Popüler Outdoor Aktiviteleri

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak sürdürülebilir doğanın outdoor faaliyetleri için vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. Popüler doğa sporları ve ekstrem sporlar ile ilgili onlarca yazı yazdık ve çeşitli yabancı kaynaklardan tarayarak outdoor alanındaki bütün gelişmeleri ve yeni ilgi çekici outdoor yazılarını takip edip Türkçe’ye kazandırıyoruz.

Doğa aktivitelerinin outdoorun faydalarını anlattığımız yazılarımızdan birkaçına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Doğa sporlarının sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili birçok yazı yayınladık. Hem dünyada hem Türkiye’de her geçen gün doğa sporları / outdoor aktivitelerinin sağlık üzerine olumlu etkileri üzerine yeni yeni araştırmalar yapılmakta ve yayınlanmaktadır.

Popüler Doğa Aktiviteleri:

  • Covid-19 karantina günlerinde mutlu kalabilmek için doğaya daha fazla çıkmanın gerektiğini okumak için outdoor mutlu eder,
  • Doğada sadece 10 dakika yürümenin bile fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerine etkilerini okumak için 10 Dakika yürüyün, Sağlıklı kalın başlıklı yazımızı,
  • Yaşamımızı sağlıklı sürdürebilmek için yapılması gerekenleri okumak için Sağlıklı yaşam İçin 9 Öneri başlıklı yazımızı,
  • Doğa aktivitelerinin stres il ilişkisini okumak için outdoor stresin ilacıdır başlıklı yazımızı,
  • Doğa yürüyüşü ve diğer outdoor aktivitelerinin faydalarını okumak için outdoorun faydaları nelerdir başlıklı yazımızı,
  • Sağlıklı ve dengeli yaşlanmak için yapılması gerekenleri okumak için yaşlılığa hazır mısınız başlıklı yazımızı,
  • Rekreasyon yani yeniden yaratılmak anlamına gelen outdoorun fiziksel ve ruhi denge üzerindeki olumlu etkilerini okumak için Doğada Yenilenmeye Gelin başlıklı yazımızı,
  • Yürümenin Sağlığa Faydaları Nelerdir sorusunun cevabını Türkçe’de en detaylı olarak verdiğimiz Yürümenin Sağlığa Faydaları Nelerdir başlıklı yazımızı,
  • Genel olarak yürümenin sağlık üzerine etkilerini anlattığımız Yürümenin Faydaları Nelerdir başlıklı yazılarımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.
Popüler Doğa Aktiviteleri

Doğada Yapılacak 5 Eğlenceli Şey

Dışarıda vakit geçirmek vücudunuz ve zihniniz için iyidir ve dışarıda yapılacak pek çok eğlenceli şey bulmak kolaydır. Doğayı, güneş ışığını veya temiz havayı seviyorsanız, dışarı çıkmak, keşfetmek ve biraz egzersiz yapmak için harika bir yoldur. Sizi gülümsetecek ve evinizde daha fazla zaman geçirme konusunda heyecanlandıracak, dışarıda yapabileceğiniz beş eğlenceli şeyin listesi için okumaya devam edin.

1. Size En Yakın Yerel Parkınıza Gidin

Milli parklar neredeyse bütün outdoor aktiviteleri için en temel mekanlardır. Bir parkta yapılacak çok sayıda eğlenceli açık hava etkinliği vardır ve bunlar ücretsizdir. Milli parklarda yapılan outdoor etkinlikleri ile ilgili ilk yazımızda milli parklar ve rekreasyon kavramlarının ilişkisini incelemiştik. Yerel parklarınızdan birini ziyaret edin ve piknik yaparak veya gezintiye çıkarak havanın tadını çıkarın. Türkiye’de Milli parklarda yapılan outdoor aktiviteleri ve doğa etkinliklerinin neler olduğunu yazımıza göz atabilirsiniz.

