Slackline ekstrem sporunu ilk yazımızda tanıtmıştık. İpte yürüme ve denge sporu olarak Türkçe’ye çevrilebilecek slacklining hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ilk yazımızı okuyunuz.

Bu yazımızda Türkiye’de Slacklining sporunun nerelerde yapıldığından bahsedeceğiz.

Türkiye’de slackline hakkında bilgi vermeden önce kısaca slackline güvenliğinden bahsetmemiz gerekiyor. Dünyada kabul görmüş ve standarda bağlanış olan slacklining ekipmanı güvenlik prosedürüne Isa Safety Label (Isa Güvenlik Etiketi) denilmektedir.

Isa Güvenlik Etiketi nedir?

Isa Güvenlik Etiketi (Isa Safety Label) Uluslararası Slackline Derneği’nin Güvenlik Komisyonu tarafından geliştirilen slackline ekipmanı için uluslararası bir standarttır. Bu etiket, bağımsız test kuruluşları tarafından ISA standartlarına uygun olarak kapsamlı bir şekilde test edilmiş ekipmanlara verilir.

Piyasadaki gevşek bantlama ekipmanının kalitesini sağlamak ve topluluğun aynı türden donanımları karşılaştırabilmesi için, ISA Güvenlik Komisyonu şu anda donanım, özellikle tasmalar, dokuma, dokuma dolaplar ve dokuma tutucular için güvenlik etiketleri geliştirmektedir.

Türkiye’de Slackline

Türkiye’de slackline denilince karşımıza Slackline Derneği (https://www.slackline.org.tr/) ve Slackline Türkiye (http://www.slacklineturkiye.com/) kulüpleri çıkmaktadır. Yaptığımız araştırma bu iki kulüp haricinde başka dernek veya spor kulübü hakkında bilgiye rastlayamadık. Şimdilik bu iki slackline kulübünü kendi internet siteleri üzerinden tanıtıyoruz.

Slackline Türkiye

Türkiye’de slackline denilince karşımıza çıkan ilk kuruluş Facebook grubunda “Amatör Spor Kulübü” olarak tanımlanan Slackline Türkiye adlı oluşumdur.

Kendi internet sitelerinde yer alan bilgilere göre Slackline Türkiye: “2012 yılından beri birlikte olan Slackline Türkiye ekibi olarak, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Highline bölgeleri geliştirmek, workshoplar ve gösteriler yapmak ve dünyadaki diğer slackline ekipleri ile birlikte ortak projeler yürütmenin yanı sıra bu sene 5.si gerçekleşecek olan THC’nin organizasyonunu üstlenmekteyiz. Ekip olarak İstanbul’da yaşamaktayız ve çalışmalarımızı genellikle İstanbul ve çevresinde yapmaktadır.

Slackline Türkiye ekibi hem yerel hem de uluslararası düzeyde slacklining etkinliklerine aktif olarak katılmakta ve düzenlemektedir. Slackline Türkiye’nin düzenlediği ve katıldığı etkinlikler içinde:

 • Turkish Highline Carnival (Uluslararası Highline Festivali)
 • Boğaziçi Köprüsünde Humanline (Bir ucu Avrupa bir ucu Asya)
 • Republika Waterline Gösterisi (Havuzun üstünde parti)
 • Büyük Ev Ablukada Konseri (Fırtınayt Konseri Highline Gösterisi)

gibi etkinlikler bulunmaktadır. Resimler ve daha fazla detay için (http://www.slacklineturkiye.com/) adresini tıklayabilirsiniz. Ayrıca (https://www.facebook.com/SlacklineTurkey) adresinden de kulübün faaliyetleri takip edilebilmektedir.

Slackline Derneği

slackline dernegi logo square

Slackline Derneği “slackline sporunun ülkemizdeki gelişimi ile ilgili ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması ve eksikliklerin giderilmesi için kurulmuş olan, bu sporun güvenli, sürdürülebilir ve daha geniş kitleler tarafından yapılabilmesini hedefleyen ve bu doğrultuda çalışmalar yürüten bir spor derneğidir.

Derneğin çok iyi hazırlanmış ve güncel olduğu görülen internet sitesinde (https://www.slackline.org.tr/) geniş olarak slackline bilgilendirilmesi ve etkinlikler yer almaktadır.

Sitede yer alan bilgilere göre: “Slackline Derneği, slackline sporunun ve tüm slackline disiplinlerinin (highline, trickline, longline, waterline vb.) ülkemizde gelişimini, erişilebilirliğini, güvenliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla kuruldu. Uluslararası Slackline Federasyonu (ISA) üyesi olarak eğitim, güvenlik, erişilebilirlik, hukuk ve organizasyon alanlarında yapılan uluslararası toplantı ve çalıştaylarda Türkiye’yi temsil görevini de yerine getiren Slackline Derneği, slackline sporuna dair eğitimler, atölye çalışmaları, çeviriler, akademik çalışmalar, eğitim videoları, fotoğraflar ve daha fazlasını slackline sporuna ilgi duyan her kesime ulaştırmayı amaçlamaktadır.”

Facebook üzerinden iletişim kurup slackline hakkında bilgi alabileceğiniz Slackline Derneğinin facebook adresi ise “Slackline İstanbul” grubudur. (https://www.facebook.com/groups/slackist)


 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
 • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
 • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
 • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
 • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu