Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek başladığımız yazı dizimize devam ediyoruz. Outdoor giyim, outdoor ekipman ve outdoor aktivitelerinde kullanılan telefon uygulamaları ile ilgili olarak detaylı bilgi için Giyim, Ekipman, Uygulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Outdoor Sırt Çantası Alışveriş İpuçları

Outdoor sırt çantası çok genel bir kavramdır ve genel olarak sırt çantasının kullanımı aktivite ve kapasiteye göre farklılık gösterir. Sırt çantasıyla seyahat etmek veya dağlarda kısa bir yürüyüş yapmak için outdoor sırt çantası bir zorunluluktur. Bir sırt çantası, rutin işe gidip gelirken bile kullanılabilir.

Outdoor Sırt Çantası Seçimi

Outdoor Sırt Çantası

Outdoor sırt çantasının seçimi ne tür bir yolculuğa çıkacağınıza bağlıdır – iş gezileri, eğlence gezileri veya uzun yolculuklar. Farklı türdeki yolculukların yolda farklı şeyler taşıması gerekir. Bir sırt çantası nasıl seçilir?

İşte bazı outdoor sırt çantası alış ipuçları.

Outdoor Sırt Çantasını Kullanacağınız Aktivite Türünü Seçin.

Sırt çantasını seçmeden önce etkinlik türü, mesafe, seyahat mevsimi, iklim koşulları vb. Netleştirilmeli ve ardından etkinliğe göre sırt çantası seçilmelidir. Genel olarak, aşağıdaki kurallara göre uygun kapasiteye sahip bir sırt çantası seçebilirsiniz:

Outdoor sırt Çanta
 • 30 litreden az: küçük sırt çantası, dağlarda genel kısa yürüyüşler için uygun, yürüyüş günü;
 • 30-55 litre: çok amaçlı sırt çantası, çoğunlukla kaya tırmanışı, nehir tırmanışı, yürüyüş veya hafta sonu kampları için kullanılır;
 • 55-80 litre: çoğunlukla orta dağ, dağ yürüyüşü ve uzun mesafeli geçiş aktiviteleri için kullanılan, yaygın olarak kullanılan büyük sırt çantası;

Outdoor Sırt Çantası İçin  Cmtın Alma Bütçesi Belirleyin

Neye ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz ve sonra ne kadar harcayabileceğinize, bütçenize ve ne tür bir çanta satın almak istediğinize karar vermelisiniz.

Yürüyüş çantalarının bütçesi kabaca dört kategoriye ayrılabilir:

 • 70 $ ‘ın altında: Bu tür bir bütçeyle satın alınan sırt çantalarında çoğunlukla taşıma sistemi yoktur, kalitesi geneldir ve bu sadece günlük yürüyüşler için uygundur.
 • 70-150 $: Açık havada yeni eşek kısa hat yürüyüşü kullanımına uygun, nispeten iyi bir sırt çantası satın alabilirsiniz. Daha iyi bir taşıma sistemine sahiptir ve genel outdoor meraklılarının ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ara sıra yürüyüş ise, bu fiyatın bir ürünü yeterlidir.
 • 150-350 $: Yabancı markalı ürünlerin çoğu, birçok yaşlı gezgin bu fiyat aralığındaki sırt çantalarını kullanıyor. Büyük uluslararası markaların çoğu fiyat dışında güvenilirdir! Uzun bir süre yürümek, nihayet fiyata yükseltmek zorunda, böylece bir adım belirlenen konuma ulaştığı kadar iyi değil. [Kesinlikle önerilir]
 • 350 $ ‘dan fazla: Bazı kuş torbaları ve bazı küçük kitle kaynak kullanımı gibi dış mekan lüks kategorisi. Genel yürüyüşçülerin parası yetmez, yalnızca yürüyüşçülerin ve zengin yürüyüşçülerin külleri için anılır.

