Etkinlikler sadece bilgilendirme ve duyuru amaçlı kısaca paylaşılmaktadır. 

Etkinliğin organizatörü sayfanın alt kısmındadır. Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu bu etkinliğin organizatörü değildir. 

Etkinlik hakkında detaylı bilgi, kayıt ve diğer sorularınız için organizatör ile iletişime geçiniz.

Yükleniyor Etkinlikler

Gürcistan Svaneti Mestia Gezisi

Ağustos 11 - Ağustos 17

Gürcistan Svaneti Mestia Gezisi

Gürcistan Svaneti Mestia Gezisi

Gürcistan Svaneti Mestia Gezisi

 

Değerli üyelerimiz ve değerli doğa sever dostlarımız,
İzmir Bostanlı Dağcılık ve Doğa Sporları Spor Kulübü olarak 11-17 Ağustos 2024 tarihlerinde Kaf Dağı efsanelerinin geçtiği Kafkas coğrafyasındayız.
Gürcistan Svaneti bölgesindeki Mestia Kasabası Svan kuleleri, buzul vadileri ve gölleriyle tam bir doğa cennetidir. Kafkas dağlarının Gürcistan sınırlarında bulunan Svaneti 5000 metrelik dağlar ve derin vadilerle izole olmuş bir coğrafyadır. Kafkasların en yüksek on zirvesi bu bölgede bulunur. El değmemiş doğası ve korunan tarihi değerleriyle görülmeye değer bu bölge Avrupa’nın en yüksek yerleşim merkezidir.
Kafkas Dağları’nın eteğindeki masal diyarı Gürcistan’ın Svaneti bölgesindeki Mestia kasabasını, Svan kulelerini, buzul vadilerini ve göllerini altı gece yedi gün süresince İZBOS güvencesiyle adım adım dolaşacağız.
Ulaşım için Trabzon ya da Rize-Artvin havaalanını kullanabileceğiniz gibi otobüs yolculuğunu da tercih edebilirsiniz.
Faaliyetimizde dileyen otelde kalabileceği gibi çadır konaklama opsiyonu da bulunmaktadır.
1.GÜN PAZAR : TRABZON, SARP SINIR KAPISI, BATUM
Trabzon şehir merkezinde yer alan FORUM AVM’ye ulaşan konuklarımızın saat 10.00’dan itibaren aracımız ile buluşması, Saat 12.00’da Trabzon FORUM AVM’ den hareket, Rize’ye transfer, Rize’de öğle yemeği için serbest zaman, öğle yemeği sonrası sahil yolu ile Sarp sınır kapısına hareket, (Rize-Artvin Havaalanını kullanan konuklarımızın 15.30’da Pazar ilçesinden/havalanından alınması ) Sarp sınır kapısında T.C kimliklerimiz ile Gürcistan’a giriş, Acara Özerk Cumhuriyeti başkenti Batum şehrine varış, 3*** otele yerleşme, Batum şehir gezisi, Batum şehir merkezinde serbest zaman, otelde konaklama
2.GÜN PAZARTESİ: POTİ, SENAKİ, ZUGDİDİ, SVANETİ, MESTİA KASABASI
Batum’da otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Çakvi, Kobuleti, Poti ve Senaki şehirleri üzerinden yaklaşık üç saatlik bir yolculuk sonrası Samegrelo eyaletinin başkenti Zugdidi şehrine varış. Dadiani sarayı ve şehir gezisinin ardından Zugdidi şehrinde öğle yemeği. Zugdidi şehrinde yemek sonrası Zugdidi ovasının çay bahçeleri arasından Kafkas dağlarına doğru yaklaşık dört saatlik muhteşem manzaralar eşliğinde uygun fotoğraf molaları ile Mestia kasabasına varış. 1400 metre yükseltide en yenisi 500 yıllık olan muhteşem Svan kulelerinin ve Kafkas zirvelerinin çepeçevre sardığı Svaneti kasabasında 3*** standardı otelimize yerleşme, Restoranda akşam yemeği ve konaklama
3.GÜN SALI : MESTİA, SVAN KULELERİ, HATSVALİ, ZURİLDİ ZİRVESİ
Restoranda kahvaltı sonrası Mestia kasabasını ve en yenisi 500 yıllık olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Svan kulelerinin arasında gezinti, şaşırtıcı derece modern bir dizayna sahip olan Svan Ulasal Müzesi gezisi sonrası araçla Mestia kasabasını tepelerden görebileceğimiz orman içinde düzgün asfalt yoldan tırmanış, Hatsvali teleferik hattına varış. Tarifsiz güzellikte ormanlar içinden Mestia kasabasını çevreleyen karlı zirvelerin görülmesi, Ieli yolundan güzergahımız üstündeki ikinci teleferik hattı olan Zuruldi hattına varış, 1850 metre yükseltiden teleferikle Kafkas dağlarının muhteşem görüntüleri eşliğinde teleferikle 2350 metre irtifaya çıkış, 360 derece panorama veren Zuruldi manzara noktasından Kafkas dağlarının ve yükseltileri 5 bin civarında ve üstünde olan 5 zirvenin ve onlarca zirvenin, vadinin, buzulun, yaylanın görülmesi. Zuruldi‘de teleferik hattının kurulu olduğu noktada restoranda yemek olanağı sonrası orman içinden kısa bir yürüyüşle aracımızla buluşma, Mestia kasabasına transfer. Kraliçe Tamara havaalanının görülmesi sonrası otelimize transfer, yeni Restoranda akşam yemeği ve konaklama.
Gün içinde hava durumu ve grup performansı uygunsa sürpriz aktivitelerimiz de olabilir .
