https://turkeyoutdoor.org/, Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan bir web sitesidir. Site, yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi çeşitli açık hava etkinlikleri hakkında rehberler, rotalar, haberler ve etkinlikler sunmaktadır.

Outdoor Aktiviteleri Paylaşım Merkezi

Doğaseverler, outdoor tutkunları ve macera arayışındakiler için Türkiye’nin en kapsamlı etkinlik platformu artık hizmetinizde! TurkeyOutdoor.org olarak, doğa yürüyüşü grupları, outdoor kulüpleri ve bireysel maceraperestleri bir araya getiriyoruz.

İletişim Adreslerimiz. Bu adresler üzerinden etkinlik detaylarını ve resimlerinizi bize iletebilirsiniz.

Türkiye’nin outdoor tutkunlarını bir araya getiren platformda siz de yerinizi alın! ✨

Tunç Fındık (d. 1972, Ankara), Türk dağcılığına büyük katkılar sağlamış profesyonel bir dağcı, dağ rehberi, yazar ve motivasyon konuşmacısıdır. TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Fındık, dağcılık dünyasında birçok başarıya imza atmıştır.

Bu yazı Tunç Fındık’ın sitesinden kendi izniyle alınmıştır. Tunç Bey’e teşekkür ediyoruz. Daha fazla bilgi ve iletişim için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.tuncfindik.com

Türk Dağcı Tunç Fındık’ın Anıları: Antalya – Sivridağ Doğu Yüzü Geleneksel Rota Demir Kaburga

Türk Dağcı Tunç Fındık'ın Anıları: Antalya - Sivridağ Doğu Yüzü Geleneksel Rota Demir Kaburga

Türk Dağcı Tunç Fındık’ın Anıları: Antalya – Sivridağ Doğu Yüzü Geleneksel Rota Demir Kaburga

Antalya’daki Sivridağ’ın Doğu yüzü harika bir yer. Orada olmak her zaman çok güzel! Bu sefer, dostum Tafa ile sıra Sivridağ Doğu Yüzüne gelsin dedik ve 25 ocak 2024 günü ‘Sinema Perdesi’ sektörde yeni bir hat tırmandık: ‘Demir Kaburga’ adını verdiğimiz yeni rotamız 160 metre ve 3 ip boyu uzunlukta, max VI derece tırmanış zorluğundadır.  Neden Demir Kaburga, çünkü rotanın yeni kısmı harika bir dikeylikte kısa bir duvar bandının tepesinde ev çatısı gibi dizili duran ve kaburgayı andıran büyük su oluklarından geçiyor da ondan!  Esas olarak, Sivridağ’a has olarak, rotanın bütününde muhteşem bir kaya kalitesi ve bütünlüğü var.. Sözkonusu yeni hattımız, 2010 yılında sevgili Yılmaz Sevgül ile neşeyle tırmandığımız ‘İki Kardeş’ rotasının sağında ve Yılmaz’ın ‘Kozmik’ (2009) ve ‘Düşen Karabina’ (2008) rotalarının da solunda kalır ve bazı yerlerde içinden geçer. İlk ip boyu tamamen yeni ve bakir bir zeminde olan rotamız, ikinci ip boyunun ortasından itibaren ‘İki Kardeş’in belirgin su oluğu ve çatlağını izler; devamındaki son ip boyu ise setten başlayan nitelikli duvardır ve ‘X-Men’ (2022) ve ‘Düşen Karabina’ rotaları arasındadır.

Rota tabanına ulaşım bir klasik; Gedeller asfaltından neredeyse 30 dakika trek ve 100m kadar irtifa alımıyla ‘Sinema Perdesi’ sektöre varılıyor. Bizim bu tırmanış, ‘İki Kardeş’ rotasının biraz sağ tarafında kalan, yukarıda gözüken tepesi su oluklu (kaburgalı) negatif bantın tam hizasından başlıyor.

1.ip: Nitelikli ve sağlam, slabımsı yapılı gri kayadan girilir (IV) ve devamı giderek dikeyleşen yüzeyde  çatlaklar, kenarlar ile devam edilir (ara emniyet bol). Tepedeki negatif bantı kestiği görülen dikey köşe-çatlak hizalanarak, bu negatife doğru sollu dik uzanan dikey kaya bandı sağlı tırmanışla yükselerek geçilir ve üzerine çıkılır (son derece sağlam, ara emniyet iyi, VI- gibi). Nitelikli dik yüzeyde çatlaklarla varılan negatif bantı sollu yükselerek kesen şahane büyük köşe-çatlak tırmanılır (VI- ara emniyet iyi, kaya süper sağlam). Çatlağın dikeyden çıkıp slab girişindeki ‘kaburga’ büyük su oluklarına vardığı yerden 6-7m kadar yukarıda, sol köşe-çatlak-kovukta istasyon (yaprak sikke bıraktık) VI- 60m