Outdoor Sırt Çantası Yakışmalıdır

Outdoor sırt çantası kadın veya erkek için alınıyor olsun öncelikle yakışmalı, içinize sinmelidir. Elbette, iyi bir sırt çantası, açık havada bir aşık gibidir. Daha iyi bir outdoor deneyimi için, uyum çok kesindir, bu da alışveriş sürecinde göz önünde bulundurmamız gereken şeydir.

Outdoor Sırt Çantası Yakışmalıdır.

Outdoor Sırt Çantası Hafif Olmalıdır:

Herkes hafif sırt çantasını takip eder, ancak sırt çantası kendi ağırlığından ödün verirken ağırlık taşıma kapasitesini azaltır. Bu nedenle, hafif sırt çantasını körü körüne takip etmemeliyiz, aynı zamanda aktivite talebini karşılamak ve rahat taşıma aralığını olabildiğince aşmamak için kendi ekipmanımızı basitleştirmeliyiz.

Outdoor Sırt Çantası Bedene Oturmalıdır:

Vücut tipinize uygun bir sırt çantası seçin. İlk dikkat edilmesi gereken şey, eyerin boyutudur. Çoğu üretici, farklı gövde uzunlukları için sırt çantasının boyutu hakkında doğru tavsiyeler sunar.

Outdoor Sırt Çantası Alırken Diğer Özellikler:

Sırt çantasının buz kıracağı yuvası, eğimli su kabı çantası, personel izleme sistemi ve diğer işlevsel tasarımlar gibi bazı özel özelliklerinin yanı sıra aksesuarların kalitesi için gereksinimlerinizdir.

Kumaş, aşınma direnci, tokanın çok dayanıklı olup olmadığı, fermuarın YKK olup olmadığı ve diğer detaylar önemlidir.

Outdoor Sırt Çantası Alım Kılavuzu:

Aşağıda, açık havada seyahat etmek için bazı paket becerileri ve kalıcı öğeler verilmiştir.

Outdoor Sırt Çantası Paketleme:

Sırt çantası hazır, rahat bir nefes alabileceğinizi düşünmeyin. Düzgün bir şekilde nasıl paketleneceği de çok yeteneklidir. İyi kurarsanız sadece eşyalarınızı tam olarak yerleştirmekle kalmaz, kullandığınızda çıkarması da kolaydır. Ayrıca sırt çantanızdaki baskıyı azaltabilir ve kendinizi rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Sırt Çantası Hazırlama
 • Uyku tulumunu aşağıya koyun.
 • Yer kazanmak için çadırın dağılması gerekir.
 • Nemli geçirmez paspas çok büyüktür ve dışarıya bağlanabilir.
 • Arkasına su ve ağır nesneler koyun ve ortasına yerleştirin.
 • Yiyecekleri kolayca çıkaracak şekilde üstüne koyalım.

Outdoor Sırt Çantası Hazırlarken Temel Kural Şudur:

Ağırlık merkezini arkada tutmak için ağır şeyleri sırt çantasının üst ve orta kısmına olabildiğince uzağa yerleştirin. Yaygın olarak kullanılan eşyaları üstüne koyun ve bel çantasını, yan cebi, üst çantayı ve dış sistemi doğru şekilde kullanın.

Outdoor Sırt Çantasında Bulunacak Diğer Malzemeler:

Temel kamp ekipmanlarına ek olarak, bazı eşyalar çok önemlidir ve açık havada kolayca unutulur ve sıklıkla sırt çantalarında taşınmalıdır:

 • Outdoor’da İhtiyaç Duyulacaklar: Kondomlar / pedler / bandajlar
 • Hayat kurtaran battaniye: Kuru kaldığından emin olun, yoksa açılmayacaktır
 • Ateş Söndürücü: Dış mekan yangınları hala önemlidir
 • Hafif ceket: Hafif bir ceket, yaz aylarında bile gecelerinizi soğuktan uzak tutacaktır.

 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
 • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
 • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
 • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
 • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu