Manavgat Gezi Rehberi 2 – Manavgat Tatil Rehberi

Bu yazı dizimizde Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini tanıtıyoruz. #Antalya deniz, güneş, doğa ve tarihin bütünleştiği bir şehirdir. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya’nın her ilçesi başlı başına birer doğa harikasıdır.

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bu yazı dizimizde bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.


Antalya Manavgat Gezi Rehberi 1 – Manavgat Tanıtımı başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda Antalya Manavgat Gezisinde Yapılabilecekler hakkında bilgiler vereceğiz.

Antalya Manavgat Gezisinde Ne Yapılır?

Antalya Manavgat Gezisi

Manavgat, Antalya konaklamak için ideal bir yerdir. Manavgat, Antalya şehir merkezine 70 km uzaklıktadır. Manavgat‘ta alışveriş, spor seçenekleri, tekne turları, gezilecek tarihi yerler ve uygun fiyatlara hizmet sunan tatil köyleri bulunur. Bu yazımızda Manavgat gezisinde yapılabilecek aktiviteleri açıklayacağız.

Bir Manavgat Lokantasında Yöresel Lezzetleri Tadabilirsiniz.

Manavgat ve çevresinde otantik bir atmosfer sunan, görülmeye değer sayısız restoran ve lokanta bulunmaktadır. Her şey dahil bir tesiste kalıyor olsanız bile, zaman zaman otel kompleksi dışında yemek yeme fırsatını kaçırmamalısınız.

Bir Tatil Köyünde Tatil Yapabilirsiniz

Manavgat ilçesinin tüm sahili uzun bir kumsaldır. Side, Kumköy, Çolaklı ve Evrenseki sahil beldeleri ile Manavgat, Türkiye‘nin en önemli turizm bölgelerinden biridir. Manavgat’taki en iyi tatil köyleri Side ve Kumköy‘dedir. Tatil köyleri kural olarak her şey dahil konsepti ile işletilmektedir.

Günübirlik Aspendos, Perge ve Side Gezisine Katılabilirsiniz

Aspendos, Perge ve Side Gezisi, antik dünyanın en büyük ve en zengin şehirlerinden biri olan Perge‘ye çıkar. Manavgat‘a yaklaşık 52 kilometre uzaklıktadır. Önemli kalıntılar arasında hamam kompleksleri, dört çeşme, sütunlu caddeler, bir agora, iki bazilika, Helenistik kuleler, saraylar, tiyatro, stadyum ve tanrıça Athena’ya adanmış bir tapınak bulunmaktadır. Aspendos, MS 2. yüzyıldan kalma Roma tiyatrosu ile ünlüdür. Dünyanın en iyi korunmuş yapılarından biri olarak kabul edilir ve hala yaz aylarında mekan olarak kullanılmaktadır. Sahil kasabası Side, öncelikle plajları ile tanınır, ancak 3.000 yıldan daha eski kalıntıları olan eski şehir, görülmeye değerdir. En ünlüsü, 6 beyaz sütunu şehrin simgesi olan Apollon Tapınağı‘dır. Yaklaşık 9 saat süren Manavgat‘tan tam gün turlar düzenleniyor.

Köprülü Kanyon’da Rafting Yapabilirsiniz

Türkiye‘nin en büyük rafting merkezi Manavgat‘a 70 km uzaklıkta, Köprülü Kanyon‘da, Antalya‘da 366 km2’lik bir kanyon ve milli parktır. Burada, her boyutta ve zorluk seviyesinde beyaz su ve akarsu bulacaksınız. Güneşin kavurucu sıcağı altında 12 kilometre buz gibi kaynak suyunda rafting yapmak harika bir deneyim. Ayrıca burada tüm yıl boyunca rafting yapabilirsiniz.

Köprülü Kanyon içerisinde Kartallar Kanyonu olarak da adlandırılan Tazı Kanyonu yer alır. Akarsuların oluşturduğu doğal bir kanyondur. Oraya ulaşmak için, sonunda muhteşem bir manzara ile ödüllendirilmek için dağların tepesindeki sarp kayalıklardan yaklaşık 11 km yürümek zorundasınız. Tazı Kanyonu 300 metre yüksekliğindeki kayalıkları çevreleyen büyük kayaların olduğu resimler en popüler olanlarıdır.

