Hiking ve Trekking Ne demek?

Hiking Ne Demek?

Kelime anlamı olarak hike yürüyüş, gezinti, uzun yürüyüş demektir.

Hiking ise genel olarak doğa yürüyüşü, gezmek, dolaşmak anlamlarına geliyor.

Genellikle önceden belirlenmiş güzergahta günü birlik yapılan doğa yürüyüşü yapma anlamındaki bireysel spor aktivitesine hiking denilmektedir. Go hiking, doğa yürüyüşüne çıkmak gibi fiillerle birlikte kullanılmaktadır.

Günümüzde kullanılan doğa yürüyüşü parkurları genellikle önceden profesyonellerce işaretlenmiş ya da amatörlerin yürümesi için patika temizliği yapılmış yollardır.

Hiking aktiviteleri ve yürüyüşler tam gün veya yarım günlük olarak planlanabilir. Genellikle yapılan yürüyüş sonunda başlangıç noktasına dönülür. Bir yolda gidip gelmek veya bir tepenin, gölün, coğrafik oluşumun etrafında dolanmak şeklinde de yapılabilir.

Hiking/trekking kulüpleri üyelerince hafta sonlarında topluca yapılan doğa yürüyüşleri de son yıllarda artmıştır.

Hiking aktivitesi

Hiking yapmanın amacı nedir?

Hiking/doğa yürüyüşü yapmanın amacı hem iş ve şehir hayatının getirdiği psikolojik yüklerden kurtulmak, hem de doğanın saklı güzelliklerini keşfederek, tadını çıkarmak, mutlu olmaktır.

Sonuç olarak hiking ülkemizde çoğunlukla grup halinde yapılan “günübirlik doğa yürüyüşleri” demektir.

Trekking Ne demek?

Trek İngilizce sözlüklerde kağnı veya at arabası ile yürümek, göç etmek, gitmek manalarına gelmektedir. Trekking tabiri ise doğada zorlu yürüyüşler için kullanılmaktadır. Doğal engellerle dolu bir arazi parçasını herhangi bir ulaşım aracı kullanmaksızın yürüyerek aşmak, uzun ve yorucu yürüyüş anlamına gelir.

Hiking ve Trekking, outdoor aktivitelerinin en çok bilinen ve en hafif türleridir. Hiking günübirlik ve kolay doğa yürüyüşü iken trekking bunun biraz daha zor, uzun ve engebeli arazide yapılanına denilmektedir.

Hiking daha çok stabilize yollarda, patikalarda, orman içi açılmış ve düzenlenmiş yollarda yapılan yürüyüş iken trekking yoldan çıktığın, doğanın zorluklarıyla mücadele etmeye başladığın yapılan yürüyüştür.

Hiking yukarıda da açıklandığı gibi çoğunlukla grup halinde belli bir rotada yapılan yürüyüşler için kullanılırken, trekking aktivitesinin anlamına zorlu koşullar, doğada uzun vakit geçirme, doğada kamp kurma, hayatta kalma, su yolları aşma.. vb gibi daha zor durumlar girmektedir. Hiking yolda yapılır, trekking yoldan çıktığın anda (astray) başlar.

Trekking aktiviesi

Burada bu siteye ilk yazıları girerken kafamda dolaşan başka bir konu hakkındaki düşünceleri açıklamak istiyorum:

Blogger mı, WordPress mi?

Bu siteyi kurmadan önce projemi blog olarak başlattım. Bir blog sitesi açtım. Blog sitesinde önceden belirlenmiş sınırlarda ve belirli rotada yürüyebilirsiniz. Yani HİKİNG! Ya da sadece yürümek (walking).

Blog yerine internet sitesi kurmak ise yukarıda ifade edilen yoldan çıktığın (astray) ve kendi yolunu çizdiğin an başlar. Blog önceden çizilmiş yolda belli rotada olmak, site ise yoldan çıkıp kendi rotanı çizmektir.

Hiking ile trekking arasındaki fark yolda olup olmama ile belli olur. Eğer mahiyeti ne olursa olsun yolda, yol üzerinde isen yaptığın spora hiking, yolun dışında (1 metre kenarda dahi olsa) yaptığın yürüme ise trekking’dir.

Türkiye’nin Outdoor Sayfası sloganıyla çıktığımız yolda hiking bize yakışmazdı, biz de yoldan çıktık ve siteye taşındık. Outdoor Forever!!!

Her türlü yorum, görüş, eleştiri ve isteğiniz bizim için önemlidir. Lütfen yazınız.

45 thoughts on “Hiking ve Trekking Ne demek?

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!