- Bu etkinlik geçti.
Hakkari Cilo Dağı Zirve Faaliyeti
Hakkari Cilo Dağı Zirve Faaliyeti
24-28 TEMMUZ ÇARŞAMBA – PAZAR
Etkinlik sorumlusu Memet GÜNGÖR (TDF 2.kademe Antrenör)- 05332549736
Lisanslı sporcular katılabilir.
Katılımcılardan bu etkinlik için değerlendirme yapılacak olup yeterli dağ tırmanışı tecrübesi olmayanlar faaliyete kabul edilmeyecektir.
Cilo tektonik bir dağ silsilesi olup Güney doğu Torosların en uç noktasıdır.4000 m. üzerinde pek çok zirveye sahiptir. Bunların en yükseği 4137m. ile Reşko (Durik) zirvesidir.
İlk tırmanış 1931 yılında Ludwig SPERLİCH tarafından yapılmıştır. Yaban hayatı zengindir, dağ keçileri ve keklik sesleri eksik olmaz. Horgedim kampında kaya yüzeylerinde tunç çağı çizimleri bulunmaktadır. Cilo, manzarası, yüzey şekilleri ve bakir doğası ile muhteşem bir maceradır.
Bu faaliyete katılmanız için öncelikle Türkiye dağcılık federasyonun Yaz dağcılık eğitimi veya herhangi bir dağcılık ve üniversite dağcılık kulüplerinden eğitim almanız gerekmektedir. Ayrıca beş saatlik kamp yükü taşıyabilecek kondisyona sahip olmanız gerekmektedir.