Etkinlikler sadece bilgilendirme ve duyuru amaçlı kısaca paylaşılmaktadır. 

Etkinliğin organizatörü sayfanın alt kısmındadır. Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu bu etkinliğin organizatörü değildir. 

Etkinlik hakkında detaylı bilgi, kayıt ve diğer sorularınız için organizatör ile iletişime geçiniz.

Yükleniyor Etkinlikler

İstanbul Doğa Sporları Kulübü İle Artvin – Macahel – Karagöl- Arsiyan Trekking

Ağustos 11 - Ağustos 18

İstanbul Doğa Sporları Kulübü İle Artvin – Macahel – Karagöl- Arsiyan Trekking

DOĞU KARADENİZİN MUTLAKA GÖRÜLMESİ GERKELİ YERLERİNDEN ALP VE AND DAĞLARA GİDEMİYORSANIZ SAKLI CENNET MACAHEL VADİSİ – KARÇAL  ARSİYAN DAĞLARINDA BU YAZ YİNE BULUTLARIN ÜZERİNDE GEZİNECEĞİZ. 

BORÇKA – MACAHEL; Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı, Gürcistan sınırında bir vadi bölgesidir. Macahel   orijinal Gürcü   adıdır.   Macahel, Camili ana köy olmak üzere altı köyden oluşmaktadır. Macahel, bitki ve canlı   çeşitliliği sebebi ile Biyosfer   Rezerv alanı ilan edilmiş, ılıman iklim yağmur ormanlarına sahiptir. Macahel,   kuzeyde Acara dağları, doğusunda Karçal   dağları, güneyinde Küçük yayla dağları ve batısında Heba dağı,   Macahel’de iki dere akar, biri Efeler deresi diğeri ise   Maral   deresidir. Böyle muhteşem bir cennet bölgesi   olan  Macahel, yeniden gün yüzüne çıkmış son zamanların en gözde   yerlerdendir. Buraları gördükten ve   yaşadıktan sonra Avusturya ve İsviçre seyahat ve tatillerini tekrar gözden geçirmek   gerekecek. Vadinin etrafı   sislerle kaplı ve bölgede yağmurlu günler güneşli günlerden çok daha fazladır. Macahel’i sisli   sevmek   gerekecek, güneşin kendini göstermesini sabırla bekleyeceksin. Bulutlar, sisler ve balta girmemiş ormanlar,   şelaleler, uçurumlar, vahşi kayalar, bin bir çiçek ve berrak dereler, ıssız patikalar, orman gülleri, yaylalar, bulut   kümeleri,   heybetli ve dumanlı dağlar, krater ve buzul gölleri.

Bu bölgenin en tanınmış dağları Karçal Dağları, Borçka ve Şavşat’ı ayıran dağlar, Çoruh vadisi ve   Gürcistan sınırına   kadar   en yüksek noktası 3428 metre. Karçal dağların dört doruğu vardır. Kuzeybatıda   Yıldıztepe Doruğu, Güneybatıda   en   yükseği olan Üç Kardeşler Doruğu (3428 mt.), Güneyde Sakızraho   Doruğu, Doğuda Ziyaret Doruğu, Batı ve   Kuzeyinde   Çoruh nehri, Doğusunda Papart deresi ve Güneyinde   Berta çayı vadileri ile çevrilidir. Buzul ve buzul gölleri   vardır.   Karadeniz bölgesinin hiç abartısız dünyanın en   güzel göllerinden biri olan Karagöl, Artvin Borçka’ya 25 km   uzaklıkta   bulunan Borçka Karagöl Milli Parkı,   Karadeniz’in eşsiz güzellikteki cennet bölgelerinden biri. 19. Yüzyılın   başlarında   yaşanan toprak kayması   sonucu oluşan ve günümüzde Klaskur Yaylası (Aralık Yaylası) yakınlarında yer alan   Borçka   Karagöl, etrafı   dağlarla çevrili bir doğa harikası tabiat parkının kalbinde konuma sahip. Yoğun yağış alan ve   etrafı bölgeye   özgü birçok ağaç türü ile çevrili yüksek dağlarla korunaklı olan parkta yaban hayat da çok zengin. Diğer   yandan   sonbaharda rengarenk bir görüntü oluşturan bu eşsiz manzara fotoğraf severlerin de vazgeçilmez   adreslerinden. 368   hektarlık alan kaplayan Karagöl, 5 hektarlık milli park içerisinde yer alıyor.

