Etkinlikler sadece bilgilendirme ve duyuru amaçlı kısaca paylaşılmaktadır. 

Etkinliğin organizatörü sayfanın alt kısmındadır. Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu bu etkinliğin organizatörü değildir. 

Etkinlik hakkında detaylı bilgi, kayıt ve diğer sorularınız için organizatör ile iletişime geçiniz.

Yükleniyor Etkinlikler

İstanbul Doğa Sporları Kulübü İle Artvin – Macahel – Karagöl- Karçal – Arsiyan Trekking Ve Kamp

Temmuz 9 - Temmuz 16

İstanbul Doğa Sporları Kulübü İle Artvin – Macahel – Karagöl- Karçal – Arsiyan Trekking Ve Kamp

BU YAZ YİNE DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ’NİN BAKİR

MUTLAKA GÖRÜNECEK YERLERİNDEN DOĞA HARİKASI SAKLI CENNET MACAHEL

VADİSİNDE VE ARSİYAN DAĞLARINDA

BULUTLARIN ÜZERİNDE GEZİNECEĞİZ. ALP VE AND DAĞLARINA GİDEMİYORSANIZ İŞTE

SİZE TÜRKİYENİN ALPLERİ MACAHEL-KARÇAL-ARSİYAN YAYLALARI – DAĞLARI

KATILIM MALİYETİ VE TARİHLERİ:

Gidiş   : 09 Temmuz 2024 Salı (Rize saat 10.00)

Dönüş : 16 Temmuz 2022 Salı  (Rize saat 19.00)

   Maliyet : (16 kişilik araç Rize – Artvin – Rize)

-Web Üyelerine  : 24.500,00 TL

-Kulüp Üyelerine: 24.250,00 TL

Olası fiyat değişiklikleri maliyete yansıtılacaktır.
-(Kaparo 2.500,00 TL kayıt sırasında İstanbul Doğa kredisi ile ödenecektir.) Etkinliğe katılıp kaparo ödeyenler, 30 gün kala etkinlikten çıkmak isteyene kaparo iade edilir.

-Kalan tutarın etkinliğe 30 gün kalana kadar tamamlanması talep edilecektir.

-Etkinlik kar amaçlı değildir.

        Etkinliğe kayıt olmak için 

  • Siteye giriş yaptıktan sonra, “etkinliğe katil” butonuna basınız.
  • Etkinliğe katılmak için yeterli krediniz yoksa, kredi kartı ya da Havale – EFT ile kredi yükleyiniz.
  • Krediniz hesabınıza yüklendikten sonra, seçtiğiniz etkinliğe girip “etkinliğe katıl” butonuna basarak kayıt olunuz. Bağış makbuzuna etkinlik açıklaması yaparak kesiniz.
  • Etkinlik öncesinde bir Whatsapp grubu kurulacak, bilgi paylaşımı Whatsapp üzerinden yapılacaktır.

   Maliyete dahil olanlar:

-7 Gece otel-köy-dağ evi konaklama

-7 açık büfe (dağ ve köy evleri serpme) kahvaltı (3 öğle kumanya dahil)

-7 açık büfe (dağ ve köy evleri serpme) akşam yemeği

-Rize / Artvin / Rize tüm yol ve ara transferler

   Maliyete dahil olmayanlar:

-İstanbul Rize gidiş dönüş ulaşım

– Öğle yemekleri (4 öğle yemeği)

-Kişisel harcamalar

-Park giriş ücretleri

-Bireysel kaza sigortası

Otel odaları twin (iki yataklı tek oda) otelde single (tek kişilik oda) müsaitse ayarlanabilir. Dağ evlerinde bir gece erkekler ve kadınlar ayrı yerlerde ranza. Diğer dağ evinde ise 3’ er kişilik olacaktır.

Macahel ve Karçal Dağları: Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı, Gürcistan sınırında bir vadi bölgesidir. Macahel orijinal Gürcü adıdır. Macahel,Camili ana köy olmak üzere altı köyden oluşmaktadır. Macahel, bitki ve canlı çeşitliliği sebebi ile Biyosfer Rezerv alanı ilan edilmiş, ılıman,iklim,yağmur,ormanlarına sahiptir.Macahel,kuzeyde Acara dağları, doğusunda Karçal dağları, güneyinde Küçük  yayla dağları ve batısında Heba dağı, Macahel’de iki dere akar, biri Efeler deresi diğeri ise Maral deresidir. Böyle muhteşem  bir cennet bölgesi olan Macahel, yeniden gün yüzüne çıkmış son zamanların en gözde yerlerdendir. Buraları gördükten ve yaşadıktan sonra Avusturya ve İsviçre seyahat ve tatillerini tekrar gözden geçirmek gerekecek. Vadinin etrafı sislerle kaplı ve bölgede yağmurlu günler güneşli günlerden çok daha fazladır. Macahel’i sisli sevmek gerekecek, güneşin kendini göstermesini sabırla bekleyeceksin.Bulutlar, sisler ve balta girmemiş ormanlar, şelaleler, uçurumlar, vahşi kayalar, bin bir çiçek ve berrak dereler, ıssız patikalar, orman gülleri, yaylalar, bulut kümeleri, heybetli ve dumanlı dağlar, krater ve buzul gölleri.

