Kampçılık 1 / Kampçılık Nedir?

Kampçılık Nedir?

Birçok dilde Türkçe’dekine benzer fonetik ile kullanılan “kamp” kelimesi asıl olarak Latince “çadır alanı veya geçici konaklama alanı” olan “campus” kelimesine dayanır.

Tarihte siyasi sebeplere bağlı olarak sürgüne gönderilen kişilerin tutsak olarak kaldıkları yer anlamında kullanılmış olsa da biz doğayı sevenler açısından kamp, çadır veya benzeri araçlar kullanarak özellikle gece konaklamalı olarak açık havada zaman geçirmek manasına gelmektedir.

Son birkaç yıl içerisinde sosyal medyanın özendirici etkisi ile kampçılığa duyulan ilgi zirve yapmış gibi görünse de özellikle son 50 yıldır insanların sempati duyduğu bir eğlence aktivitesi olarak tanımlayabiliriz. Kampçılık son yıllarda Türkiye’de çok hızlı bir gelişme kaydetmektedir.

Özellikle ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde yaşanan gelişmeler sonucu sırf resim çekip sosyal medyada paylaşmak için özel aktiviteler planlanmakta ve yapılmaktadır. Milyonlarca takipçili sosyal medya hesapları bulunmaktadır.

Outdoor tutkunlarının neredeyse yılın her dönemi yaptığı kampçılık, yeşilin ve mavinin her tonunun görülebildiği mekanlarda gerçekleştirilir.

Daha önceki yayınlarda outdoorun şehirleşmenin ürünü olduğunu belirtmiştik.

Şehir hayatının stresinden uzaklaşmak isteyenlere rahatlama imkânı tanıyan kampçılık için Türkiye’de pek çok coğrafya bulunmakta ve bu alanlar yıllar geçtikçe artmaktadır.

 Kamp Nasıl Yapılır?

Kampçılık, çadır ve diğer gerekli ekipmanlarla birlikte sporcuların doğal bir şekilde yola çıkması ya da daha önceden ayarlanmış alanlarda kalması olarak tanımlanabilir. Kampçılık tek başına yapılabildiği gibi diğer sporlarla birlikte de yürütülebilir. Özellikle dağcılık ve trekking gibi ekstrem sporlarla ilgilenenler için kampçılık ayrılmaz bir parçadır. Bazen günlerce ya da haftalarca süren parkurlarda, çoğu sporcu yanına kamp malzemelerini de alarak doğanın keyfini çıkarır. 

Kamp Çadırı

Uyku tulumları ve çadırlarla yapılan kampçılık belli bir süre konaklamayı kapsar. Hem orman içinde ve dağ eteklerinde hem de deniz kıyısında yapılabilen kampçılık doğa ile iç içe olmak demektir. Her türlü doğa etkinliğinin temelini oluşturan bu spor zihinsel açıdan da rahatlamayı mümkün kılar.

Kamp malzemelerinin eksiksiz olarak temin edilmesi kamp yapmanın temelini oluşturur. Ekipman ve kıyafetler, değişen hava koşulları ve engebeli araziler göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. 

Kamp Yapmanın Hayatınıza Etkileri

İnsanların doğaya çıkmasının, şehrin kalabalığından uzaklaşmasının rahatlatıcı etkisini fark etmemiş olan kimse yoktur. Kısa süreli köy ziyaretlerinde bile aslında betondan ormanların değil, yeşil doğanın bir parçası olduğunuzu hissetmişseniz yalnız değilsiniz. Sizin gibi şehir hayatından bunalan çoğu insan doğaya olan özlemleri ve maceracı ruhlarının ortaya çıkması için kamp yapmaya gidiyor.

Egzoz dumanından uzak temiz havayı solurken şehir hayatının omuzlarınıza bindirdiği yüklerden uzaklaşmak hangi outdoor aktivitesinden hoşlanırsanız hoşlanın kamp yaparken birkaç gün beyninizde serotonin salgını artıracak ve keyifli zaman geçirme şansı tanıyacaktır.

Eğer kampınız geldiyse doğaya çıkın ve ona teslim olmanın rahatlatıcı etkisini iliklerinize kadar hissedin.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir, lütfen yazınız. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

53 thoughts on “Kampçılık 1 / Kampçılık Nedir?

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!