ŞAVŞAT : Doğuda Ardahan, batıda Artvin, kuzeyde Gürcistan, güneyde Ardanuç ilçesi ile çevrilidir. Dört   yanı yüksek   dağlarla çevrilidir. 3.538 metreye yükselen Karçkal dağları kuzey batıdan yükselir. Kuzeyde 2.250   metre yükseklikte   Sivritepe (Arsiyan) dağları ile 3.000 metreyi aşan Cin dağları bulunmaktadır. Doğuda   Ardahan Ynlızçam dağ silsilesinden   2.650 metre yükseklikteki Sahara dağları, güneyde ise 3.050 metreyi   bulan Karagöl dağları vardır. Arsiyan yaylasında Kız   gölü, Boğa gölü, Koyun gölü ve Çimli (Yüzen) göl   bulunmaktadır. Pınarlı Köyü yakınlarında ise Balık Gölü mevcuttur. Şavşat   2015 yılında İtalya’nın   Abbiategrasso kentinde yapılan genel kurulda CİTTASLOW (sakin şehir) ilan edildi.Ender manzara   güzellikleri,  kültürel, rekreaksyonel ve turistik potansiyeli olan sahada  Bitki Türlerinden ; Ağaç olarak ; Ladin,   Sarıçam,   Ahlat, Ağaççık olarak; orman gülü, Kızılcık, Fındık,Çalı olarak; Orman Çileği, Böğürtlen ve Otsu   bitkiler olarak da; Eğrelti ve   çayır otları bulunmaktadır. Hayvan Türlerinden: Memeli hayvanlardan; Ayı, Kurt,   Tavşan, Domuz, Porsuk, Tilki, Sincap,   Vaşak, Kuşlardan; Keklik Doğan Yabanı Güvercin, Karga, Saksağan,   Sığırcık, Alakarga, Balıklardan; Alabalık ve   Sazan,Sürüngenlerden ise Yılan, Kertenkele ve Kaplumbağa   bulunmaktadır.

                                                     ETKİNLİK TARİHLERİ:

Gidiş   : 11 Ağustos 2024 Pazar ( Rize – Pazar saat 10.00)

Dönüş : 18 Ağustos 2024 Pazar (Rize-Pazar saat 19.00)

                                                      TAHMİNİ MALİYET:

  -Web Üyelerine    : 24.500,00 TL

– Kulüp Üyelerine  : 24.250,00 TL

– Kapora                : 2.500,00 TL

Olası fiyat değişiklikleri maliyete yansıtılacaktır.

 

Kapora kayıt sırasında İstanbul Doğa kredisi ile ödenecektir. Etkinliğe katılıp kaparo ödeyenler, 18 Temmuz 2024 gününe kadar kalan bakiye ödemeleri gerekecektir. Etkinliğe 30 gün kala, etkinlikten çıkmak isteyene  kaparo iade edilir.

Tahmini maliyet bugünkü akaryakıt maliyetlerine göre hesaplanmıştır. Etkinlik süresi başlangıcında             akaryakıt fiyatlarında artış olması halinde maliyete eklenecektir.

                                                      MALİYETE DAHİL OLANLAR:

  • 7 Gün otel-yayla evi konaklama
  • 7  Gün akşam yemeği ve kahvaltı
  • Rize – Pazar / Çamlıhemşin / Rize – Pazar tüm yol ara transferler

                                                       MALİYETE DAHİL OLMAYANLAR:

-İstanbul Rize giidis dönüş Ulaşım

– Öğle yemekleri

-Kişisel harcamalar

-Park giriş ücretleri

-Bireysel kaza sigortası

         Kalınacak yayla evlerinde rahat edilmesi için Otel odaları twin (iki yataklı tek oda) olarak   ayarlanmıştır.   Konaklama yerlerde yer müsait olursa %50 fark ödeyerek tek kişi ayarlanabilir. Maden   köyü 2 gece tercih imkanı   yoktur.