Land of Legends Eğlence Merkezine Gidebilirsiniz

Land of Legends Manavgat‘a 50 km uzaklıkta, Belek yakınlarında büyük bir eğlence merkezidir. Tesise girdiğinizde adeta masal dünyasında olduğunuzu hissedersiniz ve bu hiç kaybolmaz. Land of Legends Disneyland of Antalya olarak adlandırılır.

Land of Legends’da büyük su parkı, toplam 55 su kaydırağı ve kanalda gondol gezintileri, patlamış mısır, donut standları ve nereye bakarsanız bakın masal karakterleri dahil olmak üzere akla gelebilecek tüm sürüşlere sahip çekici bir macera parkı bulunur. Land of Legends çocuklar için gerçek bir cennettir. Özellikle her akşam ışıklı ve lazerli gösteriler ve 100’den fazla mağazanın bulunduğu muhteşem alışveriş merkezi görülmeye değerdir.

Lyrbe Antik Kenti’ni Ziyaret Edebilirsiniz

Lyrbe Antik Kenti, Manavgat‘ın yaklaşık 12 kilometre kuzeybatısındadır. Lyrbe antik bölgesini ziyaret etmek için sık çam ormanlarının içinden geçmeniz gerekiyor. Kalıntılar çok geniş bir alana yayılmış olup Manavgat ovasına hakimdir. Lyrbe, tarihte Toros Dağları‘nın eteklerinde üç taraftan surlarla çevriliydi ve çok yoğun nüfuslu değildi. Lyrbe Antik Kenti kalıntılar arasında surlar, anıtsal kapılar ve kuleler, hamamlar, tapınaklar, kütüphaneler, sarnıçlar, kiliseler ve mezarlar bulunmaktadır. Kentin ticari ve idari merkezi olan Agora, bölgenin en iyi korunmuş olanıdır.

Manavgat Nehrinde Tekne Turu Yapabilirsiniz

Akdeniz‘in en önemli nehirlerinden biri olan Manavgat Nehri, şehrin ortasından geçerek Akdeniz‘e dökülür. Nehir boyunca gezme olanağı sağlayan tekne turları şehir merkezinden başlar. Manavgat tekne gezilerinde 3 ila 4 saat tekneyle Manavgat Irmağı’nda gezilir ve tabii ki muhteşem Manavgat Şelalesi ırmak üzerinden görülebilir. Manavgat şelalesinde su, 5 metre yüksekliğindeki kayalıklardan akarak etkileyici bir manzara sunar.

Manavgat Halk Pazarını Ziyaret Edebilirsiniz

Manavgat‘ta her gün pazar kurulur, ilçe merkezindeki açık hava pazarı, bölgenin en büyük halk pazarlarından biridir. İlçe merkezindeki sabit kapalı çarşı her gün kurulur, pazarda deri, mücevher, giysi, hediyelik eşya, baharat, el dokuması halılar gibi ürünler satılır.

Manavgat Şelalesi’ni Ziyaret edebilirsiniz

Manavgat Nehri tüm yıl boyunca bol miktarda su taşır. Bu nedenle Manavgat Şelalesiher mevsim hayranlıkla izlenir ve turistlerin ilgi odağı olur. 4m yüksekliğinde ve 30m genişliğinde olan Manavgat Şelalesi, Manavgat‘ın kuzeyinde bir parkın içinde bulunuyor. Küçük bir ormanla çevrilidir ve doğal güzelliğinin yanı sıra sıcak yaz günlerinde serinlemek için keyifli bir ortam sunar. Manavgat Şelalesi’nde küçük kafeler ve restoranlar bulunur. Manavgat Şelalesi’ni görmek için tur operatörlerinin düzenlediği günübirlik turlara katılmak mümkündür. Bu tekne gezisi genellikle şelalede biten bir Manavgat Nehir Gezisi’ni içerir.

