Doğa Sporlarında Temel İlk Yardım

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin outdoor sayfası olarak outdoor / doğa sporları alanında bilgilendirici yayınlarımıza devam ediyoruz. Outdoor güvenliği hakkında temel outdoor eğitimi ve dağcılık serimize ve outdoor güvenliği ile ilgili yazı dizilerimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Her Outdoor Meraklısının Bilmesi Gereken 5 Temel İlk Yardım Tekniği

Sizden veya yoldaşlarınızdan hiç kimse ‘risk alan’ olarak bahsetti mi? Adrenalin ister misin? En sevdiğiniz eğlence aktiviteleri sizi ve arkadaşlarınızı sürekli olarak yaralanma riskine sokuyor mu? Bu sorulardan herhangi birine olumlu yanıt verdiyseniz, Outdoor İlk Yardım eğitimi zaman ayırmaya değer olabilir. Bir temel outdoor ilk yardı eğitimi, size kötü bir durumun kötüye gitmesini önleyebilecek aşağıdaki temel kırsal ilk yardım tekniklerini ve daha fazlasını sağlayacaktır.

Doğada İlk Yardım

1) Outdoor Temel İlk Yardım: Omurga Kontrolü

Outdoor ilk yardım sınıfında öğreneceğiniz ilk becerilerden biri, omurgayı nasıl stabilize edeceğinizdir. Birisi büyük bir yere düştüyse veya kafasından veya sırtından büyük bir güçle vurulmuşsa, omurgası derhal stabilize edilmelidir. Kişinin başını hiçbir yöne hareket ettirememesi için tek gereken, başını çok sabit tutmaktır. Yaralı yatarken, bunu ellerinizle veya dizlerinizle yapabilirsiniz. Omurganın hareketsiz hale getirilmesi, daha yüksek eğitimli birinin tam vücut değerlendirmesine devam etmesine ve başka herhangi bir yaralanma olmadığından emin olmasına olanak tanır. Başı hareketsiz tutarak, hastanın muhtemelen omuriliğini koparmasını ve kendisini felç etmesini engellersiniz.

2) Outdoor Temel İlk Yardım: Burkulmalar

Burkulma ve incinmeler, dağlık bölgede en sık görülen yaralanmalardır. Bir ilk yardım sınıfında, herhangi bir eklemdeki burkulma veya zorlanma için en iyi tedavinin dinlenme (kullanmayın), buz (20 dakika açık, 20 dakika kapalı), kompresyon (ACE bandajı ile sıkı bir sargı) olduğunu öğreneceksiniz.

Bunun yanında kan dolaşımını engellemeyen ıslak bandana) ve yükselme (yaralanmayı kalbin üzerine yükselterek). Bu basit adımlarla şişliği büyük ölçüde azaltabilir ve kırılgan eklemlerin daha fazla zarar görmesini önleyebilirsiniz.

3) Outdoor Temel İlk Yardım: Kanama Üzerindeki Doğrudan Basınç

Birinin kanaması çok kötüyse, en etkili ilk yardım teknikleri sadece doğrudan baskı yapmaktır. Bu, kanın kaynağını bulmak, cilde ulaşmak, böylece yarayı gerçekten görebilmek ve (eldivenli bir el ve biraz gazlı bezle) kanamaya sabit, sıkı bir basınç uygulamak anlamına gelir. En az 20 dakika geçene kadar basıncı serbest bırakmayın, kanın donması için zaman verin. Hastayı kanamadan ölüme kadar korursunuz ve değerlendirmeye devam etmesi ve diğer yaraları tedavi etmesi için ilk yardım liderini serbest bırakırsınız.

Outdoor Temel İlk Yardım

4) Outdoor Temel İlk Yardım: Isı Egzersizi

Nehirde veya patikada sıcak bir gün, herkesi sıcağa bağlı hastalık riski altına sokar. Gölgeye girip soğumanın yanı sıra hidrasyon da önemlidir. Sıkı kıyafetleri gevşetmek ve nehre veya yakındaki dereye hızlı bir dalış yapmak veya başın üstündeki bir kova su, sinir bozucu bir arkadaşınızı çabucak serinletecek ve sıcak çarpmasına tırmanmayı önleyecektir.

İlk Yardım Çantası

5) Outdoor Temel İlk Yardım: Hipotermi

Öte yandan, birisi tekrar ısıtmadan soğuk suya çok fazla daldırırsa veya donma suyunda çok uzun süre kalırsa, hafif hipotermi ortaya çıkabilir. Islak giysileri çıkarın ve kişiyi yavaşça ısıtın, önce baş ve gövdeye odaklanın. . Hızlı bir yeniden ısıtma acı verici olabilir ve bazen “çığlık atan kusmalar” olarak anılır.

En iyi bahsiniz hazırlıklı olmaktır. Bölgeyi tanıyın ve topografik ayrıntılarla iyi bir haritaya yatırım yapın, tahliye yollarını belirleyin, bir temel outdoor acil yardım kursu alın, iyi stoklanmış bir İlk Yardım çantası taşıyın ve bir cep telefonu, uydu telefonu veya Kişisel Konum Belirleyici İşaretçisi ile seyahat edin. Hayati tehlike arz eden bir acil durumda, en iyisi 155’yı aramak veya Arama ve Kurtarma’yı mümkün olan en kısa sürede uyarmaktır.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir. Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Yararlanılan Kaynak: https://www.oars.com

One thought on “Doğa Sporlarında Temel İlk Yardım

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!