                                                 PARKUR / ROTA BİLGİSİ:

         Mesafe : Günlük ortalama 10 km. (7 gün 70 Km)

         Zorluk Derecesi : Orta üstü zorlukta

         İrtifa Kazancı ve İrtifa Kaybı: İrtifa kazancı 1000 metre. İrtifa Kaybı : 1500 metre.

         Parkur : Orman, vadi, patika, toprak yol.

         Kimler Katılabilir: İyi kondisyon gerekir. Kondisyonu iyi olan ilk katılımcılar için uygun değildir.

           Not 1: Katılımcılar sitede bulunan standart malzemeler tıklayarak yanına almaları önemlidir.

       Not 2:  Bölgenin yağmurlu ve bulutlu olması nedeniyle mutlaka yağmurluk ve bileği kavrayan sağlam   botlar,   yüksek   yerler dağlık ve çıplak   olduğundan güneş gözlüğü, fötr şapka, güneş kremi, suların soğuk   olması   nedeniyle dudak       kremi yanınıza almanız gerekmektedir.​​​​​​   Ayrıca göle girmek isteyenler mayo ve   şort   yanlarına almaları gerekmektedir.

                                                   ETKİNLİĞE KAYIT OLMAK İÇİN:

  • Siteye giriş yaptıktan sonra, “etkinliğe katil” butonuna basınız.
  • Etkinliğe katılmak için yeterli krediniz yoksa, kredi kartı ya da Havale – EFT ile kredi yükleyiniz.
  • Krediniz hesabınıza yüklendikten sonra, seçtiğiniz etkinliğe girip “etkinliğe katıl” butonuna basarak kayıt olunuz. Bağış makbuzuna etkinlik açıklaması yaparak kesiniz.
  • Etkinlik öncesinde bir Whatsapp grubu kurulacak, bilgi paylaşımı Whatsapp üzerinden yapılacaktır.

Macahel ve Karçal Dağları: Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı, Gürcistan sınırında bir vadi bölgesidir.   Macahel    orijinal   Gürcü   adıdır. Macahel, Camili ana köy olmak üzere altı köyden oluşmaktadır. Macahel,   bitki ve canlı çeşitliliği sebebi ile   Biyosfer Rezerv alanı ilan edilmiş, ılıman iklim yağmur ormanlarına   sahiptir. Macahel, kuzeyde Acara dağları,   doğusunda   Karçal dağları, güneyinde Küçük yayla dağları ve   batısında Heba dağı, Macahel’de iki dere akar, biri Efeler   deresi diğeri ise   Maral deresidir. Böyle muhteşem   bir cennet bölgesi olan Macahel, yeniden gün yüzüne çıkmış son zamanların en gözde   yerlerdendir. Buraları   gördükten ve yaşadıktan   sonra Avusturya ve İsviçre seyahat ve tatillerini tekrar gözden geçirmek   gerekecek. Vadinin etrafı sislerle kaplı ve bölgede yağmurlu günler güneşli günlerden çok daha fazladır.   Macahel’i sisli   sevmek gerekecek, güneşin kendini göstermesini sabırla bekleyeceksin. Bulutlar, sisler ve   balta girmemiş ormanlar,   şelaleler, uçurumlar, vahşi kayalar, bin bir çiçek ve berrak dereler, ıssız patikalar,   orman gülleri, yaylalar, bulut kümeleri,   heybetli ve dumanlı dağlar, krater ve buzul gölleri.