Manavgat Yörük Müzesini Ziyaret edebilirsiniz

Yörükler Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden göçebelerin bugün hala yaşayan varisleridir. Osmanlı zamanında yörükler yazları Antalya Toros dağlarında, kışı ise daha ılık olan kıyılarda geçirirlerdi. Yörük oymakların birçoğu Osmanlı fetihlerinde savaşçı olarak hizmet ettiler. Osmanlı İmparatorluğu 16. yüzyılda zirveye ulaştığında, Yörükler Güneydoğu ve Orta Avrupa’ya kadar nüfuz etmişti. Günümüzde yörüklerin çoğu yerleşik durumdadır, bazıları hala yaz aylarında yüksek dağlarda çiftçilik yapıyor. 4000 m2’lik bir alana kurulu açık hava Yörük Müzesi, Yörüklerin kullandığı 3 orijinal çadırın yanı sıra, gelenek ve göreneklerini anlamanız için çok sayıda günlük eşyayı sergiliyor.

Manavgat’ta Bir Hamamda Keyif Yapabilirsiniz

Hamamlar, tarih boyunca vücut temizliği için kullanılan banyolardır. Hamamlarda iç mekan genellikle mermerden yapılır ve sıcaklığın ve nemin giderek arttığı üç odadan geçilir. Üçüncü odanın ortasında ise ısıtılmış bir yatış yeri olan Göbektaşı yer alır. Duvarda soğuk su ile doldurulmuş ve soğuması için vücudun üzerine dökülen küçük kaseler vardır. Burada vücut, ölü deriyi soyan bir tür havlu eldivenle ovulur ve ardından sabunla yıkanırsınız. Dileyen masaj yaptırabilir. Erkekler ve kadınlar için hamamlar ayrıdır. Hemen başlangıçta kıyafetlerinizi çıkaracak, duş alacak ve vücudunuza “Peştemal” adı verilen bir havlu saracaksınız. İsteyenler altına mayo giyebilirler.

Manavgat’ta Dörtlü Safari’yi Deneyimleyebilirsiniz

Toros Dağları‘nın çöl arazisine yapılan dörtlü safari, kaçırılmaması gereken özel bir deneyimdir. Küçük dört tekerlekli araçları toprak yollarda, kum tepelerinde ve çam ormanlarında sürün. Bu arada, Quad adı, dört tekerlekli anlamına gelen “Quadricycle” ın kısa bir şeklidir. Türk Rivierası boyunca dörtlü safariler düzenlenir ve genellikle doğrudan otelinizden alınırsınız. Daha önce deneyim gerektirmez ve 10 dakikalık bir brifingden sonra başlayabilirsiniz. Ortalama olarak, dörtlü safariler yaklaşık üç saat sürer. Tozlanıp kirlendiğiniz ama unutulmaz bir anı olan bir macera.

Manavgat’ta Orman Gezisi Yapabilirsiniz

Manavgat‘a yaklaşık 95 kilometre uzaklıkta, Toros Dağları‘nın eteklerinde yer alan Ormana köyü, çivisiz ve çimentosuz sadece taş ve tahtadan yapılmış düğme evleriyle ünlüdür. Manavgat ormanlarında Altınbeşik Mağarası‘na gidebilirsiniz. Altın Beşik 5.5 kilometre uzunluğunda olup, Türkiye‘nin en büyük, Avrupa’nın ise üçüncü en büyük yeraltı deniz mağarasıdır. Lastik botlarla mağaranın içine girebilirsiniz.

Manavgat’ta Ters Evi Ziyaret edebilirsiniz

Ters Villa veya Upside Down House, Manavgat‘ın merkezinde Nova Alışveriş Merkezi’nin yakınında yer almaktadır. Ters Ev inşa edildiği yüzde 6’lık eğim nedeniyle, sanki gökten düşmüş ve sonra çatıya uzanmış gibi görünür. İçeride, neredeyse zemin yerine odanın tavanında yürüyorsunuz. Tüm mobilyalar, kanepeler, mutfak mobilyaları, bitkiler ve tablolar baş aşağı ve üstünüzde asılı duruyor, bu yüzden tavanda yürüdüğünüzü düşünürsünüz.