Bu bölgenin en tanınmış dağları Karçal Dağları, Borçka ve Şavşat’ı ayıran dağlar, Çoruh vadisi ve Gürcistan sınırına kadar en yüksek noktası 3428 metre. Karçal dağların dört doruğu vardır. Kuzeybatıda Yıldıztepe Doruğu, Güneybatıda en yükseği olan Üç   Kardeşler Doruğu (3428 mt.), Güneyde Sakızraho Doruğu, Doğuda Ziyaret Doruğu, Batı ve Kuzeyinde Çoruh nehri, Doğusunda Papart deresi ve Güneyinde Berta çayı vadileri ile çevrilidir. Buzul ve buzul gölleri vardır. Karadeniz bölgesinin hiç abartısız dünyanın en güzel göllerinden biri olan Karagöl, Artvin Borçka’ya 25 km uzaklıkta bulunan Borçka Karagöl Milli Parkı, Karadeniz’in eşsiz güzellikteki cennet bölgelerinden biri. 19. Yüzyılın başlarında yaşanan toprak kayması sonucu oluşan ve günümüzde Klaskur Yaylası (Aralık Yaylası)  yakınlarında yer alan Borçka Karagöl, etrafı dağlarla çevrili bir doğa harikası tabiat parkının kalbinde konuma sahip. Yoğun yağış alan ve etrafı bölgeye özgü birçok ağaç türü ile çevrili yüksek dağlarla korunaklı olan parkta yaban hayat da çok zengin. Diğer yandan sonbaharda rengarenk bir görüntü oluşturan bu eşsiz manzara fotoğraf severlerin de vazgeçilmez adreslerinden. 368 hektarlık alan kaplayan Karagöl, 5 hektarlık milli park içerisinde yer alıyor.

  Borçka Karagöl: Karagöl: Artvin‘in Borçka ilçesine 25-27 kilometre[1] uzaklıkta bulunan heyelan set gölüdür. Göl   alanı, 14 Ağustos 2002’de kurulan Borçka Gölü Tabiat Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır.[2] Yıllık ortalama 10.000   kişi gölü ziyaret etmektedir. Karçal Dağı’nda konumlanan göl, 1800’lü yılların başlarında Klaskur Yaylası’nın yakınında   bulunan bir tepenin kayması sonucu, Klaskur Deresi’nin (Aralık Deresi) önünü kapatmasıyla oluşmuştur.[3] Aynı derenin   taşıdığı alüvyonlarla dolan gölün derinliği 30 metreden 8 metreye, 56 dönümlük arazisi ise 50 dönüme düşmüştür. Doğa   Koruma ve Milli Parklar Rize 12’inci Bölge Müdürlüğü Devlet Su İşleri ile ortak yürüttüğü çalışmada göle dolan alüvyonlar   boşaltılmış, gölün çevresi ahşapla desteklenmiş yürüyüş yollarıyla donatılmıştır.[4]

