Köpekle Doğa Yürüyüşleri İçin 14 İpucu

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan yerli ve yabancı bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz.

Bu yazımızda https://theoutdoorguide.co.uk adresinden birebir çeviri yoluyla elde ettiğimiz makaleyi paylaşmıştık. Bu yazımızda “https://www.cleverhiker.com/blog/14-tips-for-hiking-amp-backpacking-with-a-dog” adresindeki İngilizce makaleyi birebir çeviri yoluyla yayınlıyoruz. Yazının bazı bölümlerindeki kelimelere tam olarak Türkçe karşılık bulamadığımız için İngilizce kelimeleri olduğu gibi kullandık. Yazımız genel olarak doğa yürüyüşlerinde ve outdoor aktivitelerinde köpekle birlikte gezeceklerin ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Yazının tam olarak çevrilemeyen ve anlaşılamayan kısımları için orijinal bağlantının tıklanarak İngilizce metinden yararlanılmasını tavsiye ediyoruz.

Köpekle Yürüyüş ve Sırt Çantasıyla Seyahat için 14 İpucu

Mümkün olduğunda köpeklerimizle dışarı çıkmayı seviyoruz. Dört ayaklı arkadaşlarımız her zaman macera peşindedir ve isteyebileceğimiz en hevesli yürüyüş ortaklarıdır. Ancak, deneyimin ikiniz için de güvenli ve eğlenceli olduğundan emin olmak için köpekler ekstra dikkat ve özen gerektirir.

Bu kılavuzdaki ipuçlarını takip etmek, sizi ve köpeğinizi patikaya hazırlayacak ve onları daha uzun yürüyüşlere ve sırt çantalı gezilere götürmek için güven oluşturacaktır. Sonuçta, en iyi arkadaşıyla uzun bir yürüyüş, köpeğinizin rüyasının gerçekleşmesidir.

Uzun bir yürüyüş, köpeğinizle harika bir ilişki kurmanın harika bir yoludur.

Veteriner ziyaretlerini, aşıları ve ilaçları takip edin – En iyi arkadaşınızın sağlığı için yapabileceğiniz en önemli şey onları düzenli olarak veterinere götürmektir. Veteriner hekiminiz, köpeğinizle yürüyüş yapmakla ilgili tüm endişelerinizi gözden geçirebilir ve uygun köpek ilk yardımına ilişkin yararlı bilgiler sağlayabilir . Köpeğinizin aşıları, kalp kurdu önleme, pire ve kene önleme yöntemlerinin güncel olduğundan emin olmak için veterinerinize danışın, çünkü bu, başka bir hayvandan ısırık veya kötü su içmek gibi şeylerin neden olduğu ciddi sağlık sorunlarından kaçınmalarına yardımcı olabilir. Ve elbette, uzun yürüyüş gezilerinde köpeğinizin ihtiyaç duyduğu herhangi bir ilacı uygulamak için bir planınız olmalıdır.

Köpeğinizi en iyi durumda tutmak, birlikte maceralarınızda harika bir deneyim yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Kimlik etiketleri ve mikroçip – Köpeğiniz yoldayken her zaman adınızı ve telefon numaranızı içeren bir kimlik etiketi takmalıdır ve en kötüsünün olması ve kaybolması durumunda onlara mikroçip takmak en iyi uygulamadır.

Köpeğinizin sınırlarını bilin – Köpekler, acı çektiklerinde veya rahatsız olduklarında bize bunu söylemekte her zaman iyi değildir, bu nedenle zorlu bir yürüyüşe çıktığınızda, özellikle hava sıcaksa, onları daha yakından takip etmek önemlidir. Bazı sıkıntı belirtileri arasında aşırı nefes nefese kalma, yüksek sesle nefes alma ve geride kalma sayılabilir. Bu davranışları fark ederseniz, gölgede uzun süre dinlenin ve bol su ve atıştırmalık bir şeyler verin. Sırt çantasıyla seyahat ederken, hedefinize ulaşmadan önce durmaları gerekiyorsa, gün boyunca kaç mil yaptığınızı nihai olarak belirleyen kişi köpeğiniz olmalıdır.

