sokak hayvanları

Sokak Hayvanları İçin Neler Yapılabilir?

Kışın Sokak Hayvanları İçin Neler Yapılabilir?

1.Aracınızı Çalıştırmadan Önce Kaputa Vurmayı Sakın Unutmayın.
Havalar soğuyunca üşüyen kediler ısınabilmek için arabaların altında saklanabiliyor, motorlarına girebiliyor ve orada uyuyabiliyorlar, bu yüzden siz siz olun motorda kedi olup olmadığını bilmeden arabanızı çalıştırmayın lütfen.

2.Bir Kap Yemek ve Bir Kap Su Hayat Kurtarır.
Kapınızın önüne bir kap yemek ve bir kap su koymak her mevsim önemli, ama kış şartlarında sokak hayvanlarının yemek bulma imkânı daha düşük olduğu için bu konu daha da önem arz ediyor. Hayatta kalabilmeleri için onlara yemek ve su vermeyi ihmal etmememiz gerekiyor.

3.Sokaktaki canların karnını doyururken metal yerine plastik kapları tercih etmeliyiz.
Metal yerine plastik kapları tercih etmeniz onlar için hazırladığınız yiyeceklerin donmasını engelleyecektir. Ayrıca yemek ararken çöp kutularına giren kedileri yaralamamak adına çöpe cam kırığı ve kesici maddeler atmamanız da onların sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

4.Onları soğuktan, kardan ve yağmurdan koruyacak yuvalar yapmalıyız.
Kışın soğuğu sokak hayvanları için hayati bir tehlike oluşturabilir. Onları soğuktan, kardan ve yağmurdan koruyacak yuvalar yapmak ise oldukça kolay.

Sokak Hayvanlarına Karton Kutudan Ev Nasıl Yapılır?
Her markette bulabileceğiniz basit ve ucuz malzemeleri kullanarak onlara ev yapabilirsiniz, karton bir kutunun içine eski bir kazak koyup, üzerine bir çöp poşeti geçirerek bile bir can kurtarabilirsiniz.

Bakkalınızdan ya da marketlerden ücretsiz alabileceğiniz karton kutunun alt ve üst kısmını koli bandı ile yapıştırın. Böylece kapalı bir kutu oluşturmuş olacaksınız.

Ardından kutunun ön kısmında, kedi ve köpeklerin girebilecekleri büyüklükte bir alan işaretleyin ve bu alanı maket bıçağıyla kesin.

Isı yalıtımı yapmak için kutunun üzerini strafor ile kapladıktan sonra büyük bir poşeti kutunun üzerinden geçirin ve yapıştırın. En son da içine eski bir kazak koyabilirsiniz. İşte, bu kadar

5.Sesleriyle bizlere huzur veren kuşları unutmayalım.
Kedi ve köpekler gibi kuşlar da kışın soğuğunda yiyecek bulmakta zorlanıyorlar. Soğukta aç kaldıklarında çok kısa sürede hayatını kaybeden bu minik canlılara yardım etmek için pencerenizin önüne, balkonunuza biraz bulgur, pirinç ya da ekmek kırıntısı bırakmanız yeterli olacaktır.

6.Hasta gördüğünüz hayvanlara LÜTFEN sırtınızı dönmeyin.
Sokakta yaralı bir hayvan gördüğünüzde nasılsa biri yardım eder diye ASLA düşünmemelisiniz. Oradan ayrılmayıp yetkilileri arayarak bir can kurtarabilirsiniz. Belediyelerin ilgili birimlerine, hayvan ambulansı servisine telefonunuzla kolayca ulaşabilirsiniz.

7.Binanın sıcaklığını onlarla Paylaşabilirsiniz.
Havanın en soğuk olduğu günlerde, gecelerde üşüyen hayvanları apartmanınızın içine alarak binanın sıcaklığını onlarla paylaşabilirsiniz. Soğuk bir geceyi apartmanda geçirmek onları hayati tehlikelerden koruyabilir.

8.Unutmayın ki bir yavruya kimse annesinden daha iyi bakamaz.
Sokakta gördüğünüz yavru hayvanları iyice araştırmadan bulundukları yerden uzaklaştırmak, istemeden de olsa onlara zarar vermenize sebep olabilir. Eğer annesiz olduğundan şüphelendiğiniz yavru bir hayvan varsa onu bir süre gözleyin, etraftakilere annesi olup olmadığını sorun ve ancak yalnız olduğuna emin olduktan sonra harekete geçebilirsiniz. Unutmayın ki bir yavruya kimse annesinden daha iyi bakamaz.

9.Eğer İmkânınız Bulunuyorsa Sahiplenin.
Sokaklarımızda birçok sahipsiz hayvan bulunuyor ve onlara yapacağımız minicik yardımlar bile hayat kurtarıcı olabiliyor. İmkânınız varsa barınaklara yardım yapmak, en azından barınakları ziyaret edip sevgi ve ilgi göstermek oradaki canlar için bir fark yaratabilir. Hayatınıza tüylü bir dost dâhil etmek istediğinizde ise, satın almak yerine sahiplenmek yaşadığımız dünyayı birazcık daha güzelleştirmek için harika bir adım olacaktır.

Sizin Düşünceleriniz neler? Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir. Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et

error: Content is protected !!
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.