Etkinlikler sadece bilgilendirme ve duyuru amaçlı kısaca paylaşılmaktadır. 

Etkinliğin organizatörü sayfanın alt kısmındadır. Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu bu etkinliğin organizatörü değildir. 

Etkinlik hakkında detaylı bilgi, kayıt ve diğer sorularınız için organizatör ile iletişime geçiniz.

Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

İstanbul Beykoz Çifteçınarlar-Anadolu Feneri Doğa Yürüyüşü Ve Yüzme

Haziran 8

Mavitrek Doğa Sporları ile İstanbul Beykoz Çifteçınarlar-Anadolu Feneri Doğa Yürüyüşü Ve Yüzme

İstanbul Beykoz Çifteçınarlar Anadolu Feneri Doğa Yürüyüşü Ve Yüzme

İstanbul Beykoz Çifteçınarlar Anadolu Feneri Doğa Yürüyüşü Ve Yüzme

 

ÇİFTEÇINARLAR-ANADOLU FENERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ VE YÜZME
8 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ
Rota Uzunluğu: 15 km
Rota Zorluğu: ORTA
Buluşma Yeri Ve Saati: 10:45 Beykoz Çifteçınarlar Otobüs Durağı
Program:
10:45 Beykoz otobüsleri son durağı olan “Çifteçınarlar” otobüs durağında buluşuyoruz. Kısa yerleşim yeri yürüyüşü sonrası orman içi yollar ve patikalardan Beykoz ormanlarına giriyoruz ve ilerliyoruz. Uygun bir zamanda yanımızda getirdiğimiz atıştırmalıklarımızla yemek ve dinlenme molası veriyoruz. Kuzey Çevre Otoyol Viyadüğü altından geçip Poyrazköy sırtlarına varıyoruz ve yürüyüşe devam ediyoruz. Orman içi yollar ve patikalardan ilerleyerek Karadeniz’i görüyoruz ve Anadolu Feneri’ndeki koya iniyoruz ve yürüyüşü burada tamamlıyoruz. Burada mayosunu getirenler denize girebilir. Girmeyecekler 20 dk yürüyüş sonrası Anadolu Feneri otobüs durağına gidebilecektir. Yürüyüşü 17:00 gibi bitirmeyi planlıyorum.
Flora: Meşe, Gürgen, Karaçam, Kestane
Fauna: Serçe, İspinoz Kuşu, Kaplumbağa, Kurbağa, Karatavuk, Şahin, Kızılgerdan
Rota Üzeri Muhtemel Otlar; Diken Ucu, Kedirgen (Yabani Kuşkonmaz)
Rota Üzeri Muhtemel Yemişler; Dut, Erik
ULAŞIM:
Avrupa Yakası’ndan Gelecekler;
-Metrobüs yada metro ile Mecidiyeköy’de inip karşısındaki Mezarlık duraklarından 121A nolu otobüs ile son durakta inerek “Çifteçınarlar”a gelebilir. (Ort. 1 saat)
-Sahilden gelecekler Yeniköy İskelesi’nden her saat başı kalkan motorla Beykoz’a gelip buradan Çifteçınarlar’a otobüsle gelebilir. (Beykoz-Çifteçınarlar ort 15 dk)
-Sarıyer’den gelecekler Sarıyer vapur iskelesinden 10:00 Beykoz vapuru ile Beykoz’a gelerek (Ort. 25 dk) karşı yöndeki duraktan otobüse binerek Çifteçınarlar’a gelebilir.
-Marmaray ile gelecekler Üsküdar istasyonunda inip 15 nolu otobüs ile “Çifteçınarlar”a gelebilir. (15 nolu otobüs Üsküdar-Çifteçınarlar Ort. 1 saat)
Anadolu Yakasından Gelecekler:
-Sabiha Gökçen-Kadıköy metrosu veya E-5 güzergahından gelecekler Göztepe Köprüsü üzerindeki duraktan sık aralıkla geçen 15BK’ye binerek Çifteçınarlar’a gelebilir. (Ort 1 saat 5 dk)
-Marmaray ile Üsküdar’da inip Şehir Hatları İskelesi karşısındaki “Üsküdar Camii Önü” durağından kalkan 15 ile Çifteçınarlar’a gelebilir.(Ort 1 saat)
-Ümraniye civarından gelecekler 12 Dk’da bir kalkan 11H Ümraniye-Ortaçeşme otobüsü ile ya da 15SD ile Çifteçınarlar’a gelebilir.
-Anadolu Feneri dönüş, 15D ile Beykoz yönüne olan otobüs ile yapılacaktır.
Özel Araçları ile gelecekler araçlarını “Çifteçınarlar” otobüs durakları civarı parkedebilir. Dönüş otobüsü Çifteçınarlar’dan geçmektedir.(Anadolu Feneri-Çifteçınarlar Ort. 30 Dk) Çifteçınarlar google maps konum: https://maps.app.goo.gl/bHqeaCE9XsWDcUtA9
Anadolu Feneri; Bulunduğu köye de adını veren fener 1834 yılında kurulmuştur. Kırım Savaşı sırasında Fransız ve İngiliz gemilerinin Boğaz’ın ve Karadeniz’in girişlerini görebilmeleri için yapılmasına karar verilen fener 15 Mayıs 1856’da Fransızlar tarafından karşı sahildeki fenerle beraber kule kısmı yapılarak işletilmeye başlandı. 1933 ‘de Fransızlara verilen 100 senelik işletme imtiyazı iptal edildi ve tamamen Türklere geçti.
Beyaz taştan yapılmış fenerin boyu 20 metredir. Yalnızca Beykoz’a dönük yüzünün dar kısmı karanlıkta kalır. Anadolu feneri orijinal halini koruyan nadir fenerlerden biridir. Bir tek fenerin kristalini döndüren motor ve ampul sonradan eklenmiş. Denizden 75 m yükseklikteki fener, saniyede bir beyaz ışık veriyor, 18 saniye bekliyor.
Malzemeler;
Bileği saran Doğa yürüyüş botu, tozluk, panço yağmurluk, güneş gözlüğü, güneş kremi, şapka, Çift baton, kafa lambası, düdük, oturma matı, outdoor sırt çantası (Boş ağırlığı hafif, maximum 20 lt, önünde baton tutucu lastikleri olan, ağzı tek hamlede açılan), çabuk kuruyan hafif outdoor giysiler (Çantaya daha kolay sığan Softshell montları tercih ediniz). (Doğa yürüyüşüne yeni başlayacaksanız elinizde uygun olabileceklerle gelebilirsiniz sonraki yürüyüşlerde eksiklerinizi peyderpey tamamlayabilirsiniz)
Pamuklu giysiler teri çeker ve sonrasında rahatsızlanmanıza yol açabilir. Pamuklu giysiler yerine polyester ve polar kumaştan giysiler tercih ediniz. Yürüyüşlerde sık sık terliyor iseniz yanınızda 2 adet tişört bulundurmanızda fayda var (Birini yemek molasında diğerini de yürüyüş sonunda değişmek üzere).
Gıda: Yanınıza atıştırmalık (meyve yada kuruyemiş), terleme seviyenize göre en az 2 lt su alınız. (Çantanızda 150-200 gr lık küçük boy köpek maması olursa iyi olur)
Varsa kullandığınız ilaçları da yanınıza alınız.
Etkinlikler çocuklara uygun değildir.
İstanbul Beykoz Çifteçınarlar Anadolu Feneri Doğa Yürüyüşü Ve Yüzme