Eco, Onun İçin Boyutlandırdığımız Bir Nemo Switchback’te Kampta Dinleniyor

Köpeğinizi tasmalı tutmaya hazır olun – Birçok vahşi alan, köpeklerin genellikle 6 fitten uzun olmayan bir kurşunla tasmalı olmasını gerektirir., Birkaç nedenden dolayı. Genellikle bu kurallar, vahşi yaşamı veya hassas ekosistemleri korumak için uygulanır. Ya da trafiğin yoğun olduğu bir bölge olabilir ve köpeğinizi tasmalı tutmak, diğerlerinin yolda geçirdikleri zamandan keyif almasına yardımcı olacaktır. Sebep ne olursa olsun, sizin, köpeğinizin, diğer yürüyüşçülerin ve yerel flora ve faunanın güvenliği için bu kurallara uymanız önemlidir. Tasmaların gerekli olmadığı alanlarda, köpeğinizi hızlı hareket eden suların, dik inişlerin veya başka bir patika kullanıcısı gördüğünüzde (ister başka bir yürüyüşçü isterse vahşi yaşam olsun) yakınında tutmak iyi bir fikirdir. Köpeğinizin çok arkadaş canlısı olabileceğini unutmayın, ancak bu, tüm köpeklerin olduğu veya herkesin köpeğinizin onlara yaklaşmasını istediği anlamına gelmez.

Yakında Dik Bir Düşüş Varsa Köpeğinizi Tasmalı Tutun

Köpeğinizi izin verilmeyen yerlere götürmeyin – Bir bölgenin köpeğinizi tasmalı tutmanızı gerektirebileceği nedenlere benzer şekilde, bazı açık alanlar köpeklere hiç izin vermez. Köpeğinizi asla yasak olduğu bir yere götürmeyin, aksi takdirde hassas bir bölgeye zarar verebilirsiniz, koruma altındaki bir vahşi yaşam türünü rahatsız edebilirsiniz ve/veya para cezasına çarptırabilirsiniz.

Köpeğinizle önceden biraz eğitim yapın – Vahşi doğaya gitmeden önce köpeğinizle temel komutlar üzerinde çalışın. Köpeğinizin gel, git, otur ve kal konusunda yetkin olmasını öneririz. Köpeğiniz tasmasız olacaksa, iyi bir hatırlama (gelme) özellikle önemlidir, böylece sizden biraz fazla uzaklaşırlarsa veya onları çabucak tasma takmanız gerekiyorsa onları geri arayabilirsiniz. “Bırak” da önemlidir, böylece vahşi yaşamı kovalamaya veya potansiyel olarak tehlikeli bir şeyi kemirmeye başlarlarsa dikkatlerini yeniden kazanabilirsiniz. Gerçek durumda değil, önceden kontrollü bir ortamda durum için eğitim almayı unutmayın. Köpeğinizin becerilerini patikada test etme zamanı geldiğinde, iyi davranışları ödüllendirmek için bol miktarda eğitim ödülü aldığınızdan emin olun.

Yolda Çok Sayıda Eğitim İkramı Getirdiğinizden Emin Olun

Kolaylık Sağlamak İçin Onları Ruffwear Stash Çantasında Taşımayı Seviyoruz. Köpeğiniz yürüyüşe yeni başlıyorsa, kısa ve basit bir iz ile başlamak en iyisidir. Çoğu köpek yürüyüşe çıkmaktan gerçekten hoşlanıyor gibi görünüyor, ancak her köpeğin birkaç kilometre yürüyecek enerjisi yok. Sonunda köpeğinizi daha uzun gece yolculuklarına çıkarmak istiyorsanız, taşraya gitmeden önce eve yakın parkurlarda daha büyük mil günlerine kadar çalışın.

Köpek yavruları ve yaşlı köpekler – Yavruların ve yaşlı köpeklerin – özellikle sağlık sorunları olanların – muhtemelen yolda sizden ekstra desteğe ihtiyaç duyacağını unutmamak önemlidir. Köpeğinizin hızı belirlemesine ve onlara karşı sabırlı olmasına izin verin. Daha küçük köpekler ve köpek yavruları için, sırt çantası taşıyan bir köpek almak iyi bir fikirdir, böylece köpeğiniz , mesafeyi kendi başlarına idare edemediğinde bile sizinle birlikte yürüyüşlerin tadını çıkarabilir.

 K9 sport sack gibi köpek taşıyan sırt çantaları, genç köpek yavrularını maceralarınızda yanınızda taşımanın harika bir yoludur.

Evcil hayvan atıklarıyla uğraşmak – Köpeğiniz işini yaptığında, ona taşrada kendi köpeğinize davrandığınız gibi davranmalısınız. Atıklarınızı gömmenin güvenli olduğu bir bölgedeyseniz, köpeğinizin atıklarını da gömebilirsiniz (6-8 inç derinliğinde bir deliğe). Atıklarınızı paketlemeniz gereken alanlarda (alpin alanlar ve çevreye duyarlı alanlar gibi), köpeğinizin atıklarını da paketliyor olmalısınız. Onu yerde bırakmak sadece bölgenin diğer kullanıcıları için iğrenç değil, aynı zamanda toprak ve su sistemlerine yabancı madde soktuğunuz için ekosistemi de istikrarsızlaştırabilir. Biz bunu paketleme olmak olacak, biz genellikle getirmek galon Kilitli veya OPsak izole etmek bizimle doody çantasırt çantamızın dış cebinde kalan eşyalarımızdan. Köpeğiniz bir sırt çantası taşıyorsa , ceplerden birini plastik bir torba ile kaplayabilir ve kendi kaka torbalarını yapmalarını sağlayabilirsiniz. Her zaman gerektiğini ayı-hang ayı ülkede backpacking zaman smellies geri kalanı ile köpeğinizin dışkısını. Ve lütfen çıkarken onları almayı planlayarak patikanın kenarında kaka torbaları bırakmayın.

Köpeğiniz bir sırt çantası taşıyorsa – harvey onetigris hoppy camper’ı sallıyorsa – ceplerden birine kaka torbaları koyabilirsiniz.

Yiyecek ve su – Köpekler, tıpkı bizim yaptığımız gibi, yürüyüş için ekstra kaloriye ve hidrasyona ihtiyaç duyar. Köpeklerimiz, yolda yemek yemeyi bıraktığımızda genellikle bir şeyler atıştırır. Çabalarını ödüllendirmek ve enerji seviyelerini korumak için fıstık ezmesi , sarsıntılı ve peynir gibi yüksek kalorili yiyecekleri paketliyoruz . Kilometrelerce yürüyüş yapıyorsanız veya çok günlük sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız, normal öğünleri için onlara biraz daha büyük bir porsiyon beslemek isteyebilirsiniz. Veterinerinize, seyahatinizde köpeğinizi kaç kalori beslemeyi önerdiklerini sormak en iyisidir. Suya gelince , köyde köpeklerinize sunduğunuz tüm suyu filtreliyor olmalısınız . Ciddi bir enfeksiyon daha nadir olmakla birlikte, köpekler Giardia ve Cryptosporidium gibi su kaynaklı hastalıkların çoğuna karşı hassastır.

Sırt Çantasıyla Seyahat Ederken, Ruffwear’ın Ultra Hafif Ve Kompakt Trail Runner Kaselerini Paketliyoruz

Bir ilk yardım çantasına sahip olun ve nasıl kullanılacağını öğrenin – Uygun önlemleri alırsanız, yürüyüşünüzde herhangi bir şeyin yanlış gitme riskini büyük ölçüde azaltacaksınız. Bununla birlikte, her şey olur, bu yüzden her zaman bir köpek ilk yardım çantası taşımalı ve içindeki her şeyi nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz; yardıma ihtiyacınız varsa veterineriniz bazı iyi ilk yardım ipuçları sağlayabilir. Ayrıca, yaralanırsa köpeğinizi nasıl taşıyacağınız konusunda bir planınız olmalıdır. Tıpkı zorlu yürüyüşlerde kendinize acil bir yemek ve gecelik eşya getirmeniz gibi, her ihtimale karşı köpeğiniz için biraz yiyecek ve gerekli ilaçları yanınıza almak isteyeceksiniz. Ayrıca eve gelir gelmez köpeğinizde pire ve kene olup olmadığını kontrol etmek de iyi bir fikirdir.

Köpeğinizi derin veya hızlı akan suların etrafına can yeleğine koymak gibi uygun önlemleri almak, ilk yardım çantanızın ” her an elinizin altında olması “nı sağlamaya yardımcı olacaktır.

İz tehlikelerinden kaçınmak – Köpeğinizi vahşi yaşam, hızlı su, dik çıkıntılar ve ince buz gibi tehlikelerin etrafında korumaya özen gösterin. Köpeğinizin bu tehlikeler karşısında güvenliğini sağlamanın en iyi yolu onları tasma takmaktır. Av mevsiminde, vahşi yaşamla karıştırılmaması için köpeğinize parlak renkli bir yansıtıcı yelek ve bir yaka ışığı koyun. Şimşek veya kar fırtınası gibi sert havalarda da köpeğinizi yakından izlemelisiniz. Kısa tüylü bir köpeğiniz varsa, soğuk havalarda onları yalıtmak için bir ceket getirin. Köpeğinizin gök gürültüsü hakkında endişesi varsa, kaçmalarını veya yüksek stresten kaynaklanan diğer sağlık problemlerini önlemek için ona birçok ödül verin ve cesaretlendirin.

Köpeğinize parlak renkli bir şey koymak, avcıların onu vahşi hayvanlardan ayırt etmesine yardımcı olacaktır.

