Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak sürdürülebilir doğanın outdoor faaliyetleri için vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. Popüler doğa sporları ve ekstrem sporlar ile ilgili onlarca yazı yazdık ve çeşitli yabancı kaynaklardan tarayarak outdoor alanındaki bütün gelişmeleri ve yeni ilgi çekici outdoor yazılarını takip edip Türkçe’ye kazandırıyoruz.

Doğa aktivitelerinin outdoorun faydalarını anlattığımız yazılarımızdan birkaçına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Doğa sporlarının sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili birçok yazı yayınladık. Hem dünyada hem Türkiye’de her geçen gün doğa sporları / outdoor aktivitelerinin sağlık üzerine olumlu etkileri üzerine yeni yeni araştırmalar yapılmakta ve yayınlanmaktadır.

Popüler Doğa Aktiviteleri

Doğada Yapılacak 5 Eğlenceli Şey

Dışarıda vakit geçirmek vücudunuz ve zihniniz için iyidir ve dışarıda yapılacak pek çok eğlenceli şey bulmak kolaydır. Doğayı, güneş ışığını veya temiz havayı seviyorsanız, dışarı çıkmak, keşfetmek ve biraz egzersiz yapmak için harika bir yoldur. Sizi gülümsetecek ve evinizde daha fazla zaman geçirme konusunda heyecanlandıracak, dışarıda yapabileceğiniz beş eğlenceli şeyin listesi için okumaya devam edin.

1. Size En Yakın Yerel Parkınıza Gidin

Milli parklar neredeyse bütün outdoor aktiviteleri için en temel mekanlardır. Bir parkta yapılacak çok sayıda eğlenceli açık hava etkinliği vardır ve bunlar ücretsizdir. Milli parklarda yapılan outdoor etkinlikleri ile ilgili ilk yazımızda milli parklar ve rekreasyon kavramlarının ilişkisini incelemiştik. Yerel parklarınızdan birini ziyaret edin ve piknik yaparak veya gezintiye çıkarak havanın tadını çıkarın. Türkiye’de Milli parklarda yapılan outdoor aktiviteleri ve doğa etkinliklerinin neler olduğunu yazımıza göz atabilirsiniz.

Türkiye’de milli parklarda yapılan ve outdoor aktivitelerinin listesi için de Milli Parklarda Yapılan aktiviteler listesi başlıklı yazımız, Türkiye’deki kamp alanlarının listesi ile ilgili olarak Kamp Alanları Listesi başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Parklar, toplum içinde vakit geçirmenin ve güneşin tadını çıkarmanın tadını çıkarabileceğiniz eğlenceli bir halka açık alan sunar. Parkınızda özel programlar arayın veya harika dış mekanların tadını çıkarmak için boş zamanlarınızda parkı ziyaret edin. Milli parklar ve outdoor kullanımlarını yazdığımız yazı da ilginizi çekebilir.

Milli Parklarda Outdoor

2. Tekne Gezisiyle Suyu Keşfedin

Suyun yakınında yaşıyorsanız, bir günlük tekne gezintisi dışarıda eğlenmenin mükemmel bir yoludur. Cmtın alabileceğiniz bir teknede büyük bir fırsat bulmak için satılık ikinci el jet tekneleri de arayabilirsiniz.

Suya gidin ve arkadaşlarınız ve ailenizle bir teknede binmenin heyecanını ve eğlencesini yaşayın. İster balık tutmak ister turistik gezi olsun, bir tekne gezisi dışarıda çok eğlenmenin harika bir yoludur.

3. Doğa Yürüyüşünü Deneyin

Dışarıda kaliteli zaman geçirmenin tadını çıkarmak için bölgenizdeki engebeli ormanları keşfedin veya yerel bir doğa parkuruna gidin. Doğa parkurları, kaliteli egzersiz yaparken çevrenizdeki dünyayı keşfetmenin eğlenceli bir yoludur.

Patikalara çıkmaya karar verirseniz, bol su getirdiğinizden ve rahat ayakkabılar giydiğinizden emin olun. Deneyimi daha da eğlenceli hale getirmek için yeni kuşlar, bitkiler ve hayvanlar da dahil olmak üzere gördüğünüz şeyleri yazın.

4. Arka Bahçenizde Yapabileceğiniz Eğlenceli Etkinlikler

Outdoor Aktiviteleri

Doğanın tadını çıkarmak için uzaklara gitmenize gerek yok. Kendi arka bahçenizde bahçıvanlık yapmayı veya yeni çiçekler ve çalılar dikmeyi deneyin.

Kendi bahçenizden kuş gözlemciliğinin tadını çıkarın ve tüylü arkadaşlarınızı gözlemleyebilmek için sevimli bir kuş yuvası veya kuş besleyici inşa edin. Dışarıda oturup rahatlasanız bile, arka bahçeniz, huzur içinde dışarıda eğlenmek için mükemmel bir yerdir.

5. Outdoor Kulüplerine Katılın

Açık havada egzersiz yapmak söz konusu olduğunda, bir yedekte bir ortakla çok daha eğlencelidir. Siz dışarıda egzersiz yaparken size katılmak isteyen bir yürüme arkadaşı veya bisikletli bir arkadaş bulun. Türkiye’de özellikle facebook sosyal medya mecrasında yüzlerce outdoor ve doğa yürüyüşü kulüpleri ve toplulukları bulunmakta ve etkinlik / bilgi paylaşımı yapılmaktadır.

Mümkünse haftada en az birkaç kez partneriniz veya ekibinizle birlikte hızlı bir yürüyüş yapın. Bir arkadaşınızın olması sizi eğlenmek ve dışarıda daha fazla zaman geçirmek için motive edecektir.

Doğayı Keşfedin

Nereye bakacağınızı biliyorsanız, dışarıda yapılacak eğlenceli şeyler konusunda hiçbir sıkıntınız yok. İster bir tekne yolculuğunun tadını çıkarmak ister yerel parka veya doğa parkuruna gitmek isteyin, dışarıda vakit geçirmek ruh halinizi ve sağlığınızı iyileştirmenin harika bir yoludur.


  • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
  • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
  • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
  • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
  • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
  • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
  • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
  • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu