Ağrı Outdoor ve Doğa Aktiviteleri

Ağrı Dağı’na Tırmanacak Yürüyüşçüler İçin Gerekli Bilgiler Ve Uyarılar

Ağrı Dağı’na tırmanmak için yetkili makamlardan izin almak gerekiyor. Bunun için yabancı uyrukluların konsolosluklara, TC vatandaşlarının ise doğrudan Doğubayazıt Kaymakamlığı’na başvurması isteniyor. İzin prosedürünün son aşamasında Kaymakamlık sizi Jandarma’ya yönlendiriyor. Bu işlemi seyahat acenteleri ya da bölgede hizmet veren alan kılavuzları aracılığıyla, Jandarma karakoluna gitmeden yapabilirsiniz.

Ağrı Outdoor ve Doğa Sporları

Ağrı Dağı sanıldığının aksine kolay bir dağdır. Sağlık sorunu bulunmayan ve iyi bir kondisyona sahip olan herkes rehber eşliğinde Ağrı Dağı’na yaz aylarında rahatlıkla tırmanabilir. Yani Ağrı Dağı’na yaz aylarında tırmanmak için dağcı olmaya gerek yoktur. Ağrı Dağı’na tırmanış yaz ve kış olarak ayrı ele alınmalıdır. Çünkü dağın yaz ve kış mevsimindeki koşulları çok farklıdır. Yazın üç veya dört günde çıkılabilirken, kış koşullarında bazen on gün dağda kalmak gerekebilir. Isı yaz koşullarında çok düşük değilken, kış aylarında kimi zaman -40°C’nin altına inmektedir.

Kış tırmanışlarında her taraf karla kaplı olduğu için su sorunu pek olmaz. Kar eriterek su elde etmek mümkündür. Kaynatılan kar suyu saf suya yakın olduğu için mineral içermemektedir. Bu nedenle eritilen suyu tercihen şeker veya limon katarak içmekte fayda var. İçilecek sıvının sıcak olması vücudun enerji kaybını minimuma indirecektir. Özellikle kışın çok fazla sıcak sıvı alınması gerektiği için, ocak yakıtı alırken bu durumun hesaba katılması gereklidir.

Ağrı Outdoor ve Doğa Sporları

Yaz aylarında dağda ciddi bir su sorunu var. Eli köyünden itibaren 3200 m. kampına kadar su bulmak oldukça zor. Temmuz başından itibaren 3200 m. kampında da su kalmıyor. Son yıllarda bu sorun yukardan hortum sistemiyle su getirilerek çözülüyor. Yine de havaların soğuk olduğu günlerde suyun buz tutması nedeniyle, öğlene kadar susuz kalındığı oluyor. Su sorununu çözmek için diğer bir yöntem ise, kiralanan katırlarla fazla suları taşımak. 4200 m. kampı buzulun dibine kurulduğu için her mevsim su bulmak olası. Her iki kamp yerinde elde edilecek sulara dezenfektan katılması, dağda karşılaşılacak birçok rahatsızlıktan uzak durulmasını sağlayabilir.

Tırmanış sırasında buzul çatlakları ciddi riskler içerebileceğinden çok dikkatli olmak gerekiyor. Tırmanış ekibinde bir doktorun veya ilk yardım bilen birinin bulunmasında fayda var. Çünkü bir kaza sırasında hızlı müdahale elzemdir.

Ağrı Outdoor ve Doğa Sporları

Ciddi durumlarda askeri helikopter yardıma gelse de, helikopter olay yerine  ulaşıncaya kadar yaralıya yaşamsal ilk müdahalenin yapılması çok önemlidir. Bunun için de ekipte mutlaka kamp doktorunun bulunması şarttır.

Ağrı Dağı’na giderken her türlü yiyecek gereksinimi iyi hesaplanmalıdır. Hem yaz hem de kış tırmanışlarında, her an bir tipiye yakalanarak günlerce mahsur kalmak mümkün. Bu yüzden dağda kalacağınız gün sayısından iki veya üç gün fazlasını düşünerek yiyecek almak gereklidir.

Ağrı Dağı’nda klasik rota boyunca cep telefonları ile iletişim sağlayabilirsiniz. Şartlar ne olursa olsun rehberinizin veya GPS verilerinin yönlendirdiği klasik rota dışına asla çıkmayın.

Ağrı Dağı Rotası

Yürüyüşler sırasında yanınızda mutlaka bir çöp poşeti bulundurun ve bütün çöplerinizi geri götürün. Duyarlı davranarak kendi payınıza dağı ve doğayı kirletmemeye özen gösterin.

Tırmanıştan önce hava şartlarını mutlaka göz önünde bulundurun. Kimi zaman Ağustos ayında bile, sabah ayazında sıcaklığın -15 °C’lere vardığını unutmayın.

Özellikle 4800 metre rakımdan sonra havanın daha da soğuduğunu ve sert rüzgarların esmeye başladığını hatırlatalım.