4.GÜN ÇARŞAMBA: CHALADİ BUZUL YÜRÜYÜŞÜ, CHALADİ VADİSİ, MESTİA
Restoranda kahvaltı sonrası 1400 metre yükseltideki Mestia kasabasından gidiş dönüş rahat bir tempoda yedi saatlik bir yürüyüşle Lavlaadash köyü üzerinden tahta köprüden geçişle ulaştığımız Chaaladi buzuluna hareket. Yürüyüş rotamız üzerinde Mestiachhala deresi, 3430 metre yükseltili Dalagora uçurumu, 4370 metrelik yükseltisi ile Chatini zirvesi, Chaaladi buzuluna ismini veren Chaaladi vadisi, Rusya Federasyonu ile sınır olan bölgede yaklaşık 2000 metre yükseltide yer alan Chaaladi buzulunun görülmesinin yanında sınır muhafızlarının da görülebildiği yükseldikçe değişik, değiştikçe şaşırtan zirvelerin görülmesi sonrası akşam saatlerinde Mestia kasabasına dönüş, Restoranda akşam yemeği, otelimizde konaklama
5.GÜN PERŞEMBE: KORİLDİ GÖLÜ, ORMAN İÇİ YÜRÜYÜŞ, USHBA ZİRVELERİ
Restoranda kahvaltı sonrası programımızdaki en zorlu fakat en güzel parkur yürüyüşüne başlıyoruz. Mestia kasabasınının içinden önce orman içine giriyoruz. Zaman zaman Ushba zirvesinin muhteşem görüntülerini izlememize imkan sağlayan orman içi patika yürüyüşünden sonra alpin çayırlara ulaşıyoruz. Büyüleyici Kafkas dağlarının tam ortasındayız. Bütün zirveler el dokunuşu kadar yakın. Ushba ve Chatani zirveleri yaklaştıkça uzaklaşıyor, sağ yanımızda Dalakora zirvesi ve Mestiachala deresi ve yatağı, tam karşımızda karlı zirveleri ve büyüleyici duruşları ile ile Tetnuldi ve Banguriani zirveleri. Alpin çayırlardan 2740 metre yükseltide yer alan Koruldi gölü ve diğer irili ufaklı göllere varış. Lunch box öğle yemeği sonrası dönüş yoluna giriyor ve gün içinde toplamı 16 km kadar olan zorlu bir parkurda sıkı bir tempoda sekiz saatlik bir yürüyüş yapmış olarak yorgun ama çok mutlu şekilde otelimize dönüyoruz. Restoranda akşam yemeği, konaklama ***
Otelimizden itibaren Korildi gölleri gezimizi atla gerçekleştirme seçeneği de tercih edebilirsiniz.
6.GÜN CUMA: USHGULİ GEZİSİ, USHGULİ SVAN KULELERİ
Restoranda Mestia kasabasında alacağımız kahvaltı sonrası USHGULI turu, (kişi başı araç ücreti 10-15 USD arası bir meblağa karşılık gelmektedir ve katılımcı tarafından ödenir) Delica 4X4 araçlarla 45 km kadar stabilize bir yolla bol fotoğraf molalı yaklaşık dört saatlik bir yolculuk sonrası Avrupa’nın en yüksek sürekli yaşam alanı olan Ushguli köyüne varış. Ushguli köyünde kısa bir molanın ardından Gürcistan’ın en büyük dağı Shkhara Dağının kuzey yönünde yer alan Shkhara buzuluna doğru 4×4 araçlarımızla hareket ediyoruz. Buzulun görülmesinin ardından araçla Ushguli köyüne dönebileceğimiz gibi rahat bir yürüyüşle muhteşem Shkhara buzulunu ve dağını fotoğraflayarak da dönebiliyoruz. Ushguli Svan kuleleri ve Svan Müzesinin görülmesi, Ushguli köyünden organik ürünler alışverişi sonrası yine dört saatlik molalı ve zaman zaman kısa yürüyüşlere ve fotoğraf çekimlerine imkan veren bir yolculukla Mestia kasabasına varış, yeni Restoranda akşam yemeği ve otelimizde konaklama.
Ushguli- Shkhara buzulu arasında gidiş dönüş 15 km kadar süren parkuru at ile de gerçekleştirme seçeneğini değerlendirebilirsiniz.
7.GÜN CUMARTESİ: SVANETİ MESTİA, ZUGDİDİ, POTİ, BATUM, RİZE, TRABZON
Sabah kahvaltımızı 05.00- 06.00 arasında yeni RESTORANDA alıp saat 06.00’da Mestia kasabası ve Svaneti’ye hüzünlü bir şekilde kalbimizin bir kısmını düşler dünyasında bırakarak veda ediyor ve Zugdidi şehrine hareket ediyoruz. Bir buçuk saatlik bir yolculuk sonrası Enguri Baraj gölünde kısa bir molanın ardından Samegrelo eyaletinin idari merkezi olan Zugdidi ovasında Karadeniz iklimine sahip olan tropik Zugdidi şehrinde pazar alışverişi molası veriyoruz ve Senaki şehrinin batı tarafından Poti üzerinden saat 12.00 sularında Batum’a ulaşıyoruz. Batum’da alışveriş ve yemek molası vererek saat 13.30 sularında Sarp sınır kapısına varış, Sarp sınır kapısından Türkiye’ye giriş, Karadeniz sahil yolunu takip ederek Rize-Artvin Havaalanına saat 16.30 sularında varış, dünyanın en büyük çay bardağının yer aldığı Rize çay bahçesi gezisi ve çay alışverişi olanağı, kısa bir Rize gezisinin ardından Trabzon havaalanına hareket.
Bilgi ve Kayıt için:
Tülay Kalkanoğlu 0530 308 75 41
Fatih Üner 0531 324 13 29
Gürcistan Svaneti Mestia Gezisi

Değerli Ziyaretçilerimiz,

Web sitemiz, Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen çeşitli tur, gezi ve etkinliklerin duyurularını yaparak turizme katkıda bulunmayı amaçlayan bir platformdur. Sizlere en güncel ve doğru bilgileri sunmak için çaba gösteriyoruz. Ancak, sitemizde yer alan duyurular ve etkinliklerle ilgili maddi konularda hiçbir sorumluluk kabul etmediğimizi belirtmek isteriz.

Etkinlikleri bize gönderildiği şekilde, içeriğine dokunmadan yayınlıyoruz. Sitemizde yayımlanan bilgilerin doğruluğunu sağlamak için azami özen göstermemize rağmen, herhangi bir etkinliğe katılmadan önce gerekli araştırmaları yapmanız ve güvenilir kaynaklardan bilgi almanız önemlidir.

Her bireyin kendi maddi güvenliğini sağlaması, ödeme ve rezervasyon işlemlerinde dikkatli olması gerekmektedir. Dolandırıcılık girişimlerine karşı uyanık olmanızı, şüpheli durumlarda ilgili mercilere başvurmanızı tavsiye ederiz. Web sitemizdeki içerikler, sizlere rehberlik etmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir taahhüt veya garanti niteliği taşımamaktadır.

Amacımız, turizm sektörüne katkı sağlamak ve siz değerli ziyaretçilerimizin en iyi deneyimleri yaşamasına yardımcı olmaktır. Bu bağlamda, sitemizde yer alan duyurulara dair tüm sorumluluk katılımcılara aittir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder, keyifli ve güvenli geziler dileriz.

Saygılarımızla, Turkey Outdoor Ekibi