Türkiye’de milli parklarda yapılan ve outdoor aktivitelerinin listesi için de Milli Parklarda Yapılan aktiviteler listesi başlıklı yazımız, Türkiye’deki kamp alanlarının listesi ile ilgili olarak Kamp Alanları Listesi başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Parklar, toplum içinde vakit geçirmenin ve güneşin tadını çıkarmanın tadını çıkarabileceğiniz eğlenceli bir halka açık alan sunar. Parkınızda özel programlar arayın veya harika dış mekanların tadını çıkarmak için boş zamanlarınızda parkı ziyaret edin. Milli parklar ve outdoor kullanımlarını yazdığımız yazı da ilginizi çekebilir.

Milli Parklarda Outdoor

2. Tekne Gezisiyle Suyu Keşfedin

Suyun yakınında yaşıyorsanız, bir günlük tekne gezintisi dışarıda eğlenmenin mükemmel bir yoludur. Satın alabileceğiniz bir teknede büyük bir fırsat bulmak için satılık ikinci el jet tekneleri de arayabilirsiniz.

Suya gidin ve arkadaşlarınız ve ailenizle bir teknede binmenin heyecanını ve eğlencesini yaşayın. İster balık tutmak ister turistik gezi olsun, bir tekne gezisi dışarıda çok eğlenmenin harika bir yoludur.

3. Doğa Yürüyüşünü Deneyin

Dışarıda kaliteli zaman geçirmenin tadını çıkarmak için bölgenizdeki engebeli ormanları keşfedin veya yerel bir doğa parkuruna gidin. Doğa parkurları, kaliteli egzersiz yaparken çevrenizdeki dünyayı keşfetmenin eğlenceli bir yoludur.

Patikalara çıkmaya karar verirseniz, bol su getirdiğinizden ve rahat ayakkabılar giydiğinizden emin olun. Deneyimi daha da eğlenceli hale getirmek için yeni kuşlar, bitkiler ve hayvanlar da dahil olmak üzere gördüğünüz şeyleri yazın.

4. Arka Bahçenizde Yapabileceğiniz Eğlenceli Etkinlikler

Outdoor Aktiviteleri

Doğanın tadını çıkarmak için uzaklara gitmenize gerek yok. Kendi arka bahçenizde bahçıvanlık yapmayı veya yeni çiçekler ve çalılar dikmeyi deneyin.

Kendi bahçenizden kuş gözlemciliğinin tadını çıkarın ve tüylü arkadaşlarınızı gözlemleyebilmek için sevimli bir kuş yuvası veya kuş besleyici inşa edin. Dışarıda oturup rahatlasanız bile, arka bahçeniz, huzur içinde dışarıda eğlenmek için mükemmel bir yerdir.

5. Outdoor Kulüplerine Katılın

Açık havada egzersiz yapmak söz konusu olduğunda, bir yedekte bir ortakla çok daha eğlencelidir. Siz dışarıda egzersiz yaparken size katılmak isteyen bir yürüme arkadaşı veya bisikletli bir arkadaş bulun. Türkiye’de özellikle facebook sosyal medya mecrasında yüzlerce outdoor ve doğa yürüyüşü kulüpleri ve toplulukları bulunmakta ve etkinlik / bilgi paylaşımı yapılmaktadır.

Mümkünse haftada en az birkaç kez partneriniz veya ekibinizle birlikte hızlı bir yürüyüş yapın. Bir arkadaşınızın olması sizi eğlenmek ve dışarıda daha fazla zaman geçirmek için motive edecektir.

Doğayı Keşfedin

Nereye bakacağınızı biliyorsanız, dışarıda yapılacak eğlenceli şeyler konusunda hiçbir sıkıntınız yok. İster bir tekne yolculuğunun tadını çıkarmak ister yerel parka veya doğa parkuruna gitmek isteyin, dışarıda vakit geçirmek ruh halinizi ve sağlığınızı iyileştirmenin harika bir yoludur.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir. Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantılarrı kullanarak bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!