Etkinlikler sadece bilgilendirme ve duyuru amaçlı kısaca paylaşılmaktadır. 

Etkinliğin organizatörü sayfanın alt kısmındadır. Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu bu etkinliğin organizatörü değildir. 

Etkinlik hakkında detaylı bilgi, kayıt ve diğer sorularınız için organizatör ile iletişime geçiniz.

Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

Niğde Aladağlar Trans Geçişi- Emler Tırmanma ve Kamplı Trekking

Haziran 28 - Haziran 30

Niğde Aladağlar Trans Geçişi- Emler Tırmanma ve Kamplı Trekking

Niğde Aladağlar Trans Geçişi Emler Tırmanma ve Kamplı Trekking

Niğde Aladağlar Trans Geçişi Emler Tırmanma ve Kamplı Trekking

 

SARP KAYALAR VE GÖLLER CENNETİNDE TREKKİNG
ALADAĞLAR TRANS GEÇİŞİ- EMLER – TIRMANIŞI
Doğaya tutkun insanların Aladağları gördüğü zaman aşık olmamaları imkansızdır. Her Aladağlar aşığı gibi sizinde en az bir kere trans faaliyeti yapmanız gerekir. Böylelikle hem bölgeyi hem de insanları hem de kendinizi daha iyi anlarsınız.
Kafanızda da Aladağların ne kadar büyük olduğu hakkında ipuçları oluşur:)
Büyük bir maceraya hazırsanız geziyi anlatmaya başlıyorum. Daha akılda kalıcı olsun diye geziyi günlere bölüyorum.
28 Haziran 2024 (Cuma) 1. Gün: Saat 15:00 de aracımızla Adana’dan hareket ediyoruz. Geç kalan Adana’da kalır. Tabiî ki ilk yapmamız gereken Aladağlara varmak:) Hedefimiz Niğde’nin Çamardı ilçesine bağlı Demirkazık Köyü. İlk kamp yerimiz olan Sokullupınar, köye sadece 2 saat uzaklıkta. Stabilize bir yoldan kıvrılarak Büyük Demirkazık ve Emler Dağının eteklerinde yeşil bir noktaya varıyoruz. Sokullupınar yaklaşık 2000 metre civarında. Kampımızı burada atıyoruz.
Kamp etrafındaki gelengileri izleyerek hoş vakit geçirebilirsiniz. Akşam üzeri güneşin Demirkazık dağına yaptığı ışık oyunlarını sakın kaçırmayın. Bu yükseklik de gece hava pek de soğuk olmayacaktır, o yüzden gece dışarıda müthiş bir yıldız ziyafeti altında yatabiliriz.
29 Haziran (Cumartesi) 2. Gün: Sabah erken kalkmalıyız, çünkü bugün yolunuz epey uzun. Sabah 05:00 da kuş sesleri ile uyanıyoruz. Hep beraber kahvaltımızı yaptıktan sonra 07:30 da hareket ediyoruz. İsteyen kamp yükünü kendi taşıyor, isteyen de eşyalarını katırlara yüklemiş oluyor. Karayalak vadisine girip, 3500 metredeki Çelikbuyduran geçidinden geçeceğiz. Karayalak vadisi hem çok yüksek hem de çok uzun bir vadidir. Öğlen güneşinde az kavrulmak için sabah erken çıkmamız gerek, kamptan doğuya doğru giden yolu kullanarak ve biraz yükseldikten sonra önünüze çıkan çeşmeden su doldurabilirsiniz. Unutmayın bundan sonra uzun bir süre su kaynağına rastlamayacaksınız. 20 dakika sonra yol bitecek ve önünüze çıkan patika sizi geniş bir vadinin ağzına çıkartacak. Bu noktadan sonra belirgin katır patikasından ilerleyerek sistematik bir şekilde yükselmelisiniz. Vadinin girişinden sonra patika “kapı” denilen dar bir geçitten geçiyoruz, bu kısımlar oldukça dik. Yaz sıcağında sorun yaşamamak için bol sıvı alın ve çantanızın düzgün, dengeli yerleştiğinden emin olun. Vadinin yarısına, yaklaşık 2800 metreye geldiğinizde vadinin dikliği göreceli olarak azalıyor.
Biraz daha rahatlamış bir şekilde, sola kıvrılan vadiyi takip ediyoruz.
Patika tekrar dikleşiyor ama biraz sonra karşınıza, başına kadar altınla dolu bir küp den daha çok sevineceğiniz bir şey çıkıyor. Çelikbuyduran adında, çarşağın altından birdenbire çıkan ve birkaç metre sonra tekrar yeraltında kaybolan bir kaynak. Buz gibi suyu, bizim burada en azından 30 dakikalık bir mola vermemiz için bir sebep. Benim tavsiyem 30 dakikayı aşmayan bir mola verip tıkabasa doymamanız, çünkü çok az bir mesafe kalan çelikbuyduran geçidine çıkıp, ağır eşyalarınızı bırakıp 45 dakika daha tırmanıp Emler zirvesine gidebilirsiniz. Eğer fazla yerseniz, 3723 metrelik Emler zirvesine çıkmak da zorlanabilirsiniz. Emler Aladağların en yüksek üçüncü zirvesi. Kuzeyinde Demirkazık ve hemen yanında Kızılkaya ile en yüksek iki dağ arasında çok güzel bir manzaraya sahip. Eğer doğuya bakarsanız, yedigöllerin muhteşem manzarası ve ilerde göreceğiniz Hacer vadisi ve ormanlarını görebilirsiniz. Platonun güney kısmında kendi başına yekpare kayası ile duran Direktaş zirvesini kerteriz alıp ona doğru patikayı takip ederek bugünkü kamp yerimize ulaşacağız. Burası yedigöller. Çadırımızı gölün kenarına kurduktan sonra vakit çok geç değilse direktaş gölünde yüzebilirsiniz. Yalnız dikkatli olun, bu göl çok derin ve soğuktur,
kendinize güvenmiyorsanız denemeyin bile.
Ehh artık yorgun olmalısınız, 2000 metreden 3700 metreye çıktınız,
bulunduğunuz yaylada 3000-3100 metre civarında. Bu kadar yükselti farkını pek fazla yerde, hatta genellikle Ağrı Dağında bile yaşayamazsınız.
30 Haziran (Pazar) 3. Gün: Bugün uyanma saatimiz biraz daha erken olacak. Bizi uzun ve yorucu yürüyüş bekliyor. Yedigölleri sağımıza alıp sola doğru düz bir ovada yürüyoruz. Daha sonra 500 m irtifa çıkacağımız geçide doğru yöneliyoruz. Bu son geçit olacak, sırta vardığımızda yürüyüşümüzün bundan sonraki kısmı iniş olacak. İnişli çıkışlı patikalardan ilerledikten sonra Çömçe gölüne doğru iniyoruz, göl dediysem öyle büyük birşey hayal etmeyin. Ufak bir su birikintisi sadece. Fakat çok sevimli. Gölün başında zeminden su kaynıyor. Bu su oldukça lezzetli ve kristal kadar berrak. Burada mola verdikten sonra 2850 m rakımlı Karagöl’e doğru iniyoruz ve kampımız buraya atıyoruz.
* 01 Temmuz (Pazartesi) 4. Gün:* Bugün sürekli irtifa kaybedeceğiz.
Aladağları geride bırakarak tatlı bir inişle traktör yolundan kendimize ödül vereceğimiz Alabalık restorana doğru inişe geçiyoruz. Yemekten sonra 17:00 gibi artık dönüş yolundayız. Bir sonraki faaliyette görüşmek üzere diyoruz…
Not: Katılım ücretsizdir.
* Katılımcılar maliyet tutarını kulübümüze bağış yapacaklardır. Tüm giderler ve bağış tutarları kulüp defterinde kayıt altına alınacaktır.
İsteyen kamp yükünü kendi taşıyacak, isteyen eşyalarını katıra taşıtabilir. İsteyen kendi aracı ile, arzu edildiği takdirde toplu taşıma aracı ile gelebilir.
Masraf katılımcı sayısına bölünecektir.
Etkinliğe katılacakların mutlaka iletişime geçip bizzat kayıt yaptırmaları gerekir.
ÇUGEZ
ÇUKUROVA DOĞA GEZGİNLERİ SPOR KULÜBÜ
İletişim:
Fatoş CİN
0 532 231 32 70
Rıza DİNÇER
0 533 454 58 67
*** ÇUGEZ KULÜBÜ, TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONU’NUN BİR ÜYESİDİR..
Niğde Aladağlar Trans Geçişi Emler Tırmanma ve Kamplı Trekking