Pençelerini koruyun – Muhtemelen engebeli arazide çıplak ayakla yürümezsiniz ve köpeğinizin de yapmaması daha iyidir. Uygun bakım yapılmazsa, köpekler pati pedlerinde ağrılı kabarcıklar ve yırtıklar geliştirebilir. Kayalık ve aşındırıcı (volkanik manzaralar gibi) araziler için, pedlerini korumak için köpeklerimize yürüyüş botları koyarız . Kar, kum, buz ve zeminin çok ısındığı patikalarda (asfalt patikalar ve çöl kumu gibi), patilerin yanmasını veya su toplamasına neden olan döküntüleri toplamasını önlemek için Musher’s Wax kullanıyoruz.

Buzlu koşullarda köpeğinizin patilerine bot veya musher’s wax koymak en iyisidir.

Ekipmanınızı koruyun – Hafif ekipman kullanıyorsanız, bazı malzemelerin oldukça hassas olabileceğini bilirsiniz. Köpek pençeleri ve dişleri, ekipmanınız üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir, bu nedenle köpeklere dış mekan ekipmanlarınızın onların oyuncağı olmadığını öğretmek önemlidir. Çadırda, şişme uyku pedlerimizi, uyku tulumlarımızı ve çadır zeminimizi pençelerinden korumak için köpeklerimize çorap tutuyoruz.

Köpeğinize, güven inşa edebilmeleri için sırt çantalı gezilerde çok fazla cesaret verin.

Doğa Yürüyüşü Kontrol listeleri

Artık köpeğinizi yolda nasıl güvende ve mutlu tutacağınızı bildiğinize göre, tam olarak ne getirmelisiniz? İşte gezilerimizin çoğunda yanımıza getirdiğimiz eşyalar:

Günlük Yürüyüşler İçin Köpek Kontrol Listesi

 • Herhangi bir önemli ilaç
 • Planladığınızdan daha uzun süre dışarıda kalmanız durumunda köpeğiniz için ekstra bir yemek
 • İlk yardım kiti
 • Sırt çantası (isteğe bağlı)
 • Koşum veya yaka
 • Tasma
 • Kimlik etiketleri
 • Yaka ışığı
 • Kaka torbaları
 • Eğitim ikramları
 • Yemek ve su kapları
 • Köpek için ekstra su veya iz üzerinde filtreleme yolu
 • Tedavi kılıfı
 • Atıştırmalıklar ( fıstık ezmesi , sarsıntılı veya peynir)
 • Bot veya musher’s wax (araziye bağlı olarak isteğe bağlı)
 • Şartlara uygun kıyafet
 • Soğutma yeleği
 • Polar ceket
 • Yağmurluk
 • Yansıtıcı yelek
 • Can yeleği
 • Paket havlu
 • Oyuncak (isteğe bağlı)

Köpeğiniz ruffwear approach pack gibi bir sırt çantası taşıyabilecek kadar büyükse , paket ağırlığının vücut ağırlığının %25’inden fazla olmadığından emin olun.

Sırt Çantası İçin Köpek Kontrol Listesi

 • Herhangi bir önemli ilaç
 • Bol miktarda yiyecek (bizimkileri kilitli veya özel yiyecek torbalarında paketliyoruz )
 • İlk yardım kiti
 • Sırt çantası (köpeğiniz kendi ekipmanını taşıyorsa)
 • Koşum veya yaka
 • Tasma
 • Kimlik etiketleri
 • Yaka ışığı
 • Kaka torbaları
 • Eğitim ikramları
 • Yemek ve su kapları
 • Tedavi çantası
 • Atıştırmalıklar ( fıstık ezmesi , sarsıntılı , peynir vb.)
 • Bot veya musher’s wax (araziye bağlı olarak isteğe bağlı)
 • Şartlara uygun kıyafet
 • Soğutma yeleği
 • Polar ceket
 • Yağmurluk
 • Yansıtıcı yelek
 • Can yeleği
 • Kapalı hücreli köpük ped ; boyutuna göre kesin (bunu onları kamptaki pisliklerden uzak tutmak ve çadırda uyumaları için kullanıyoruz)
 • Köpek uyku tulumu veya battaniyesi (soğuk gecelerde uyku tulumunuzu paylaşmak istemiyorsanız)
 • Çoraplar / bot astarları (çadırda ve/veya botlarla birlikte giymek için)
 • Opsak veya galon kilitli (kaka torbaları için)
 • Paket havlu
 • Oyuncak (isteğe bağlı)

 Köpeğinize sunduğunuz tüm suyu taşrada filtrelediğinizden emin olun.

Kaynak: (https://www.cleverhiker.com/blog/14-tips-for-hiking-amp-backpacking-with-a-dog)

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!