satılan birleşik üründür.

Gerçekten de paket tur pazarı, bu gereksinimleri karşılamak için turlar sunmaktadır. Paket tur katılımcısının (daha düşük) bir orta sınıf birey olarak popüler kalıplaşmış olmasına rağmen, bu tür turların müşterisi aslında çeşitli nedenlerle çeşitli yolculuk türlerini seçen farklı yaşam kesimlerinden insanlar içermektedir.

Paket turlar konusundaki katılımcıların çoğu ilk kez yolculuk yapıp, aralarında yurtdışında gezi yaparak orta sınıf statüleri belirtmek isteyen bazı kişiler bulunmaktadır. Paket tur ayrıca, ileri yaş veya dil becerilerinin eksikliği yüzünden kendi başlarına seyahat etmek konusunda tereddüt eden kişiler arasında da popülerdir.

Ayrıca, bu tür tur gezi düzenleme konusunda zaman harcamak için çok meşgul olan bazı üst orta sınıf insanlara hitap etmektedir ve bu nedenle bu görevi profesyonellere bırakmayı tercih etmektedir. Paket turu seçen bazı orta sınıf eğitimli insanlarda vardır; çünkü sanat, mimarlık veya bağcılık tarihinde uzman biri tarafından yönlendirilen bir turdan örneğin, özel bir tur tatilinden “daha fazla” öğreneceklerini düşünmektedirler.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir, lütfen yazınız. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

2 thoughts on “Turizm Ve Etik / 1

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!