 Şavşat – Arsiyan Dağları:  Doğuda Ardahan, batıda Artvin, kuzeyde Gürcistan, güneyde Ardanuç ilçesi ile çevrilidir. Dört yanı yüksek dağlarla çevrilidir. 3.538 metreye yükselen Karçkal dağları kuzey batıdan yükselir. Kuzeyde 2.250 metre yükseklikte Sivritepe(Arsiyan) dağları ile 3.000 metreyi aşan Cin dağları bulunmaktadır. Doğuda Ardahan Yanlızçam dağ silsilesinden 2.650 metre   yükseklikteki Sahara dağları, güneyde ise 3.050 metreyi bulan Karagöl dağları vardır. Arsiyan yaylasında Kız gölü, Boğa gölü, Koyun gölü ve Çimli (Yüzen) göl bulunmaktadır. Pınarlı Köyü yakınlarında ise Balık Gölü mevcuttur. Şavşat 2015 yılında İtalya’nın Abbiategrasso kentinde yapılan genel kurulda CİTTASLOW (sakin şehir) ilan edildi. Ender manzara güzellikleri, kültürel, rekreaksyonel ve turistik potansiyeli olan sahada  Bitki Türlerinden ; Ağaç olarak ; Ladin, Sarıçam, Ahlat, Ağaççık olarak; orman gülü, Kızılcık, Fındık, Çalı olarak ; Orman Çileği, Böğürtlen ve Otsu bitkiler olarak da; Eğrelti ve çayır otları bulunmaktadır. Hayvan Türlerinden: Memeli hayvanlardan; Ayı, Kurt, Tavşan, Domuz, Porsuk, Tilki, Sincap, Vaşak, Kuşlardan; Keklik Doğan Yabanı Güvercin, Karga, Saksağan,Sığırcık, Alakarga, Balıklardan; Alabalık ve Sazan, Sürüngenlerden ise Yılan, Kertenkele ve Kaplumbağa bulunmaktadır.

 Karagöl Sahara Milli Park: Karagöl, Şavşat ilçesinin 25 km.kuzeyinde yer almaktadır. Genel olarak sahada Palaojen ve Neojen arazileri yer alır. Yöredeki kayaçların büyükçoğunluğu sedimanter kökenlidir. Ender bir topoğrafik karakter gösteren Karagöl ve çevresi yer yer vadilerle yarılmıştır. Bu yarılmalar yörede heyelan ve kütle hareketlerinin aktif olmasına neden olmuştur. Karagöl; rasyonel olarak kayan kütlenin gerisindeki çanakta biriken suların meydana getirdiği bir heyelan gölüdür. Göl çevresi yoğun ormanlarla kaplı olup, ormanı meydana getiren ağaç türleri genelde ladin ve çamlardan ibarettir. Bu doğal öğelerin ördüğü Karagöl, ender manzara güzelliklerine sahiptir.

Cehennem Deresi : Ardanuç ilçesi sınıları içinde bulunan kanyonun uzunluğu yaklaşık 2,5 km. Duvar yüksekliği bazı yerlerde 200 metreyi bulmaktadır. En geniş yeri 70 metre en dar yeri ise ancak tek kişinin geçebileceği kadardır. Doğal yapısıyla Arizona’daki Grand Kanyon’dan sonra, dünyanın en yüksek akinci kanyonu olarak geçiyor.

Bu etkinlik, İstanbul Doğa sitesinden yöneticinin izniyle alınmıştır. Etkinlik ile ilgili ana detaylar bu yazıya alınmıştır. Etkinlik detaylarına ve buna benzer diğer etkinliklere İstanbul Doğa adresinden ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu olarak İstanbul Doğa ailesine teşekkür ediyoruz.

Trekking güvenliği için şu yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Istanbul Doga Sporlari Kulubu Ile Artvin Macahel Karagol Karcal – Arsiyan Trekking Ve Kamp

Değerli Ziyaretçilerimiz,

Web sitemiz, Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen çeşitli tur, gezi ve etkinliklerin duyurularını yaparak turizme katkıda bulunmayı amaçlayan bir platformdur. Sizlere en güncel ve doğru bilgileri sunmak için çaba gösteriyoruz. Ancak, sitemizde yer alan duyurular ve etkinliklerle ilgili maddi konularda hiçbir sorumluluk kabul etmediğimizi belirtmek isteriz.

Etkinlikleri bize gönderildiği şekilde, içeriğine dokunmadan yayınlıyoruz. Sitemizde yayımlanan bilgilerin doğruluğunu sağlamak için azami özen göstermemize rağmen, herhangi bir etkinliğe katılmadan önce gerekli araştırmaları yapmanız ve güvenilir kaynaklardan bilgi almanız önemlidir.

Her bireyin kendi maddi güvenliğini sağlaması, ödeme ve rezervasyon işlemlerinde dikkatli olması gerekmektedir. Dolandırıcılık girişimlerine karşı uyanık olmanızı, şüpheli durumlarda ilgili mercilere başvurmanızı tavsiye ederiz. Web sitemizdeki içerikler, sizlere rehberlik etmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir taahhüt veya garanti niteliği taşımamaktadır.

Amacımız, turizm sektörüne katkı sağlamak ve siz değerli ziyaretçilerimizin en iyi deneyimleri yaşamasına yardımcı olmaktır. Bu bağlamda, sitemizde yer alan duyurulara dair tüm sorumluluk katılımcılara aittir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder, keyifli ve güvenli geziler dileriz.

Saygılarımızla, Turkey Outdoor Ekibi