Bungee Jumping Güvenliği

Outdoor Türkiye:

Bu yazı dizisi Türkiye’nin Outdoor Sayfası’nın ilgililerinin dikkatini çeken ekstrem sporlar hakkındaki yayınlarından oluşmaktadır. Güvenli ve eğlenceli ekstrem sporlar için serideki diğer yazılara da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Outdoor Ekstrem sporları hakkında en detaylı Türkçe bilgiler bu yazı dizisinde. İlk yazımızda ekstrem spor ne demektir sorusunun cevabını vermiştik. Outdoor aktiviteleri nelerdir başlıklı yazımızda bazı ekstrem sporlarını isim olarak tanıttık. En Popüler Ekstrem Sporlar başlıklı yazımızda ise Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen 42 ekstrem sporun her birini birer kısa paragraflar tanıttık.

Bungee Jumping Nedir? sorusunun cevabıyla başlayacak olan yazı dizimizde Bungee Jumping Sporu Nedir? Bungee Jumping Nasıl Yapılır? Bungee Jumping Türkiye’de Nerede Yapılır? Bungee Jumping Yapabileceğiniz En Güzel Yerler Nelerdir? Bungee Jumping İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? Bungee Jumping Güvenli mi? Bungee Jumping Kazaları ve Dünya’da En İyi Bungee Jumping Rotaları nerelerdedir sorularının cevaplarının bir kısmını ilk yazımızda verdik. Ayrıca sıklıkla değişiklik gösterse de 2021 yılı itibariyle Bungee Jumping Fiyat detaylarını da önümüzdeki yazılarda vereceğiz. Bu yazımızda bungee jumping güvenliği, kimler bungee jumping yapabilir, bungee jumping kazaları, bungee jumping yapmaması gerekenler ve bungee jumping atlama varyasyonları hakkında detaylı bilgiler veriyoruz.

Bungee Jumping Güvenli mi?

Bungee Jumping Güvenliği

Bungee jumping ekstrem sporlar diğer bütün outdoor ekstrem sporlar gibi tehlikelidir.

Bungee jumping, kalkış noktasından elastik veya bungee kordon ile sabitlenmiş halde yüksek bir yerden dalış yapan bir kişiyi içerir - daha iyi bilinen "ekstrem" yani sıra dışı ve tehlikeli sporlardan biri haline gelmiştir.

Bununla birlikte, böyle bir etkinliğin getirdiği "telaştan" tam anlamıyla zevk alabilmek için, güvenlik her zaman önce gelmelidir.

Kimler Bungee jumping Yapabilir?

Bungee jumping yapmak için öncelikle spor yönünden sağlıklı olmanız gerekmektedir. Örneğin aşırı kiloluysanız, kalp rahatsızlığınız varsa, yüksek tansiyon ve hamileyseniz kesinlikle atlayış yapmanız önerilmez.

Bungee Jumping Yapamayacaklar:

Her şeyden önce bungee jumping yapmayı planlayan bireyler, sağlık ve diğer riskleri sınırlamak için aşağıdaki kriterleri karşılamalıdır:

Hedef aralık dahilinde yüksekliğe göre ağırlık (not: ağırlık taşıyan kordonlar ve kullanılıyorsa vücut kayışları dahil olmak üzere ekipmanın doğru şekilde takılması için doğru ölçümler önerilir)

Engelleyici kabul edilen tıbbi koşulların yokluğu veya yeterli kontrolü; Aşağıdaki veya ilgili koşullar için, bir doktor veya hemşire pratisyeninden profesyonel danışmanlık almak çok önemlidir: Şu belirtileri olan kişiler Bungee Jumpimp yapmamalıdır:

 • Anormal kan basıncı
 • Anormal kalp atış hızı veya ritim
 • Sırt veya bacak bozuklukları
 • Solunum bozuklukları
 • Dolaşım bozuklukları
 • Kafa yaralanmaları
 • Olası hamilelik (hamilelik sırasında bungee jumping kesinlikle önerilmez)
 • Yakın zamanda ameliyat olmuşlara önerilmez.
Bungee Jumping

Bungee jumping yaralanmaları, ekipman / donanım kazası veya trajik kazaya bağlı olarak atlamadan sonra meydana gelenler ve güvenlik önlemlerinden bağımsız olarak meydana gelenler olarak ikiye ayrılabilir.

İlk durumda, emniyet kemeri arızalanırsa, kordon uzunluğu yanlış hesaplanırsa veya kordon atlama platformuna düzgün bağlanmazsa yaralanma meydana gelebilir.

Bungee jumping Tehlikeli mi?

Her adrenalin sporlarında olduğu gibi bungee jumping inde kendine özgü tehlikeleri var elbet. Örneğin atlayış gerçekleştirdiğiniz malzemelerin kalitesiz olması, profesyonel olmayan rehberlerin öncülük etmesi, halatın bağlantılarının sağlıksız yapılması, Kurulan platformların zeminle uyumsuz olması gibi örnekler istenmeyen sonuçlarıda beraberinde getirebilir.

Bungee Jumping Güvenliği:

Bungee jumping'in birkaç tehlikesi var:

 • Halat, kilonuz için doğru boyutta olmalıdır, yoksa kopabilir.
 • Emniyet kemeri tam olarak oturmalıdır, aksi takdirde düşmenin gücü bir kişinin kemiklerinin kırılmasına neden olabilir.
 • Halatın doğru uzunlukta olması gerekir, aksi takdirde halat tarafından durdurulmadan önce bir kişi yere çarpabilir. Her sporda olduğu gibi, yaralanmalar yine de olabilir ve ölümler olmuştur.