Bu bölgenin en tanınmış dağları Karçal Dağları, Borçka ve Şavşat’ı ayıran dağlar, Çoruh vadisi ve   Gürcistan sınırına kadar   en yüksek noktası 3428 metre. Karçal dağların dört doruğu vardır. Kuzeybatıda   Yıldıztepe Doruğu, Güneybatıda en yükseği   olan Üç Kardeşler Doruğu (3428 mt.), Güneyde Sakızraho   Doruğu, Doğuda Ziyaret Doruğu, Batı ve Kuzeyinde Çoruh nehri,   Doğusunda   Papart deresi ve Güneyinde   Berta çayı vadileri ile çevrilidir. Buzul ve buzul gölleri  vardır. Karadeniz   bölgesinin hiç abartısız dünyanın en   güzel göllerinden biri olan Karagöl, Artvin Borçka’ya 25 km uzaklıkta bulunan Borçka   Karagöl Milli Parkı,   Karadeniz’in eşsiz  güzellikteki cennet bölgelerinden biri. 19. Yüzyılın başlarında yaşanan toprak   kayması   sonucu oluşan ve günümüzde Klaskur Yaylası (Aralık Yaylası) yakınlarında yer alan Borçka Karagöl, etrafı   dağlarla   çevrili bir doğa harikası tabiat parkının kalbinde konuma sahip.   Yoğun yağış alan ve etrafı   bölgeye   özgü birçok ağaç türü   ile çevrili yüksek dağlarla korunaklı olan parkta yaban hayat da çok zengin. Diğer   yandan sonbaharda rengarenk bir   görüntü oluşturan bu eşsiz manzara fotoğraf severlerin de vazgeçilmez   adreslerinden. 368 hektarlık alan kaplayan   Karagöl, 5 hektarlık milli park içerisinde yer alıyor.

         Borçka – Karagöl Tabiat Parkı: Artvin‘in Borçka ilçesine 25-27 kilometre[1] uzaklıkta bulunan heyelan   set  gölüdür. Göl   alanı, 14 Ağustos 2002’de kurulan Borçka Gölü Tabiat Parkı sınırları içerisinde yer   almaktadır. Yıllık ortalama 10.000 kişi   gölü ziyaret etmektedir. Karçal Dağı’nda konumlanan göl, 1800’lü   yılların  başlarında Klaskur Yaylası’nın yakınında bulunan   bir tepenin kayması sonucu, Klaskur Deresi’nin   (Aralık Deresi) önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Aynı derenin  taşıdığı   alüvyonlarla dolan gölün derinliği 30   metreden 8 metreye, 56 dönümlük arazisi ise 50 dönüme düşmüştür. Doğa Koruma   ve Milli Parklar Rize   12’inci Bölge Müdürlüğü Devlet Su İşleri ile ortak yürüttüğü çalışmada göle dolan alüvyonlar   boşaltılmış, gölün   çevresi ahşapla desteklenmiş yürüyüş yollarıyla donatılmıştır.

         Şavşat – Arsiyan Dağları: Doğuda Ardahan, batıda Artvin, kuzeyde Gürcistan, güneyde Ardanuç ilçesi ile    çevrilidir.     Dört yanı yüksek dağlarla çevrilidir. 3.538 metreye yükselen Karçkal dağları kuzey batıdan   yükselir. Kuzeyde 2.250 metre   yükseklikte Sivritepe (Arsiyan) dağları ile 3.000 metreyi aşan Cin dağları   bulunmaktadır. Doğuda Ardahan Yanlızçam dağ   silsilesinden 2.650 metre yükseklikteki Sahara dağları,   güneyde ise 3.050 metreyi bulan Karagöl dağları vardır. Arsiyan   yaylasında Kız gölü, Boğa gölü, Koyun   gölü   ve Çimli (Yüzen) göl bulunmaktadır. Pınarlı Köyü yakınlarında ise Balık Gölü   mevcuttur.Şavşat 2015 yılında   İtalya’nın  Abbiategrasso kentinde yapılan genel kurulda CİTTASLOW (sakin şehir) ilan   edildi. Ender manzara   güzellikleri, kültürel,   rekreaksyonel ve turistik potansiyeli olan sahada  Bitki  Türlerinden ; Ağaç   olarak ;   Ladin, Sarıçam, Ahlat, Ağaççık olarak; orman gülü, Kızılcık, Fındık, Çalı olarak ; Orman Çileği,  Böğürtlen ve   Otsu   bitkiler olarak da; Eğrelti ve çayır otları bulunmaktadır. Hayvan Türlerinden: Memeli hayvanlardan; Ayı,   Kurt, Tavşan, Domuz,Porsuk,Tilki,Sincap,Vaşak,Kuşlardan;Keklik Doğan Yabanı Güvercin, Karga,   Saksağan,Sığırcık, Alakarga, Balıklardan;   Alabalık ve Sazan, Sürüngenlerden ise Yılan,Kertenkele ve   Kaplumbağa   bulunmaktadır.