Myra, Kekova ve St. Nicholas Kilisesi’ne Günübirlik Gezilere Katılabilirsiniz

Myra Antik Kenti, Kekova ve St Nicholas Kilisesi’ne organize bir tur ile ilginç bir gün geçirebilirsiniz. Myra, Likya kaya mezarları, Roma tiyatrosu ve Noel Baba’nın ilham kaynağı olan adama adanmış St Nicholas Kilisesi ile ünlüdür. Daha sonra aziz olan Myra Piskoposu Nicholas’ın yoksullara ve muhtaçlara yardım etmede çok aktif olduğu söylenir. Daha sonra denizden Kekova adasına tekne gezisinin tadını çıkarın. Berrak suların altında, yaklaşık iki bin yıl önce depremlerle harap olan Simena kentinin kalıntılarını görebilirsiniz. Myra, Manavgat‘a yaklaşık 150 kilometre uzaklıktadır. Manavgat‘tan günübirlik geziler yaklaşık 10 saat sürmektedir. 

Olympos Teleferiğine Binebilirsiniz

Manavgat’ta teleferik 10 dakika içinde Kemer’deki plajdan daha çok Olympos olarak bilinen Tahtalı Dağı’na gider. 4.350 metre uzunluğu ile Olympos Teleferik teleferiği dünyanın en uzun teleferiklerinden biridir. 2.365 metre yüksekliğindeki dağa çıkmak yaklaşık 10 dakika sürer. Panorama çarpıcı, Phaselis’in antik kalıntıları bile görülebiliyor. Dağın tepesinden, iyi havalarda Alanya’yı bile görebilirsiniz. Muhteşem manzarasının yanı sıra yamaç paraşütü başta olmak üzere çeşitli spor aktiviteleri zirvede sunuluyor.

Selge Antik Kenti’ni Ziyaret Edebilirsiniz

Bir zamanlar Pisidia antik bölgesinin en önemli kenti olan Selge, Manavgat‘a yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta, 1.250 metre yükseklikte bulunuyor. Efsaneye göre şehir Truva Savaşı’ndan sonra kurulmuş. Bugün diğer şeylerin yanı sıra sur kalıntıları, tiyatro ve agora ziyaret edilebilir. Selge, Köprülü Milli Parkı içinde yer almaktadır, dar ve dolambaçlı bir yol Selge’ye ulaştırır.

Side Antik Kentini Ziyaret edebilirsiniz

Side, öncelikle plajları ile bilinir, ancak antik şehir, kaçırmamanız gereken eşsiz bir deneyimdir. Side Antik kentinde 3.000 yıllık kalıntılar bulunur. Bu kalıntıların en ünlüsü, 6 beyaz sütunu şehrin simgesi olan Apollon Tapınağı‘dır. Ayrıca 10.000’den fazla koltuklu Roma tiyatrosu ve antik agora da gezilmesi gereken bir noktadır.  Side‘de deri, mücevher, tekstil ve hediyelik eşyaların ağırlıklı olarak satıldığı ana caddede gezintiye de çıkabilirsiniz.

Side Arkeoloji Müzesi’ni Ziyaret Edebilirsiniz

Side Arkeoloji Müzesi’nde 20. yüzyılın ortalarında Side‘de yapılan kazılarda bulunan eserler sergileniyor. Sergide Yunan, Roma ve Bizans dönemlerine ait antik sikke koleksiyonları ile Roma dönemine ait heykeller ve lahitler, tarihin farklı dönemlerine ait silah, mücevher ve mutfak eşyaları koleksiyonu yer alıyor. Side Arkeoloji Müzesi’nin özelliği, kentin 1960’ların başında restore edilen antik Roma hamamında yer almasıdır.

Side’nin Eski Kentinde Gece Hayatını Deneyimleyebilirsiniz.

Side ve çevresinde çok sayıda her şey dahil tatil köyü bulunmasına rağmen, Side, otellerin dışında canlı bir gece hayatı ile Türkiye‘deki birkaç sahil beldesinden biridir. Gezinti yeri, lezzetli kokteyllerden şaraba ve buz gibi biraya kadar her şeyi sunan birçok açık hava kulübü, bar ve restoran ile özellikle popülerdir. Hem yerli halk hem de turistler akşamları burada vakit geçirmeyi severler.