Değerli Ziyaretçilerimiz,

Web sitemiz, Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen çeşitli tur, gezi ve etkinliklerin duyurularını yaparak turizme katkıda bulunmayı amaçlayan bir platformdur. Sizlere en güncel ve doğru bilgileri sunmak için çaba gösteriyoruz. Ancak, sitemizde yer alan duyurular ve etkinliklerle ilgili maddi konularda hiçbir sorumluluk kabul etmediğimizi belirtmek isteriz.

Etkinlikleri bize gönderildiği şekilde, içeriğine dokunmadan yayınlıyoruz. Sitemizde yayımlanan bilgilerin doğruluğunu sağlamak için azami özen göstermemize rağmen, herhangi bir etkinliğe katılmadan önce gerekli araştırmaları yapmanız ve güvenilir kaynaklardan bilgi almanız önemlidir.

Her bireyin kendi maddi güvenliğini sağlaması, ödeme ve rezervasyon işlemlerinde dikkatli olması gerekmektedir. Dolandırıcılık girişimlerine karşı uyanık olmanızı, şüpheli durumlarda ilgili mercilere başvurmanızı tavsiye ederiz. Web sitemizdeki içerikler, sizlere rehberlik etmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir taahhüt veya garanti niteliği taşımamaktadır.

Amacımız, turizm sektörüne katkı sağlamak ve siz değerli ziyaretçilerimizin en iyi deneyimleri yaşamasına yardımcı olmaktır. Bu bağlamda, sitemizde yer alan duyurulara dair tüm sorumluluk katılımcılara aittir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder, keyifli ve güvenli geziler dileriz.

Saygılarımızla, Turkey Outdoor Ekibi