Yüksekliğe alışabilmek ve akut dağ hastalığına karşı önlem alabilmek için fazladan bir tam günü, 3200 metreden 4200 metreye yürüyüp tekrar başlangıç noktasına geri dönüş yaparak geçirebilirsiniz. Özellikle 4000 metreden sonra baş ağrısı ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklar yaşanabilir.

Çıkış temponuz çok ağır olmalı ve yüksekliğe uyum sağlamalısınız. Akut dağ hastalığı belirtileri yaşayanların, inatçı olmamaları ve bir kademe irtifa kaybederek daha alçak seviyelere inmeleri gerekmektedir.

Ağrı Outdoor ve Doğa Sporları

Bu tür bir aktivitede yüksekliğe alışmanız dışında kondisyonunuzun da iyi olması gerekir. Tırmanıştan önce kondisyon ve güçlendirme egzersizleri yapmak yararlı olacaktır.

Dağ ve deniz ile yarışılmaz. Konsantrasyonunuz yerinde ve hedefe kilitlenmiş olabilirsiniz. Ancak kesinlikle zirveye çıkmak için inatçı olmayın, hırs yapmayın.

Ağrı Outdoor ve Doğa Sporları

Aktiviteden önce ve aktivite sırasında beslenmenize dikkat edin.

Her türlü riski azaltmak için yanınıza mutlaka bölgeyi bilen bir rehber alın. TURSAB belgeli birçok seyahat şirketi bölgeye tur düzenliyor. Ayrıca bölgedeki alan kılavuzlarından ve profesyonel dağ rehberlerinden yararlanabilirsiniz.

Hem 3200 hem de 4200 m. kamp yerlerinde kış aylarında çadır kurulurken çadırların etrafı kar duvarlarıyla kaplanmalıdır. Aksi takdirde güçlü rüzgârların çadırlara zarar vermesi kaçınılmaz olur.

Dağdaki kazaların büyük bölümünün dönüş yolunda meydana geldiğini özellikle vurgulamak gerekir. Konsantrasyon kaybı ve yorgunluk, bir an önce kamp alanına varma isteği zirve dönüşünde ciddi kazalara yol açmaktadır. Etkinliğin her anında aynı ciddiyetle yola devam etmenizi, kısa molalarla dinlenip acele etmeden aynı tempoda yürümenizi tavsiye ederiz.

Ağrı Dağı’na Tırmanış ve Dağcılık

Ağrı Outdoor ve Doğa Sporları

Şehirde dağcılık faaliyetleri genellikle Ağrı ve Tendürek dağlarında yapılmaktadır. Ağrı Dağı’nın, yüksekliği 5000 metreden fazla olup, Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Zirve tırmanışı ve Ağrı Dağı çevresinde doğa yürüyüşü yaygın olarak yapılan aktiviteler arasındadır. Son zamanlarda yapılan düzenlemeyle birlikte tırmanışlar izne tabi tutulmaktadır.

Ağrı’nın dağları ve yaylalarının rakımları da genel olarak yüksektir. Bu da dağcılık, kamp ve yaylacılık faaliyetlerinin gelişmesini sağlamıştır.

Ağrı ve Tendürek Dağı dışında Sinek Yaylası da dağcılık için tercih edilen yerler arasındadır. Yaylanın rakımı yaklaşık olarak 2500 metredir.

Ağrı Dağı'nın Özellikleri

Ağrı Outdoor ve Doğa Sporları

Türkiye'nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı jeolojik konumu ve Büyük Tufandan sonra Nuh'un gemisine ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağdır. Kutsal kitaplarda da adı geçen Ağrı Dağının farklı dillerde bir çok ismi vardır. Başlıcaları, Ararat, Kuh - i Nuh, Cebel ül Haristir.

Marco Polonun hiç bir zaman çıkılamayacak dediği Dağa ilk tırmanışı, kayıtlara göre 9 Ekim 1829 yılında Prof. Frederik Von Parat tarafından gerçekleştirildi. İkinci kış tırmanışı ise ilk tırmanıştan çok sonra 21 Şubat 1970' de Dağcılık Federasyonu eski başkanlarından Dr. Bozkurt Ergör tarafından gerçekleştirildi. 1980'li yıllarda binlerce dağcı Ağrı Dağını ziyaret etti. Ağrıya tırmanışa 1990 yılında yasaklandı.1998 de Dağcılık Federasyonunun bir grup dağcıya izin vermesiyle bu yasak kaldırıldı.