       Şavşat – Karagöl Sahara Milli Park: Karagöl, Şavşat ilçesinin 25 km.kuzeyinde yer almaktadır. Genel   olarak sahada   Palaojen ve Neojen arazileri yer alır. Yöredeki kayaçların büyükçoğunluğu sedimanter   kökenlidir. Ender bir topoğrafik   karakter gösteren Karagöl ve çevresi yer yer vadilerle yarılmıştır. Bu yarılmalar   yörede heyelan ve kütle hareketlerinin aktif   olmasına neden olmuştur. Karagöl; rasyonel olarak kayan   kütlenin gerisindeki çanakta biriken suların meydana getirdiği   bir heyelan gölüdür. Göl çevresi   yoğun ormanlarla kaplı olup, ormanı meydana getiren ağaç türleri genelde ladin ve   çamlardan ibarettir. Bu   doğal öğelerin ördüğü Karagöl, ender manzara güzelliklerine sahiptir.

 

Bu etkinlik, İstanbul Doğa sitesinden yöneticinin izniyle alınmıştır. Etkinlik ile ilgili ana detaylar bu yazıya alınmıştır. Etkinlik detaylarına ve buna benzer diğer etkinliklere İstanbul Doğa adresinden ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu olarak İstanbul Doğa ailesine teşekkür ediyoruz.

Trekking güvenliği için şu yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Istanbul Doga Sporlari Kulubu Ile Artvin Macahel Karagol Arsiyan Trekking

Değerli Ziyaretçilerimiz,

Web sitemiz, Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen çeşitli tur, gezi ve etkinliklerin duyurularını yaparak turizme katkıda bulunmayı amaçlayan bir platformdur. Sizlere en güncel ve doğru bilgileri sunmak için çaba gösteriyoruz. Ancak, sitemizde yer alan duyurular ve etkinliklerle ilgili maddi konularda hiçbir sorumluluk kabul etmediğimizi belirtmek isteriz.

Etkinlikleri bize gönderildiği şekilde, içeriğine dokunmadan yayınlıyoruz. Sitemizde yayımlanan bilgilerin doğruluğunu sağlamak için azami özen göstermemize rağmen, herhangi bir etkinliğe katılmadan önce gerekli araştırmaları yapmanız ve güvenilir kaynaklardan bilgi almanız önemlidir.

Her bireyin kendi maddi güvenliğini sağlaması, ödeme ve rezervasyon işlemlerinde dikkatli olması gerekmektedir. Dolandırıcılık girişimlerine karşı uyanık olmanızı, şüpheli durumlarda ilgili mercilere başvurmanızı tavsiye ederiz. Web sitemizdeki içerikler, sizlere rehberlik etmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir taahhüt veya garanti niteliği taşımamaktadır.

Amacımız, turizm sektörüne katkı sağlamak ve siz değerli ziyaretçilerimizin en iyi deneyimleri yaşamasına yardımcı olmaktır. Bu bağlamda, sitemizde yer alan duyurulara dair tüm sorumluluk katılımcılara aittir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder, keyifli ve güvenli geziler dileriz.

Saygılarımızla, Turkey Outdoor Ekibi