Bungee Jumping ölüm vakalarında nispeten yaygın bir hata, çok uzun bir kordon kullanmaktır. Kordon, genişleyebilmesi için atlama platformunun yüksekliğinden önemli ölçüde daha kısa olmalıdır. Kordon gerginleşip gerildiğinde, kordondaki gerilim giderek artar.

Bungee Jumping Güvenlik

Başlangıçta gerilim jumper'ın ağırlığından daha azdır ve jumper aşağı doğru hızlanmaya devam eder. Bir noktada, gerilim jumper'ın ağırlığına eşittir ve ivme geçici olarak sıfırdır. Daha fazla gerildiğinde, atlama teli artan bir yukarı doğru ivmeye sahiptir ve bir noktada yukarı doğru geri tepmeden önce sıfır dikey hıza sahiptir.

Bungee Jumping Kazaları:

Güvenlik önlemlerine rağmen meydana gelen yaralanmalar, genellikle bungee kordonunun geri tepmesi sırasında üst vücut intravasküler basıncındaki ani artışla ilgilidir. Görme hasarı en sık bildirilen komplikasyondur.

 • 1986'da bir adam, bir BBC televizyon programında bungee jumping gösterisi için provalar sırasında öldü, çünkü kablo bir karabina klipsinden fırladı.
 • Retina kanamasına ikincil görme bozukluğu geçici olabilir veya çözülmesi birkaç hafta alabilir.
 • Bir vakada, 26 yaşındaki bir kadının görme yeteneği 7 ay sonra hala bozuktu.
 • Jumper bungee kordonu üzerinde sarsıldığında boyun yaralanmaları meydana gelebilir ve en az bir durumda bu, boyun kırığına ikincil kuadriplejiye yol açmıştır.
 • Jumper'ın boynu veya gövdesi kordona dolanırsa da çok ciddi yaralanmalar meydana gelebilir.
 • Daha yakın zamanlarda, bungee jumping sonrası bir tür felce yol açan karotis arter diseksiyonu da tarif edilmiştir.

Tüm bu yaralanmalar, yirmili ve otuzlu yaşlarında zinde ve sağlıklı insanlarda meydana geldi.

Bungee jumping'in stresi artırdığı ve bağışıklık fonksiyonunu azalttığı da gösterilmiştir.

Bungee Jumping Atlama Çeşitleri:

Bungee Jumping Atlama Çeşitleri

Mancınık Bungee Jumping Atlama (Ters bungee)

"Catapult" ta (Reverse Bungee veya Bungee Rocket), jumper zeminde başlar. Atlama teli sabitlenir ve kordon gerilir, ardından serbest bırakılır ve atlama telini havaya fırlatır. Bu genellikle bir (yarı) perma yapıya bağlı bir vinç veya bir vinç kullanılarak elde edilir. Bu, kordonu gerdirme ve daha sonra katılımcıyı yere indirme eylemini basitleştirir.

Trambolin Bungee Jumping Atlama

"Bungy Trambolin" bungy ve tramplenin unsurlarını kullanır. Katılımcı bir trambolinde başlar ve bungy kordonları ile trambolinin her iki tarafındaki iki yüksek direğe tutturulmuş bir vücut koşum takımına takılır. Zıplamaya başladıklarında, bungy kordonları sıkılarak, normalde tek başına bir trambolinden yapılabilecek olandan daha yüksek bir zıplamaya izin verir.

Koşu Bungee Jumping Atlama

"Bungee Running" böyle bir zıplama içermez. Sadece adından da anlaşılacağı gibi, bir bungee kordonu takılı bir yol boyunca (genellikle şişirilebilir) koşmaktan ibarettir. Birinde genellikle koşucunun bungee kordonu geri çekilmeden önce ne kadar ileri gittiğini gösteren cırt cırtlı bir işaretleyici bulunur. Bu aktivite genellikle fuarlarda ve karnavallarda bulunabilir ve en çok çocuklar arasında popülerdir.

Bungee Jumping Atlama Çeşitleri

Rampa Bungee Jumping Atlama

Bungee rampadan atlıyor. İki lastik kordon - "bungees" - katılımcının belinin etrafına bir koşum takımına bağlanır. Bu bungee kordonları, paslanmaz kasnaklar sayesinde kayabilecekleri çelik halatlara bağlıdır. Katılımcılar atlamadan önce bisiklet, kızak veya kayak yaparlar.

SCAD dalışı Bungee Jumping Atlama

SCAD dalışı (Suspended Catch Air Device), katılımcının yüksekten düşürülmesi açısından bungee jumping'e benzer, ancak bu varyasyonda kordon yoktur; bunun yerine katılımcı bir ağa serbestçe düşer. Eğitimsiz SCAD dalgıçları, doğru düşme pozisyonunu sağlamak için özel bir serbest düşüş koşum takımı kullanır. Serbest stil SCAD dalgıçları emniyet kemeri kullanmaz. Büyük hava tüpü çerçeveli ağa iniş son derece yumuşak ve affedicidir. SCAD, 1997 yılında MONTIC Hamburg, Almanya tarafından icat edildi.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Kendi kişisel güvenliğinizi ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası
error: Content is protected !!