Değerli Ziyaretçilerimiz,

Web sitemiz, Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen çeşitli tur, gezi ve etkinliklerin duyurularını yaparak turizme katkıda bulunmayı amaçlayan bir platformdur. Sizlere en güncel ve doğru bilgileri sunmak için çaba gösteriyoruz. Ancak, sitemizde yer alan duyurular ve etkinliklerle ilgili maddi konularda hiçbir sorumluluk kabul etmediğimizi belirtmek isteriz.

Etkinlikleri bize gönderildiği şekilde, içeriğine dokunmadan yayınlıyoruz. Sitemizde yayımlanan bilgilerin doğruluğunu sağlamak için azami özen göstermemize rağmen, herhangi bir etkinliğe katılmadan önce gerekli araştırmaları yapmanız ve güvenilir kaynaklardan bilgi almanız önemlidir.

Her bireyin kendi maddi güvenliğini sağlaması, ödeme ve rezervasyon işlemlerinde dikkatli olması gerekmektedir. Dolandırıcılık girişimlerine karşı uyanık olmanızı, şüpheli durumlarda ilgili mercilere başvurmanızı tavsiye ederiz. Web sitemizdeki içerikler, sizlere rehberlik etmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir taahhüt veya garanti niteliği taşımamaktadır.

Amacımız, turizm sektörüne katkı sağlamak ve siz değerli ziyaretçilerimizin en iyi deneyimleri yaşamasına yardımcı olmaktır. Bu bağlamda, sitemizde yer alan duyurulara dair tüm sorumluluk katılımcılara aittir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder, keyifli ve güvenli geziler dileriz.

Saygılarımızla, Turkey Outdoor Ekibi