Tazı Kanyonunda Yürüyebilirsiniz

Köprülü Kanyon içerisinde Kartallar Kanyonu olarak da adlandırılan Tazı Kanyonu yer alır. Akarsuların oluşturduğu doğal bir kanyondur. Tazı Kanyonuna ulaşmak için, sonunda muhteşem bir manzara ile ödüllendirilmek için dağların tepesindeki sarp kayalıklardan yaklaşık 11 km yürümek zorundasınız. Tazı Kanyonu 300 metre yüksekliğindeki kayalıkları çevreleyen büyük kayaların olduğu resimler en popüler olanlarıdır. Ancak dikkatli olun, yabani otlar kayaların üzerinde büyür ve bazı kısımlarda onları çok kaygan hale getirir.

Toros Dağları’nda Jeep-Safari Yapabilirsiniz

Jeep-Safariler Antalya‘nın en popüler turları arasındadır. Toros Dağları‘nda tam günlük bir gezi, plaj ve deniz tatillerinde değişik bir seçenektir. Antalya’da Jeep-Safari neredeyse her ilçede düzenlenmektedir ve kaldığınız tesis Jeep-Safari’ye katılma noktasında yardımcı olacaktır. Jeep-Safari’de küçük bir grup halinde, açık bir cipte dağlara çıkıyorsunuz. Araç, çam ormanları arasındaki dar ve tozlu yollarda, sıradağların içine gizlenmiş bazı köylerin yuvalandığı yerde yavaşça hareket eder. Jeep-Safari sizi deniz seviyesinden 900 metre yüksekliğe çıkarır. Öğle yemeği bir alabalık çiftliğinde servis edilir. Tura bağlı olarak, yüzme için kısa molalar da vardır.

Yeşil Kanyon’da Tekne Turu Yapabilirsiniz

Manavgat yakınlarında, Türkiye‘de kanyonda tekne gezileri sunan birkaç kanyondan biri olan Yeşil Kanyon bulunmaktadır. Bu kanyondaki gezinti sizi 470 hektarlık bir alanı kaplayan Türkiye‘nin en büyük barajlarından biri olan Olymapınar Barajı üzerinde engebeli kayalık bir manzaraya götürür. Doğal güzelliği ve Toros Dağları ile etkileyici kanyon, mükemmel bir fon oluşturur. Çeşitli duraklarda berrak suya atlayabilir, zümrüt yeşili gölde yüzebilir ve serinleyebilirsiniz. Genellikle bu tekne gezilerine yiyecek ve içecekler de dahildir.


Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bu yazı dizimizde Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini tanıtıyoruz. #Antalya deniz, güneş, doğa ve tarihin bütünleştiği bir şehirdir. Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya’nın her ilçesi başlı başına birer doğa harikasıdır.

Bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

ANTALYA

Detaylı bilgi almak için yukarıdaki bağlantıların üzerine tıklayarak ilgili ve detaylı yazımıza ulaşabilirsiniz.

Etiketler: :Antalya bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Antalya görülmesi gereken yerler, Antalya gezecek yerler, Antalya gezi, Antalya gezi rehberi, Antalya gezi yazısı, Antalya gezilecek çarşı, Antalya gezilecek doğal yerler, Antalya gezilecek doğal yerler haritası, Antalya gezilecek tarihi yerler, Antalya gezilecek yerler, Antalya gezilecek yerler doğa, Antalya ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Antalya kalesi, Antalya merkezde gidilecek yerler, Antalya merkezde ne var, Antalya ne yenir nerede yenilir, Antalya ne yenir nereler gezilir, Antalya otelleri, Antalya seyahat rehberi, Antalya tarihi, Antalya tarihi yerler, Antalya turizm potansiyeli, Antalya turizm rehberi, Antalya turizm ve tanıtım, Antalya ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Antalya şehir rehberi, Antalya’da bir günde ne yapılır?, Antalya’da gezilecek doğal yerler, Antalya’da gezilecek mekanlar, Antalya’da ne yapılır, Antalya’da ne yenir, Antalya’da nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası,

error: Content is protected !!
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.