2.ip: Slab’da gayet ara emniyeti eksik şekilde, ufak ayaklar ve eksik tutuşlarla 14-15m kadar sollu yükseliş (VI-  tek bir yerde sikke için  delik ve orta boy yaylı tıkaç için oluk var, bunlar tek ara noktalar!) ve devamında dikey doğrultuda geniş su olukları içinde  tırmanışla (VI gibi, ara emniyet oldukça açık aralıklı ve son derece sınırlı, bu pasaj ‘İki Kardeş’ rotasıyla ortak devam ediyor) varılan, kolaylaşan köşe-çatlak-baca yapısında tırmanış (V,  ara emniyet var, yarı-çamura gömülü iki büyük kumsaatinde kararmış eski ipler bulunuyor) ardından varılan sette dev ardıçta istasyon (ipler var) VI 45m

* Ağaçtan 7-8m kadar yukarı soldaki iyi sete kolayca çıkılıyor (II)

3.ip: Setten dikey doğrultuda uzanan (ve girişinde ilk 10m’de küçük kumsaatinde sarı yardımcı ip olan)  temiz gri duvar bitimine kadar çıkılır (ilk kısmı IV, sonrası V, kaya sağlam, ara emniyet bolca) ve soldaki ip ve perlonlar asılı olan ardıç ağacının 6-7m kadar yanından dik, otluca, biraz çürükçe bir duvar ve  devamı köşe çatlak ile tırmanışla (son kısmında kumsaati var)  bir ufak çanağa varılır, burada istasyon kurulur (yaylı tıkaçlar). Rotanın bu kısmı ‘Düşen Karabina’ hattının solundadır ve  ‘X-Men’ rotasının da biraz sağında kalır, IV, V 60m.

Toplamda 3 saat kadar süren tırmanışta 60 metrelik çift ip kullandık (iniş için şart!). Tam 2 set yaylı tıkaç (Totemcam, DMM) ve az telli takoz, bol uzun perlonbant gerekiyor. İnişi 3.ip boyundan 15m kadar dikkatlice geri inişle (IV+) ulaştığımız soldaki ağaçtan yaptık (55m iniş, ip halkaları ve perlonlar var). Alt sette sağda kalan iri ağaçtan inişle (55m iniş, ince va kalın  ip halkaları var) ‘İki Kardeş’ rotasının ilk ip boyu sonundaki  büyük ağacına vardık. Bu ağaçtaki zoraki  askı istasyonundan zemin bir ip boyunda indik (55m kadar iniş, 3 adet ip halkası var).

Yorum olarak: Beton gibi sağlam, temiz ve nitelikli  kayada, harika ve zevkli, boşluklu bir geleneksel tırmanış, şiddetle tavsiye ederiz. Slab, yüzey, çatlak, su oluğu, geleneksel bir kaya yüzünde  aranılan herşey burada bulunmakta. Ara emniyet ikinci ip boyunda oldukça eksik ve aralıklı, dikkatinize..

A very fine new trad route on the E face of Sivridağ, Antalya, located on the sector ‘Sinema Perdesi’, with my bro Tafa, 25th jan 2024. The route offers fine climbing  on slabs, water grooves, cracks and walls that arte concrete hard and offers good belays except the second pitch. We named the route ‘Demir Kaburga’ (translates as ‘Steel Rib’ to English due to the huge, riblike water grooves topping the first pitch like a  roof. The route is 160m and 3 pitches long, grade VI- max. Way to go. İncredibly beautiful climbing on perfect rock, advisable to go!


Bu yazı Tunç Fındık’ın sitesinden kendi izniyle alınmıştır. Tunç Bey’e teşekkür ediyoruz. Daha fazla bilgi ve iletişim için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.tuncfindik.com


TurkeyOutdoor.org: Doğa İle Buluşma Merkezi! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’nin en heyecan verici açık hava platformu! Yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyor.

Türkiye’nin Doğal Güzelliklerini Keşfedin! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’nin dört bir yanındaki doğal güzellikleri keşfetmek isteyenleri bekliyor. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor. Ayrıca, Türkiye’deki açık hava etkinlikleriyle ilgili en güncel haberlere ve etkinlik takvimine de göz atabilirsiniz.

Açık Hava Tutkunları İçin Özel Rehber! TurkeyOutdoor.org, Türkiye’de açık hava etkinliklerine ilgi duyan her seviyeden maceraperest için mükemmel bir kaynaktır. Deneyimli gezginlerden yeni başlayanlara kadar herkes için uygun olan bu platform, Türkiye’deki doğa aktiviteleri hakkında aradığınız her şeyi sunuyor. Doğa, kamp ve macera arayışında olanlar için ideal bir rehber olarak öne çıkıyor. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! TurkeyOutdoor.org ile hayalinizdeki maceraya adım atın!

https://turkeyoutdoor.org/