Yükseklik5165 m.
KonumuDoğu Anadolu'da İran sınırları yakınında yükselir. (Aras-Murat Nehirleri arası)
Tırmanış ZamanıTırmanışlar İçin En Uygun Zaman Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Kış tırmanışları zorlu ancak zevklidir.
ÖzellikleriAğrı dağı (5165 m.), Anadolu Yarımadası ve Avrupa'nın en yüksek doruğudur. 4000 metreye kadar bazalt daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özellikleri gösterir. Dağın doruğunda bir örtü buzulu vardır. Doğu yüzünde Serdarbulak yaylası ve 3896 m. yükseklikteki Küçük Ağrı Dağı yer alır. Ağrı dağı yüksekliği, buzulları, insanları, değişik yapısal görünümleri, kar sınırına kadar kaplı otlukları ve dağ çayırları ile ilginç ve çekici bir görünüme sahiptir.
Ulaşım ve KonaklamaTrabzon-Erzurum-Tahran Uluslararası kara yolları Ağrı eteklerini dolanarak İran'a uzanır. Ankara-Erzurum arasında düzenli olarak hava, demir ve karayolu bağlantısı mevcuttur.Dağa en yakın merkez Doğubeyazıt'tır. Buraya Ağrı ve Erzurum'dan ulaşmak mümkündür. Kent ve çevresinde konaklama ve lokanta tesisleri vardır.
MalzemelerKrampon, İp (11 mm), Buz Kazması, Emniyet Malzemeleri (Perlon, Buz Burgusu vb)
Yaz çıkışlarında(-5, -10 ºC'ye) dayanaklı uyku tulumu, anorak, rüzgarlık, diğer kamp malzemeleri ile gerekli ihtiyaçlar, Dağcıların çıkışları izne tabi olan Ağrı ve Küçük Ağrı dağlarına tırmanışlarında şu noktalarından hareket etmeleri zorunludur.
* Ağrı dağına çıkışlar Doğubeyazıt - Topçatan köyü - Eli Çiftliği güzergahından olmak şartıyla yalnızca dağın Doğubeyazıt sınırları içinde kalan cephesinden yapılmaktadır.
* Küçük Ağrı Dağına ise yalnızca kuzeybatı güzergahından çıkış yapılmaktadır. Ağrı Dağı doruğuna tırmanmak için haberleşme, taşıma güvenlik ve tırmanma açısından en rahat ve sık kullanılan rota güney rotasıdır.
* Doğubeyazıt'ta konaklayan dağcılar tırmanış için gerekli hazırlıkları burada tamamlayarak oto mobil ile Eli köyüne ulaşırlar. Burada su ikmali yapıldıktan sonra 7-8 saatlik bir yürüyüşle 2800 m. yükseklikteki ilk kamp yerine varılır ve burada geceleme yapılır. 2. gün 4-6 saatlik bir tırmanışla 4200 m. dolaylarında ikinci kamp yerine ulaşılır. Doruk tırmanışı için krampon, buz kayması ve ip alınması zorunludur. 8-10 saatlik tırmanışla doruğa ulaşılır ve birinci kamp yeri olan 2800 m. ye dönüş yapılır.
Ağrı Outdoor ve Doğa Sporları

Ağrı’da Kampçılık

Ağrı’da kamp için birçok uygun alan bulunmaktadır. Bu aktivite genellikle Ağrı Dağı’nın eteklerinde bulunan yaylalarda ve Balık Gölü çevresinde yapılmaktadır. Bu bölgelerin rakımı oldukça yüksek ve su kaynakları açısından zengindir. Balık Gölü’nün tertemiz havası ve bahar aylarındaki yeşilliği ise ilgi çekicidir.

Ağrı'da kampçılık ile ilgili bütün bilgileri şu yazımızda bulabilirsiniz: https://turkeyoutdoor.org/2021/10/13/agri-kamp-alanlari-listesi/

Ağrı il merkezinde ve ilçelerinde kamp hizmeti sunan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar bünyesinde daha güvenli şekilde konaklama imkanı sunulmaktadır. Firmalar dışında bireysel veya grup olarak da doğal güzelliklerin içerisinde bu aktivite gerçekleştirilebilmektedir.

Ağrı Outdoor ve Doğa Sporları

Bireysel veya grup olarak kampçılık yapmak isteyenlerin ise doğru zamanı seçmesi önemlidir. Dağların ve yaylaların rakımı yüksek olması sebebiyle kış aylarında düşük ısı, tehlikeli olabilmektedir.

Ağrı Dağı Kamp Alanları

Ağrı Dağı 3200 m. Kampı :

Oldukça düzgün bir alandır. 50-60 çadırı alabilecek kadar geniştir. Rüzgar almayan bir çanak içerisinde olduğu için oldukça korunaklıdır. Tek sorun kamp yerinde yaz aylarında su bulunmamasıdır. Kamp alanında farklı rehber gruplarının üç ayrı konaklama bölümü yer almaktadır.

Ağrı Dağı 4200 m. Kampı :

Ağrı Kampçılık

Zirveye tırmanış için son etabın başlangıcıdır. Buzulun başladığı bölgedeki küçük düzlükler kamp yeri haline getirilmiştir. Kampın manzarası muhteşemdir. Tüm Doğubayazıt Ovası ve Küçük Ağrı Dağı bu noktadan seyredilebilir. Kamp yerinden zirve ve tırmanış rotası net olarak görülmektedir.

Kampın hemen altında bulunan Öküz Deresi’nden kopan büyük kaya blokları bazen tırmanışçıları tedirgin edebilir. Yaz aylarında eriyen buzul, küçük bir şelale yaparak dökülmektedir.

Ağrı Dağı Tanıtımı, Ağrı Doğa Yürüyüşü ve Diğer Ağrı Outdoor Rotaları ve çok daha fazlası için izleyen sayfaya geçiniz.

error: Content is protected !!